הקרבה

הילה פילו

ים המלח הוא אגם מלח קדום שהפך לאחד מאתרי התיירות הלוהטים ביותר בעולם. סגולות המרפא, ההיסטוריה העתיקה, הנופים עוצרי הנשימה ומזג האוויר החם בים המלח מושכים מדי שנה מאות אלפי נופשים נלהבים. ים המלח, שנמצא בתחום הבקע הסורי-אפריקני, ובמרכזו עובר הגבול בין ישראל לירדן. ים המלח הינו גוף המים הרביעי במליחותו בעולם. חופיו הם המקום היבשתי הנמוך ביותר בעולם, ומפלס המים, נכון לתחילת 2013, עומד על 427 מטרים מתחת לפני הים. החל מהמחצית השנייה של המאה העשרים נמצא מפלסו של האגם בירידה מתמדת, בעיקר בשל שימוש נרחב במקורות המים הנשפכים אליו, שהחשוב שבהם הוא נהר הירדן, ושאיבת המים לאידוי בברכות בדרום האגן. אגן ים המלח מורכב משני אגנים, דרומי וצפוני. עומקו הממוצע של חלקו הצפוני הוא כ-200 מטרים וקרקעיתו ברום 730 מתחת לפני הים.

האקלים בים המלח

באגן ים המלח שורר אקלים מיוחד המתבטא בטמפרטורות גבוהות, היעדר משקעים, ועוד... התנאים המיוחדים באגן נוצרו כתוצאה ממיקומו הגאוגרפי, היות קרקעיתו נמוכה מאוד מתחת לפני הים ומיקומו בעמק הנמצא בצל הגשם (בצל הרי יהודה). כיוון הגעת המשקעים בעונות הגשומות באזור הוא ממערב. האקלים באגן הושפע בעשרות השנים האחרונות מירידת המפלס של ים המלח והצטמצמות שטח פניו. ירידת המפלס גרמה לירידה בולטת בשיעור הלחות באוויר ובעלייה בקצב ההתאיידות מפני הים ומברכות האידוי בדרום האגן. האקלים תורם להתפתחות הענפים הכלכליים המרכזיים של האגן - התעשייה והתיירות. קצב האידוי המהיר והיעדר משקעים מסייעים לתהליך הייצור של כימיקלים במפעלים הכימיים בדרום האגן. הרום הנמוך של הים, הלחץ הברומטרי הגבוה ושיעור הקרינה הנמוך של אור באורכים מיוחדים שנובע מכך, יש לו השפעות רפואיות וגורם לעידוד תיירות רפואית ביחד עם התכונות המיוחדות של מי הים. האקלים המיוחד באגן גורם גם להיווצרות תנאי אקלים טרופי למחצה ונוכחות של צמחים ובעלי חיים הנמצאים בדרך כלל באזורים דרומיים יותר.

היווצרות ים המלח

בתחילה היה במקומה של בקעת הירדן עמק רחב ושטוח, שנוצר לאחר התרוממות הרי ארץ ישראל. העמק היה גבוה ממפלס הים התיכון והיה מלא מים מתוקים.‏ היווצרות בקע ים המלח קשורה לפעילות טקטונית שמתבטאת בתנועה של הלוחות של אפריקה וערב. הבקע נמצא באזור הגבול בין הלוחות והוא אזור-שבירה גאולוגי. החל מתקופת

המיוקן העליון (לפני כ-17 מיליון שנה) בה התרחשה תנועת הלוחות, הלוח הערבי הנמצא בצדו המזרחי של הבקע נע צפונה 105 קילומטרים ביחס ללוח האפריקני (והלוח הלבנטיני הצמוד אליו הכולל את סיני, ארץ ישראל ולבנון). בין הלוחות שקעה קרקעית הבקע שהתמלאה עם הזמן בסלעי משקע. הבקע מאופיין בקיום "בורות" (בקעים קטנים יחסית דמויי מעוין) שנמצאים במקומות מסוימים לאורכו. העמוק ביניהם הוא ים המלח. שורה של העתקים תוחמים את שולי הבקע ויוצרים את מצוק ההעתקים היורד אל הבקע בסדרת שברי מדרגות. סך ההעתקה האנכית הכוללת של אגן ים המלח היא בסדר גודל של קילומטרים. על פי הערכת חוקרים עומק אגן ים המלח מגיע ל-6‏-8 קילומטרים בצפון הים ו-12 קילומטרים בדרומו. קטעים מסוימים בקרקעית הבקע, בים המלח ובים כנרת, עדיין בתהליך תנועה. כתוצאה מכך יש בבקע פעילות טקטונית מתמשכת ותופעות של רעידות אדמה המרוכזות באגן הצפוני של ים המלח.

מועצה אזורית תמר, ים המלח, סרט תדמית

החי והצומח בים המלח

בשמורות הטבע, במעיינות ובאפיקי נחלי האכזב יש מאות סוגי צמחים, שיחים ועצים מהם נדירים. מבין בעלי החיים יש בבקעת ים המלח חסרי חוליות ימיים בשמורות הטבע של המעיינות, חסרי חוליות יבשתיים בעיקר באפיקי הנחלים ודו-חיים בסביבות מי המעיינות. בסך הכל תועדו בשמורות למעלה מ-150 מינים של עופות כולל עופות נודדים (בערך שלושה-רבעים מהמינים) ועופות המקננים במצוק ההעתקים. מבין העופות אפשר לציין עופות דורסים כמו הבז המדברי, הרחם, לילית המדבר ותנשמת. מבין ציפורי השיר ניתן להזכיר את העורב חום העורף, עפרוני מדבר, סנונית מדבר ואת הטריסטרמית. בבקעה יש כ-30 מינים של יונקים החיים בעיקר בשמורות הטבע של המעיינות. בין בעלי חיים אלה אפשר לציין את היעלים, הצבי הישראלי, תנים, שועלים וצבועים.‏
Big image

מקורות מהתנ"ך...

ים המלח מוזכר לראשונה בספר בראשית‏ כמקום בו התרחשה מלחמת ארבעת המלכים את החמישה ומכונה שם גם "עֵמֶק הַשִׂדִּים" ("שִׂידִים" מלשון שיד או סיד, בהוראת זפת או חימר). הכתוב מציין גם שבעמק היו "בארות בארות חימר" העמק היה בפינה הדרום מזרחית של האגן ושכנו בו הערים צוער, סדום ועמורה(בהן התרחש סיפור לוט). הים נזכר פעמים רבות כגבולה הדרומי מזרחי של ארץ ישראל.‏ הים מופיע גם כ"ים הערבה".שם נוסף של ים המלח במקרא‏ הוא הים הקדמוני, מלשון "קדם" (מזרח), מפני שהוא נמצא במזרח הארץ. יחזקאל‏ בחזון אחרית הימים מנובא כי מי הימה (ים המלח) עתידים להירפא ולשמש בית חיות לדגים "כדגת הים הגדול רבה מאוד" מכוח המים שיצאו מתחת מפתן המקדש. הים נמצא בספרות התלמודית ובמדרש. הוא מוזכר בין שבעה הימים המקיפים את ארץ ישראל. החכמים מציינים את תכונותיו הרפואיות והעובדה שאפשר לצוף בו.
Big image

הבולענים

בים המלח ישנם גם בולענים. הבולענים הם בורות שנפערים באדמת ים המלח והם מהווים בעיה קשה במיוחד שכן הם נפערים בקצב מהיר ובאופן שלא ניתן לחיזוי מראש בזמן או במקום. למעלה מ- 600 בורות נפערו, חלקם מתחת למבנים או כבישים. קוטר הגדולים שבהם עומד על 20 -30 מטרים ועומקם עד 15 מטר.

שמות נוספים לים המלח...

-"עֵמֶק הַשִׂדִּים" ("שִׂידִים" מלשון שיד או סיד, בהוראת זפת או חימר).

-"ים הערבה".

-"הים הקדמוני" מלשון קדם (מזרח)

-"מי הימה" (ים המלח)

-"ים יעזר"

-"ימה של סדום"

-בארמית: ים המלח-"ימה דמלחא"

ועוד...

אוצרות ים המלח

סיכום-מדוע כדאי לנפוש בים המלח?

כדאי לנפוש בים המלח משום שהוא אגם מלח קדום שהפך לאחד מאתרי התיירות הלוהטים ביותר בעולם! סגולות המרפא, ההיסטוריה העתיקה, הנופים עוצרי הנשימה ומזג האוויר החם בים המלח מושכים מדי שנה מאות אלפי נופשים נלהבים. בנוסף לכל אלה, האקלים בו נינוח ומאוד כיפי. האקלים המיוחד באגנו הדרומי של ים המלח, גורם להיווצרות תנאי אקלים טרופי למחצה וליותר נוכחות של צמחים ובעלי חיים הנמצאים בדרך כלל באזורים דרומיים יותר.

שמורות הטבע, מעיינות ואפיקי נחלי אכזב עם מאות סוגי צמחים: שיחים ועצים מאוד נדירים. מבין בעלי החיים יש בבקעת ים המלח את חסרי חוליות הימיים בשמורות הטבע של המעיינות וישנם את בע"ח חסרי חוליות היבשתיים בעיקר באפיקי הנחלים ודו-חיים בסביבות מי המעיינות. יש גם באזור זה בולענים הבעייתיים אך עדיין אפשר לבלות בהנאה באזורים בהם הבולענים בשכיחות נמוכה. לים המלח ישנם מקורות מהתנ"ך המוכיחים את קיומו של ים המלח את סגולות המרפא שלו ועוד עובדות מעניינות עליו.