back to crusades

ilai & ofir

סיפורו של ג'רמי

שלום לכולם ברצוני לספר לכם על סיפור מרתק שקרה לי בשנה שעבה בימים האלה.

אני טיילתי לי ביערות ולפתע מצאתי מנהרת זמן ונכנסתי.

לפני שהבנתי מה קורה אני שומע צעקה שקוראת לכולם לצאת למלחמה אינני הבנתי מה קורה ופתאום סר וויליאם הגיע ושאל אותי מאיפה אני כי בגדי היו נראים משונים בעיניו.

קצת דיברנו ואז לפתע הבנתי שחזרתי בזמן למאה ה11.

החלטתי להתגייס לצלבנים וביקשתי מסר וויליאם שיסביר לי מה הולך בתקופה הזאת כי בואו נודה אנילא מבין גדול בהיסטוריה...

והינה מה שהוא הסביר לי

לפני שמתחילים

מסעות הצלב הם סדרת מסעות צבאיים שיזמו האפיפיורים הנוצריים בין המאה ה11 והמאה ה13. הם החלו כניסיונות לכבוש את ירושלים מן המוסלמים ולהביאה תחת שלטון נוצרי, אך הפכו למלחמות טריטוריאליות. המשתתפים במסעות אלה קרויים צלבנים.

כיום, המושג "מסע צלב" הוא כינוי למלחמה מסיבות דתיות.

מסעות הצלב משפיעים גם על אירופה

מסעות הצלב היו בעלי השפעה עצומה על האירופים בימי הביניים. לעתים הייתה אירופה מאוחדת תחת שליטתה של אפיפיוריות חזקה

למרות שאירופה הייתה חשופה לתרבות מוסלמית במשך מאות שנים, דרך נקודות החיכוך בספרד ובסיציליה, הרבה מן המחשבה האיסלמית במדע, ברפואה ובאדריכלות פעפעה אל המערב דרך מסעי הצלב. לדוגמה, הטירות האירופיות הפכו למבני אבן מסיביים, כפי שראו הצלבנים במזרח, ולא נותרו מבני העץ הקטנים יותר שהיו בעבר. הצלבנים סייעו גם לתחילת הרנסאנס באיטליה, כאשר ערי מדינה באיטליה היו בעלות תפקיד חשוב ורווחי של מסחר עם מדינות הצלבנים, הן בארץ הקודש, הן בטריטוריות הביזנטיות שנכבשו.

בעקבות מסעות הצלב קמו מספר מסדרים צבאיים של אבירים-נזיריפ, ששמו לעצמם מטרה להגן על הצלבנים בארץ הקודש ועל העולים לרגל למקומות הקדושים. אבירי המסדרים היו לוחמים אמיצים וממושמעים, ובארגונם דמו לצבא מודרני.

מסעות הצלב מהצד של היהודים

עבור היהודים היה במסעי הצלב משום אסון. דרכם של הצלבנים אל ארץ הקודש הייתה זרועה בדם יהודי, הן על ידי הצלבנים עצמם, אבל יותר מכך על ידי קבוצות עממיות שצעדו בעקבות הצלבנים. כך בתחילת מסעות הצלב(1096) חרבו הקהילות המרכזיות של גרמניה כאשר ערי הרינוס: שפייר, וורמס ומיינץ, מותקפות בידי המון מוסת. הניסיונות להציל את היהודים כשלו ואלפים רבים (כל יהודי הקהילות) מסרו את נפשם על קידוש השם אם על ידי כך שנרצחו ואם על ידי כך שהתאבדו ובלבד שלא יעברו על דתם. בקהילות שונות הוכרחו היהודים לקבל את הנצרות ועשו זאת בדרך כלל למראית עין עד יעבור זעם. קהילות נוספות על אלה מאזור הרינוס, בגרמניה ובארצות אחרות כמו צרפת ואיטליה חרבו. באנגליה בשנת 1099 יצאו צלבנים יחד עם המון משולהב וצרו על בתי היהודים, אשר ברחו למצודת יורק והתבצרו בה, וכשהבינו שגורלם נחרץ העדיפו לבצע התאבדות קולקטיבית מאשר ליפול בידי האספסוף. כמו כן נטבחו יהודים על ידי הצלבנים בישראל ובסוריה.

מסע צלב

"מסעןת הצלב" מעולם לא נקראו בשם זה על ידי משתתפיהם. הצלבנים התייחסו לעצמם בשמות שונים - "נאמני פטרוס הקדוש", "אבירי ישו". הם ראו עצמם כצליינים, על אף שבדרך כלל נאסר על הצליינים לשאת נשק. כצליינים נדרו הצלבנים נדר, שהיה עליהם להגשימו משהגיעו לירושלים, וניתן להם צלב שתפרו ללבושם. לקיחת הצלב לירושלים הייתה מטרת המסע. המונח "מסע צלב" התפתח מנוהג זה. מאז המאה ה17 ניתנה למונח זה משמעות של "מסע צודק" על מנת "לשרש את הרוע", או להלחם למען מטרה צודקת. בעולם הערבי המונח המקביל הוא ג'יהאד, כאשר "מסע צלב" הוא מונח המשמש לתיאור פלישה עוינת של כופרים המחללים את קדשי האסלאם.

מפת מבצרי צלבנים

Big image

סוף הסיפור

זה מה שסר וויליאם הסביר לי בכללי על התקופה לאט לאט במשך התקופה ובסוף המאה ה13 ידעתי הכל על התקופה!

אני נלחמתי לצד הצלבנים ובסיום המלחמות סר וויליאם כבר מת ואני חיפשתי את עצמי.

מצאתי את המערה וחזרתי הביתה.

היה לי זמן נהדר במסעות הצלב אבל זה נגמר והנה אני לאחר שנה מהסיפור הזה פה מספר את סיפורי