שבת שלום

איגרת המזכירות הפדגוגית - סיוון תשע"ט, יוני 2019 (18)

כשאנו מתבוננים בטבע שסביבנו ומתפעלים ממנו, הוא אין סופי, ואינו ניתן להכלה. הנטייה ליטול מצלמה ודרכה להסתכל על הנוף מסביב, אינה רק תוצאה של הדחף האינסופי שיש לבני האדם לתעד ולדווח על עצמם, זוהי גם באופן טבעי הדרך שלנו להכיל את הטבע ולמצוא בו משמעות. ציירים היוצאים לנוף, נוטלים בידם מסגרת ריקה ודרכה הם מתחילים לחפש משהו שיהיה מעניין, שתהיה לו אמירה כלשהי ששווה יהיה לתעד אותה. המעבר בין התבוננות בטבע בעין בלתי אמצעית והתבוננות דרך מסגרת, הוא המעבר בין אובייקטים המצויים בעולם ובין הסובייקטים כפי שבחרנו אנחנו להגדיר אותם.

את התהליך הזה, של הפיכת משהו אובייקטיבי, למשהו סובייקטיבי המתקשר אלינו, הגדיר לראשונה הסוציולוג ארווינג גופמן כ'מסגור'. המסגרת היא הדרך שלנו להגדיר אירוע, היא זו היוצרת את הדרך להצגת האירוע, והיא משפיעה עליו הרבה יותר ממה שהיינו חושבים: המסגרת קובעת מה יהיה בפנים, ומה יישאר בחוץ, מה יתפוס מקום מרכזי ומה יהיה שולי וזניח, ובמיוחד- מאיזו פרספקטיבה נתבונן בדברים. כל בחירה משפיעה על המשמעות שנייחס לדברים, תופעות ובעיות - בהתאם למסגרת ששמנו סביבם.

כמו נוף, גם תוכן הוא אינסופי ולפיכך דורש מסגור המשפיע על הדרך בה נתייחס אליו. אם ברצוננו כי תלמידים יגלו עניין בתוכן, עלינו לבנות את המסגרת בתוכה מוצג התוכן ולארגן אותו בתוך המסגרת בדרך המעוררת עניין. כמו ציירים טובים, עלינו ליטול מסגרת ביד כשאנחנו באים לארגן תוכן ולשאול את עצמנו מהי התמונה שאנו רוצים לצייר, ובהתאם, מה יהיה מקומו של כל פריט תוכן בתוך התמונה המצטיירת, מה מודגש ומה עומד בצל, מה מסקרן ומה יעורר ספקות. תוכן בלי גורם מארגן, רעיון גדול או מסגרת היוצרת משמעות, יותיר את הלומדים אדישים כלפיו ושוכחים אותו מיד אחרי שסיימו ללמוד. המסגור נדרש בכל שלב, גם כאשר הוגדר תוכן מסוים ללמידה, או נושא לשיעור, עדיין הוא דורש את ההקשר, את המשמעות ואת התעדוף. זהו תפקידו של המורה וזה מה שהופך את השיעור למעניין משמעותי וגם בלתי נשכח - המסגרת בתוכה הצבנו את התכנים הנלמדים.

שבת שלום,

שלכם

מירי

חלוקת פרסים לזוכי תחרות הכרזות בכנס "בקיוון הנכון"

בפיתוח המקצועי שהתקיים השבוע בלוד הוכרז על הכרזות הזוכות בכנס המקוון של המזכירות הפדגוגית "בקיוון הנכון". הכרזות שיקפו את החדשנות הפדגוגית בתחומי הדעת. תהליך הכנת הכרזות היה מעצים והוביל את המפמ"ר וצוותי ההדרכה להכיר וליישם את עיקרי המסר שרצו להעביר בעזרת כלים מעולם האינפוגרפיקה. בחירת 10 הכרזות המובילות בתחומי הדעת נעשה לאחר שקלול: הצבעות הקהל - 60% ו- ממוצע של צוות שופטים ניטרליים – 40%. הזוכים בתחרות קיבלו מקרן לשימוש המפמ"ר וצוות ההדרכה.

תחומי הדעת הזוכים הם:

· מקום ראשון: ערבית ועולם הערבים והאסלאם במגזר היהודי

· מקום שני: ערבית למגזר הדרוזי והצ'רקסי

· מקום שלישי: עברית למגזר הדרוזי והצ'רקסי

· מקום רביעי: ערבית למגזר הערבי

· מקום חמישי: חינוך גופני

· מקום שישי: כימיה

· מקום שביעי: עברית שפת אם על יסודי

· מקום שמיני: תנ"ך ממלכתי

· מקום תשיעי: לימודי א"י וארכיאולוגיה

· מקום עשירי: ביולוגיה

https://youtu.be/s5olGjtm_QA
Big picture

אגף א' לפיתוח פדגוגי

"מפה לשם" – מפגש פתיחה להשתלמות רב-תחומית בחטיבות הביניים למורים פורצי דרך

התכנית "מפה לשם" מזמנת למורי חטיבת הביניים בתחומי הדעת הללו הזדמנות לעסוק בלמידה סביב רעיונות גדולים כמו ההגירה והשפעותיה בעולם המודרני מנקודת מבט רב-תחומית וחדשנית.

בשבוע שעבר התקיים במטח מפגש הפתיחה להשתלמות "מפה לשם – סוגיות בהגירה ותרבות" בהשתתפות כ-100 מורים לגיאוגרפיה, היסטוריה ואזרחות.

המפגש נפתח בהצגת התכנית ובברכות למורים פורצי הדרך על ידי דליה פניג, סגן יו"ר המזכירות הפדגוגית ומנהלת האגף וד"ר דירק סדובסקי, ממכון אקרט השותף לפיתוח התכנית בגרמניה.

בהמשך, העיתונאי, דוד ויצטום נתן למשתלמים סקירה מרתקת במבט רחב על התפתחות העמדות הגרמניות כלפי סוגיית ההגירה מתום מלחמת העולם השנייה ועד ימינו.

לסיום, ד"ר מירי שליסל, יו"ר המזכירות הפדגוגית, ערכה הדגמה סדנאית סביב השאלה "כיצד מחלצים רעיון גדול?" בהקשר של נושא התכנית.

כנס שנתי במגמת "תקשורת מקדמת"

כנס סיום שנה של התכנית הייחודית "תקשורת מקדמת" בסמינר הקיבוצים התקיים ביום חמישי שעבר. התכנית נותנת לתלמידים הזדמנות לעסוק בחיים שלהם דרך יצירה של "סיפורי וידיאו" מתוך עולמם ו"לחיות בסרט", ומשם להסיק מסקנות לגבי החיים במציאות שלהם וכיצד ניתן לקדם מעורבות חברתית ואזרחית שלהם.

דליה פניג, מנהלת האגף, פתחה ובירכה את באי הכנס. 5 הקבוצות שלומדות את התכנית ל-5 יח"ל בגרות הציגו בזו אחר זו את הסרט שהפיקו. לחלק מהסרטים היה תסריט שהתלמידים חיברו, והם אף שיחקו את תפקידי הנערים. התסריטים עסקו בבעיות של סמים, אלימות, וגניבות. במספר סרטים התלמידים שאלו את חבריהם שאלות וצילמו אותם עונים עליהן. הנערים הדגישו שמספר שאלות פגעו בהם כי נתנו להם הרגשה של זלזול ביכולותיהם.

בכיתות המב"ר דיברו רבות על הסטיגמות הקיימות על העיר בת-ים כאילו כל צעיריה הם ערסים ופרחות. הם ציינו לא אחת שהם חשים שהמורים בבית ספרם לא נהנים ללמד אותם, ואף לועגים להם וכי הם מרגישים שמבחינים בינם לבין התלמידים בכיתות ה"רגילות".

ניכר היה שהתלמידים עוברים תהליך מעמיק של התמודדות עם בעיותיהם וכי הם מרגישים שבמגמה שבראשות רן ישפה מקשיבים להם ומכבדים אותם.

Big picture

חינוך גופני

אליפות העולם לבתי-הספר בשחייה

ריו דה ז'ניירו - ברזיל - 2019

World Schools Championship Swimming 2019

שתי נבחרות אלופות בתי הספר בשחייה לשנת הלימודים תשע"ט, ייצגו את מדינת ישראל באליפות העולם לבתי ספר בשחייה של ההתאחדות העולמית לספורט בתי הספר ה – ISF. שהתקיימה בריו דה ז'ניירו, ברזיל, בתאריכים 23.5.19 – 18.5.19.

הנבחרות האלופות הן מבתי ספר בעלי הישגים מרשימים בתחומי החינוך הגופני והספורט בכלל ובשחייה בפרט: כפר הנוער מוסינזון, הוד השרון - תלמידים ומור, מכבים רעות, מודיעין - תלמידות. הישגם הנאה כאלופי בבתי-הספר בשחייה בשנה"ל תשע"ט, הושג בעמל רב ומעיד לא רק על יכולתם הספורטיבית הגבוה, אלא גם על האופי והנחישות של התלמידים/ות ועל המערכת התומכת סביבם.

המשלחת כללה:

ראש משלחת - לימור דוד, המפקחת על החינוך הגופני במחוז המרכז. 6 תלמידים מכפר הנוער מוסינזון הוד השרון: שחר מסילתי, עידו שי, שגיא לביא, שוהם ורנר, אלדד אשל ואורי סיבוני. אליהם נלוו מנכ"ל הכפר– מר ישראל חילו, והמורה לחינוך הגופני- תמיר כהן .

6 תלמידות מתיכון מור מכבים רעות במודיעין: נוגה זילברברג, מיה אנגלנדר, ליזה מולצ'דסקי, נעה שטרית, זואי פיליפסון, נועם שגב. אליהם נלווה המורה לחינוך גופני – מוטי טלר.

ההתאחדות הבינלאומית לספורט בתי ספר, מגדירה אירוע זה כמפגש העולמי לספורט בתי הספר, וזאת מתוך כוונה להדגיש את החשיפה לתרבויות השונות והמגוונות של בני הנוער מהמדינות השונות, תוך הפגנת אחדות ואחווה בין העמים.

האליפות התקיימה בבריכה האולימפית שבכפר האולימפי שבעיר ריו דה ז'ניירו שהעצימה את החוויה הספורטיבית לכל המשתתפים וסייעה בהשגת הישגים ספורטיביים מרשימים.

בין האירועים התקיים יום תרבות, שכלל סיור ליעדים מרכזיים בעיר ריו דה ז'ניירו וערב עמים שבמהלכו הציגו 17 המדינות המשתתפות את דוכן מדינתם באפיון "מדוע כדאי לבקר במדינה שלי?!", המשלחת שלנו הציגה את מאפייני האוכל של מדינת ישראל, פרסום מידע לגבי אתרי תיירות ייחודיים ומרכזיים בישראל, חלוקת מפות מדינת ישראל וכן הוצג ריקוד עם ישראלי. היה זה ערב שכולו הפנינג ססגוני ומיוחד.

המשלחת קיימה סיור מהנה ומרגש בכפר האולימפי בריו שבו התקיימו המשחקים האולימפיים בשנת 2016. מרגש במיוחד היה לראות את קיר המדליות של הספורטאים שזכו באולימפיאדת ריו, שבהם נמנים גם ספורטאי ישראל, אורי ששון וירדן ג'רבי .

טקסי הפתיחה והסיום של האליפות כללו מצעד דגלים של 17 המדינות שהשתתפו באליפות וכן מופע ראווה שביטאו את הפעילות הספורטיבית של בתי הספר בריו דה ז'ניירו.

בטקסים ובאליפות הודגשו ערכים של אחווה, שלום, הגינות ספורטיבית וחינוך לערכים באמצעות הספורט והמצוינות הספורטיבית .

התלמידים נהנו מאוד ממכלול האירועים באליפות זו שאפשרה שיח ולמידה של חברי המשלחת הישראלית עם תלמידי תיכון מהמשלחות השונות של המדינות שהשתתפו באליפות.

חברי המשלחת, הקפידו במהלך האליפות על הגינות ספורטיבית ושאיפה למצוינות. נורמות אלה באו לידי ביטוי הן במפגשים הספורטיביים והן במפגשים החברתיים.

מדינת ישראל הטביעה חותם בהישגים הספורטיביים, החברתיים והתרבותיים באליפות זו.

הישגים אישיים בולטים של חברים במשלחת הישראלית בשחייה:

שחר מסילתי - תלמיד תיכון מוסינזון, הוד השרון - זכה במדליית כסף – במקום ה- 2 בשחיית 100 מטר פרפר.

מיה אנגלנדר – תלמידת תיכון מור, מכבים רעות במודיעין - זכתה במקום ה 4 בשחיית 200 מטר חופשי.

נוגה זילברברג – תלמידת תיכון מור, מכבים רעות במודיעין - זכתה במקום ה 8 בשחיית 200 מטר חופשי.

ההישגים בסיכום הקבוצתי:

נבחרת התלמידים זכתה במקום ה- 10 ( מתוך 15 המדינות שהשתתפו)

נבחרת התלמידות זכתה במקום ה- 8 ( מתוך 10 המדינות שהשתתפו).

הייתה זו חוויה מיוחדת מעצם המפגש עם ספורטאים ומלווים מכל רחבי העולם. מפגש ספורטיבי, חברתי ותרבותי המקבל משמעויות חיוביות ומסמל את האחווה בין העמים השונים.

Big picture

אגף א' מורשת

מורשת דרוזית

מפגש תרבותי בית ספרי המשלב קיימות , בריאות וייחודיות

מנהל יסודי ב' ביאנוח מר חוסין חמדאן צוות בה"ס , תלמידים וועד הורים קיבלו באהדה ובאהבה את מנהלת בה"ס ע"ש גולדה מאיר בנהריה גב' איריס אללוף , צוות בית ספרה ותלמידיה למפגש ייחודי תרבותי , פעילויות חינוכיות וחברתיות משותפות אשר התמקדו בנושא הבריאות , החקר והקיימות ששני בתי הספר מקדמים במסגרת תוכנית מיוחדת .

השיח בין אנשי הצוות , התלמידים וההורים על הייחודיות והתרבות ועל הכל , ועל כן נאמר טוב מראה עיניים מאלף תמונות זרות , גדולה נפלה בחלקי להיות שותף , לראות את העשייה המשותפת , ולהקשיב לתלמידים ולראות את הברק בעיניהם ולהורים משני בתי הספר , אין ספק שפיתח בקרב כולנו חשיבה מחודשת להמשך שותפות , וחוויה נעימה לימים .

שאר ברכות עמיתים יקרים ביאנוח גת ובנהריה , ולהמשך עבודה פורייה ומהנה

מצ"ב קישור לסרטון

אגף א' חברה ורוח

תוכנית העשרה בינתחומית במקצועות ההומניסטיקה

בשנה"ל תשע"ט המזכירות הפדגוגית בשיתוף עם המרכז ללימודי הרוח בספריה הלאומית, קיימו את תוכנית הפיילוט שבמסגרתה נפתחו 12 כתות שאר רוח בחטיבות ביניים. כל כתה למדה תוכנית העשרה בינתחומית במקצועות ההומניסטיקה וקבלה ליווי של המרכז ללימודי הרוח בספריה הלאומית. כל התלמידים, השתתפו בשלושה ימי שיא.

לפני שבועיים התקיים יום השיא השלישי של התוכנית. לאחר ימי השיא בספרייה הלאומית ובתיאטרון הלאומי, אך טבעי היה לקיים את יום הסיכום במוזיאון ישראל.

היום עסק ביחס בין טקסט ותמונה. התלמידים השתתפו בסדנת מיקרוגרפיה, סיור בעקבות הכתב ממצריים העתיקה ועד להיכל הספר וסיור פעיל בתערוכה "מפיסטו".

בסיום היום התקיים "יריד" בו הציגו התלמידים בפני חבריהם תוצרים מגוונים ויצירתיים שנתנו ביטוי לתהליכי הלמידה: עיסוק בדמותו של אלהים, מיהו האדם, כתיבה יוצרת בעקבות שירה, דיון בנושא מגדר ועוד.

האווירה החמה והמרגשת של היום, העניין שהפגינו התלמידים וההשתתפות הערה שלהם בנעשה נתנו לנו תחושה שאכן מצאנו שותפים לדרך, תלמידים ומורים שאוהבים ללמוד וללמד, לכתוב, לחקור, לשוחח, להבין ולחשוב ויחד נוכל לקדם את לימודי הרוח ולגדל דור של תלמידים סקרניים תאבי דעת ומעמיקים.

בימים אלו נתנו תשובות לבתי הספר שהגישו מועמדות להשתתף בתוכנית בשנה הבאה ואנחנו מקווים שהגדילה בכמות (מ10 כיתות ל 27 כיתות) תביא איתה גם צמיחה באיכות ותנופה של ממש בעשיה.

תודה לכל השותפים ובמיוחד לזיו ליסון ושלומית מאלי שמלווים את התוכנית על כל פרטיה באהבה, בכשרון ובמסירות.

פילוסופיה

אולימפיאדה לפילוסופיה , רומא, 16 - 19 במאי 2019

באולימפיאדה לפילוסופיה שהתקיימה ברומא , זכה התלמיד נועם פורמן מהתיכון למדעים ואומנויות בירושלים במדליית ארד. האולימפיאדה לפילוסופיה, התקיימה בחודש שעבר ברומא בין התאריכים 16 - 19 במאי 2019. ישראל משתתפת בתחרות האולימפיאדה לפילוסופיה מזה 13 שנה, השנה הגיעו לתחרות משלחות מ- 53 מדינות.

בתחרות התלמידים כותבים חיבורים פילוסופיים במשך ארבע שעות, בשפה שאינה שפת אימם. תלמידי ישראל כותבים את חיבוריהם בשפה האנגלית.

המשלחת שלנו לאולימפיאדה כללה השנה שני תלמידים ושני מורים .

שני התלמידים הם : נועם פורמן מהתיכון למדעים ואומנויות שזכה , כאמור, במדליית ארד והתלמיד אלון לווינשטיין מתיכון ליד"ה.

המורים המלווים היו : ד"ר גדי פרודובסקי, המורה לפילוסופיה של נועם פורמן וראש המשלחת ולירז לאור , המורה לפילוסופיה של התלמיד אלון לוינשטיין.

בימי האולימפיאדה התלמידים השתתפו גם בסדנאות , נושא הדיונים בסדנאות היה השנה :

Cultural Heritage and Citizenship

Big picture

היסטוריה ממלכתי

בתשע"ט הכנסנו לראשונה לתכנית הלימודים בחטיבה העליונה תת פרק, בנושא מלחמת העצמאות, העוסק בברית בין המגזר הדרוזי והיהודי במלחמה. השלב הבא הוא עבודה על יחידות הוראה לחטיבות הביניים בנושא ההיסטוריה של הדרוזים.

ביום ג', 4 ביוני, יצאו מדריכי היסטוריה בחינוך הממלכתי ליום עיון במגזר הדרוזי. פתחתנו את היום בבית הספר התיכון הדתי אלאשראק, שם פגשנו תלמידים מוכשרים ומנהלת מקסימה, חדורת מוטיבציה, רצון טוב ואהבת אדם. המשכנו לבית יד לבנים בדליית אל כרמל לשיחה מרגשת עם אמל נסראלדין. וקינחנו בתיכון עמל למדעים ומנהיגות, שם פגשנו את המנהלת ח'וזאמה חלבי-והבה, אשר פרשה בפנינו את משנתה החינוכית. לא פחות חשובה הייתה הפגישה את תלמידי בית הספר וחלק ממורי ההיסטוריה בבית הספר.

קיימנו דיון משותף על יחידות ההוראה שנבנו ועל אלה העתידות להיבנות עבור חטיבות הביניים, יצרנו קשר ראשוני לקראת מיסוד עבודה משותפת על יחידות אלה, ונהנינו, מאוד מאוד נהנינו לפגוש את אחינו הדרוזים.

תודה גדולה לאיה חיראדין, מנהלת החינוך הדרוזי, אשר ארגנה את הסיור וליוותה אותנו לאורך כל הדרך.

ועכשיו? לעבודה....

אגף א' שפות

גרמנית

מפגש בין גברת קריסטה יוטה לתלמידי עירוני א' ,ת"א

ביום השואה הוזמנה גברת קריסטה יוטה לבית הספר עירוני א' שבתל אביב על מנת להרצאות לתלמידים את סיפור חייה. קריסטה בת לאב אשר היה חייל בוורמאכט במלחמת עולם השניה. מטרתה היא לשתף את סיפור משפחתה עם התלמידים ולספר מה הניע אותה לעלות לישראל לפני כ-30 שנה על מנת לעזור לניצולי השואה. תלמידי מגמת גרמנית התבקשו לדבר איתה בגרמנית ולשאול שאלות.

בסוף היום ישבו יחדיו, הביעו דעתם ושיתפו את רגשותיהם.

Big picture

ערבית ועולם הערבים והאסלם במגזר היהודי

פורסם העלון המקוון המתאר את הפעילויות שנערכו בבתי הספר ברחבי הארץ ומסכם את שנת תשע"ט.

ישר כח למורים היוזמים אשר מעדכנים בפעילויות המגוונות הנערכות בבית ספרם.

להלן הקישור לעלון המקוון :

אנגלית

אירוע שיח ושיג (DEBATE) בשפה האנגלית במחוז תל אביב

תכנית הדיבייט הארצית (שיח ושיג) בשפה האנגלית מיועדת לכיתות ט'. התכנית, בהובלת המרכז לדיבייט ורטוריקה ובתמיכת שגרירות ארה"ב בישראל, מעודדת את קידום השיח בשפה האנגלית באמצעות לימוד דיבייט, רטוריקה וקיום סדנאות ותחרויות בין בתי ספר. התכנית החלה לפני כתשע שנים, מתוך רצון לקדם סובלנות והקשבה מתוך נקודת הנחה כי "לכל מטבע יש שני צדדים" וכי הדרך הטובה ביותר להבין את מהותו של כל נושא, היא דיון בהיבטיו השונים.

בתאריך 2/6/19, אירח מחוז תל אביב את אירוע הסיום של תכנית הדיבייט הלאומי, בו לקחו חלק 15 בתי"ס ממחוזות ומגזרים שונים. בתיה"ס התחרו בשני סבבי תחרות במהלך הבוקר והיום הסתיים בתחרות גמר, דיבייט ראווה בו השתתפו 8 נציגים מ-8 מבתיה"ס בשתי קבוצות של 4 כל אחת. כל מערך הפיקוח לאנגלית יחד עם נציגות מטעם שגרירות ארה"ב לקחו חלק באירוע מיוחד זה, אשר סיכם פעילות של שנה שלמה ברחבי הארץ.

קידום הוראת האנגלית בבתי-הספר היסודיים

בשנה האחרונה עסק הפיקוח על הוראת האנגלית בכמה נושאים לקידום לימודי האנגלית בבתי הספר היסודיים.

עדכון תכנית הלימודים

תת-וועדת מקצוע אנגלית עובדת בימים אלו על עידכון תכנית הלימודים באנגלית לבית-הספר היסודי בהתאמה לסטנדרטים בינלאומיים. בשונה מן הקיים, תכלול תכנית הלימודים החדשה, רמה מקדימה ומורחבת של הרכיב pre-foundation המיועד לתלמידי כתות ג', וכולל 200 מילים וביטויים שעל תלמיד לדעת כבסיס אורייני ולשפה דבורה ללמידת האנגלית בהמשך. כמו כן, תכנית הלימודים לכתות ד'-ו' עודכנה.

הכשרה למורי האנגלית

לרשות מורי האנגלית קיימות מסגרות מגוונות המאפשרות פיתוח מקצועי איכותי, רציף ומתמשך. בניהם, מסגרות של מורים מובילים, קהילות מורים ומניפת השתלמויות הדרכה התומכת במורים ברחבי הארץ. אחד המרכיבים המודגשים בהדרכה הוא קידומם של התלמידים שנמצאים בפער ברכישת השפה, באמצעות התכנית הממוקדת Building Blocks

ספריות אנגלית

במהלך השנתיים האחרונות, קיבלו כ- 500 בתי-ספר יסודיים ספרונים באנגלית המהווים בסיס לבניית ספרייה כיתתית. מהלך זה ממשיך באמצעות קול קורא גם בשנת הלימודים תש"פ וכך, יגדל מעגל בתי הספר שיש להם ספרונים לתלמידים. קבלת הספרייה מותנית בהטמעת תכנית עבודה לשימוש נרחב בפעילויות הנגזרות מהקריאה בספרונים.

שיר של יום באנגלית- Learn In Tune,

לתכנית "שיר של יום" צורפו שירים באנגלית. זוהי הזדמנות להרחבת אוצר המילים ומיומנויות השפה הדבורה בדרך חווייתית.

קידום יכולות השיח- תכנית SPEAK UP

במסגרת תוכנית זו, תלמידים מצלמים את עצמם משוחחים בשפה האנגלית בבית עם בני משפחתם או חבריהם בנושאים שונים. הסרטונים מועלים לאתר התכנית וזמינים לצפייה בקישור: speak up video clips

חמש דקות של אנגלית

סרטונים קצרים באמצעותם ניתן לחשוף את התלמידים לשפה לאו דווקא בשעורי האנגלית. הסרטונים הקצרים מזמנים האזנה לשפה והרחבת אוצר המילים בדרך חווייתית ויום-יומית. מופץ דרך פורטל משרד החינוך ,תחת "אנגלית".

Big picture

צרפתית


יום הסובלנות

בבית ספר סביונים ביהוד, בליווי המורה לצרפתית אליזבת גרסיאנו תלמידים הלומדים צרפתית חקרו את נושא הגזענות ואנטישמיות. ביום הסובלנות, תלמידים יצרו כרזה שבא הביעו את תחושותיהם בנושא הזה. מספר תלמידים דיברו על הכאב, אחרים דיברו על התקווה.

קבוצת תלמידים ראו את השיר של יונייטד קידס דרך יונת השלום.

תוצאות הכרזות היו מדהימות ומרשימות. בכרזת הפתיחה היה רשום; "כל יום זה יום הסובלנות .הוא מלווה אותנו יום יום שעה שעה". התערוכה התקיימה יחד עם המחנכות וההנהלה.

לפני שבוע סיימו תלמידי המחזור הראשון של תוכנית הלימודים המקוונת ממירת הבגרות (קורס ממיר בגרות) שנתיים של לימודים. במסגרת התוכנית, שיתוף פעולה של המזכירות הפדגוגית ומִנהל התקשוב, פותחו ברשת כל חומרי הלמידה על פי תוכנית הלימודים בעברית (הבנה, הבעה ולשון). במסגרת תוכנית החלוץ (פיילוט) פעלו 14 כיתות ברחבי הארץ. מהותה של התוכנית היא הוראת אחרת המותאמת למיומנויות המאה ה-21 והמשלבת בין הוראת פנים אל פנים לבין הוראה מקוונת ולמידה יחידנית כמו גם בקבוצות. ציון הבגרות של התלמידים הוא שקלול תרגילים, עבודות ומשימות שנעשו במהלך השנתיים. בשבוע שעבר התקיימה המשימה הסופית אשר כללה כתיבה רפלקטיבית של התלמידים על התהליך שעברו במהלך הלימודים בתוכנית.

בשבוע שעבר התקיים מפגש בין המורים שלימדו בתוכנית ומדריכות התוכנית ומפתחות התוכן מטעם הפיקוח על הוראת העברית, ענבל גורן ומרים רבינוביץ, לבין המפתחות הטכניות של סביבת המודל מטעם מנהל התקשוב. המורים חלקו מחוויותיהם במהלך ההוראה, העלו תובנות וקשיים שעלו בעבודה במסגרת המיזם.

אגף א' מדעים

מדע וטכנולוגיה

הכנס הארצי ה-8 לחקר ופתרון בעיות במדע וטכנולוגיה והתחרות ארצית ה-20 של "גם אני יכול לבנות מוצר"- תשע"ט

שקית סנדביץ' הניתנת לאכילה

שמן טימין ולבנדר להרחקת טפילים מדבורי הדבש

יש יתרון לגידול זרעי חיטה בחום –מחקר בעקבות גל השריפות שגרמו בלוני התבערה בדרום

פתרונות הנדסיים להעלאת רמת הנגישות ברכבת ישראל

אלה הן אחדות מ- 95 עבודות מצטיינות שהוצגו באירועי הכנס הארצי ה-8 לחקר ופתרון בעיות במדע וטכנולוגיה ואירוע הסיום השנתי ה-20 של תחרות "גם אני יכול לבנות מוצר" - חדשנות בפיתוח ועיצוב פתרונות טכנולוגיים למען הקהילה בכלל ואנשים בעלי צרכים מיוחדים בפרט, איחוד אירועים שרק העצים את החגיגה!

ביום שלישי, כ"ג באייר תשע"ט , 28 במאי 2019, מדשאות האוניברסיטה העברית בגבעת רם בירושלים נראו חגיגיים במיוחד. כ-500 תלמידים נרגשים וכ- 150 מורים ומנהלים מכל רחבי הארץ ומכל המגזרים הגיעו כדי לשתף בעבודות שהכינו. תלמידי כיתות ו' וכיתות ט' הציגו עבודות מצטיינות של חקר מדעי ופתרון בעיות בטכנולוגיה.

ותלמידי חט"ב הלומדים במרכזי המדעים היישוביים, "אשכולות הפיס למדעים ואומנויות" הציגו פתרונות טכנולוגיים שנבנו בתהליך חקר מדעי- טכנולוגי לאוכלוסיית בעלי צרכים מיוחדים והקהילה.

התלמידים, המורים, המנהלים , צוות השיפוט, מומחים ואורחים נפגשו בתערוכת הפוסטרים והמוצרים על הדשא המרכזי באוניברסיטה העברית גבעת רם. הכנס מהווה את שלב הסיום הארצי של תהליך ממושך שהתחלתו בשעורי מדע וטכנולוגיה ,בהתבוננות בתופעות, בשאילת שאלות וחקירה מעמיקה בעזרת המורה, לעיתים בעזרת מנחי חקר ומומחים מחוץ לביה"ס . הוא כרוך בעבודת צוות של תלמידים הלומדים לחקור ,לעבוד יחד ולכתוב את העבודה . עם סיום העבודה והצגתה ביריד הבית ספרי ,מתחיל שלב המיון בירידים יישוביים, ומחוזיים, בהם נערך שיפוט מקצועי על ידי מורים מובילים בתחום, מומחים מהאקדמיה, מהנדסים מהתעשייה, חוקרים ממכוני מחקר שונים ותלמידים. הזוכים בירידים המחוזיים הגיעו לשלב הסופי בכנס הארצי בפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע שבאוניברסיטה העברית בירושלים שם הציגו את עבודותיהם במושבים מקבילים בפני צוותי מומחים, מורים ותלמידים תוך שיח, שאלות דיון ולמידת עמיתים. בין המושבים תלמידי היסודי התנסו בסדנאות חוויתיות של בישול מולקולרי והכנת גלידה ותלמידי החט"ב השתתפו במשחק אינטראקטיבי מקוון , "אסקייפ-קמפוס", באוניברסיטה העברית בירושלים כפעילות מדעית.

Big picture

במקביל תלמידי "גם אני יכול " השתתפו בטקס הכרת זוכים בתחרות.

את הטקס החגיגי פתחה אורנה בן עטר הממונה על אשכולות הפיס למדעים ואומנות באגף מדעים במשרד החינוך.

מאי קורמן מדליקת המשואה הצעירה , הלהיבה את התלמידים בסיפורה האישי מעורר השראה ובדרך שעשתה מהשתתפות בתחרות "גם אני יכול לבנות מוצר" ועד להדלקת משואה ביום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. היא פיתחה פטנט ייחודי למניעת התופעה של שכחת ילדים ברכב, אשר גובה בכל קיץ מחיר כבד בחיי אדם. "לא זכיתי בתחרות גם אני יכול אבל זכיתי הרבה יותר בשנה אחרי התחרות" . בטקס חולקו מדליות ומגנים לעבודות מצטיינות בקטגוריות: התאמה לצורך בעל צרכים מיוחדים , איכות המוצר וגימור , ידע מדעי- הנדסי, חדשנות ועוד.

תלמידי עבודות החקר ופתרון בעיות סיימו את היום המרתק בטקס חגיגי אותו פתחה ד"ר אביבה בריינר- מפמ"ר מדע וטכנולוגיה היוצאת, שציינה את חשיבות פיתוח הסקרנות ושאילת השאלות על תופעות בסביבה במחקרי התלמידים . בהמשך שמעו באי הכנס הרצאה מרתקת על החללית בראשית מפי אביב פריאל מהנדס מעמותת spaceil. בסיום דבריו ציטט את ברוס לי : "אל תפחדו מכישלון. בניסיונות גדולים, גם הכישלון הוא מרהיב", אמנם לא נחתנו על הירח אך זה היה הישג מרהיב ועצום למדינת ישראל!

קישור עבודות גם אני יכול לבנות מוצר

קישור לעבודות החקר ופתרון בעיות

Big picture

פיזיקה

השתלמות מורי פיזיקה בהוראה מותאמת מגדר

השבוע התקיימה השתלמות ייחודית למורי הפיזיקה בחט"ב ובחט"ע- הוראה מותאמת מגדר.

מטרת ההשתלמות היו:

1. להכשיר מורים מובילים בפיזיקה להטמיע תרבות של הוראה רגישת מגדר בלימודי הפיזיקה בחטיבת הביניים ובחטיבה העליונה.

2. להכיר נתונים גורמים וסיבות לאי שוויון מגדרי בלימודי הפיזיקה.

3. להבין את החשיבות לצמצום הפער המגדרי.

4. לפתח כלים לעידוד בחירה של פיזיקה מגדר ומניעת נשירה.

5. להכיר אסטרטגיות הוראה/למידה/הערכה לקידום שוויון הזדמנויות מגדרי בפיזיקה

6. לפתח יכולת לתכנן שיעורים בפיזיקה שתהיה בו רגישות מגדרית.

7. להכשיר את קבוצת המובילות והמובילים לקראת השתלבות במערך ההשתלמויות כשגרירים של הוראה רגישת מגדר.

בהשתלמות השתתפו מורים מכל רחבי הארץ. במהלך ההשתלמות נחשפות המורים לנתונים ולגורמים לתמונת אי השויון המגדרי. קיבלו כלים ואסטרטגיות הוראה מותאמות מגדר, מתוך הנחה שיש שונות בין מאפייני הלמידה של בנים ושל בנות, נחשפו לדמויות מעוררות השראה ופורצות דרך, מכל קצוות החברה הישראלית, שמעו גם מניסיונן של מורות ותלמידות, והתנסו בסימולציות מחיי היום יום של מורים המתמודדים בנושא המגדרי.

בהמשך מלבד הטמעת כלים אלו בכיתותיהם, המורים המשתתפים בהשתלמות ישמשו כמורי מורים, ויפיצו את התכנים למורים נוספים בכל רחבי הארץ, אם בקהילות המורים שבהם הם משתתפים, ואם בצוותי ההוראה בבתי הספר בהם הם עובדים.

ההשתלמות זכתה להצלחה רבה. כפי שכתבה אחת המשתתפות בהשתלמות:

"אני בהשתלמות מרתקת בבית יציב בבאר שבע שנקראת : הטמעת חשיבה מגדרית במקצועות STEAM.ההשתלמות ברמה מאוד גבוהה וניכר שעשו מאמץ כנה ואמיתי לתת לנו את הכלים ולהאיר עינינו לגבי הסוגיה המגדרית בבית הספר ובעיקר בשיעורי הפיסיקה שהם קריטיים לנערות .

שימו לב לניו אנסים שאנו אומרים , עושים שיכולים בקלות לגרום לנערות להמנע מללמוד מדעים ובעיקר פיזיקה . שימו לב לכתיבה בספרי הלימוד שמנציחים את הסטראוטיפ של הגבר החזק, הגולש, המדען המוביל והנערה שלא נמצאת שם .... . שימו לב להפניות במבחנים , שימו לב להנחיות בכיתה, שימו לב כמה פעמים אנחנו נותנים לנערות לענות על שאלות , כמה פעמים נערות מגיעות ללוח .

השלב הראשון מודעות !!!

השלב השני התאמות !!!

והשלב השלישי שינוי בדרך ההוראה .

יאללה בואו נרים את הכפפה ביחד."

כנס הוקרה לחברי קהילת מורי הפיזיקה של רשת אמי"ת

המפגש כלל פעילויות מגוונות מבוססות ערכי מצפן הרשת לצד מרכיבים אקדמיים/פדגוגיים כנדרש מקהילה דיסציפלינארית:

הרצאה מאלפת של דניאל תורג’מן מהמחלקה לפיזיקה של החלקיקים ואסטרופיזיקה בנושא: “משמעותו האמונית של חלקיק היגס”, מכון וייצמן למדע., CERN, Atlas expreriment

נפלא לראות כמו תמיד כי הקידמה והחקירה במדע ומסתורי מעמקי החומר מייצרת שאלות רבות נוספות המעודדות לחקירה מתמדת. פעלולי הפיזיקה המשיכו להוביל אותנו למסע מרתק בפיזיקה לקרקס

אלכס וולפסון, בוגר האקדמיה של הקרקס, פיזיקאי המבצע מחקר בהוראת הפיזיקה בהנחיית ד”ר יובל בן אבו, אוניברסיטת בן גוריון. אלכס הדגים מופע קרקס עוצר נשימה דיאלוגי מבוסס עקרונות פיזיקליים. כוחות, תנופה, אנרגיה ואש.

אלכס ויינברג, מורה לפיזיקה מתיכון אורט נעמי שמר ומאמן נבחרות האולימפיאדה לפיזיקה של רשת אמי”ת הדגים למורים קטעי וידיאו נבחרים לתיבול, הכנסת וגיוון שיעורי הפיזיקה.

ד”ר אורנה בלומברגר מ”מ מפמ”ר פיזיקה הגיעה לענות על שאלות המורים בהקשר לקידום לימודי הפיזיקה. תודה רבה לפיקוח על הוראת הפיזיקה על המענה התמידי בשטח.

הענקת אותות הוקרה והצטיינות למורים מובילים, משפיעים ובעלי תרומה משמעותית לקידום ופיתוח הקהילה באמצעות יוזמות לפיתוח הידע התאורטי, אסטרטגיות הוראה, קיום דיאלוג רפלקטיבי מבוסס אמון הדורש אימון מתמיד בניתוח ממצאים מהכיתה, שיתוף ידע, לקיחת אחראיות לא רק על פיתוחם המקצועי אלא גם על זה של עמיתיהם באמצעות עידוד עמיתים מבית הספר ליטול חלק פעיל ומשמעותי בקהילה ללא תלות בוותק ובניסיון.

להלן קישור למסמך המפרט את הנימוקים לבחירה בצרוף ברכות המנהלים.

וקישור לתעודות ההוקרה.

מימין לשמאל: ד"ר רחלה תורג'מן, ראש תחום לימודי הפיזיקה רשת אמי"ת, אורה אייזנברג, אילן תורג'מן, חגית בשארי

Big picture

ביולוגיה


תחרות צילום למורי הביולוגיה: הוראת הביולוגיה מבעד לעדשה

· השנה, לראשונה, הוזמנו מורי הביולוגיה להשתתף בתחרות צילום במטרה לעודד התבוננות, צפייה וחקירה של תופעות ביולוגיות -אקולוגיות, להציג מושגים, תופעות ותהליכים ביולוגיים –אקולוגים בטבע ובמעבדה. מבין כחמישים תמונות שצולמו בארץ, השנה, נבחרו 12 שעלו לשלב הגמר בו גם לקהל הצופים אפשרות להשפיע. מוזמנים להצביע, בפורטל עובדי הוראה – לחצו על המילים "גם אני רוצה להצביע" שבאתר, מימין לתמונות.

Big picture

ביוחקר ברשת ובגרות משותפת לתלמידי ביולוגיה מרמת גן ותלמידים מניו ג'רסי

בתיכון שמעון בן צבי (גבעתיים) למדו אנגלית בשעורי הביולוגיה וביולוגיה בשעורי האנגלית, במהלך חקר משותף עם תלמידי ביולוגיה מניו-ג'רסי. במהלך השנה השתתפו 8 תלמידי ביולוגיה מתיכון שמעון בן צבי בפרויקט ייחודי של ביוחקר ברשת, בו בצעו את עבודות הביוחקר שלהם יחד עם 6 תלמידי תיכון תום ריבר מניו ג'רסי. התלמידים התחלקו לשלושה צוותים מעורבים של 4 או 5 תלמידים. את הפרויקט הובילו שתי המורות, ד"ר פרחי וקסמן מישראל וכריסטין גירטן מניו ג'רסי. עבודת החקר התרכזה בשאלה של תפוצת חיידקי הוולבכיה בקרב יתושים. זהו מחקר חדש המשלב ביולוגיה מולקולרית ומדע אזרחי. לפרויקט הוולבכיה שותפים תלמידים מישראל, משוויץ ומארה"ב. התמיכה המדעית וליווי המחקר נעשה על ידי המרכז לפיתוח ותמיכה במעבדות הביולוגיה, באוניברסיטת בר אילן בהנהלת ד"ר שושי הרמן ופרופ' מיכל ציון. פרויקט ביוחקר ברשת בהובלת גלית כראדי, מנחה ארצית לביולוגיה.

שיתוף הפעולה בין בתי הספר החל בספטמבר 2018 הפרויקט החל בספטמבר 2018 במפגש מקוון של התלמידים, לאחריו התחלקו התלמידים לקבוצות ותכננו יחדיו את שאלות החקר. ביצוע החקר בוצע בבתי הספר, והכתיבה נעשתה יחדיו בקבצים משותפים. למותר לציין כי כל העבודה נעשתה באנגלית. לסיום הפרויקט הכינו התלמידים פוסטר מדעי, סרטון על מהלך העבודה, ומצגת היבטים אישיים. התלמידים מישראל ומניו ג'רסי נבחנו בשבוע שעבר, בבחינה בעל פה, באנגלית ע"י בוחנת ישראלית, במהלך שיחת וועידה טרנס אטלנטית, כפי שנראה במסך המחשב.

מדברי התלמידים לאחר הפרויקט: "הכרנו תלמידים מישראל/ מניו ג'רסי, העבודה יחדיו הייתה מאתגרת בשל הפרשי השעות, אך הצלחנו למצוא את הזמן להיפגש, לשוחח, לתכנן יחד את הכתיבה, למדנו הרבה האחד מהשני, גם בביולוגיה, וגם בעבודת צוות עם תלמידים שלא היינו מכירים בדרך אחרת."

השותפים לבחינה במהלך שיחת הוועידה בזמן השאלה שיתופית המוצגת לתלמידים בשתי היבשות על ידי הבוחנת

Big picture

מפגשי פא"פ בהשתלמויות ביולוגיה תשע"ט

ביוחקר למורים חדשים

כ 50 מורים סיימו בימים אלו השתלמות "ביוחקר למורים חדשים". ההשתלמות החלה במפגש פא"פ והמשיכה במפגשים סינכרוניים ואסינכרוניים. את ההשתלמות הובילו מורות לביולוגיה ומנחות ותיקות – לאנא שוקייר ויעלה בוסתן. את איסרו חג שבועות האחרון ניצלו למפגשים פא"פ במסגרת קהילת המורים של "ביוחקר ברשת" והשתלמות "ביוחקר בשדה".

מפגש מורי ביוחקר ברשת

כחמישים מורים המשתתפים בקהילת המורים של ביוחקר ברשת השתתפו במפגש הסיום בו שיתפו בחוויות מהמיזם, הקשיבו לתובנות וערכו פעילות סדנאית לשיפור מיומנויות השיתופיות ברשת. את הקהילה מבילות מורות ותיקות לביולוגיה ומנחות: גלית כראדי (מהמייסדות של המיזם) וחגית קליין (שותפה פעילה מראשית הדרך).

היונקים הימיים במסגרת השתלמות "עדכון ידע מדעי בביולוגיה".

ההשתלמות כללה הרצאות סינכרוניות מתוקשבות במהלך השנה ויום עיון שנערך באיסרו חג שבועות, 10.6.19. כחמישים מורים הגיעו למרכז הדולפין והים באשדוד, שם שמעו הרצאות על מצב היונקים בים התיכון, מינים בסכנת הכחדה ומורות טבע בים, בנוסף לסיור במרכז החינוכי, פעילות סדנאית וסיור בנחל לכיש. את ההשתלמות הובילה ד"ר מוריה אריאלי, מנהלת מרכז המורים לביולוגיה ומדעי סביבה.

מפגש מורי ביוחקר בשדה

במהלך השנה קבוצת של כעשרים מורים החלה לגבש הנחיות כיצד לבצע חקר בשדה, כחלופה לחקר שמבוצע במעבדה. באיסרו חג שבועות 10.6.19 נפגשו למפגש מסכם, להעלות על הכתב הנחיות לדגמים שונים, שישמשו מורים שיעדיפו לבצע חקר עם תלמידיהם בשדה, בשילוב מדע אזרחי. את ההשתלמות הובילה דקלה גיש, מורה לביולוגיה וחברה בצוות זווית: סוכנות ידיעות למדע ולסביבה מבית האגודה לאקולוגיה ומדעי הסביבה..

אגף א' אמנויות

מחול

גמר תחרות תלמידים מצטיינים במחול וערב עבודות נבחרות במחול תשע"ט

ביום שלישי ט"ז באייר תשע"ט, 21.5.19 התקיים גמר תחרות תלמידים מצטיינים במחול וערב עבודות נבחרות במחול תשע"ט באלמא, זכרון יעקב.

"ערב עבודות נבחרות" מסורת של כ-30 שנה בה מופיעות מגמות נבחרות ומצטיינות על במה אחת. השנה, אחת עשרה מגמות מצטיינות, נבחרו להופיע מכל רחבי הארץ: מאילת, אשקלון, ירושלים, תל אביב, גבעתיים, רמת השרון, הרצליה, כפר סבא, תל מונד, חדרה וחיפה, שביצעו ממיטב הרפרטואר הבינלאומי והישראלי מאת כוריאוגרפים בעלי שם ומורים-אמנים מסגל המגמה.

תהליך בחירת העבודות התקיים זו השנה השישית באופן מקוון. חברי וועדת השיפוט האמנותית: הגב' תמר בן עמי, הגב' רננה רז, הגב' עדי סלנט, מר מאטה מוראיי והגב' טליה פז, צפו ודרגו את היצירות, כל אחד בנפרד, מבלי לדעת דבר על המבצעים.

זו השנה השנייה בה במסגרת הערב החגיגי, התקיים גמר התחרות תלמידים מצטיינים במחול. תחרות התלמידים המצטיינים במחול מיסודה של ד"ר נורית רון מנהלת אגף א' אמנויות ומפמ"ר מחול היוצאת, התקיימה זו השנה השלישית. בתחרות שלוש קטגוריות: קטגוריית ביצוע-בלט קלאסי, וקטגוריית ביצוע- מחול מודרני, להן היו רשאים להגיש מועמדות רק תלמידים שנבחנו בבחינת הרסיטל, השלימו 10 יחידות לימוד במחול וקיבלו ציון של 95 ומעלה ברפרטואר. הקטגוריה השנייה: כוריאוגרפיה לה היו רשאים להגיש מועמדות רק תלמידים שקיבלו ציון של 99 -100 בבחינת הבגרות החיצונית בכוריאוגרפיה.

מתוך עשרות תלמידים נבחרו שלושה בכל קטגוריה שהופיעו במופע הגמר.

בקטגוריית ביצוע בלט קלאסי במקום השני זכתה התלמידה הילה פלד ממגמת המחול תיכון האקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים בריכוזה של אווי ליפשיץ שטרנברג. במקום השלישי זכתה התלמידה דני אוחנה קדוש ממגמת המחול עירוני א' תל אביב בריכוזה של דלית הרמתי.

בקטגוריית ביצוע מחול מודרני זכה במקום הראשון התלמיד גיא דוידסון ממגמת המחול עירוני א', במקום השני זכתה התלמידה אליה מגנזי ממגמת המחול תיכון האקדמיה ובמקום השלישי התלמיד עידו טולדנו ממגמת המחול תיכון האקדמיה. בקטגוריית הכוריאוגרפיה המקורית, אף שמדובר במיומנויות אחרות בתחום, באופן מפתיע זכו אותם התלמידים בסדר אחר: עידו טולדנו במקום הראשון ביצירתו "עזר כנגדו", גיא דוידסון ביצירותו "can ice cry" במקום השני ואליה מגנזי במקום השלישי ביצירתה "ב(י)ן אדם"

זוכי התחרות יקבלו פרס כספי מטעם משרד החינוך ובנוסף פרסים מנותני החסויות: מלגת לימודים לשנה מהפקולטה למחול באקדמיה למוסיקה ומחול וירושלים ומהמסלול למחול במכללת סמינר הקיבוצים. בקטגוריית ביצוע התלמדויות בלהקות השונות בהתאמה: בבלט הישראלי, בלהקת המחול בת שבע, בלהקה הקיבוצית הצעירה, ובלהקת המחול ורטיגו. בקטגוריית כוריאוגרפיה מקורית יקבלו הזוכים ליווי והתלוות לכוריאוגרף מקצועי במסגרת "כלים גוף לעבודה כוריאוגרפית".

החינוך למחול מחנך למצוינות, הצטיינות, ערכיות ותרומה חברתית. הרצון של התלמידים להביא עצמם לכדי מיצוי נטבע בהם במהלך לימודיהם ובחייהם הבוגרים ובהחלט בא לידי ביטוי בערב מוצלח ומגוון זה.

"מחוללים אחדות"

אמנות המחול מבנה ומייצגת חברה. ערכים ופילוסופיה באים לידי ביטוי בתנועת הגוף בחלל ובזמן ומביאים לחוויה הוליסטית של המתנועע. בריקודי ההורה "מחול במעגל" , כולם שווים, הרוקדים מתנועעים יחדיו בהתאמה ומסייעים זה לזה, כולם בקשר עין וכולם חגים סביב מרכז משותף ובכל זאת לכל אחד הגוון הייחודי שלו ואופן התנועה שלו.

ביום שני ה-3.6.19 התקיים כנס ראשון מסוגו. כנס "מחוללים אחדות" בהובלת הפיקוח על החינוך למחול ומחוז מרכז, לבתי ספר יסודיים בהיכל התרבות, רמלה בראי הנושא השנתי: "שומרים על אחדות , שומרים על ייחודיות". באירוע השתתפו מאות תלמידים מעשרות בתי ספר ברחבי המחוז, אשר משתתפים בשיעורי מחול באופן רציף ושותף מכיתה א' ועד ו' בבית ספרם בשילוב בית ספר לחינוך מיוחד.

נערכה הרקדה המונית של כלל המשתתפים בהנחיית המרקיד והכוריאוגרף גדי ביטון. במהלך ההרקדה, שנערכה בשיטת "yeahbit" אותה הגה ומוביל המרקיד ביטון, שולבו צעדים מ"הורה אגדתי" ההורה הראשון אותו יצר איש האשכולות ברוך אגדתי וצעדי הורה מחודשת – "ישראל שלי" שיצר ביטון לחגיגות שנות ה-70 למדינת ישראל בטקס המשואות בהר הרצל. לקראת סיומה נבנה מעגל מחוללים שחולל אחדות בצעדים שחולשים על פני יותר מ-70 שנה.

בחלק השני של האירוע נערך מופע חגיגי בהשראת הנושא השנתי, בו התארחו זוכי תחרות הכוריאוגרפיה הארצית לבתי ספר יסודיים ובמגמת מחול אורחת מחטיבת הביניים.

תודה מיוחדת לדנה פרידמן – מפמ"ר מדעי החברה על הובלת אירועים בראי הנושא השנתי במזה"פ ולאגף חברה ונוער על הובלת הנושא.

תחרות כוריאוגרפיה ארצית לבתי ספר יסודיים

תחום המחול פועל במאות בתי ספר יסודיים. שיעורי המחול משלבים את כלל תלמידי בית הספר. במהלך השיעורים מאותרים תלמידים כישרוניים, להם רצון להשקיע ולהתפתח בתחום ונבנות גם מסגרות מצוינות ולהקות בית ספריות ייצוגיות.

לראשונה קיים הפיקוח על המחול באגף א' אמנויות תחרות כוריאוגרפיה ארצית לבתי ספר יסודיים בנושא השנתי "שומרים על אחדות, שומרים על ייחודיות".

עשרות בתי ספר ברחבי הארץ שלחו מועמדותם. תהליך השיפוט בתחרות הכוריאוגרפיה הארצית הראשונה לבתי ספר יסודיים התקיים באופן מקוון. חברות וועדת השיפוט האמנותית: ד"ר שרי כץ זכרוני – יו"ר וועדת מקצוע עליונה לתחום המחול, הגב' הילה קובריגרו-פנחסי מפקחת מרכזת על החינוך למחול והגב' לירון לבינגר מדריכה ארצית באגף אמנויות ומורה למחול וכוריאוגרפיה צפו ודרגו את היצירות, כל אחת בנפרד, מבלי לדעת דבר על המבצעים.

בתי הספר הזוכים התארחו והופיעו בפני מאות תלמידים בכנס "מחוללים אחדות" שהוביל הפיקוח על החינוך למחול בשיתוף של מחוז מרכז בהיכל התרבות רמלה.

להלן שמות בתי הספר הזוכים:

מקום ראשון – בית הספר היסודי תל"י נופי הסלע, מעלה אדומים בריקוד "לא נעצור" בהובלת המורה כוכבית סאסי

מקום שני – בית הספר צוקי אביב, תל אביב בריקוד "ילד אבא אמא" בהובלת המורה גיל ברקוביץ'

מקום שלישי – בית הספר "אלומות", באר שבע בריקוד "שיר למעלות" בהובלת המורה תהילה מלכה

ציון לשבח – בית הספר היסודי "עין גנים", פתח תקווה בריקוד "סביב כל העולם" בהובלת המורה טלי שדה

תחרות כוריאוגרפיה ארצית לבתי ספר יסודיים

תחום המחול פועל במאות בתי ספר יסודיים. שיעורי המחול משלבים את כלל תלמידי בית הספר. במהלך השיעורים מאותרים תלמידים כישרוניים, להם רצון להשקיע ולהתפתח בתחום ונבנות גם מסגרות מצוינות ולהקות בית ספריות ייצוגיות.

לראשונה קיים הפיקוח על המחול באגף א' אמנויות תחרות כוריאוגרפיה ארצית לבתי ספר יסודיים בנושא השנתי "שומרים על אחדות, שומרים על ייחודיות".

עשרות בתי ספר ברחבי הארץ שלחו מועמדותם. תהליך השיפוט בתחרות הכוריאוגרפיה הארצית הראשונה לבתי ספר יסודיים התקיים באופן מקוון. חברות וועדת השיפוט האמנותית: ד"ר שרי כץ זכרוני – יו"ר וועדת מקצוע עליונה לתחום המחול, הגב' הילה קובריגרו-פנחסי מפקחת מרכזת על החינוך למחול והגב' לירון לבינגר מדריכה ארצית באגף אמנויות ומורה למחול וכוריאוגרפיה צפו ודרגו את היצירות, כל אחת בנפרד, מבלי לדעת דבר על המבצעים.

בתי הספר הזוכים התארחו והופיעו בפני מאות תלמידים בכנס "מחוללים אחדות" שהוביל הפיקוח על החינוך למחול בשיתוף של מחוז מרכז בהיכל התרבות רמלה.

להלן שמות בתי הספר הזוכים:

מקום ראשון – בית הספר היסודי תל"י נופי הסלע, מעלה אדומים בריקוד "לא נעצור" בהובלת המורה כוכבית סאסי

מקום שני – בית הספר צוקי אביב, תל אביב בריקוד "ילד אבא אמא" בהובלת המורה גיל ברקוביץ'

מקום שלישי – בית הספר "אלומות", באר שבע בריקוד "שיר למעלות" בהובלת המורה תהילה מלכה

ציון לשבח – בית הספר היסודי "עין גנים", פתח תקווה בריקוד "סביב כל העולם" בהובלת המורה טלי שדה

Big picture

מוזיקה

הצלחה למיזם אולימפיאדת התיאוריה של הפיקוח על המוזיקה

האולימפיאדה העוסקת בתורת המוסיקה התקיימה זו השנה הרביעית ברחבי הארץ.

השנה לקחו חלק במיזם זה כ- 450 תלמידים מ- 42 קונסרבטוריונים.

היה זה מחזה מרגש לראות כמות כה גדולה של תלמידים חושבים ומדברים מוסיקה .

אולימפיאדה זו הינה פרי של תהליך חינוכי , בו נוטלים חלק תלמידים מכל רחבי הארץ ברמות שונות. החידון מהווה תחרות קבוצתית חווייתית בין הקונסרבטוריונים, תחילה ברמה המוסדית אח"כ מחוזית ובהמשך ברמה הארצית.

תחום דעת זה מרתיע לעיתים רבות תלמידים, משום היותו אקדמי ומאתגר. החידון מזמן לתלמידים חווית למידה משמעותית, ידידותית, עכשווית ולא מנוכרת. החידון, הן המחוזי והן הארצי, מחולק לשני חלקים: החלק הראשון הוא חלק אינטראקטיבי בשילוב פדגוגיה דיגיטלית (משחק קהוט), בו מתחלף לסירוגין הנציג המשתתף בכל קבוצה (בסה"כ משתתפים כל חברי הקבוצה). בחלקו השני של החידון ניתן דגש על פיתוח שמיעה, ובו מתחרים התלמידים כקבוצה בכל אחת מהשאלות. התלמידים השתתפו בתחרות הכתבות ואפילו ביקרו בחדר בריחה.

השאלות המורכבות שנשאלו התלמידים והתשובות המהירות והמדויקות יצרו השתאות ושביעות רצון בקרב מנהלי הקונסרבטוריונים והשופטים.

השופטים בתחרות היו: אנה גיא, מירי זמיר-קפסוטו, צילה שוורץ מדינה, אלי אלון וגלינה לוקש.

גביעים ומדליות הוענקו בטקס חגיגי לקונסרבטוריונים שהגיעו למקומות הראשונים .בהזדמנות זו, אנו רוצים להודות מקרב לב לגב' גניה שפירו, יוזמת האולימפיאדה והמפיקה בפועל, למנהל קונסרבטוריון ראש העין נועם מלכה על האכסניה והאירוח, לפיקוח על החינוך המוזיקלי .

תודה גדולה לנועם יעקובי ובצלאל קופרווסר!

Big picture

תמונת הרקע

"המעבר בין התבוננות בטבע בעין בלתי אמצעית והתבוננות דרך מסגרת, הוא המעבר בין אובייקטים המצויים בעולם ובין הסובייקטים כפי שבחרנו אנחנו להגדיר אותם." מתוך מאמרה של ד"ר מירי שליסל יו"ר המזכירות הפדגוגית

צילום ועיבוד חגי שריר