הסכם השלום בין ישראל לירדן

מגיש: עילי שרן כיתה: ו'3 תאריך: 17/5

ראשי הפרקים הם:

רקע

התלבטויות וגורמי עזר להסכם

ההתרחשות

הסעיפים העיקריים והחשובים בחוזה

בעקבות הסכם השלום

רקע

במלחמת העצמאות הייתה ירדן אחת מחמש מדינות ערב שתקפו את ישראל. לאחר ההתנקשות בראש ממשלת ירדן מסוריה, תכנן חוסיין מלך ירדן פעולת נקמה נגד סוריה, ולצורך כך נדרש לו שקט בגבול עם ישראל. ב-1967 הצטרף חוסיין ביחד עם מצריים וסוריה למלחמה נגד ישראל. במלחמה זו כבשה ישראל מידי ירדן את ירושלים המזרחית (כולל העיר העתיקה), ואת הגדה המערבית של הירדן (יהודה ושומרון). על פי הערכתו של משה דיין התקיפה של ירדן קרתה בעקבות איחוד הכוחות בעולם הערבי וחוסר רצונה של ירדן להיות מבודדת.

התלבטויות וגורמי עזר להסכם

ב-1970 נעשה ניסיון הפיכה פלסטיני בירדן. במהלך ניסיון זה נכנסו טנקים סוריים לשטחה. ישראל יצאה לעזרת ירדן. היא ריכזה כוחות של צה"ל ליד גבולה עם סוריה, והמטוסים של חיל האוויר טסו מעל ירדן. זה אילץ אותם לסגת מירדן. לאחר מכן, זה גרם לחוסיין להודות לישראל על עזרתה אבל נזהר שלא לעשות זאת בפומבי. צעדים אלו, גרמו להתחלה של יחסים טובים בין ישראל לידרן. כמו כן הוא נזהר שלא לחשוף את הקשר הישראלי-ירדני שהיה באותה עת. גם ישראל נמנעה מפרסום זה. לאחר כל אלה, גם חוסיין התלבט אם להסכים על שלום אמיתי, (בהסכם שלום) שימשך לאורך זמן. נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, שהיה זקוק להישג מדיני במזרח התיכון, לחץ עוד יותר על חוסיין עוד יותר להצטרף ל"מעגל השלום". ביל קלינטון הבטיח למחוק את חובותיה של ירדן לארצות הברית. במהלך השנה ההיא, נערכו עוד שיחות בין ישראל לירדן, שהפכו עד מהרה לגלויות.

ההתרחשות

ב- 25.7.1994 ההתקיים טקס בנוכחות חוסיין מלך ירדן, יצחק רבין ראש הממשלה וביל קלינטון נשיא ארצות הברית אשר היה כאורח כבוד. הטקס התקיים בבית הלבן. שם (בטקס) סוכמו עיקרי ההסכם.

חתימת הסכם השלום בין ישראל לירדן נערך ב26 באוקטובר 1994. בהסכם היה נוכח ראש ממשלת ירדן היזע אל-מג'לי, וראש ממשלת ישראל יצחק רבין. ההסכם התקיים במעבר הגבול בין ישראל לירדן שבערבה.

ע"פ דברי יצחק רבין הסכם השלום נחתם כדי: "לחיות בשלום זו עם זו… בתוך גבולות בטוחים ומוכרים", לפתח "יחסים ידידותיים ושיתוף פעולה" ולהבטיח "ביטחון בר קיימא" לשתי המדינות. "לאחר דורות של איבה, דם ודמעות, ובעקבות שנים של כאב ומלחמות, נחושים הוד מעלתו המלך חוסיין וראש הממשלה יצחק רבין לשים קץ לשפיכות הדמים וליגון…".

Big image

לחיצת היד בטקס

הסעיפים העיקריים והחשובים בחוזה:

גבולות: הוסכם על גבול משותף כאשר נהר הירדן הוא הגבול. קטע הגבול מעין גדי ועד בית שאן לא סומן, מפני שירדן טענה שהרשות הפלסטינית צריכה להיות שותפה בקביעת גבול זה.

שטח: ישראל מסרה 300 קמ"ר לירדן.

חופשיות: גישה לתיירים, פתיחת קו אווירי, חופש גישה הדדי לנמלי הים, והקמת אזור סחר חופשי.

ביטחון: אי כניסה אל המדינה ללא רשות, שיתוף פעולה של שתי המדינות כדי למנוע טרור, אי מתן שיתוף פעולה עם גורמים שיפעלו כנגד המדינה השנייה.

מים: התחייבה ישראל לתת לירדן 50 מיליון מ"ק מים מדי שנה מהכנרת.

בעקבות הסכם השלום...

הממשל המצרי בירך על חתימת ההסכמים, אך לעומתו, מהממשל הסורי לא נרשמה תגובה חיובית או שלילית.

כעשרים דקות לפני החתימה על ההסכם, שיגר ארגון החזבאלה, פצצות לעבר אצבע הגליל, מכיוון דרום לבנון.

בעקבות הסכמי השלום נפתחו הגבולות בין המדינות, עשרות אלפי ישראלים מיד התחילו לבקר בירדן, ואלפי ירדנים באו לבקר בישראל.

Big image

שניהם מחייכים לקהל לאחר ההסכם

רקע

2:50
משדר מיוחד - שלום בן עשרים: 20 שנה לחתימת הסכם השלום עם ירדן

ניסיונות והתרחשות

Israel-Jordan Peace Treaty הסכם השלום עם ירדן - הווידאופדיה

מפגש לזכר 20 שנה לשלום עם ירדן

1:33
מבט - עשרים שנה לשלום עם ירדן