חברה מתוקנת - הרצל

"הצורך הוא אבי ההמצאה"

מיהו הרצל?

הכל התחיל בשנת 1860, כאשר הרצל נולד, בבודפשט שבהונגריה.

כאשר היה בן 18 עבר לגור בווינה ולמד משפטים והוסמך כדוקטור למשפטים.

בשנת 1891 עבר לגור בצרפת ושם בתקופה זו החלה האנטישמיות, באותו זמן התחוללה בצרפת פרשת דרייפוס: בפרשה זו קצין יהודי בצבא צרפת הואשם במסירת מידע לאויב והורשע בבגידה.

לאחר משפט זה הרצל החל לפעול להקמת מדינה יהודית.

מאז הוא נלחם למען מדינה יהודית וחברה מתוקנת.

ב-1902 לאחר ביקור בארץ ישראל, הוציא ספר בשם אלטנוילנד שבו שרטט את מדינת היהודים האידיאלית כפי שרצה שתיראה בעתיד.

ב-3/7 בשנת 1904, נפטר הרצל ממחלת לב כאשר היה בן 44 בלבד.

בנימין זאב תיאודור הרצל

Big image

"משפט דרייפוס"- המשפט ששינה את עתידם של היהודים

Big image

ספרו השני של הרצל "אלטנוילנד"

Big image

ערך הקדמה:

· הרצל: "כל קניני המדע בתורת המדינה וחכמת הטבע, אשר רכשה לה העת שאנו חיים בה, ואשר עוד ירכשו הבאים אחרינו עד צאת ההצעה לפעולה, יהיו כלי חפץ למטרתנו; ובכל ההמצאות הנפלאות שבידינו עתה והעתידות עוד להמצא, נשתמש לצרכינו. בעשותנו כזאת, תהיה דרך ישובנו בארץ והתיסדות מדינתנו החדשה בדברי הימים, ותקוה כתקותנו לעתיד, גם היא לא היתה עוד לעולמים".


· במילים שלנו: כל החוכמה שנרכשה עד עכשיו ותירכש בעתיד, יעזרו לנו לקדם את רעיונותינו. כל מה שרכשנו עד כה, עוזר לנו לרכוש דברים חדשים ויותר מתקדמים. למרות כל מה שהמצאנו, עדיין יש מה להמציא. הכל פתוח!


ערך הקדמה בשבילנו: בשבילנו ערך הקדמה זה היכולת לשפר ולקדם את העולם, לטובה (טלפונים, מכוניות, מחשבים, כלים רפואיים וכ"ו) אך לפעמים גם לרעה (נשקים, פצצות גרעיניות, קרינה רבה וכ"ו). בנוסף, ערך הקדמה מאפיינת את המאה שלנו מכיוון שכל הזמן ממציאים מוצרים חדשים שאנו זקוקים להם.

דוגמאות לשימוש טוב בערך הקדמה:

דוגמה לשימוש רע בערך הקדמה:

מכירים ולומדים מסכנות ברשת נזהרים

הסבר הסרטון:

הסרטון הוא רק דוגמה אחת לסכנות בערך הקדמה.

מהסרטון ניתן להבין שישנם הרבה סכנות ברשת (אחד מהבעיות הנפוצות ביותר בקדמה), צריך להיזהר מפני שברגע שאתה חושף משהו פרטי ברשת, אין דרך חזרה וזה יכול להגיע לעולם כולו.

בנוסף צריך לזכור שברגע שמפיצים משהו על מישהו מסוים, החיים של הבן אדם הזה יכולים להיהרס!

מימוש ערך זה בארצנו:

1. ווייז - Waze: למרות שיש לנו ממצאים רבים שיראו לנו את הדרך להגיע למקומות, המצאה זו היא שונה וטובה יותר. זה בא ליד ביטוי בכך שהוא מראה את הדרך המהירה יותר וטובה יותר להגיע ליעד המבוקש. בנוסף לכך זאת אפליקציה חינמית ומאוד קל להורידה. מפתח האפליקציה הזו היא חברת Waze Mobile.

2. דיסק און קי - USB: למרות יכולתינו לשלוח קבצים ממכשיר אחד למכשיר אחר, הדיסק און קי מאפשר לנו "להסתובב" עם הקובץ בכל מקום ולהעביר את זה, גם אם זה מאוד כבד, למכשירים אחרים. בנוסף לכך, הדיסק און קי הוא מכשיר קטן מאוד אז אין בעיה לסחוב אותו. מי שהמציא את הדיסק און קי הוא דב מורן שהיה בחברת אם-סיסטמס (M-Systems). לאחר כמה זמן הוא מכר את הדיסק און קי לחברת סאנדיסק (SunDisk).

ווייז - Waze

Big image

דיסק און קי - USB

Big image

רפלקציה

דניאלה - אני למדתי מאוד על הרצל ועל ערך הקדמה, למדתי שיש המצאות טכנולוגיות שהומצאו והתפתחו בישראל ושמחתי לראות שיש הרבה כאלו, למדתי הרבה על הרצל ועל חייו וראיתי שהוא עשה הרבה למען העם היהודי ונילחם הרבה למען מדינה יהודית.

קמילה - במשך העבודה אני למדתי הרבה דברים שלא היו ברורים לי קודם, העבודה הבהירה לי הרבה דברים. למדתי שבארץ ישראל ערך הקדמה באה לידי ביטוי, ורוב ההמצאות הן שימושיות מאוד לחיי היום-יום.

מיה - במהלך העבודה למדתי הרבה על הרצל ובמיוחד על ערך הקדמה, וכיצד הוא בא לידי ביטוי בישראל כיום. שמחתי להכיר המצאות ולגלות שהן המצאות ישראליות. נהניתי מאו במהלך העבודה ואני מקווה להעמיק בנושא זה וללמוד עוד.

מאיה - בעבודה למדתי הרבה דברים, כמו כל מיני המצאות בישראל, היתרונות וחסרונות בערך הקדמה וגם הרבה מידע על הרצל. היה לי מאוד חשוב לעשות את העבודה הזאת בשביל לרכוש עוד ידע. נהניתי לעשות את העבודה הזאת!

תגובה:

דעתה של נויה, חברתנו לכיתה -

"נהניתי לקרוא מאוד את העבודה. ניכר כי השקעתן זמן מחשבה בעבודה, היה פירוט רב על הקדמה כיום.

אהבתי לראות את הסרטון על הבעיות בקדמה ואיך הוא מתקשר לימינו, אך יחד עם זאת לא הכנסתן סרטון על הדברים החיוביים של הקדמה, אבל הבאתן דוגמאות על הדברים החיוביים והחשובים בקדמה כיום.

אפשר לסכם בכך שידעתן איך לעשות את העבודה בצורה הטובה ביותר, היו כמה דברים שפחות אהבתי אבל זה רק דברים קטנים מאוד. בעיקרון היה מספיק מידע, היו הרבה תמונות וזה הוסיף מאוד לעבודה."