Tervislik toitumise

Joosep Tormis Vene

Söö tervislikult

saab valida niimoodi, et sa vaatad internetist millel on rohkem vitamiinikorralik söögikord

Korralikus söögikoras on peab sisaldama palju puuvilju
  • erinevad salatid või aurutatud-hautatud-keedetud köögiviljad peaksid moodustama koguseliselt pool taldrikust;
  • põhitoit, nagu kala, kana või liha peab moodustama veerandi;
  • lisand, näiteks riis, kartul, tatar, makaronid jms ülejäänud veerandi.


Vitamiinid

Raud on tähtis mineraalaine mida on organismil vaja hemoglobiini moodustamiseks veres ja hapniku edasikandmiseks ning närvisüsteemi funktsioneerimiseks ja arenemiseks. Rauavajadus kahekordistub raseduse ajal ning tavalisest toidust üldjuhul ei piisa vajaliku rauakoguse saamiseks. Kõige tõhusam on raua lisatarbimine kohe raseduse algusest peale. Ema rauavarud saavad täidetud ja see tagab vastsündinule elu alguseks korralikud tagavarad.

HiPP Natal tagab naistele raseduse ja rinnaga toitmise ajaks sobiva, 15-milligrammise annuse ning sisaldab vaid raud(II)sulfaati. Selle omastatavus on parem kui taimedes leiduvate raud(III)ühendite oma.


Kuidas on toidud ja haigused seotud ?

Mikrobioloogilise toidumürgistuse e. intoksikatsiooni puhul paljunevad mikroorganismid toidus ja produtseerivad seal toksiini, mis eraldub toitu juba mikroorganismi eluajal, sellest ka nimetus eksotoksiinid. Haiguse põhjustavad eksotoksiinid, elusate mikroobide olemasolu söömise ajal ei ole vajalik. Tuntumad bakteriaalsed toidumürgistused on botulism, stafülokokkoos, Clostridium perfringensi ja Bacillus cereuse toksiinidega tekkivad haigused.


Kuidas on toidud ja hügieen seotud ?

Hügieen on teadus tervise kaitsmisest. Toidu hügieeniline käitlemine väldib haigestumise riski. Toiduhügieen hõlmab kõiki meetmeid toidu ohutuse ja tarvitamiskõlblikkuse tagamiseks toidu tootmise, töötlemise, valmistamise, pakendamise, ladustamise, veo, turustamise, käsitsemise ja tarbijale müümise või muul viisil üleandmise etapis.


Mis on oluline sinuealiste toitumise puhul?

Päevast päeva ilmub uut infot toiduainete tervistavate omaduste või nende kahjulikkuse kohta. Homme võib juhtuda, et lükatakse see info ümber. Tootjad pakuvad üha uusi tooteid, mis väidetavalt on meile kasulikud. Samuti mõeldakse pidevalt välja uusi dieete. Tervisliku toitumise info tundub muutuvat väga kiiresti ja raske on selles orienteeruda. Trendidesse ja sensatsioonilistesse uudistesse toitumisest tasub suhtuda eluterve kahtlusega. Ei ole olemas imetoiduaineid ega imedieete, kõige tähtsamad tervisliku toitumise põhimõtted ei ole tegelikkuses kuigi palju muutunud juba aastakümneid.


Healthy Food Ideas! Breakfast Lunch and Snacks | Fitness