שבת שלום

המזכירות הפדגוגית - אדר, מרץ 2018 (75) משרד החינוך

חברים יקרים שלום,

האביב בפתח, כבר חשים במזג האוויר, בפריחת כליל החורש, הדובדבנים בהרים, והנצת הגפנים, את פתיחת הלב והמחשבות. האביב הוא זמן לניקוי הישן ולהתחדשות. ואני רוצה להניח פה מחשבה חדשה ישנה, על בית הספר ועל הלמידה.

העולם מתקדם בקצב מהיר, הכל יותר קל היום, יותר מהיר היום ויותר מפותח היום, אנחנו פועלים בעולם. יש לנו סמארטפונים, אייפדים, מחשבים ניידים ואפליקציות, ולמידה מקוונת ומיומנויות המאה העשרים ואחת.

ולפעמים נדמה שאנחנו קצת שוכחים כמה דברים, שחלקם חשובים מאד...

אז אני רק שם את זה פה היום, קטע מספרו של אסימוב, "גדול ורחב הוא העולם", שיצא לאור ברמת-גן בשנת 1976:


"מארג'י כתבה על כך ביומנה אותו לילה, על הדף שבראשו היה התאריך 17 במאי 2157.

"היום מצא טומי ספר אמיתי!" היה זה ספר ישן מאד. סבא של מארג'י אמר פעם כי כאשר הוא היה ילד קטן סיפר לו סבא שלו, שהיה מזמן, כשכל הסיפורים היו מודפסים על נייר. הם הפכו את הדפים, שהיו צהובים ומקומטים. זה בטח היה מצחיק נורא לקרוא מילים שעמדו דוממות במקום לנוע ולעבור כפי שהן אמורות לעשות - על מסך אתם יודעים. ואחר כך כאשר שבו אל הדף הקודם, היו עליו אותן המילים שהיו עליו כאשר קראו אותו בפעם הראשונה.
"אלוהים", אמר טומי, "איזה בזבוז". כשאתה גומר עם ספר אחד אתה פשוט משליך אותו, אני משער. מסך הטלוויזיה שלנו היו עליו בודאי מליון סיפורים והוא טוב בשביל המון. אותו אני לא משליך." "כך גם שלי", אמרה מארג'י. היא הייתה בת אחת עשרה ולא ראתה ספרי טלוויזיה רבים כפי שראה טומי. הוא היה בן שלוש עשרה.
היא אמרה, "איפה מצאת אותו?"
"בבית שלי", הוא הצביע בלי להביט, משום שהיה עסוק בקריאה. "בעלייה".
"על מה זה?"
"לימודים".
מארג'י הייתה מלאת בוז. "לימודים"? מה יש לכתוב על לימודים? אני שונאת לימודים!"
מארג'י תמיד שנאה לימודים, אולם עכשיו היא שנאה זאת יותר מתמיד.
המורה המכני היה עורך לה מבחן בגיאוגרפיה והיא הייתה נכשלת יותר ויותר עד שאמה נדה בראשה בצער ושלחה להזמין את מפקח המחוז. הוא היה איש קטנטן עגלגל, בעל פנים אדומים ותיבה שלמה של כלי עבודה עם חוגות וחוטי חשמל... אחרי שעה או שעתיים, היה המורה שוב מוכן, גדול ושחור ומכוער, עם מסך גדול שעליו נראו כל השיעורים ונשאלו כל השאלות...
המפקח חייך. אחרי שסיים את עבודתו ליטף את ראשה של מארג'י. הוא אמר לאמה, "אין זו אשמתה של הילדה הקטנה, גברת ג'ונס. נדמה לי שהחומר הגיאוגרפי (במורה המכני מ.ו) היה מכוון קצת יותר מדי מהר... אני האטתי אותו לממוצע של בני עשר...

מארג'י אמרה לטומי: "מדוע יכתוב מישהו ספר על לימודים"?
טומי הביט אליה בעיניים שחצניות מאד: "משום שאלה לא לימודים מהמין שלנו, טיפשה". אלה לימודים שהיו נהוגים לפני מאות שנים".

היא קראה בספר מעל לכתפו זמן מה ואחר אמרה: "בכל אופן, היה להם מורה".

"בטח שהיה להם מורה, אך לא היה מורה רגיל. זה היה בן אדם."
"בן אדם? איך יכול היה בן אדם ללמד?"
"ובכן, הוא היה רק אומר לילדים וילדות דברים והיה נותן להם שיעורי בית ושואל אותם שאלות"...

היא אמרה: "אני לא הייתי רוצה שאיש זר יהיה בבית שלי ללמד אותי".
טומי צווח בצחוק. "הרבה את לא יודעת מארג'י. המורים לא גרו בבית, היה להם בניין מיוחד וכל הילדים היו הולכים לשם."
" וכל הילדים למדו אותו דבר?"
"בטח, אם הם היו באותו גיל".
"אבל אימא שלי אומרת שצריך לכוון את המורה שיתאים לשכל של כל ילד וילדה שהוא מלמד וכי צריך ללמד כל ילד בצורה שונה."
... היא הרהרה על בתי הספר העתיקים שהיו להם כאשר סב-סבה היה ילד קטן. כל הילדים של השכונה היו באים צוחקים וצווחים לחצר בית הספר ,יושבים יחד בכיתה, הולכים ביחד הביתה בסוף היום. הם למדו אותם דברים כך שיכלו לעזור זה לזה בהכנת השיעורים ולשוחח על כך אחד עם השני. והמורים היו אנשים.....
המורה המכני הבזיק על המסך: "כאשר אנחנו מחברים שברים של ½ ו ¼ -"
מארג'י הרהרה באהבה שאהבו כנראה אז את הלימודים... שאהבו הילדים את הלימודים בימים ההם. וחשבה על התענוג שהיה להם"


אביב שמח,

אביב של למידה

אביב של התחדשות

ושבת שלום

מוישי

שמרו את התאריך לכנס השנתי של למידה מקוונת

המזכירות הפדגוגית מזמינה אתכם להצטרף לכנס השנתי של למידה מקוונת בהשתתפות אלפי אנשי חינוך.

שריינו את התאריך: יום רביעי, כ"ד באייר, 9.5.2018, בין השעות 21:00-16:00 ברשת.

הירשמו עכשיו

Big picture

אגף א מדעים

הזמנה לכנס החינוך המתמטי והמדעי

אנו שמחים להזמינכם לכנס החינוך המתמטי והמדעי ובו ישתתפו החוקרים בתחום הוראת המדעים, צוותי מרכזי המורים הארציים, צוותי המוזיאונים למדע, אנשי הכשרת המורים במכללות ובאוניברסיטאות ומנהיגות המורים למתמטיקה ומדעים. הכנס יעסוק בקשר בין המחקר האקדמי לעשייה החינוכית ובסוגיות מפתח בחינוך המתמטי והמדעי.

הכנס יתקיים ביום ראשון 25/3/18 ט' בניסן באולם בר שירה באוניברסיטת תל אביב וניתן להרשם אליו.

Big picture

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה

הכנס השנתי ה-5 של תכנית חקר ציפורים - במכללה האקדמית סמינר הקיבוצים

ביום ב' - ד' באדר תשע"ח ה- 19.2.18 נפגשו בכנס חקר ציפורים כ -200 מורים, מדריכים, מנהלים, מפקחים, תלמידים (יסודי וחט"ב) וצפרים מומחים - חגיגת למידה ושיתוף מרתקת!

Big picture

אלו חידושים ויוזמות עלו השנה בכנס?

• נרקם שיתוף פעולה מעורר השראה בין החוג למדעים במכללה האקדמית סמינר הקיבוצים ותכנית חקר ציפורים במקצוע מדע וטכנולוגיה. ראש החוג (דר' אדיב גל) היה שותף פעיל בבניית סדר היום ובהפעלתו. מתוכנן שיתוף פעולה דרך מחקרים שיבצעו סטודנטים לתואר שני, על התכנית.

• לאחר הרצאה מרתקת על החידושים האחרונים בתחום (של פרופ' יוסי לשם), הופעלו 9 תחנות התנסות והעשרה חווייתיות בנושאי חקר ציפורים, כמו סיור צפרים לירקון, חידות "חדר בריחה", הכנה של מתקני האכלה, אפליקציות שימושיות לחקר ציפורים ועוד. התחנות הודרכו ע"י צפרים מומחים, מורים מובילים ותלמידים שוחרי צפרות.

• במושב נוסף, התקיימו מפגשים מרתקים של "קהילת מורים משתפת" ב-4 קבוצות, שעסקו ביוזמות הייחודיות של תהליכי חקר הציפורים במהלך השנה:

בקבוצות של בתי הספר היסודיים – הקהילה המשותפת עסקה בלמידה מבוססת בעיות, קהילת למידה שיתופית, חקר שיתופי בשילוב מדע אזרחי.

• בקבוצות של חטיבות הביניים – הקהילה המשתפת עסקה בביומיקרי כבסיס לתהליכי חקר ופתרון בעיות ובמשימות אתגר כיתתיות על פי "לוח השנה של הציפורים".

Big picture

תקציר אודות שלב הגמר של תחרות חקר החלל והאסטרונומיה שנה"ל תשע"ח

שלב הגמר של תחרות חקר החלל והאסטרונומיה לבתי הספר היסודיים התקיים בתאריך 6.3.18, י"ט באדר תשע"ח בקמפוס "המרכז הישראלי למצוינות בחינוך" בירושלים.

זו השנה הרביעית בה מתקיימת התחרות לתלמידי בתי ספר היסודיים בכיתות ד'-ו'. התחרות מופעלת על ידי המרכז הישראלי למצוינות בחינוך בחסות סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, בשיתוף הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה באגף המדעים במזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, ובסיוע הקרן להנצחה ממלכתית לזכרו של טייס החלל (האסטרונאוט) הישראלי הראשון אל"מ אילן רמון ז"ל.

קרוב ל-240 בתי-ספר וכ-4,000 תלמידים מכל רחבי הארץ החלו את התהליך.

התלמידים השתתפו לאורך השנה בחמישה שלבים, שבמהלכם התמודדו בחידונים מקוונים, נדרשו לענות על חידות מורכבות, לקיים פעילות בקהילה, לפעול יחד בקבוצה, לבצע התנסויות בכיתה ואף לבנות דגמים המתארים משימת חלל בת ביצוע במערכת השמש.

שיאה של התחרות היה באירוע הגמר אליו הגיעו 10 בתי ספר. התלמידים פעלו במספר תחנות, בהן:

• התחרו ראש בראש במענה על שאלות בנושאי מערכת השמש וחקר החלל.

• הסבירו את המכניקה של הנחתה בטוחה של גשושיות על גרמי שמיים שונים.

• הפעילו תוכנת פלנטריום וזיהו תופעות אסטרונומיות.

• והשיא – הם הציגו את הדגמים אותם בנו, התבקשו להשיב על שאלות מורכבות וכן להתייחס ולהפגין הבנה בניתוח דגמים שבנו בתי ספר אחרים.

במהלך האירוע שמעו התלמידים הרצאה מפי אלכס פיאסיק, מתנדב מטעם עמותת SpaceIL שסיפר את סיפורה מעורר ההשראה שלSpaceIL ומשימתה להנחית חללית ישראלית ראשונה על הירח.

תעודות ציון לשבח הוענקו לבית הספר אילן רמון, באר יעקב ולביה"ס פלגים, קיבוץ הזורע..

למקום השלישי הגיע בית הספר צמח השדה מעלה אדומים.

בית הספר יעקב כהן מקרית אונו הגיע למקום השני וזכה בשובר בסך 4,000 ₪ למימוש עבור פעילות העשרה חווייתית .

למקום הראשון הגיע בית הספר הדרור תל"י מבשרת ציון וזכה בשובר בסך 6,000₪ למימוש עבור פעילות העשרה חווייתית.

Big picture

שמים את הוראת מדע וטכנולוגיה על המפה

במסגרת הפעולות להעלאת קרנו של מקצוע הלימוד מדע וטכנולוגיה בבתי הספר היסודיים וקידום הישגי לומדים במקצוע זה, יזמו מפמ"ר מדע וטכנולוגיה, ד"ר אביבה בריינר ומנהלת מרכז המורים הארצי למורי מדע וטכנולוגיה ד"ר מירי דרסלר, כנס ארצי למנהלי בתי הספר היסודיים. הכנס יתקיים במוזיאון הטבע החדש של אוניברסיטת תל-אביב , ביום ראשון 22 באפריל בין השעות 13.00 עד 19.00.

קישור להרשמה

בכנס תהייה התייחסות להיבטים הבאים: אתגרים בלימודי מדע וטכנולוגיה - הווה ועתיד, ממצאי מחקר על זהותם המקצועית של מורי המדע והטכנולוגיה, במות דיון על אסטרטגיות פעולה לקידום מקצוע הלימוד בבתי הספר. בנוסף, יתקיים סיור בתצוגות של מוזיאון הטבע.

Big picture

יום האישה הבינלאומי 2018 - אירוע סיום פרויקט העצמה נשית

עיסוק בדילמות מוסריות במדע ורפואה בין נערות דתיות וחילוניות

אשכול פיס כפר סבא- מחוז מרכז

יום האישה הבינלאומי התקיים ב 8/3/18, אין תאריך יותר מיוחד ונכון לציין את סיומו של פרויקט "העצמה נשית" שהתקיים בשנה זו באשכול הפיס בעיר כפר סבא. לאורך שנת הלימודים התקיימו מפגשים בין 20 נערות חילוניות מחטיבת הביניים בר לב לבין 20 נערות דתיות מאולפנית הראל, תושבות כפר סבא שלמדו בחברותא וקיימו שיח משותף כנה ואמיתי אודות דילמות מוסריות במדע ורפואה במאה ה- 21. אתגרים רבים נמצאים בפתחה של המאה ה- 21, הטכנולוגיה המתקדמת בצעדי ענק. לשימוש בטכנולוגיה מתקדמת השלכות מוסריות על החברה ולא תמיד אנו דנים בצורה מעמיקה אודות היבטים מוסריים ששימוש בטכנולוגיה זו יכול לגרום. מאחר ואנו חושבות שאותן נערות יהיו המנהיגות של המחר ויקבעו את אופן השימוש בטכנולוגיה, חשוב לעורר את הדיון בסוגיות אלו ולשתף אותן בהתלבטויות ולהראות את הסכנות שבשימוש הטכנולוגיה במדע. חשוב שאותן נערות יראו ויחשבו מצד אחד עד כמה הטכנולוגיה משפרת את חיינו ומצד שני הדרך והשימוש בהן חשוב שתהיה ראויה ומערבת חברה ערכית ומוסרית. הדילמות בהן בחרו לעסוק הנערות עומדות למעשה בסדר היום הציבורי בחברה הישראלית: פונדקאות לזוגות גברים שרוצים להביא ילד לעולם, אימוץ ילדים על ידי זוגות חד מיניים, קריטריונים להכנסת תרופות לסל הבריאות, התמכרויות לתרופות , השתלות איברים ועוד.

יום מדעים בשבוע החמ"ד

במסגרת שבוע החמ"ד, יתקיים לראשונה יום מדעים, בתאריך כ"ח באדר תשע"ח, 15.3.18. יום המדעים יפתח בהרצאתו של כבוד הרב ראשי לישראל הרב דוד לאו שליט"א עם הנושא:

" 70 שנה של חדשנות טכנולוגית בראי ההלכה ". בהרצאה יעסוק הרב דוד לאו בסוגיות שונות כגון: האם מותר לבשל במיקרוגל בשבת? האם ניתן להכשיר חלב נוכרי בעזרת אמצעים טכנולוגיים? האם מותר להשתיל לב חדש באדם חולה? האם רצוי לתת מענה הלכתי במסרונים ?האם ניתן לקיים דיון בבית דין רבני באמצעות סקייפ?

במהלך המשדר יתקיימו בכיתה דיונים בהנחיית המורים בסוגיות שהרב לאו מעלה.

בנוסף, תפתח ביום זה תחרות צילום :"צומח חי ונופים בהשראת ספר תהלים" .

יו"ר ועדת השופטים יהיה הצלם מר שחר כהן, זוכה פרס ראשון לצילום בתחרות של החברה להגנת הטבע.

כמו כן, תפתחנה יחידות מתוקשבות מותאמות חמ"ד בתחום הדעת מדע וטכנולוגיה באתר גלים לביה"ס היסודי .

• לכיתות ב'-ג' : גידול ירקות ללא חרקים

• לכיתות ד'-ו' :פיתוחים טכנולוגיים לאור ההלכה

סדנת ליקוט עירוני - פרויקט משותף של אשכול פיס רמת-גן ומכללת שנקר

ליקוט המזון לאכילה היה נפוץ בעבר הרחוק בכל רחבי העולם, אך נותר כיום בקנה מידה זעיר בלבד בתרבויות מסורתיות של ציד ולקט בדרום אמריקה, אפריקה ומזרח אסיה. כמו באזורים רבים בישראל, גם בסביבות אשכול הפיס גדלים לתפארת מגוון צמחי בר אכילים, כגון: חלמית (חוביזה), חסת בר, אספרגוס, סלק מצוי, תרד בר, חמציץ, חרדל, סרפד, עולש מצוי, גדילן ורבים אחרים.

במסגרת קורס קיימות לתלמידי כיתה ט' מחוננים באשכול הפיס רמת גן, ערכנו בשיתוף עם מכללת שנקר, סדנא בת יומיים בנושא צמחים בעיר, בה השתתפו תלמידי כיתה ט'4 מתיכון "אהל שם" וסטודנטים משנקר.

ביום הראשון, יצאו התלמידים והסטודנטים לסיור ליקוט צמחי בר אכילים בפארק הירקון ובגבעת נפוליאון בהדרכת ד"ר אורי מאיר ציזיק, מומחה להיסטוריה של התזונה. המשתתפים למדו לזהות את צמחי הבר האכילים, שמעו על השימושים האפשריים ותכונותיו של כל צמח וליקטו בהנאה. לאחר הליקוט, השתתפו התלמידים בסדנא להכנת קציצות חלמית ואספרגוס אותם אספו בשדה.

ביום השני של הסדנא המשותפת, למדו התנסו התלמידים והסטודנטים בהכנת מוצרי אמבט ובישום מצמחי תבלין במעבדות האשכול.

מדעי הסביבה

קהילת מורים לומדת במדעי הסביבה

ביום רביעי, ו' באדר התשע"ח, 21 בפברואר 2018 נפגשו מורי קהילת מדעי הסביבה בטכניון, הקהילה בהובלת ד"ר מרב כץ-קמחי וגב' רפאלה בביש. קהילת המורים היא קבוצת תמיכה, חשיבה ושיתוף העובדת יחד למען קידום מקצועי אישי ולטובת הנעת תהליכי רענון ושיפור בתחומי ההוראה והלמידה של מדעי הסביבה. נושא המפגש היה תפיסות שגויות במדעי הסביבה. תפיסה שגויה היא מושג המתאר מצב בו המציאות נתפסת באופן שונה לחלוטין מן האופן בו רואים אותה המדענים. מודעות המורים לתפיסות שגויות משפיעה על דרכי ההוראה שלהם. המפגש התחיל במשחק מדד האנרגיה של המורים אחר כך נעשתה תחרות בין שתי קבוצות, כל קבוצה קבלה אוסף של משפטים נכונים ומשפטים המתארים תפיסות שגויות במדעי הסביבה. המורים עברו על המשפטים, קראו ומיינו לשתי קטיגוריות. כל קבוצה ניסתה להגדיר את הגורמים להתפתחות התפיסה השגויה ולהציע דרך הוראה ללמידה משמעותית ליצירת השינוי אצל התלמיד.

תפיסות שגויות עמידות מאד בפני שינויים, ואינן נעלמות, בררך כלל, מאליהן. מכאן הדרך לא קלה עד שהתלמיד יחליף את התפיסה השגויה בתפיסה המדעית,

בסוף המפגש היה דיון פורה בדוגמאות של תפיסות שגויות שהמורים הביאו איתם מהשטח.

ביולוגיה

הרובוט בשירות הביוחקר

״הופעתו של חיידק העל -רובוטיקה מקוונת לחקר התפתחותם של זנים עמידים״

שש כיתות ביולוגיה מבתי ספר שונים בארץ: עירוני א' מודיעין, ברנקו וייס ע"ש הרצוג, בית חשמונאי, עמיאסף בית ברל, תיכון על יסודי קבוצת יבנה, הכפר הירוק ואורט ע"ש זאב בוים קריית גת, חברו יחדיו למיזם משותף ששיאו ניסוי פורץ גבולות, המתוכנן כאן ומבוצע מעבר לים.

מטרת המיזם לחקור עמידות אנטיביוטיקה בחיידקים, בזמן אמת, במעבדה משוכללת בבי"ס לרפואה באוניברסיטת מסצ'וסטס, ארה"ב. המחקר החדשני ופורץ הדרך נערך בשיתוף עם פרופ' ענת ירדן מהמחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן וצוותה וביוזמת ד"ר אמיר מיטצ'ל מאוניברסיטת מסצ'וסטס וצוות המעבדה שלו.

הניסוי משלב טכנולוגיות ביו-רפואיות חדשניות ותלמידי ביולוגיה בבתי ספר תיכוניים, והוא חלק ממחקר מוביל על עמידות לאנטיביוטיקה בחיידקים באמצעות פלטפורמה רובוטית, מרחוק. בשבועות האחרונים השקיעו זמן ומחשבה, שש המורות לביולוגיה, יחד עם תלמידי הביולוגיה וצוות הפרויקט, בהכנות לניסוי הגדול שנערך ביום שלישי, 6.3.18 ונמשך מספר ימים, במעבדה של ד"ר אמיר מיטשל, בעזרת רובוט משוכלל.

במסגרת הניסוי, תלמידי הביולוגיה, ינחו את הרובוט לגבי סוג האנטיביוטיקה וכמויות אנטיביוטיקה שיוספו לחיידקים, במטרה לבדוק את ההשפעה על החיידקים ומהם התנאים בהם תיווצר עמידות כנגד האנטיביוטיקה. בהמשך ייבדק רצף הגנום לאיתור המוטציה הקשורה לעמידות, כמתואר בסרטון. ניסוי חדשני זה מאפשר לתלמידי הביולוגיה לקחת חלק במתרחש בחזית המדע, להכיר חיידקים תרופות ואמצעים טכנולוגיים שאינם קיימים במעבדת בית הספר. המחקר פורץ את גבולות המעבדה והארץ ומהווה דרך לימוד משמעותית וחווייתית לתלמידים. התלמידים ביצעו ניסויים מקדימים במעבדת ביה"ס כדי להכיר את הנושא ואת שיטות העבודה. התלמידים וכל המעוניין בדבר, יכולים לעקוב אחרי פעילות הרובוט ב אתר המעבדה של ד"ר אמיר מיטשל.

זו הזדמנות להודות לרוח החיה ומנהל הפרויקט, ד"ר אמיר מיטשל והשותפים לפרויקט, לפרופ' ירדן והצוות במכון וייצמן על היוזמה והובלת הפרויקט, למורות, על שנרתמו למשימה ולמנהלות והמנהלים על שאפשרו להכניס את החידוש אל תוך המעבדה בבית הספר.

Big picture

תלמידים בפעולה, בארץ

Big picture

הרובוט בפעולה במעבדה בארה"ב

רימאח חאג', מורה מובילה בביולוגיה, מבית ספר יפיע, הציגה בכנס למנהלים שארגן ד"ר האני כרידין במחוז צפון, את הביוחקר ברשת. רימאח הציגה את עקרונות המיזם והדגימה כיצד ניתן לשלב את החקר במסגרת PBL ומה יתרונותיה של הערכה מעצבת. המנהלים גילו עניין גם בכלים הדיגיטליים ובשיתופיות המאפיינת את המיזם.

כנס למצויינות במדעים ובטכנולוגיה לתלמידי תיכון

ביום רביעי ה- 7.3.18 כ' אדר תשע"ח נערך באשכול הפיס במעלה אדומים הכנס השני למצויינות במדעים ובטכנולוגיה לתלמידי התיכונים במעלה אדומים, בניהולה של אירמה בן משה.

בכנס הציגו תלמידי התיכונים פרוייקטים ב: ביולוגיה, פיסיקה, אלקטרוניקה ומחשבים, עיצוב המוצר וכימיה.

Big picture

אגף א מורשת

אגף א' מורשת

תורה שבעל-פה ומשפט עברי

"חברת מופת- מנהיגות, חוק ומוסר" – יום העיון השנתי בסימן 70 שנה למדינת ישראל

כמידי שנה, יתקיים בחופשת הפסח יום העיון השנתי למורי תורה שבעל-פה ומשפט עברי.

בסימן 70 שנה למדינת ישראל, ייסוב המפגש סביב עיצוב חברת מופת: מנהיגות, חוק ומוסר – בהיבט הלאומי והאישי .

לרגל צאת ספרה החדש, תשוחח ד"ר מור אלטשולר על מנהיגותו ואישיותו רבת הפנים של מרן יוסף קארו ועל תור הזהב בצפת.

נמשיך בסדנת היכרות עם מאגר המידע החדשני "ספריא" - המנגיש חלקים עצומים מ"ארון הספרים היהודי" לכל אדם, ונלמד כיצד לרתום אותו לשימוש מעשי ואפקטיבי בכיתה.

עוד יוצגו רעיונות חדשים ותהליכי הוראה פורצי-דרך של מורים יוזמים.

נקנח ב"דבר המפמ"ר"- עדכונים וחידושים בתחום הדעת.

ניפגש ביום ראשון 25/3/18 בין השעות 8.30-16.00, בקמפוס האוניברסיטה הפתוחה ברמת-אביב!

Big picture

אגף א שפות

אנגלית

בחינה מתוקשבת באנגלית לקידום שפה דבורה

מתוך רצון לקדם את מיומנות השפה הדבורה באנגלית, הוחלט בפיקוח לאנגלית ובשיתוף אגף הבחינות לקיים מבחן חלוץ (פיילוט) לצורת היבחנות חדשה ולהתאים את הבחינה הקיימת לבחינה מתוקשבת כך שתהיה תקפה, מהימנה והוגנת ביחס לשני קהלי המשתמשים, זו של התלמידים וזו של המורים, שהם מעריכי הבחינה.

בימים 6.3.18- 5 התקיימה בחינת ההדמיה של מבחן השפה הדבורה בעל -פה באנגלית בניהול מט״ח בפורמט iTest לתלמידי 4- 5 יח"ל. באמצעות דמות ממוחשבת ידידותית (אווטר) הפונה אל התלמידים באופן אנושי, התלמידים מתבקשים לענות על 3 שאלות/ משימות המתייחסות לכישורי השפה הדבורה: משימת בחירה המחליפה את הראיון האישי, דיווח על הפרוייקט האישי אשר התלמידים התכוננו אליו והתייחסות לסרטון בו מוצגת דילמה מעולם התלמידים.

הבחינה התנהלה בכמה סבבים בהתאם למספר הנבחנים בכל בית-ספר.

בכל אחד מימי הבחינה הופעל שאלון שונה. כל שאלון הכיל שלושה נוסחים שונים שהוגרלו בין הנבחנים באמצעות מנגנון ההגרלה של iTest.

Big picture

בחודש מאי ייבחנו עוד כ- 4500 תלמידים ובסה״כ ייבחנו כבר השנה כ-13,000 תלמידים בבחינת בגרות מתוקשבת בכיתה יב׳ בשפה דבורה. בחינה זו הינה הבחינה המתוקשבת הגדולה ביותר לתלמידי בית ספר אשר התקיימה מעולם בישראל.

המהלך כולו הינו חדשני ומעורר השתאות לנוכח ההשלכות המעשיות לגבי הוראה ולמידה של שפה דבורה באנגלית.

אגף החינוך הדרוזי והצ'רקסי

"סירת משוטים יכולה לנצח ספינת מרוץ בזכות רוח הצוות"

בתאריכים:

- 2\22 (בפסג"ה מע'אר)

- 3\1 (בפסג"ה עוספיה)

- 3\8 (בפסג"ה ירכא)

התקיימו מפגשים עם המורים/מורות לערבית בבתי הספר העל יסודיים( חט"ב ותיכון) במסגרת שולחן עגול עם המפמ"רית להוראת הערבית (שפה וספרות) במגזר הדרוזי והצ'רקסי, גב' וופא מועדי וצוות ההדרכה.

המפגש התמקד בשולחן עגול, שיח וסדנאות בעניין החדשנות והאתגרים במקצוע הערבית(שפה וספרות) בדגש על חשיבות שיתוף הפעולה בין המטה לשדה, ובין מורי חט"ב ומורי התיכון, בנוסף המורים/ המורות נחשפו לנתוני הבגרות, המיצ"ב וההערכה החלופית. המפגש עסק גם בנושא האוריינות הדיגיטאלית ושאלות עמ"ר.

המורים והמורות בתום המפגש יצאו עם תחושות טובות והרגשה של סיפוק, ועם לא מעט נקודות למחשבה במטרה לשנות דפוסי פעולה, לשפר השיגים ולצמצם פערים.

ערבית ועולם הערבים והאסלאם

תחרות עיצוב כרזות לעידוד לימודי השפה הערבית ותרבותה במסגרת שנת תשע"ח

"שבעים שנה למדינת ישראל"

במסגרת הנושא בשנת תשע"ח, הכרזנו צוות הפיקוח וההדרכה בתחום הדעת ערבית ואסלאם על תחרות עיצוב כרזות/ פוסטר של תלמידים שנושאה "שבעים שנה למדינת ישראל" ומטרתה עידוד לימוד השפה הערבית ותרבותה. בתחרות לקחו חלק בתי ספר שבהם מתקיימים לימודי השפה הערבית ו/או עולם הערבים והאסלאם.

בבסיס התחרות היו מטרות רבות וביניהן:

· למידה על רוחה, חזונה והישגיה של מדינת ישראל.

· עידוד "גאוות היחידה" של הלומדים באמצעות חומרי למידה מגוונים (שפה ו/או תרבות).

· פיתוח חשיבה ולמידה מעמיקה המאפשרים שימוש במכלול תכונות אישיותו של התלמיד; כושר היצירתיות והמקוריות - בהלימה לתכנית עומ"ר– ערכים, מעורבות ורלוונטיות.

· עידוד יצירת מרחב סביבתי-בית ספרי בתחום הדעת.

הכרזה הזוכה שנבחרה היא הכרזה של התלמידים: קורנבליט מישל, ליאל וכטרמן ,ריבקה גיטין ודינה סוטריחין מבית הספר התיכון המקיף ע"ש "אריה מאיר" ,קרית גת.

עיצוב הכרזה/הפוסטר היווה חלק מהתהליך החינוכי במערך ההוראה בכיתה.

הכרזה הזוכה תשלח לבתי הספר המלמדים ערבית ועולם הערבים והאסלאם.

צרפתית

ימי הפרנקופוניה התקיימו בתאטרון יפו בין התאריכים 2 ל - 15 במרץ 2018

Big picture

ביום שישי ה 9.3.18 הייתה חגיגה אמיתית ביפו. זו הייתה חגיגה של הפרנקופוניה !

אגף א אמנויות

מחול

כנס למורים למוזיקה בנושא "שיר של יום" עם האומן יוני רכטר

הפיקוח על המוזיקה מעודד שיתופי פעולה עם אומנים בהקשר של התכנית "שיר של יום" ובהקשרים רחבים יותר. דוגמא לשיתוף פעולה כזה ניתן לראות במחוז הדרום, שם התקיים כנס מחוזי של המורים למוזיקה במסגרת מרחב פתוח בפסג"ה באר שבע בנושא התכנית "שיר של יום" .

הכנס נפתח בהצגת המתווה המחוזי של התכנית בבתי הספר היסודיים, הודגמה פעילות שירה ושיח בעקבות הרקע לכתיבת השיר "ערב מול הגלעד" מאת לאה גולדברג ומיקי גבריאלוב והתקיים דיון בקשר מילה- לחן בשיר זה.

לאחר מכן, המורים חולקו לארבעה מעגלי שיח שכללו את התכנים הבאים:

- מורה למוזיקה הציגה את דרך הובלת תכנית "שיר של יום" בבית ספרה.

- הדגמת פעילות חווייתית על אחד משירי התכנית על ידי המנחה.

- דיון סביב שתי שאלות: מה משאיר השיר? מה מקומו של המורה למוזיקה בהובלת התכנית בבית הספר?

הכנס הסתיים בהרצאה של המלחין יוני רכטר על אופני ההלחנה השונים ודרכי התייחסותו למילים בשלושה שירים מאת המשורר עלי מוהר: "כל עוד", "תן לי יד" ו"יום יפה".

המורים שהגיעו לכנס גילו מעורבות רבה ושיח פעיל סביב התכנית. כמו כן, דיברו על ההזדמנות המצוינת לדיון מקצועי והחלפת רעיונות בין מורים למוזיקה, ולבסוף התרגשו מהרצאתו המרתקת של יוני רכטר. הרצאה אותה ניהל כשיח פתוח מוזיקלי עם המורים, תוך הדגמת מהלכי הלחנה בפסנתר.

צפו בשירה משותפת של יוני רכטר עם המורים

כנס זה מהווה נקודת פתיחה למערך שיתופי פעולה בין המורים ביישום התכנית בפרט ובקידום סוגיות נוספות בחינוך המוזיקלי בכלל.

Big picture

הזמנה לאירוע מיוחד

בתאריך 23.04.2018 יתקיים ב"היכל התרבות ראשון לציון" אירוע מיוחד -

התזמורת הסימפונית ראשון לציון מארחת את תזמורת הנוער הלאומית לכלי נשיפה של ישראל (מצ"ב הזמנה )

בחלקו הראשון של הקונצרט:

· הופעת הרכבי מגמת המוזיקה "אמירים" והקונסרבטוריון העירוני ראשל"צ.

· הופעת תזמורת הנוער הלאומית בניצוחו של מוטי מירון במבחר יצירות מקור לתזמורת כלי נשיפה, חלקן בביצוע בכורה עולמי.

בחלקו השני:

· הופעת "התזמורת הסימפונית ראשון לציון" בניצוחו של גל אלתרוביץ' בביצוע הסימפוניה מס'

4 של צ'ייקובסקי.

לוח הזמנים המתוכנן:

18:30 - הגעה להיכל התרבות ראשון לציון,

19:00 - הופעת הרכבי המגמה, הקונסרבטוריון והתזמורת הלאומית

19:35 - הפסקה

19:50 - הופעת התזמורת הסימפונית ראשון לציון

יתכנו שינויים קלים בלוח הזמנים

לקראת הקונצרט, דוקטור רון ויידברג הכין מערך שיעורים על הסימפוניה הרביעית מאת צ'ייקובסקי, שיעורים המותאמים למגמות המוזיקה.

אנו מזמינים מגמות מוזיקה מרחבי הארץ לשלב את היצירה בתכנית הלימודים שלהם תוך שימוש בחומר שנכתב על ידי אחד הכותבים המובילים בתחום ולבסוף להאזין לביצוע חי של היצירה, כשיאו של התהליך הלימודי והפנמתו אצל התלמידים.

מגמות שתשתתפנה בפרויקט, תקבלנה את חומר הלימוד במהלך החודש.

ההשתתפות לכיתות י' - י"א - י"ב.

"שמרו את היום" - הכניסה חופשית, מותנה בהזמנת כרטיסים מראש

Big picture

אגף א חברה ורוח

גאוגרפיה - אדם וסביבה

ביום שלישי כ"ו באדר תשע"ח (13.3.18) התקיים גמר חידון "סובב ישראל" – חידון בגאוגרפיה וסביבה בישראל בסימן 70 שנה למדינת ישראל. אירוע זה מתקיים מדי שנה, וזו השנה ה- 14 לקיומו. מיזם זה מעודד תלמידים ותלמידות מחטיבות הביניים מכל הארץ ומכל המגזרים ללימוד מעמיק בנושאי גאוגרפיה וסביבה בישראל.

Big picture

גמר חידון "סובב ישראל 70 - חידון בגאוגרפיה וסביבה בישראל" תשע"ח

החידון הפומבי יתקיים בתאריך 13.3.18 16:00 – 18:00 באולם "שלווה" בירושלים

ביום שלישי כ"ו באדר תשע"ח (13.3.18) התקיים גמר חידון "סובב ישראל" – חידון בגאוגרפיה וסביבה בישראל בסימן 70 שנה למדינת ישראל. אירוע זה מתקיים מדי שנה, וזו השנה ה- 14 לקיומו. מיזם זה מעודד תלמידים ותלמידות מחטיבות הביניים מכל הארץ ומכל המגזרים ללימוד מעמיק בנושאי גאוגרפיה וסביבה בישראל.

12 תלמידים התמודדו בגמר על התואר "חתן/כלת חידון סובב ישראל 70". המתמודדים העפילו לגמר לאחר שגברו על אלפי תלמידים בשלב הבית ספרי ועל מאות תלמידים בשלב המחוזי, אשר נערך בארבעה מוקדים בו זמנית. הפרס לחתן/כלת "חידון סובב ישראל 70" הוא מלגה לשנת לימודים באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

12 התלמידים שעלו לגמר "סובב ישראל" מייצגים בתי ספר שונים מכל הארץ – בתי ספר התיישבותיים ועירוניים מהגליל בצפון ועד "עוטף עזה" ואילת בדרום. העולים לגמר השנה מייצגים נאמנה את הרב תרבותיות של החברה הישראלית.

השאלה שקבעה מי יוכרז כחתן/כלת סובב ישראל בשנת השבעים למדינה תישאל על ידי שר החינוך מר נפתלי בנט.

הנושאים המרכזיים בהם עוסק חידון "סובב ישראל" הם: אתרי נוף ומורשת, אוכלוסייה והתיישבות בחברה רב תרבותית, איכות הסביבה, קרקע ושטחים פתוחים, פיתוחים במגוון תחומים - אנרגיה, מים, תעשייה, חקלאות תחבורה ותקשורת. דגש מיוחד מושם בחידון על נושאים סביבתיים שהם חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים.

לרגל שנת השבעים למדינה, מושם דגש בלמידה ובחידון על הישגיה של מדינת ישראל בתחומים שונים, בהתמודדות עם אתגרים – בעבר, בהווה ובמבט לעתיד.

חידון 'סובב ישראל 70' משקף גם השנה את העובדה כי המקצוע "צבוע בירוק" – דבר הבא לידי ביטוי בסוגיות ובדילמות סביבתיות כגון: אנרגיה ירוקה, מיחזור, קיימות, שימור ופיתוח, בחשיבה מקיימת ועוד". כמו כן, מקצוע "גאוגרפיה – אדם וסביבה" הוא חלוץ בשימוש בטכנולוגיות מתקדמות – סייבר ותקשוב בהוראה-למידה-הערכה ובתוך כך מתעדכן ומנתח בזמן אמת אירועים אקטואליים כגון: פגעי מזג האוויר, אסונות סביבתיים, חידושים בתחום האנרגיה ועוד.

לחידון שיזם הפיקוח על "גאוגרפיה – אדם וסביבה" במזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, חברו המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, המועצה לישראל יפה, המרכז למיפוי ישראל, האגודה הגאוגרפית הישראלית ומטח – המרכז לטכנולוגיה חינוכית.

Big picture

אגף א לפיתוח פדגוגי

מציגים עשייה ענפה בכנס תמ"ר ותוכניות ייחודיות – "מבחינה אחרת"

7 במרץ 2018, יום רביעי, מרכז יצחק רבין, תל אביב. על הבמה חמישה תלמידי מגמת תיאטרון מתיכון אורט בנימינה. באמצעות סיפורה של כיתה, שבה שומעים את כל הצלילים: את המזגן המתייפח, את הלשון המצקצקת, את הזבוב המזמזם על הקיר, מעמידים התלמידים המוכשרים בפני קהל הנוכחים את השאלה הנוקבת: האם אפשר לחיות בהרמוניה עם ההמולה??? הקהל נותר פעור פה, ולאחר מכן פוצח במחיאות כפיים סוערות.

ההצגה "קונצרטה לחמישה" פתחה את כנס תמ"ר ותוכניות ייחודיות – "מבחינה אחרת", שנערך בהשתתפות כ-400 אנשי חינוך. בכנס הוצגה העשייה הענפה של השטח בתחום ההוראה המותאמת אישית, שמטרתה להתאים עבור התלמידים דרכי למידה רלוונטיות, מאתגרות, מאפשרות וחווייתיות. על במת המליאה הציג בוריס זיידמן, מורה לספרות בתיכון עירוני ד' בתל אביב, את תוכנית תמ"ר בספרות, העוסקת בחקר ספרות הגירה וספרות בלשית, ושני אנשי כפר הנוער הימי מבואות ים, גלית כראדי ורפאל יעבץ, הציגו את תוכניתם הייחודית: חקלאות ימית בבית הספר רמות ים.

הרצאות אורח מיוחדות הוצגו על ידי רן ישפה, מייסד ומנכ"ל בית הספר לתקשורת מקדמת במכללת סמינר הקיבוצים, שהעניק לקהל הצצה מרתקת לתוכנית לימודים מיוחדת לנוער בסיכון באמצעות עשייה קולנועית, וניר ינובסקי, מוביל דיגיטלי במשרד הבריאות, שהציג את החזון הבולט היום בעולם הרפואה – רפואה מותאמת אישית.

פרס כספי הוענק לתוכנית ייחודית מצטיינת של מוזאון ישראל - על התוכנית האזורית באומנות של עיריית ירושלים. תעודות הערכה הוענקו לשתי תוכניות ייחודיות: לצוללת הצהובה, המקום למוזיקה של עיריית ירושלים, ולתיכון הראשונים בהרצליה, על תוכנית במינהל עסקים, וכן לכל התוכניות שפעלו במסגרת תמ"ר בתשע"ח.

רגע לפני סיום המליאה הוקרן סרטון מרגש בהשתתפות כל אנשי אגף א' לפיתוח פדגוגי, שבו שולבו אנשי האגף בסרט של מיזם קולולם בשירת "אור גדול" של אמיר דדון. עם חיוך על הפנים התפזרו באי הכנס בתום המליאה למעגלי למידה לפי תחומי דעת, שבהם שיתפו מניסיונם בשטח, הקשיבו לחוויות עמיתיהם ולקחו עימם שלל עצות ותובנות להמשך הדרך.

"הכנס היה מאורגן למופת. ההרצאות חשובות ומעניינות, המפגשים בקבוצות וההפקה הטכנית היו מעולים", כך סיכמו המשתתפים את הכנס.

Big picture

גל חדש של פיתוח השתלמויות במיקרו קרדיטציה

ערוץ השתלמויות בהתאמה אישית -מיקרו קרדיטציה מתרחב ומתעצם.

סבב שני של פיתוח 30 השתלמויות חדשות במודל זה החל השבוע במטח. ההשתלמויות הן במנות קטנות המתמקדות בכשירויות הוראה בהתאמה אישית למורה. בנוסף לאנגלית, מתמטיקה, עברית ומדע וטכנולוגיה שפיתחו 21 השתלמויות במודל זה, מתווספים התחומים: תנ"ך ממלכתי, תרבות יהודית ישראלית, חינוך גופני, מולדת חברה ואזרחות, גיאוגרפיה-אדם וסביבה וחינוך לחשיבה שיתנו מענה רחב ומגוון למורים. לקבלת קרדיט על המורה ללמוד באופן עצמי את הכשירות, לתכנן פעילות לתלמידים בכיתה, ליישמה בכיתה ולתעד. תוצר הפעילות מוערך על ידי קבוצת עמיתים באמצעות מחוון. אלפי מורים ביסודי כבר החלו להתמקצע במגוון כשירויות בתחומי דעת שונים.

Big picture

מפגש סיכום השתלמות במנייקראפט למובילי פדגוגיה דיגיטלית

רצינו ללמוד, להעמיק ולחקור מה סוד הקסם של משחק המיינקראפט שילדים כל כך נשאבים לתוכו, מה מרתק בדמויות הווירטואליות וכיצד ניתן לשלבם בהוראה?

קבוצת מדריכים מובילי פדגוגיה דיגיטלית התנסתה וחוותה את המשחק והכירה עולמות ווירטואליים שונים שפותחו לצרכי הוראה. במפגש הסיכום שהתקיים השבוע במטח, דנו באפשרויות בניית עולמות בתחומים שונים על ידי תלמידים ושילוב המשחק בהוראה.

Big picture

הפדגוגיה הדיגיטלית בחינוך הערבי

עלון הפדגוגיה הדיגיטלית בשפה הערבית

ביום שני 4 מרץ, נשלח עלון הפדגוגיה הדיגיטלית בשפה הערבית לודש מרץ 2018 לבתי הספר אשר מתמקד בלמידה שיתופית באופן מקוון, ובכלים דיגיטליים המסייעים למורה לקיים למידה שיתופית. כמו כן בעלון ישנו קישור לתבנית "מטלת ביצוע גנרית בשפה הערבית" אשר מהווה דוגמה ללמידה שיתופית.

קישור לעלון:

Big picture

האליפות הארצית באתלטיקה לבתי הספר התיכוניים כיתות י'-י"ב תלמידים ותלמידות

ביום ב' י"א אדר, 26.2.2018 התקיים הגמר הארצי באתלטיקה לכיתות י'-י"ב באצטדיון אתלטיקה בהדר יוסף, תל אביב. באירוע השתתפו נבחרות בתי הספר שזכו במקומות הראשונים באליפויות המחוזיות והעפילו לגמר הארצי, כ- 400 תלמידים ותלמידות מכל רחבי הארץ.

התלמידים התחרו במקצועות: קפיצה לגובה, קפיצה למרחק, הדיפת כדור ברזל, ריצת 800 מטר, ריצת 1500 מטר וריצת שליחים 4*100

בלטו במיוחד האתלט המצטיין, ארד גל מבית הספר בליך, רמת גן - בריצת 100 מטרים בתוצאה של 10.75 שניות והאתלטית המצטיינת, אנג'ליקה מיטין מבית הספר הרב תחומי פתח תקווה - בקפיצה למרחק בתוצאה של 5.11 מטרים.

תוצאות האליפות:

במקום הראשון - נבחרות התלמידים והתלמידות של תיכון קריית שרת חולון זכו בהישג מרשים במיוחד- בשתי הקטגוריות.

בנוסף:

תלמידות

· מקום שני - הגימנסיה הריאלית, ראשון לציון

· מקום שלישי – תיכון עירוני מקיף ו' יגאל אלון, ראשון לציון

תלמידים

· מקום שני –תיכון אילן רמון, הוד השרון

· מקום שלישי – תיכון בליך, רמת גן

ברכות לזוכים!!!

Big picture
Big picture

תמונת הרקע

העתיד בעיני העבר - "בעתיד נוכל לקרוא מחשבות"