העלון של אלון מקרוב ומרחוק

סיכום חודש אוקטובר

"באומנות כמו באומנות, אין דבר כזה שאין דבר כזה" (אלדד זיו)

הסוכה היצירתית עבודות תלמידים
Big picture
עדו שפירא ה'1
הכל התחיל בחפץ
ציור בקפה עבודות תלמידים
גלגל הצבעים עבודות תלמידים

מדעים- הידעת ? אליה ליבנה ה'4

בעל החיים המסתורי, שאלא אם אתם חובבי טבע וביולוגיה כנראה מעולם לא שמעתם עליו, זכה לשם העברי "דובון מים" (באנגלית שמו tardigrade, שפירושו "פוסע באיטיות"). זאת עקב דמיונו המסוים לדוב, נמצא בכל מקום בעולם, החל מטחב וחזזיות דרך הפסגות המושלגות של הרי ההימלאיה ועד מעמקי האוקיינוס, ולמעשה בכל מקום על פני הגלובוס, בלי קשר לתנאי מזג האוויר והסביבה. עד כאן נשמע מעניין, אבל הנה כמה עובדות שבאמת יפילו אתכם מהכסא.


1. גודלו המירבי הוא בסה"כ מילימטר אחד, צבעו אפור והוא שקוף למחצה כך שגם אם הוא נמצא כעת על כף היד שלכם, סביר להניח שלא תבחינו בו. בנוסף.


2. כמעט בלתי אפשרי להרוג אותם. דובוני הים מסוגלים לשרוד כמעט בכל מצב, בתנאים בהם אף יצור חי אחר לא היה נשאר בחיים, למשל טמפרטורות הקרובות לאפס המוחלט (מינוס 273 מעלות צלזיוס) או לחילופין, טמפרטורה שמטפסות עד 140 מעלות (מעבר לנקודת הרתיחה).


3. דובוני הים מסוגלים לספוג עד פי 1000 קרינה מהקרינה שתהרוג כל יצור חי אחר ועל הדרך לעמוד בלחץ הגדול פי 6000 מהלחץ האטמוספרי.

דובוני מים אליה ליבנה ה'4

הטיפ של תמר

"היום זום הולדת..."- חוגגים יום-הולדת עם הכיתה בשגרת הקורונה

אני בטוחה שכל הילדים שחגגו יום הולדת בחודשים אוגוסט-ספטמבר-תחילת אוקטובר התבאסו שלא יכלו לחגוג בצורה נורמלית. שאני אומרת "נורמלית" אני מתכוונת לפעילות עם חברים, עוגה ומתנות כזה. יצאנו מהסגר ומותר לנו לפגוש חברים, אבל יום הולדת "נורמלי" כזה- אי אפשר. אז מה כן? בכיתה שלנו (ה'2), מועברת פעילות בזום. ולפני שמתחילים עם ה- "לאלאלאלאלא!" שלכם, תקשיבו ותבינו- איך יצאו הילדים מהזום עם הרגשה של חגיגה. כמה טיפים לזום-הולדת מוצלח:

1. ילדים מכינים פעילות שמתאימה לזום- מצגת חווייתית, חידון (ולפני שאתם אומרים קהוט- סבבה, אבל בשיעור תחשבו על משהו ללא הטלפון שלכם😊)

2. סרטון ברכות- הפטנט הקלאסי. רק צריך שהילדים יזרמו עם הבקשה.

3. נחש מי- משחק מגניב שמשחקים -רק- בזום. נותנים פרט מסוים על אחד מילדי היום הולדת, והילדים כותבים בצאט מי זה לדעתם. שחכתי לציין- המשחק לא יעבוד שחוגג רק ילד אחד.

4. עוגה- אין, ולזה אין פתרון. צריך להשלים עם העובדה הזאת שאין עוגה. אבל מה יש? אפשר להגיד מראש לילדים שיביאו במיוחד לשיעור איזה משהו מתוק קטן (לא לחלק מראש, עדיף שכל אחד יביא מה שהוא אוהב) ולאכול ביחד.

אני אגיד שאצלנו בכיתה מה שהכי הצליח היה הסרטון ברכות, שהפך לפעילות קבועה, ופעילות שהילדים מכינים- משתנה מחודש לחודש. כמובן שהטיפים שהצעתי הם רק דוגמה ואני בטוחה שיש לכם רעיון טובים יותר שיתאימו לכם ספציפית.

אז שיהיה לכם "זום הולדת" מוצלח ומקווה שהטיפים שלי יעזרו הפעם- תמר שהם, ה'2

25 שנה לרצח יצחק רבין

כיכר מלכי ישראל – היום שאחרי, רוני סומק

בְּקֻפְסָאוֹת הַפַּח נִדְלָקִים נֵרוֹת הַנְּשָׁמָה,

לֶהָבָה אַחַר לֶהָבָה כַּחֲבַרְבּוּרוֹת

עַל עוֹר נָמֵר שֶׁנוֹרָה בְּג'וּנְגֶל חֲלוֹמוֹתָיו.

עֵינָיו, שֶׁכִּמְעַט רָאוּ כֶּבֶשׂ גָּר עִם זְאֶב,

תְּלוּיוֹת פִּתְאֹם עַל קִיר הַדָּם בַּדֶּרֶך

אֶל הַלֵּב.

ליל י"ב בחשוון תשנ"ו (4 בנובמבר 1995) שעה 21:42 בלילה, דקות ספורות לאחר תום עצרת תמיכה של תנועות השמאל בממשלה, תחת הסיסמא "כן לשלום- לא לאלימות", שלוש יריות מפלחות את גופו של ראש ממשלת ישראל יצחק רבין ואת ליבו של עם ישראל ( מתוך פורטל משרד החינוך).

תודה לתלמידי ותלמידות כיתה ה'4 והמחנכת נאוה אבני על טקס מכובד ומרגש לציון 25 שנה לרצח יצחק רבין.

תודה למירב צור ברוך, הרכזת החברתית על צילום הטקס ולליאת אמזלג המורה לאומנות על התפאורה.

תודה לשירי דנטס, אמא של שחר דנטס על עריכת הטקס.

טקס רבין ביהס יגאל אלון סופי
מסע בדרך רבין _כיתוביות באנגלית
יום הזיכרון לרצח יצחק רבין- כרזות
לוח שיתופי- 25 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין

תלמידים והורים, אנחנו מזמינות אתכם להיכנס ללוח השיתופי, להביע את דעתכם ולשתף.

Big picture
Big picture

תחרות פוסטר השלום 2020-20210 בנושא עשייה למען השלום

תחרות הציורים פוסטר השלום של ארגון הליונס תשפ"א. הנושא השנה הוא העשייה למען השלום .
כמו בכל שנה בתקופה זו מתקיימת התחרות בחודש נובמבר .השהייה הממושכת בבית זימנה לנו אתגר, ליווי ציור בשיעורי זום, מצב חדש לנו, ובכל זאת התלמידים צלחו להתמודד עם האתגר. נאחל בהצלחה בתחרות לתלמידים המשתתפים ולמורה לאומנות ליאת המלווה את התלמידים במקצועיות רבה.
פוסטר השלום עבודות תלמידים תשפא