שבת שלום

איגרת המזכירות הפדגוגית - טבת, דצמבר 2017 (69) משרד החינוך

חברים יקרים שלום,

מעטים יודעים מי כתב את שיר הילדים הפשוט והיפה "באנו חושך לגרש". מעטים עוד יותר מכירים את חייה וסיפורה של שרה לוי תנאי כותבת השיר, חיים שתחילתם בחושך גדול ובעזרת אנשים בודדים שהיוו אור קטן,

השתנו ללא היכר.


בָּאנוּ חֹשֶךְ לְגָרֵשׁ.

בְּיָדֵינוּ אוֹר וָאֵשׁ.

כָּל אֶחָד הוּא אוֹר קָטָן,

וְכֻלָּנוּ - אוֹר אֵיתָן.

סוּרָה חֹשֶךְ! הָלְאָה שְׁחוֹר!

סוּרָה מִפְּנֵי הָאוֹר! (שרה לוי תנאי)משפחתה של שרה לוי תנאי עלתה מתימן לארץ בתחילת המאה העשרים במסע רגלי קשה דרך אתיופיה. היא נולדה ב1910 בשכונת נווה צדק "את תאריך הולדתי המדויק אינני יודעת" אמרה לא פעם. בתקופת מלחמת-העולם הראשונה גורשו יהודי יפו על-ידי השלטונות העותמאניים ורוכזו במחנה פליטים. במהומה שהתרחשה ובאי-הסדרים של הגירוש נעלם אחיה הגדול של שרה, ואחותה ואמה נפטרו. "מכל המשפחה שלנו נשארנו רק אבי ואני. אבי לקח אותי, ונדדנו לעיר צפת".סיפרה ברבות הימים.

בהעדר כל מקורות מחיה נאלצה הילדה הצעירה לצאת לרחובות ולקבץ נדבות: "ערב אחד הגעתי לפתח ביתהּ של משפחה מעשירי צפת. הם ישבו ליד השולחן ואכלו. שאלו אותי אם יש לי אמא ועניתי - 'לא'. שאלו אותי אם יש לי אבא ועניתי - 'לא'. ואז לקחו אותי לבית-היתומות, במקום שנקרא 'המצודה'. זרקו אותי לשם (ועוד ראו בכך מעשה חסד...) ושם, בבגדיי הבלויים והקרועים, רוחצתי, הולבשתי והפכתי ליתומה מן המניין"

לימים היא סיפרה שבתוך החושך הכבד של חייה, הפציעו כמה אורות קטנים שהפכו לאור איתן. האור הקטן הראשון בחייה של שרה היה כשעברה למוסד החינוכי שפייה, ופגשה את המורה דוד בנבנישטי, שנהג ללמד את ילדי המוסד בחיק הטבע, תוך כדי טיול עִמם. בדרך זוֹ הִקנה להם בטחון עצמי, קשר לתכנים, אהבת ארץ ישראל, שביליה ויופיה. אור משמעותי נוסף בחייה היה כאשר יהודיה אמריקאית בשם סופיה ברגר תמכה בה בזמן בית היתומים, ומימנה עבורה את שכר הלימודים בסמינר ואף נתנה לה קצבת קיום צנועה. (שרה פגשה אותה בינואר 1958 הודתה לה בדמעות על ששינתה את מהלך חייה).

שרה לוי תנאי כתבה ופרסמה כשבעים שירים שחלקם הפכו לשירים ידועים מאד (אל גינת אגוז ,ליצן קטן, ועוד). היא הקימה את להקת המחול ענבל שכונתה בהתחלה "הלהקה המזרחית של שרה לוי" וניהלה אותה במשך כארבעים שנה בסיבובי הופעות בארץ ובעולם. בשנת 1973 זכתה בפרס ישראל למחול ובשנת 2014 השירות הבולאי הוציא בול לזכרה. היא השפיעה רבות על התרבות בישראל, בזכות מורה אחד, נדבנית אחת ועוד כמה אנשים טובים שהאירו בנרות קטנים את החושך הגדול של תחילת חייה (סיפור החיים נערך מתוך אתר "זמרשת" ואתרים נוספים).

גם אנחנו, בפרוס עלינו חג החנוכה וחגי השנה האזרחית החדשה (נובי גוד, המולד ועוד), מתבקשים ונדרשים לזכור שעלינו לחזק את האור, לא להתבלבל ולא לשכוח- להיות האור הקטן, הנר הפשוט שמאיר עוד קצת את המציאות, להאיר את חייו של עוד אדם שעובד אתנו, עוד ילד, עוד נשמה, כך לאט לאט נזכה לראות אור גדול וטוב בארץ הזו. דומני שבעצם, זו, בקליפת אגוז, מהותה של עבודת החינוך.

חג שמח, הרבה אור וטוב

באה שבת באה מנוחה

מוישי

אגף א לפיתוח פדגוגי

ייצאנו לדרך: "חשיבה מסדר גבוה ועמ"ר בבחינות הבגרות" - שלב א'

ביום שלישי השבוע, נר שביעי של חנוכה, התקיים במטח מפגש הפתיחה של ההשתלמות המיועדת למפמ"רים ולצוותיהם. זהו המחזור השלישי שעובר השתלמות במודל זה החל מתשע"ו. עד כה עברו למעלה מ 25 תחומי דעת את המהלך וחלקם כבר פיתחו והפעילו השתלמויות למדריכים ולמורים (שלב ב').

למפגש ההיכרות ולמידה משותפת הגיעו נציגים מכתריסר תחומי דעת מגוונים ומהמגזרים השונים: הממלכתי, הממלכתי דתי, הדרוזי והחרדי.
המפגש נפתח בהרצאת מבוא על חשיבה מסדר גבוה, מאפיינים של הוראה עתירת חשיבה וכיצד ניתן ללמד בדרך המפתחת חשיבה מאת ד"ר שרית ברזילי מהפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה. כמו כן התעמקנו באסטרטגיה העוסקת במיזוג מידע ותרגול מעשי על הערכת מקורות מידע מרובים.

בחלק השני התקיימו סדנאות מעשיות שעסקו בהיכרות פעילה עם מגוון אסטרטגיות חשיבה מסדר גבוה והטמעתן בבחינות הבגרות, תוך שימוש בכלים טכנולוגיים עדכניים כמו יחידות ננו-למידה מקוונות ולוחות מקוונים שיתופיים.
זוהי יריית הפתיחה להשתלמות שמפותחת בשילוב בין מטח לבין החינוך לחשיבה באגף א' לפיתוח פדגוגי, ואשר תתבסס על עבודה שיתופית בתוך צוותי תחומי הדעת.

Big image

מהו סוד הקסם במשחקים וירטואליים? מה מרתק את התלמידים ולמה? האמנם ניתן לשלבם בהוראה?

כבכל שנה מתקיימת השתלמות לקהילת מובילי פדגוגיה דיגיטלית במזכירות הפדגוגית שמטרתה ללמוד על החידושים הקיימים בפדגוגיה דיגיטלית. השנה, עוסקת ההשתלמות בלמידה חדשנית באמצעות משחק Minecraft שתלמידים רבים מרותקים אליו.

יום למידה מרתק התקיים השבוע במטח ל- 40 מדריכים חדורי מוטיבציה הרצים קדימה ונשאבים לעולם הדיגיטלי החדשני. מטרת המפגש הייתה להתנסות בחוויית למידה אימרסיבית* באמצעות משחק, ליהנות ולהישאב פנימה לעולמות וירטואליים ולהתחבר לעולמם של התלמידים.

*אימרסיבי (immersive) - מושג המתייחס לטכנולוגיה דיגיטלית המערבת את כל החושים ויכולה להביא לשינוי מצב תודעתי.

Big image

"כפטריות אחר הגשם" - קורסים מקוונים שנפתחו לאחרונה

ממשיכים במלא המרץ לפתוח את מסלולי ההשתלמויות שפותחו בשנה זו הנותנים מענה למורים בכל תחומי הדעת במגוון עשיר של מסלולי למידה ופיתוח מקצועי. לאחרונה נפתחו הקורסים הבאים:

במסלול המיקרו קרדיטציה - נפתחו 12 קורסים: 4 קורסים באנגלית, 4 במדעים, 2 במתמטיקה ו-2 בשפה עברית.

במודל "איחוד מול ייחוד" לעל-יסודי וליסודי נפתחו הקורסים במסלולים הבאים:

1. למידה בדרך החקר: בתחום היסטוריה חמ"ד

2. חשיבה מסדר גבוה ועומ"ר בבחינות הבגות- שלב א' (למפמ"רים וצוותיהם)

3. למידה מבוססת פרויקטים – בתחומי הדעת: ערבית לדרוזים וצרפתית.

4. דיבור בפני קהל - בתחומי הדעת: היסטוריה חמ"ד

5. בחינות בגרות מתוקשבות- בתחום הדעת עברית

6. חשיבה מסדר גבוה: רב תחומי

7. קורסים דיסיצפלינאריים מקוונים: במחול- "אורח חיים בריא", תושב"ע חמ"ד - הוראת גמרא באמצעות כלים דיגיטליים.

Big image

חינוך גופני

הגמר הארצי לבתי בספר התיכוניים בכדורגל אולמות (קט רגל)

ביום חמישי, י"ט בכסלו, 7.12.17, התקיים הגמר הארצי לבתי הספר בכדורגל אולמות (קט-רגל) לכיתות י'-י"ב בבית מכבי בעיר ראשון לציון.

בגמר התלמידות שיחקו מקיף יהוד ותיכון אלחכמה ג'מאל טרביה, סכנין. המנצחות הן התלמידות מסכנין 3:0.

בגמר התלמידים שיחקו בתי הספר אביב, רעננה ורב-תחומי עמל חדרה למדעים ואמנויות. המנצחים הם התלמידים מחדרה 4:3

המנצחות הגדולות בשנה"ל תשע"ח תהיינה מועמדות לייצג את משרד החינוך ומדינת ישראל באליפות העולם לבתי ספר בכדורגל אולמות כאן בישראל בראשון לציון.

Big image
Big image

גמר אליפות התיכוניים בכדורסל - שנה"ל תשע"ח

ביום רביעי כ"ה כסלו, 13.12.17 נערך אירוע גמר אליפות בתי הספר התיכוניים בכדורסל במסגרתו התקיימו שני משחקים מותחים שבסופם הוכתרו בפעם ה- 24 אלופות בתי הספר.

גמר התלמידות: הפגיש את נבחרת הגימנסיה ריאלית, ראשון לציון ונבחרת אוסטרובסקי, רעננה. זוהי השנה השלישית ברציפות אשר שתי הקבוצות נפגשות במעמד זה כאשר זו הפעם הראשונה ששחקניות הגימנסיה הריאלית מצליחות לגבור על בנות אוסטרובסקי בתוצאה - 47:45 אל מול קהל תלמידים שמנה כ- 1500 צופים בצבעים לבן וצהוב ששטפו את היציעים של היכל קבוצת שלמה בתל אביב.

שירה עתיר מאוסטרובסקי רעננה זכתה בתואר השחקנית ההוגנת של המשחק ודניאל קארש מגימנסיה ריאלית ראשון לציון זכתה בתואר השחקנית המצטיינת במשחק.

Big image

גמר התלמידים: כמסורת, גם השנה אף בית ספר לא זכה בתואר פעמיים ברציפות זאת בעקבות הפסד של תיכון חדש ת"א במשחק זה.

במשחק הגמר נפגשו תלמידי נבחרת תיכון הרב תחומי עמל, עמק חרוד, בית הספר שזכה בתואר אליפות התיכוניים בשנת תשע"ד ונבחרת תיכון חדש, תל אביב - האלופה היוצאת. תיכון חדש הגיעו שנה שנייה ברציפות למעמד הגמר לאחר שייצגו בכבוד את משרד החינוך ומדינת ישראל באליפות העולם לבתי הספר שהתקיימה בשנה"ל תשע"ז והגיעו למקום ה- 10 והמכובד.

במשחק התלמידים, היכל הספורט קבוצת שלמה בת"א התמלא בכ- 2000 אוהדי בתי הספר בצבעי אדום של עמק חרוד ולבן של תיכון חדש ת"א והצגת כדורסל מרשימה, כאשר בסופה ניצחו נבחרת בית הספר הרב תחומי עמל עמק חרוד בתוצאה 95:86 .

דני אבדיה מתיכון חדש ת"א זכה בתואר השחקן ההוגן של המשחק ויותם חנוכי מתיכון הרב תחומי עמל עמק חרוד זכה בתואר השחקן המצטיין של המשחק.

Big image
Big image

אגף א מדעים

ביולוגיה

"בוקר טוב ביולוגי", יוסי לבנון, זכה בפרס טראמפ להוראה איכותית

יוסי לבנון, מורה לביולוגיה מקריית חינוך דרור, השוקד מדי בוקר לשלוח למאות מורים (ותלמידים) "בוקר טוב ביולוגי", זכה בפרס טראמפ להוראה איכותית.

את הידיעות שנשלחות מדי בוקר בוואטס-אפ ניתן לקרוא גם בפייסבוק - "בוקר טוב ביולוגי".

שווה להיכנס ולעבור על הידיעות כולן... לא רק של הימים האחרונים,

כנס תלמידים ראשון בגבעת רם, האוניברסיטה העברית

ביום חמישי לפני חנוכה התכנסו יותר מ 500 תלמידים מ 20 בתי ספר בירושלים וסביבתה ליום עיון לתלמידי ביולוגיה, שעסק בחידושים בתחומי מחקר שונים: פרופ' ערן משורר שיתף בנושא "תאי גזע כל-יכולים: עבר הווה ועתיד". מר מיכאל קלוז'ני ענה על השאלה- מה קובע את מספר המינים בטבע?. ד"ר מור הרמתי-שלזינגר: הרחיבה לגבי ריפוי באמצעות בקטריופאג'ים ופרופ' לירן כרמל סקר את תולדות האדם בראי הדנ"א הקדום - כיצד שיניים ועצמות חושפות סודות מעברנו. המחלקה לגנטיקה, המכון למדעי החיים, הפקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע. את יום העיון ארגנה ד"ר נעה עפרת ממעבדות בלומנטה יחד עם צוות ההדרכה בביולוגיה ובשיתוף מחלקת החינוך של עיריית ירושלים.

ד"ר נעה עפרת ממרכז המעבדות בלומנטה, גבעת רם מציגה את רשימת בתי הספר שהשתתפו ביום העיון.

Big image

ימי עיון למורי הביולוגיה – חידושים במחקר

את ימי חופשת החנוכה ניצלו המורים להשתתף בימי עיון מקצועיים שעסקו החידושים בתחומים השונים בהם עוסקת הביולוגיה. ביום ראשון נערכו שני ימי עיון, אחד בטכניון ושני באוניברסיטת בן גוריון, ביום שני באוניברסיטת ת"א וביום רביעי באוניברסיטה העברית. ניתן להתרשם מהנושאים המרתקים בקישורים החמים לסדר היום, לכל אחד מימי העיון:

יום העיון בטכניון "שיח ביולוגים – בין הטכניון לכיתה" המתקיים כל חנוכה בטכניון חגג עשור. התמקד במיקרואורגניזמים וברמה התאית. בחגיגה השתתפו ארבעה מרצות ומרצים מרתקים מהפקולטות לביולוגיה ורפואה, שסיפרו על מחקריהם ושינו כמה תפיסות שגורות ושגויות לכמאה מורים.

Big image

יום העיון באוניברסיטת בן גוריון התמקד השנה בגוף האדם וטיפולים חדשניים במחלות. סביב שולחן עגול התכנסו כ-40 מורות ומורים (בעיקר) מאזור הדרום, לשיח עם ארבעה מרצים ששיתפו את הנוכחים בחידושים בתחומם וענו על כל שאלה.

השולחן העגול באוניברסיטת בן גוריון.

יום העיון בת"א עסק בצפרות וציפורים ויום העיון בירושלים עסק ב"מחלות, תרופות עתידניות ומה שבניהן". בכל ימי העיון (פרט לזה שעסק בציפורים) דנו גם בנושא עמידות חיידקים עמידות לאנטיביוטיקה. נושא שמטופל בכל העולם, לאור ההשפעה הרבה שיש לעמידות על יכולתנו להתמודד עם מחלות שונות, גם כאלו שנחשבות כ"פשוטות".

הוראת מדעי החקלאות

מרכז המורים למדעי החקלאות

בסימן 70 למדינת ישראל, בטקס רב רושם נפתח מרכז המורים למדעי החקלאות במנהל המחקר החקלאי, שנועד לקדם את התפתחותם המקצועית של המורים למדעי החקלאות. המרכז הוקם הודות ליוזמתם של רבים וטובים ובהם ראש המועצה הפדגוגית ד"ר משה וינשטוק, מנהלת אשכול מדעים ד"ר גילמור קשת ,יו"ר וועדת המקצוע פרופ' יורם קפולניק וצוות המדריכים ומנהלי החוות לחינוך חקלאי שעמלו על הכשרת השטח והכנת המקום לקראת פתיחתו ועל כך תודה וברכה.

Big image

המרכז ישמש בית למורים, למדריכים ולעובדי הוראה אחרים, מקום בו יוכלו לקבל מענה לצורכיהם המקצועיים, תוך שימת דגש על התאמת הפעילויות בו, למאפייני מקצוע החקלאות וצרכיו הייחודיים, מתוך מטרה לאפשר למורים להתפתח כישות עצמאית, המצמיחה דור של עובדי הוראה ותלמידים בעלי גישה רציונאלית וחשיבה ביקורתית.

מרכז המעודד ומטפח לספונטניות, יצירתיות, אינטואיטיביות, ויכולת התמודדות עם סוגיות מדעיות, טכנולוגיות ואחרות מתחום החקלאות במציאות משתנה. תוך התמקדות ביצירת מסגרות בונות ותומכות, הנמצאות בנגישות מרבית לבתי-הספר, ומרכז בו מרוכזים כוחות מקצועיים ומשאבי למידה בהתאמה לצרכים המשתנים של השדה חינוכי החקלאי .

Big image

יום עיון "המדע כערך"

בתאריך 14.12.2017 התקיים יום עיון "המדע כערך" במכון ויצמן למדע. את היום ארגן אגף א' למדעים יחד עם צוות מכון דוידסון לחינוך מדעי.

ביום העיון השתתפו אנשי צוות האגף למדעים, המדריכים וצוותי מרכזי המורים הארציים. מטרת היום הייתה לאפיין את לימודי המדע כערך, לקיים חשיבה משותפת בשאלה, מה יש מעבר לידע ולדיסיפלינה שתורם לאדם כאדם מבחינת צורת החשיבה, הביקורתיות, מבחינת הצורה שהוא מעבד מידע והופך אותו לשלו ומהצורה שהוא מתפקד בחברה כאזרח מודע. זאת מתוך ההבנה שהראייה הפוזיטיביסטית והאמפירית שבמדעי הטבע וההיבטים האבסולוטיים במתמטיקה יכולים להשפיע על תלמידים ולחזק אצלם את היכולת לנקוט בגישה רציונלית, אובייקטיבית, ספקנית, להבין כי מצבים של עמימות ואי וודאות לא מחלישים אמת מדעית - לא כי "זה עובד" אלא בזכות חוזקה של יכולת ההצדקה המדעית. ההתקדמות המדעית והטכנולוגית משפיעה על החיים שלנו וצריך לכן לצאת עם דרך חשיבה מדעית שתאפשר לאדם לתפקד בחברה ולא להיות צרכן פסיבי של תוצרי המדע. מטרת יום הלמידה הייתה לחשוב יחד על הכיוונים האלו כדי לייצר שינוי. זו הייתה הזדמנות להרים את הראש מעבר לשוטף ולהסתכל מבחינה מערכתית על התפקיד והאחריות של צוות האגף, כלפי הבוגרים של מערכת החינוך. להגדיר את המחויבות שלנו בהיבטים הערכיים.

היום התחיל בהרצאה של פרופ׳ ימימה בן מנחם, חוקרת פילוסופיה של המדע מהאוניברסיטה העברית בירושלים. לאחר מכן התקיימו שני מושבים של סדנאות. הסדנה הראשונה התנהלה בהרכב רב תחומי ובה דנו המשתתפים בטקסטים המעוררים חשיבה על מהות המדע ואלו ערכים נובעים ממנה. את הסדנה השנייה הובילו המפמ"רים במסגרת תחומי הדעת ומטרתה הייתה לברר דרכים ללמד ערכים שבמהותו של המדע, לפתח הערכה ושאלות עמ"ר על ערכים אלו ולפתח תהליכי התפתחות מקצועית בנושא.

אחרי הסדנאות התקיימו שתי הרצאות נוספות: ד"ר ליאת בן דוד, מנכ"לית מכון דוידסון, דיברה על היבטי הקהילה בעשייה המדעית וד"ר ארז גרטי, מנהל תחום תקשורת המדע במכון דוידסון, דיבר על חשיבה ביקורתית ו-fake news.

שרית אמיתי, המדריכה המרכזת באגף למדעים ארגנה ותכננה את היום - יחד עם ד"ר גדי פרודובסקי מתיכון למדעים ואמנויות, לאנא שוקייר - מדריכת ביולוגיה, רים סאבא - מדריכת כימיה, ד"ר אורלי לכיש זאליט מנהלת תחום המורים במכון דוידסון והגר אור מאגף לעובדי הוראה בהדרכה.

כימיה

הכנס הארצי למורי כימיה התקיים ביום שלישי 19 בדצמבר 2017 , באולם ויקס שבמכון ויצמן למדע, במעמד מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב.

Big image

מדע וטכנולוגיה

אנרגיה בראש אחר- חגיגה באשכולות הפיס


בימים אלה מסתיימת חלוקת ערכות "אנרגיה בראש אחר" באשכולות הפיס למדע טכנולוגיה ואומנות וכבר התחילה החגיגה הלימודית וימי העשרה לתלמידי בבתי הספר.

ערכת "אנרגיה בראש אחר" חלק מסביבה לימודית שמטרתה להרחיב את בסיס הידע של התלמידים בתחומי המדע, הטכנולוגיה והקיימות, ללמד על חשיבות ההתייעלות האנרגטית ועל שימוש מושכל באנרגיה, ובסופו של דבר להביא לשינוי דפוסי חשיבה והתנהגות ביחס לצריכת אנרגיה.

הדגמים גדולים יחסית ומרשימים שבעזרתם ניתן לחקור את : משאב הרוח, משאב המים, משאב קרינת האור מהשמש, ולתכנן בית חסכוני באנרגיה. באתר "אנרגיה בראש אחר" חומרי למידה, מדריכים למורה והעשרה.

במהלך משותף עם משרד התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים, חברת רובינשטיין ומרכז המורים למדע וטכנולוגיה קיימנו יום עיון למנהלי אשכולות הפיס, המנהלים הגישו תכניות עבודה לשימוש בערכות הכוללת שילובם בתכנית הלימודים במדע וטכנולוגיה, פעילויות חקר ותכנון ימי מדע והעשרה לתלמידים בבתי ספר סמוכים לאשכול הפיס.

מצורפות תמונות מיריד "התייעלות אנרגטית" שהתקיים באשכול פיס למדעים טכנולוגיה ואומניות בכפר סבא

אור גדול באשכולות הפיס

את חג החנוכה ציינו באשכולות הפיס למדע וטכנולוגיה בפעילות מעבדתית של אור וצבע

איריס חממה מנהלת מרכז המדעים בערד פיתחה והפעילה חדר בריחה "אור וחושך" כחלק מפרויקט משותף של מספר מנהלי אשכולות פיס שחברו יחד והחלו בפיתוח "חדרי בריחה במדע וטכנולוגיה".

משימת מבוך מראות

Big image

חנוכיות מעבדתיות

לכבוד חג החנוכה התמלא אור במעבדות אשכולות הפיס

חנוכיית חומצות ובסיסים בתפוח פיס עמק החולה

Big image

חנוכיית שכבות באשכול פיס רחובות

Big image

אגף א שפות

עברית

יום למידה למורים ולמדריכים לעברית בנושא הוראת הכתיבה.

כמדי שנה התקיים מפגש למידה במסגרת השתלמות מיזם הכתיבה בעברית. ביום הלמידה הציגו ד״ר עליזה עמיר והלה אתקין מהפיקוח על הוראת העברית את מחקרן על תאוריית התפקידים ככלי לקידום כתיבה. בהמשך נידונו תהליכי כתיבה קצרי טווח וארוכי טווח - מהשדה אל המחקר.

המורים המובילים את מיזם הכתיבה (חלופת הערכה לבגרות בנושא הכתיבה) מובילים פדגוגיה חדשנית במערכת החינוך בהוראת כתיבה ובהערכתה

Big image

צרפתית

בתאריך 29.11.2017 , תלמידי כיתה ט' 1-5 צרפתית מתיכון חדש ת"א יצאו לסינמטק בחולון במסגרת תוכנית "קולנוער".

התלמידים צפו בסרט הראשון בתכנית "כמו אריה" של סמואל קולרדה (2013).

Big image

הפיקוח להוראת השפה הערבית בבתי-ספר במגזר הערבי והבדואי

ימי עיון למורות חינוך לשוני- שפת אם ערבית בכיתות א'

ביום שלישי 19/12/2017 הושלמה סדרה של 5 ימי עיון ומפגשים לימודיים למורות כתות א', בכל המחוזות, בנושא "הגרסה המעודכנת של מבדק הקריאה לכיתות א, ספריית אלפאנוס לכיתות א+ב".

ראוי לציין שסדרת ימי עיון גובשו ויושמו בשיתוף פעולה אגף שפות– הפיקוח על השפה הערבית והאגף לחינוך יסודי.

כל ימי העיון פתח מר עבדאללה ח'טיב מנהל אגף בכיר חינוך ערבי, כאשר דבר על חשיבות מורות כיתות א' ברכישת התלמידים לקריאה ולכתיבה, כמו כן, במליאה ד"ר ראויה בורבארה מפמ"ר הוראת הערבית הגישה הרצאה על הערך הגדול והמשמעותי לשימוש המורות במבדק ככלי הערכה יחידי ואינדיקטור ומנחה להוראה ולמידה, ושיטות טיפול בקשיי התלמידים; בנוסף התקיימו סדנאות ע"י המדריכות הארציות של אגף שפות ומדריכות חינוך יסודי במטרה להטמיע את המבדק.

במחוז הצפון התקיימו שני ימי עיון, ויום עיון אחד במחוז ירושלים ומנח"י, במחוז הדרום ובמחוזות חיפה, מרכז ותל-אביב.

Big image

מפגש סינכרוני עם מורי השפה הערבית בבתי ספר תיכוניים

ביום שלישי 5/12/2017 בין השעות 10:00-11:30, התקיים מפגש סינכרוני עם מורי השפה הערבית בבתי-ספר תיכוניים, בנושא "לקראת בגרות חורף 2018 , אשר השתתפו בו 120 מורים, מר' מוחמד זידאני מפמ"ר על הוראת הספרות, וד"ר ראויה בורבארה מפמ"ר על הוראת השפה, הבהירו סוגיות שונות בבחינת הבגרות ואת המתכונת החדשה של שאלוני הבגרות השונים, כמו כן נושא ההתאמות בבחינה, וההערכה הבית ספרית במסגרת ה-30%, והמחוונים להערכה, כמו כן, ענו על שאלות המורים.

מעגלי שיח עם מורי כיתות ה' ו- ח'

ד"ר ראויה בורבארה מפמ"ר שפה ערבית בחינוך הערבי קיימה ביום שני 18/12/2017, בין השעות 14:00-15:30, בבי"ס חט"ב אבן רשד – בכפר ג'דידה מכר. מעגל שיח עם מורי השפה הערבית- בכיתות ה' ו- ח', במפגש השתתף ד"ר חוסאם דיאב ממונה הישגים לימודים באגף חינוך ערבי.

ראוי לציין שהמפגש התקיים לאחר ביקורים בשני בתי ספר, בכפר ג'דידה מכר, וצפייה בשיעורים אצל המורים.

Big image

אגף א' חברה ורוח

יום עיון למורי היסטוריה ולמורי ספרות בחנוכה,

בין לגיטימיות לרלוונטיות - דילמות בייצוג השואה ובהוראתה

Big image

לימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה

לגלות את העבר

השבוע השתתפו תלמידי מגמת לימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו עם רשות העתיקות. החפירות נערכות כחלק מהלמידה המשמעותית וההתמקצעות בנושאים הארכיאולוגיים וכאחד מבין מסלולי עבודות החקר בה בוחר בית הספר.

תלמידי מגמת לימודי ארץ ישראל מביה"ס דקל וילנאי ממעלה אדומים השתתפו בחפירות במתחם הגתות בראשון לציון. התלמידים התמודדו עם שעות החפירה החריגות והעבודה הפיזית הקשה והפרס שלהם התבטא במציאת 2 מטבעות.

אולפנת קריית ארבע חפרה בשכונת ארנונה בירושלים. ידיות 'למלך' שנחשפו בחפירה מעידות על אתר מתקופת הברזל, והתלמידות למדו למידה משמעותית ממקור ראשון על אתר מרתק מתקופת המקרא.

התמונות באדיבות רשות העתיקות.

גאוגרפיה – אדם וסביבה

קבלת אות האגודה הגאוגרפית הישראלית ליוזמת, מפתחת ומשווקת ה"עולמון", תמר עמר – מורה ומדריכה ל"גאוגרפיה-אדם וסביבה"

בטקס רב משתתפים העניק נשיא האגודה הגאוגרפית פרופ' נועם שובל, וסגניתו פרופ' נוגה קולינס אות הוקרה לתמר עמר – מורה ומדריכה לגאוגרפיה – אדם וסביבה.

אות הוקרה הוענק לתמר על תרומתה לקהילה הגאוגרפית ולקידום החינוך הגאוגרפי על המיזם אותו הגתה, פיתחה ומפעילה - העולמון". העולמוון משפר תהליכים פדגוגיים ומהווה מנוף להתעניינות התלמידים בתחום הדעת במשך כל שעות היום והיממה.

תמר זכתה לפני כשלוש שנים להימנות על צוות מורים נבחר ומצומצם להשתתף במיזם שמטרתו לעודד יוזמות חינוכיות בתחום הפדגוגי דיגיטלי. תמר הגתה את הרעיון להנגיש באמצעות פוסטים קצרים בווטספ מידע חדשותי מתחומי גאוגרפיה וסביבה לתלמידי בתי הספר בחטיבות הביניים ובבתי הספר התיכוניים (בעברית ובערבית).

תוך מספר חודשים, במאמץ אינטנסיבי, הרעיון גובש לידי מעשה. מעבר לצד הטכני שביצירת התשתית והיום - כתיבת התכנים החדשותיים בתדירות שבועית, שעל כולם אחראית תמר (עם צוות מצומצם של מומחים "עולמון שיח" שיווק המיזם ופרסומו. תמר יזמה ויוזמת הרצאות והצגות בכנסים שונים של מורים, חוקרים ואנשי חינוך. הרעיון מתקבל בהתלהבות רבה והוא הולך, מתרחב ומתעצם מדי שבוע. היוזמה מכה גלים הואיל והיא נותנת מענה לדרך שבה ניתן לגרות ולהעשיר את עולם המושגים של התלמידים בצורה מעניינת, רלבנטית ועכשווית במקום בו הם נמצאים מחד גיסא, ולאפשר קשר בין המורים לתלמידים מעבר לשעות הפעילות בבית הספר מאידך גיסא.

מיזם גאוגרפי זה שפותח בהתאמה לטכנולוגיה של ה-21 , מזמן למורים, לתלמידים מכל רחבי הארץ ומכל המגזרים וכן לכל המתעניין, מידע גאוגרפי רלבנטי בזמן אמת. בכך מאפשר ה"עולמון" הפניית זרקור לתופעות המתרחשות בארץ ובעולם בצד הסבר ממצה, גרפים , מפות ותמונות.

המידע מועבר למורים ולתלמידים פעמיים שלוש בשבוע, והיא הפכה ל"כיכר העיר" לקהילת הגאוגרפים.

בשנת הלימודים תשע"ח מיזם "עולמון" מהווה עמוד תווך במשרד החינוך בכל הקשור בפעילויות במסגרת הנושא השנתי – 70 שנה למדינת ישראל. ואף עבר לתחומי דעת נוספים.

למי שעדיין לא הצטרף – מומלץ ביותר!

Big image

הפקוח על החינוך המוזיקלי

שיתוף פעולה בין האגף לילדים ונוער בסיכון והפקוח על החינוך המוזיקלי

השבוע התכנסה ועדת היגוי בשולחן עגול לדון בתכנית צומחת פרי שת"פ של הפיקוח על החינוך המוזיקלי ומחלקת רווחה קהילה והורות- אגף א' חינוך ילדים ונוער בסיכון.

מטרת התכנית היא איתור ילדים ונוער בסיכון היכולים להתפתח בתחום המוזיקה וקליטתם בקונסרבטוריון (קונ') בסמוך למקום מגוריהם. איתור התלמידים נעשה באמצעות המורים למוזיקה, המורים לנגינה המגיעים אל בתי הספר במסגרת המודל היישובי של בתי הספר המנגנים, יחד עם מנהל הקונ' הצוות החינוכי של ביה"ס ואגף החינוך ברשות.

תלמיד שאותר מקבל מלגת לימודים לנגינה ונבנית עבורו תכנית לימודים ייחודית בקונ' המקומי על מנת שימצא בקונ' בנוסף ללימודיו גם בית חם ומכיל ויפתחו בפניו אופקים חדשים מרגשים ומשמעותיים.

הפגישה התקיימה בקונסרבטוריון עפולה ונפתחה בנגינתם המרגשת של תלמידי קונ' מרחבי הארץ.

בפגישה נכחו הגב' תמר פתחיה מנהלת המחלקה לרוחה קהילה והורות- אגף א' חינוך ילדים ונוער בסיכון ומפמ"ר מוזיקה מר בצלאל קופרוסר וכן שותפים פעילים בתכנית משני האגפים.

יש לציין שקונ' רבים משלבים מיוזמתם עשייה חינוכית משמעותית עם נוער וילדים בסיכון והמודלים מגוונים וייחודיים לכל קונ', כך שתכנית זו משתלבת באופן טבעי ואינטגרלי עם הנעשה בשטח.

לאור הצלחתה של התכנית אנו מעוניינים להרחיב אותה ולהעצים את העשייה החינוכית- חברתית- מוזיקלית גם בשנים הבאות.

מחול

יום עיון בוחנים לבוחני בחינות הבגרות המעשיות במחול

ביום שלישי י' בכסלו, תשע"ח, 28.11.17 ערך הפיקוח על החינוך למחול יום עיון לבוחני בחינות הבגרות המעשיות.

רכזי מגמות המחול מרחבי הארץ ובוחני הבגרויות המעשיות התכנסו ודנו יחד בסוגיות בהערכה תוך שיתוף רעיונות ומחשבות, במטרה משותפת לשכלל את תהליכי ההערכה, לייצר סטנדרטים משותפים ולתמוך בתלמידים בדרכם לבגרות המעשית. היום נפתח בהצגת נהלים והנחיות חדשות לבחינות הקרבות. בהמשך נתבקשו המשתתפים לבצע הערכה משותפת בזוגות של שלושה ניירות עמדה: חקר תאורטי של עבודת הכוריאוגרפיה, שנבחן במעמד הבחינה המעשית מכניסתה של הרפורמה. לסיום, התחלקו למעגלי שיח בהם מסקנות מסבב ההיבחנות הראשון עם נייר העמדה ועלו סוגיות בהערכה בנוגע לבגרות המעשית ופתרונות אפשריים.

Big image

תמונת הרקע

תמונות של נרות


https://pxhere.com/es/photo/1113202

CC0 Public Domain רשיון