השריפה בכרמל

פלג פורמן

רקע על הר כרמל

הכרמל הוא שלוחת הרים צפונית- מערבית של השומרון המשתרעת עד למפרץ חיפה ומגיעה לגובה של 546 מטר מעל פני הים. יש בכרמל שלושה אזורים והם: רכס אמיר, רמות מנשה ורכס הכרמל הוא מוקף מהישובים: עמק יזרעאל, עמק זבולון, מישור חוף הכרמל ורמות מנשה. האקלים בכרמל הוא אקלים ים תיכוני. בהר הכרמל צמחיה מרובה לדוגמה: אלון מצוי, חרוב מצוי, אורן ירושלמי וחיות כמו: אייל הכרמל, צבי ארץ ישראל וגירית מצויה.

השריפה בכרמל

Thursday, Dec. 2nd 2010 at 11am

בית אורן חיפה, ישראל

ב-2 בדצמבר 2010 הועברה אזהרה מהשירות המטאורולוגי אודות סכנת שריפות בשל תנאי מזג האוויר למספר גורמים במהלך הכבאות. בערך בשעה 11 לפני הצהריים, התלקחה השרפה ממערב לעספיא. היא נמשכה 5 ימים ובמהלכה נהרגו 44 איש והנזק התרחש בגודל של 25,000 דונם ובהם כמה מיליוני עצים עלו באש.

פעולות הכיבוי וההצלה

במהלך היום הראשון הגיעו לכרמל כ-400 כבאים וכ-100 כבאיות ולאחר זמן מה קראו לכל שרותי הכיבוי בארץ כדי לעזור לכבות את השרפה. רוב פעולת הכיבוי היו במהלך היום ואילו בלילה היו מעט מאוד פעולות כיבוי. במהלך השריפה פינו בתי סוהר, הישובים, אוניברסיטה, מרכז לבריאות הנפש ומחנות צה"ל וליד השריפה הוקם חפ"ק. ב-4 בדצמבר נרשמה הצלחה חלקית בכיבוי האש לאחר מאבק של 77 שעות היה ניתן לחזור לחלק מהישובים. במהלך כיבוי השריפה קיבלנו עזרה ממדינות אחרות.

סיוע בינלאומי לכיבוי השריפה

בגלל שהשריפה התפשטה וישראל לא עמדה בקצב של ההתפשטות היא קיבלה עזרה ממדינות אחרות: אזרבייג'ן, איטליה, ארצות הברית, בולגריה, גרמניה, הולנד, הממלכה המאוחדת, טורקיה, יוון, ירדן, מצרים, ספרד, צרפת, קנדה, קפריסין, קרואטיה, רומניה, רוסיה, שווייץ והרשות הפלסטינית.

שיקום

ועדת מומחים, ביניהם פקידי ממשלה, ארגוני טבע, אנשי אקדמיה ונציגי קק"ל, הוקמה במטרה להפעיל בכרמל תכנית שיקום לאומית. במקביל לפעילות האדם, הטבע כבר החל לשקם את עצמו במלוא המרץ. החלו לכרות עצים שלא חזרו לחיים ויכולים להישרף בקלות ונוטעים שם עצים חדשים, שיפוץ טראסות ונותנים גם לטבע לעשות את שלו. עוד דרך שיקום היא טיפוח בוסתן של עצי פרי על טראסות עתיקות שנחשפו בעקבות השריפה.

נזק לסביבה ולרכוש

בשריפה נשרפו כ-25,000 דונם בהר הכרמל. נשרפו בשריפה מעל ל- 5 מיליון עצים. ובגלל פליטת העשן הרבה נגרם זיהום אוויר כבד בכל האזור. חלק מהחיות שהיו ביער הצליחו להינצל, וכמעט כל החיות שהיו בחי בר ניצלו.

ביקורת ציבורית

ליקויים חמורים בתפקודם של שרי הפנים והאוצר הם מה שהביאו לפרוץ השריפה הקטלנית ביותר בתולדות מדינת ישראל. הממשלה הייתה יכולה למנוע את השריפה אבל היא לא עשתה את זה. שר האוצר היה יכול לקנות עוד כלים שיעזרו למכבי האש ובכך השריפה לא הייתה מתפשטת.