"אם אין לחם שיאכלו עוגות"

עדן גולדמרק, אלון בורובסקי, איתי חכמון, יונתן צ'וקלו

הנושא שבחרנו

הנושא הנלמד בכיתה הוא המהפכה הצרפתית. מתוכו בחרנו להתעמק בקונפליקט שהיה בין המלכה מארי אנטואנט לבין בני המעמד השלישי, העם. המצוקה הכלכלית בצרפת הובילה את אנשי המעמד השלישי לפנות למארי אנטואנט לעזרה בטנה שאין להם אפילו כסף או משאבים להכין לחם והתחננו לעזרה ממנה. בתגובה ענתה להם המלכה מארי אנטואנט את המשפט שהצית את המהפכה "אם אין לחם, שיאכלו עוגות".

שאלת החקר שלנו היא: כיצד משפט אחד הצית מהפכה שלמה?

רקע על המצב בצרפת בתקופה:

צרפת הייתה מחולקת לשלושה מעמדות: מעמד הכמורה הגבוהה, מעמד האצולה והמעמד השלישי.

למעמד הכמורה והאצולה כ500,000 אנשים קיבלו זכויות יתר שהגיעו להם מלידה ללא קשר למצבם הכלכלי הם זכו לזכויות פוליטיות, קיבלו תפקידים גבוהים בצבא (תפקידי פיקוד) ולא הוטלו עליהם מיסים. לעומת זאת בני המעמד השלישי שהיו רוב האכלוסיה (כ24,000,000 אנשים) לא היו זכויות אלה ושילמו מיסים כבדים עקב מצבה הכלכלי הגרוע של צרפת שנבע מחובותיהם ממלחמות שהם השתתפו בהם ומאורח החיים הבזבזני של המלך ובני האצולה.


בני המעמד השלישי לא היו מרוצים מהמצב כלל.

מרי אנטואנט

מרי אנטואנט לא הייתה במקור מצרפת היא נולדה בוינה שבאוסטריה. לאחר שהתבגרה והפכה להיות האישה לעתיד של לואי ה-16 התקבלה לצרפת בברכה והייתה אהובה ע"י ההמון. מארי אנטואנט שתחילה הייתה דמות משמעותית וחיובית הפכה להיות דמות שנואה עקב חומריותה וקלילות דעתה, בנוסף הייתה ידועה בהוצאות להורג בעזרת גיליוטינה.


דעותיה של מרי אנטואנט "הורעלו" ושונו בעקיפין ע"י התככים והרכילויות בחצר המלוכה ובאצולה בצרפת

הקונפליקט

לאנשי המעמד השלישי, שנתקלו בקשיים יומיומיים, כשמנגד מעמד הכמורה והאצולה ניצלו אותם וחגגו "על גבם" הייתה בעיה; מחסור משמעותי במזון, כזה שאין מספיק משאבים על מנת לחיות. כפתרון הם פנו למלכתם מארי אנטואנט בטענה שאין להם משאבים לייצר או לקנות אוכל, אפילו לחם, המזון הכי בסיסי היה יקר מדי עבורם. בתגובה המלכה אנטואנט הביעה חוסר התחשבות מוחלט וענתה "אם אין לחם, שיאכלו עוגות". משפט זה הצית את המהפכה. מבחינת המעמד השלישי זה היה הקש ששבר את גב הגמל, בגידה מוחלטת מצד מלכתם שלא התחשבה בצרכים הבסיסיים של נתיניה כמו שלדעתם הייתה צריכה. לעומת זאת מארי אנטואנט לא הרגישה מחויבת לצרכיי נתיניה עמדתה הייתה שהבעיה של המעמד השלישי אינה גם הבעיה שלה וכך גם הדגישה את הנתק שבין המעמד השלישי לאצילים.