מיחזור נייר

אם תמחזר זה לא רק יעזור לך זה יעזור לכול כדור הארץ

Big image

נייר וסביבה

תעשיית הנייר צורכת עץ, כמויות גדולות מאד של מים (לייצור 1 טון של נייר יש צורך ב100 טון מים!), אנרגיה וכימיקלים שונים ויוצרת זיהום אויר ומים.

יחד עם זאת, מפעלי נייר רבים פועלים לניצול יעיל יותר של אנרגיה, שימור ומיחזור מים. רוב העצים המשמשים לתעשיית הנייר מגיעים מיערות יעודיים בסקנדינביה, צפון אמריקה ומקומות אחרים בהם מגדלים עצים במיוחד עבור תעשיית הנייר. במדינות אלה ישנה מדיניות ירוקה וקיימים חוקים המחייבים שתילה של עצים על חשבון כל עץ שנכרת.

על נייר ממוחזר

תעשיית הנייר היא אחת מהתעשיות היחידות שחומרי הגלם אותם היא צורכת מתחדשים וממוחזרים כמעט במלואם:


• הנייר ממוחזר בתוך תהליך הייצור - שאריות של סיבי נייר שנפלטות מתוך תהליך הייצור ממוחזרות ומשמשות כחומר גלם לייצור נוסף או מועברות לשימושים אחרים בתעשיה ובחקלאות.


• לאחר השימוש, הנייר המשומש נאסף במרכזי המחזור, ממויין, מרוסק ומנוקה, ומשמש כחומר גלם לייצור נייר ממוחזר.

29% מנפח האשפה בארץ הוא נייר וקרטון. בפעולה קלה ופשוטה - הפרדת פסולת נייר והעברתה לפחי המיחזור, אנחנו יכולים לתרום לצמצום נפח הפסולת המועבר להטמנה, לצמצום את כריתת העצים, לחסכון במים ובאנרגיה והפחתה בזיהום הסביבה.רוצים לראות איך ממחזרים נייר בישראל? צפו בסרטון המעניין הזה.

אבל רגע!

חשוב להבין שגם הנייר הממוחזר צריך לעבור תהליכי עיבוד במפעל, שיש להם מחיר סביבתי. לכן, לפני שרצים למחזר כדאי לזכור את שני ה'למדים' האחרים: לחסוך ולהשתמש שימוש חוזר. איך עושים את זה? בקלות! הנה כמה רעיונות:


• מה יש מהצד השני של הדף? עוד דף! – כתבו והדפיסו על שני צידי הדף.

• לפני שהוא הולך למחזור, נייר משומש יכול לשמש כנייר טיוטה, לעבודות יצירה, שרשראות לסוכה ולעוד שימושים רבים....

• לפעמים אפשר בלי נייר בכלל! העדיפו לקרוא את העיתון באינטרנט ולקבל את החשבונות בדואר האלקטרוני.

• וותרו על כלי האוכל החד פעמיים ומטליות הנייר

• קחו את הסנדוויץ בקופסא רב פעמית

היו צרכנים חכמים!

לקראת החזרה לבית הספר, וודאי תקנו גם אתם נייר למדפסת הביתית. כדי לעזור לכם לבחור נייר איכותי תוך התחשבות בסביבה, הנה כמה מושגים חשובים שכדאי להכיר:

1) נייר ללא כלור ידידותי יותר לסביבה! תערובת כלור משמשת בתעשיית הנייר להלבנה. תוצר הלוואי של התהליך- דיאוקסין, הוא חומר מסוכן המזהם את הסביבה. בניירות המיוצרים ללא כלור משתמשים להלבנה במי חמצן שאינם מזהמים. חפשו על האריזה את המילים TCF- Total chlorine free או את הסימן:2) העדיפו נייר אקולוגי! נייר אקולוגי הוא נייר המיוצר במפעל המקפיד על שימוש באנרגיה ירוקה, שימוש חוזר במים, שימוש בכימיקלים לא מזהמים והקפדה על שמירה על איכות הסביבה ובריאות העובדים

.

3) מחזרו והעדיפו נייר ממוחזר! דעו שעל פי חוק, נייר הנמכר כ-"נייר ממוחזר" צריך להכיל לפחות 30% סיבים שמקורם בנייר משומש שעבר תהליך מחזור.

מאחלים לכם שנת לימודים מוצלחת וירוקה, ומחברות מלאות.... משני צידי הדף !
בהצלחה!!
ענבר וצוות חלון ירוק.

מאת: בר לב הילה, מור נועה, גורן יעל, פיינגולד רועי, שכטר אמיר, אוהב ציון מאי