מנהיגים באירופה כמובילי לאומיות

מגישות: רותם כהן, עדי וסנשטיין, עדי בן יהודה, שיר קונרד

שאלה 1: הצג שלושה מאפיינים הנדרשים לאדם על מנת שיוכר כ"מנהיג".

על מנת שאדם יוכר כמנהיג ויהיה בר יכולת הובלה והשפעה, הוא נדרש להתאפיין באופן ייחודי.
מנהיג מוכרח להתאפיין בכריזמה : להיות בעל חן וקסם אישי, לתקשר באופן יוצא דופן עם סביבתו ולדעת לשכנע את האחר . תוך שימוש בתכונה זו יוכל להתחבב על הקהל שלו ולהשפיע על דעותיו ועמדותיו.
כמו כן, מנהיג חייב להיות אדם בעל ניסיון : ניסיון כולל חוויות עבר, לקחים שלמד עם הזמן וידע שצבר. הניסיון מאפשר למנהיג לראות את התמונה בשלמותה, ולהחליט החלטות נכונות בהתאם.

בנוסף, מנהיג צריך להיות חדור מטרה : מנהיג צריך להיות אדם הישגי, בעל מוטיבציה גבוהה ושאיפה להשיג את היעדים שהציב.

תכונות אלו אשר ציינו, יתרמו לאדם המבקש להיות מנהיג, כך שיכולות ההנהגה שלו יהיו איכותיות ויטיבו עמו ועם קהל הבוחרים שלו.

שאלה 2: תאר את דמותו של ג'וזפה מאציני כמנהיג שפעל באירופה במהלך המאה ה-19.

ג'וזפה מאציני חי בין השנים 1805 עד 1872, והיה למהפכן ופטריוט איטלקי בולט.

כמנהיג, עמדו לנגד עיניו מספר מטרות. הן באות לידי ביטוי בכך שהקים את ארגון "איטליה הצעירה", אשר רצתה לחולל מהפכה לאומית במטרה להשתחרר מהשלטון הזר הקיים באיטליה ובכך להשיג חירות פוליטית. מטרתו של מאציני הייתה לאחד את איטליה על בסיס חילוני, תוך כדי הקמת משטר ליברלי שמושתת על עיקרון חירות האדם והוצאת הכנסייה מן הפוליטיקה.
מאציני נקט בפעולות אלו ושאף להשיג את מטרותיו אך ורק למען תושבי איטליה. כלומר, הוא היה אדם ללא כל אינטרסים אישיים. מאציני סבר כי המדינה צריכה להעניק לאזרחיה חינוך, עבודה וזכות בחירה. לכן, מאציני רצה לאחד את איטליה ולהקים רפובליקה איטלקית עצמאית. כמו שאמר: "בלי אחדות אין אומה ראויה לשמה, בלי אחדות אין חוסן של ממש".
מונהגיו של מאציני היו תושבי איטליה. תושבים אלו הלכו אחריו משום שמאציני היה אדם משכיל, בעל יכולת רטורית, כשרון ספרותי, כוחות מרץ ועוד תכונות רבות. מאציני למד משפטים, היה עורך דין ולאחר מכן הקדיש את חייו לפעילות פוליטית. בנוסף, שמו הלך לפניו, הוא היה נלהב והיה מלא במרץ להשיג את מטרותיו. מכאן ניתן להבין כי מאציני היה אדם דבק במטרה, וכך הגשים את המטרות שהגדיר לעצמו.

שאלה 3: מהו חזונו של ג'ורג' וושינגטון כפי שמתואר בנאום?

חזונו של וושינגטון כפי שהציג בנאומו הוא שתושבי ארה"ב ירגישו בטוחים תחת שלטונו והנהגתו. וושינגטון רצה וקיווה שיגשים את מטרותיו שהציב לעצמו לפני שעלה לשלטון שהן ביטחון התושבים "בטחון האזרחים בי". כלומר, וושינגטון רצה שיהיו יחסי שכנות טובים וערבות הדדית בין התושבים השייכים לארה"ב. כפי שאמר בנאומו: "מי ייתן וילדי כל בני האדם השוכנים בארץ זו ימשיכו ליהנות מרצונם הטוב של תושביה האחרים".

שאלה 4: מה בנאום הופך אותו למנהיג?

מתוך הנאום אנו יכולים להבחין בדמות המנהיג הקיימת בג'ורג' וושינגטון.
כאשר הוא אומר : "...עלי להיות נאמן לחובתי כלפיה",ניתן להבחין במחויבות העצומה שחש וושינגטון כלפי ארצו. הוא מבטיח באמרה זו לשמור אמונים למדינה, לקיים את התחייבויותיו ומבטא את המוטיבציה הרבה שלו להשיג את המטרות אותן הבטיח. כלומר, החדירות במטרה, הנאמנות והלויאליות העצומים של וושינגטון לארה"ב מבליטים את המנהיג שבו.
בנוסף, וושינגטון מבטיח לתושביו ביטחון, מפגין רגשות של רגישות וחיבה כלפי ארצו והתושבים, כפי שאמר בנאום: "אני אהיה אסיר תודה על העבר, או ע"י רגישות וחיבה". כך באים לידי ביטוי הקסם האישי והכריזמה שלו המאפיינים מנהיג.
כמו כן, על פי נאומו ניתן להבחין ביכולת הרטורית הגבוהה בה ניחן, אשר מתבטאת במילים גבוהות המצביעות על אינטליגנציה.

שאלה 5: חבר תעודת זהות לג'וזפה גריבלדי.

שם: ג'וזפה גריבלדי.

כינוי: "גיבור של שני עולמות".
תאריך לידה: 4/7/1807.

עיר הולדתו: ניס (אשר הייתה אז תחת הקיסרות הצרפתית).
מצב משפחתי: נולד למשפחת דייגים וסוחרים יורדי ים.

השכלה: למד באופן עצמאי ולא במסגרת לימודית מסודרת.
עיסוקים: גנרל ומנהיג איטלקי.
פעולותיו: בשנת 1860, יצא לאי סיציליה בראש צבא של 1,000 מתנדבים שגייס במטרה לסייע למורדים שם. לאחר מכן, פנה גריבלדי לדרום איטליה כדי לכבוש את ממלכת נפולי שתמכה באוסטריה. הוא הצליח להשתלט על אזור דרום איטליה, לשחררו ולמסור את השטחים לשלטון מלך פיימונטה.

תאריך פטירה: 2/6/1882 .

מקום פטירתו: אחוזתו באיי קאפררה שבצפון סרדיניה.
ציטוט: "תהא ידך נכונה לעזרה ולא לשונך."

שאלה 6: עיין בתמונות והתייחס לנושאים הבאים :

התמונה הימנית מתארת את גריבלדי בקרב מילאצו . קרב מילאצו הוא קרב בו תקף צבאו של גריבלדי את מילאצו (הנמצאת בחוף הצפון- מזרחי של סיציליה) עם כוח של כ-5,000 לוחמים ובסופו ניצח.

התמונות מבטאות את כוחו העצום של גריבלדי : בתמונה הימנית ניתן לראות את גירבלדי על סוסו כאשר הוא אוחז חרב שלופה בידו. מראה זה מסמל את הכוחניות והחוזק של גריבלדי, שידו תמיד מונחת על העליונה.
בעוד גריבלדי רוכב על סוסו עם חרב בידו, אויביו והסוס שברשותם שרועים על הארץ, מנוצחים וכנועים. כך אנו מסיקים כי צבאו של גריבלדי הוא המנצח בקרב זה.
כמו כן, לצד סוסו של גריבלדי עומד חייל בצבאו, המניף את דגל איטליה כקביעת יתד באדמה. מכאן ניתן להסיק שבקרב זה הניצחון הוביל לכיבוש השטח וסיפוחו .
ענן האבק שמאחורי גריבלדי מסמל את ה"לכלוך" והתוצרים השליליים של קרבות אלו.
בתמונה השמאלית מוצג גריבלדי כאדם חזק- בידו חרב המסמלת על כוחניות וכוח הרתעה, אוחז בדגל איטליה המעידה על הפטריוטיות שלו ועומד בפוזיציה המראה על אצילות כאשר מבטו צופה לאופק.
לפיכך, התמונה השמאלית מציגה את גריבלדי כממוקד במטרה - עומד בפוזיציה כוחנית ועיקשת, כאשר במבטו הוא צופה אל עתיד עמו.

שאלה 7: עליכם לערוך השוואה בין שלושה מנהיגים: ג'ורג' וושינגטון, ג'וזפה גריבלדי, וג'וזפה מאציני

Big image

שאלה 7 סעיף ו: העריכו את אחד משלושת המנהיגים והתייחסו למידת תרומתו להיסטוריה של עמו.

בעיניי העם האמריקאי, ג'ורג' וושינגטון נחשב ל"אבי האומה". בחייו ובמותו התייחסו אל וושינגטון ביראת כבוד. זאת כתוצאה מכל פעולותיו שעשה למען העם האמריקאי- ממפקד בצבא הכוחות האמריקניים ועד לנשיא ארצות הברית.
וושינגטון נחשב לדמות מרכזית ומכריעה במהפכה האמריקאית, שאילולא היא- מי יודע מה היה עולה בגורלה של המושבה האמריקנית...
זאת ועוד, וושינגטון הוא הדמות המזוהה ביותר עם יצירתה של האומה האמריקאית.
בתקופות כהונותיו כנשיא, עבד יומם וליל על מנת לכנן ממשל חזק ויציב. על כן, וושינגטון נחשב ל"אמריקאי הראשון" על פי חשיבותו ההיסטורית ומורשתו.
המנהיג ג'ורג' וושינגטון הותיר את חותמו על דפי ההיסטוריה. בלעדיו, המעצמה החזקה בעולם הנקראת ארצות הברית, קרוב לוודאי שלא הייתה מתקיימת כפי שהיא היום. בקשר ישיר- כנראה שגם העבר, ההווה והעתיד של שאר מדינות העולם, המושפעות ארה"ב, היה נראה שונה לחלוטין.

מקורות מידע לעבודה

ספר לימוד "מסעות בזמן לאומיות במבחן"/מט"ח

בימי תחיית איטליה- פרק שני (פרויקט בן יהודה)

אנציקלופדית ידיעות אחרונות

גוגל תמונות

ג'וזפה מאציני - ויקיפדיה