North News
3/31/2017
Message from Mr. Ulbrich
I want to thank our first round of AIR/ACT testing proctors. Testing was a huge success because of their hard work and dedication. I also want to thank our ELA teachers for their efforts to instruct our students on the writing process. I was amazed to see the pre-writing drafts created by the students. They were well organized and thoughtful. It was also apparent that this was practiced throughout the year. WELL DONE!
I also want to thank Coach Phillips for his years of service to PHSN Football, PCS and PHSN and wish him the best of luck as he enters his new role with the University of Cincinnati Football. GO PANTHERS!
Professional Development
Monday- TBT
Tuesday- "Flexible Teaming"
Wednesday- Staff Meeting
Thursday- TBT
Friday- "Flexible Teaming"
BLT Training- Thursday, 8:00am Developmental Disability Center
4th Nine Week SPT Calendar
Upcoming Testing Schedule
PHSN Spring 2017 Testing Calendar
Monday, April 3
ELA STAR Testing
Tuesday, April 4
Math STAR Testing
Wednesday, April 5
CAs- Am Hist, AP Calc, AP Psych, Anatomy, POD, WH. Intro to Eng
Thursday, April 6
CAs- Am Hist, AP Calc, AP Psych, Anatomy, POD, WH. Intro to Eng
Friday, April 7
CAs- Integrated Sc., Physics, Principles of Bio-med
Monday, April 10
CAs- Biology, Chemistry, Physics
Wednesday, April 12
2 hour Delay PD
Thursday, April 13
Full Day PD- NO STUDENTS
Friday, April 14
NO SCHOOL- Good Friday
Monday, April 17
NO SCHOOL - Easter Break
Tuesday, April 18
Pre-Admin Meeting with teachers in Lecture Hall
Wed, April 19
ACT Test- All Juniors
Thursday April 20
AP Pre-Admin in AP classes
Friday April 21
AP Pre-Admin in AP classes
Monday, April 24
AIR Geometry
Tuesday, April 25
AIR Algebra
Wednesday, April 26
AIR Biology
Thursday, April 27
AIR POD
Friday, April 28
AIR US History
Monday, May 1
AP Chemistry- 8:00 a.m.
AP Psychology- 12:00 p.m.
Tuesday, May 2
AP Spanish Language and Culture- 8:00 a.m.
Wednesday, May 3
AP English Literature and Composition- 8:00 a.m.
Thursday, May 4
AP US Government and Politics- 8:00 a.m.
Friday, May 5
AP US History- 8:00 a.m.
AP Studio Art- Last day for coordinators to submit digital portfolios for physical portfolio assembly. Teachers should have forwarded students’ completed digital portfolios to Coordinators before this date.
Monday, May 8
AP Biology- 8:00 a.m.
AP Music Theory- 8:00 a.m.
AP Physics C: Mechanics- 12:00 p.m.
AP Physics C: Electricity and Magnetism- 2:00 p.m.
Tuesday, May 9
AP Calculus AB- 8:00 a.m.
AP Calculus BC- 8:00 a.m.
Wednesday, May 10
AP English Language and Composition- 8:00 a.m.
AP Macro-Economics- 12:00 p.m.
Thursday, May 11
AP Statistics- 12:00 p.m.
Friday, May 12
AP Micro-Economics- 8:00 a.m.
Outstanding Panthers
On Thursday and Friday before break, 12 students from Multimedia competed in 5 events at the State Leadership Conference for Business Professionals of America. For those of you who don't know, Multimedia is a 2-yr satellite program offered here at PHSN by Eastland-Fairfield Career & Technical Schools.
We are excited to announce that the Web Site Design Team, consisting of Hunter Thiede, Nate Reedus, Jared Poole and Lee Ogden placed 2nd and will be advancing to compete at the National Conference in Orlando, FL on May 9-14.
- Web Site Design Team - 2nd Place
Hunter Thiede, Nate Reedus, Jared Poole, and Lee Ogden Designed & presented a web site that offers over a dozen DIY projects
- Fundamental Desktop Publishing - 8th Place
Maegan Lloyd
90 minutes to design several business print pieces, such as a brochure, flyer, business card, or coupon
- Global Marketing Team - 9th Place
Zach Wilson, Zak Irwin, Austen Brownfield
Researched a location to expand marketing of ethanol-based gasoline. - Presentation Management Team - 12th Place
Jordan Harris, Carson Weghorst, Alex Radanof
Combined media elements to deliver a compelling presentation about food production. - Fundamentals of Web Design
Daniel Guse - 16th Place
Please congratulate these students for the hard work that led to these achievements!
DECA
DECA's state conference/contest on March 17 and 18. This year we had four top ten finalists of the 13 competitors, with one international qualifier. Below are the details:
Phillip DiSilvestri (11), Independent Business Plan - 4th Place, Competes at the International DECA Career Development Conference Apr 26-29, in Anaheim, California
Alaina Horsford (12), Accounting Applications- Top Ten
Joshua Auten (10), Professional Selling, Financial Consulting
Teagan Littrell (10), Professional Selling, Hospitality & Tourism
STEM
Pickerington Biomedical Science was asked to be one of 5 schools from across the country to present at the PLTW and ACLT at the Congressional Session at Capitol Hill on March 14, 2017. The following students gave a tremendous presentation and gained much attention both at the presentation area and at the podium.Please Congratulate
Steven Bond: Pickerington Central Senior
Lydia Gates: Pickerington Central Senior
Manasa Vanguri: Pickerington North Senior
Nichole Anderson: Pickerington North Senior
Mary Singer: Pickerington North Senior
Luke Harris: 5th Grade, Harmon Middle School
https://www.flickr.com/photos/135650742@N04/sets/72157679790136610/with/32662872493/
Upcoming Calendar Events
12 - 2-hr Late Start - Professional Development
13 - No School - Professional Development Day
14-17 - No School - Good Friday Weekend
PHSN Birthdays
5 – Mylinda Weber
6 – Ned Basinger
8 – Kim Tinkler
9 – Alicia Newbury
11 – Julie Perkins
14 – Marc Parulekar
Weekly Sporting Events
-5:00 PM Boys Varsity Baseball Pickerington Central High School Home
-5:00 PM Boys Junior Varsity Baseball Pickerington Central High School Away
-5:00 PM Boys Freshman Baseball Pickerington Central High School Away
-5:15 PM Girls Varsity Softball Hilliard Darby HS Home
-5:15PM Girls Junior Varsity Softball Hilliard Darby HS Home
Saturday, April 01
-9:00 AM Boys Varsity Track & Field Hilliard Wildcat Relays at Davidson Away
-9:00 AM Girls Varsity Track & Field Hilliard Wildcat Relays at Davidson Away
-11:00 AM Boys Varsity Baseball Thomas Worthington HS Home
-11:00 AM Boys Junior Varsity Baseball Thomas Worthington HS Away
Sunday, April 02
No events scheduled
Monday, April 03
-5:00 PM Boys Varsity Baseball Pickerington Central High School Away
-5:00 PM Boys Junior Varsity Baseball Pickerington Central High School Home
-5:15 PM Girls Varsity Softball Upper Arlington High School Away
-5:15PM Girls Junior Varsity Softball Upper Arlington High School Away
-5:30 PM Boys Junior Varsity Lacrosse St. Francis De Sales (Columbus) Home
-5:30 PM Girls Other Lacrosse OPEN DATE Lakeview vs. Hastings Home
-7:15 PM Boys Varsity Lacrosse St. Francis De Sales (Columbus) Home
Tuesday, April 04
-4:00 PM Boys Varsity Tennis Dublin Coffman High School Home
-4:00 PM Boys Junior Varsity Tennis Dublin Coffman High School Away
-4:30 PM Boys Junior Varsity Track & Field Tri w/Orange at Marysville Away
-4:30 PM Girls Junior Varsity Track & Field Tri w/Orange at Marysville Away
-5:00 PM Boys Freshman Baseball Pickerington Central High School Home
-5:30 PM Boys Junior Varsity Volleyball Pickerington Central High School Away
-5:30PM Girls Junior Varsity Lacrosse Dublin Scioto High School Home
-6:45 PM Boys Varsity Volleyball Pickerington Central High School Away
-7:15 PM Girls Varsity Lacrosse Dublin Scioto High School Home
Wednesday, April 05
-4:00 PM Boys Varsity Tennis Westerville Central HS Home
-4:00 PM Boys Junior Varsity Tennis Westerville Central HS Home
-5:00 PM Boys Varsity Baseball Gahanna Lincoln HS Away
-5:00 PM Boys Junior Varsity Baseball Gahanna Lincoln HS Home
-5:00 PM Boys Freshman Baseball Gahanna Lincoln HS Home
-5:00 PM Boys/Girls Other Track & Field JH Track vs. Canal Winchester Home
-5:15 PM Girls Varsity Softball St. Francis De Sales (Columbus) Away
-5:15 PM Girls Junior Varsity Softball St. Francis De Sales (Columbus) Home
Thursday, April 06
-4:00 PM Boys Varsity Tennis Pickerington Central High School Home
-4:00 PM Boys Junior Varsity Tennis Pickerington Central High School Away
-5:15 PM Girls Varsity Softball Liberty Union High School Away
-5:15 PM Girls Junior Varsity Softball Liberty Union High School Home
-5:30 PM Boys Junior Varsity Volleyball Upper Arlington High School Home
-5:30 PM Boys Junior Varsity Lacrosse Gahanna Lincoln HS Home
-5:30 PM Girls Junior Varsity Lacrosse Gahanna Lincoln HS Away
-7:00 PM Boys Varsity Volleyball Upper Arlington High School Home
-7:00 PM Girls Varsity Lacrosse Gahanna Lincoln HS Away
-7:15 PM Boys Varsity Lacrosse Gahanna Lincoln HS Home
Friday, April 07
-5:00 PM Boys Varsity Baseball Gahanna Lincoln HS Home
-5:00 PM Boys Junior Varsity Baseball Gahanna Lincoln HS Away
-5:00 PM Boys Freshman Baseball Gahanna Lincoln HS Away
Saturday, April 08
-10:00 AM Boys Varsity Track & Field Stingel Invitational Home
-10:00 AM Girls Varsity Softball Tri w/ PN vs CC 10, WM vs CC 12, WM vs PN 2 Home
-10:00 AM Girls Varsity Track & Field Stingel Invitational Home
-10:00 AM Girls Junior Varsity Softball Tri CC vs PN 10, CC vs WM 12, WM vs PN 2 Home
-11:00 AM Boys Varsity Baseball St. Charles Preparatory School Away
-11:00 AM Boys Junior Varsity Baseball St. Charles Preparatory School Home
-12:00 PM Boys Varsity Lacrosse Kiski Prep (PA) vs St. Michaels Away
-1:00 PM Boys Varsity Baseball St. Charles Preparatory School Away
-1:00 PM Boys Junior Varsity Baseball St. Charles Preparatory School Home
-2:00 PM Boys Varsity Volleyball @ St. Ignatius w/ Hoban and St. EdsAway
Sunday, April 09
-11:00 AM Boys Varsity Lacrosse Kiski School, The Away
Monday, April 10
-5:00 PM Boys Varsity Baseball Lancaster High School Away
-5:00 PM Boys Junior Varsity Baseball Lancaster High School Home
-5:00 PM Boys Freshman Baseball Lancaster High School Away
-5:15 PM Girls Varsity Softball Canal Winchester HS Home
-5:15 PM Girls Junior Varsity Softball Canal Winchester HS Home
Tuesday, April 11
-4:00 PM Boys Varsity Tennis Bishop Watterson HS Away-4:00 PM Boys Junior Varsity Tennis Bishop Watterson HS Home
-5:00 PM Boys Varsity Track & Field at Hilliard Bradley Tri Away
-5:00 PM Girls Varsity Track & Field at Hilliard Bradley Tri Away
-5:30 PM Boys Junior Varsity Volleyball Gahanna Lincoln HS Home
-5:30PM Girls Junior Varsity Lacrosse Bishop Hartley High School Home
-6:00 PM Boys Varsity Lacrosse Newark High School Away
-7:00 PM Boys Varsity Volleyball Gahanna Lincoln HS Home
-7:00 PM Girls Varsity Lacrosse Bishop Hartley High School Home
Wednesday, April 12
-4:00 PM Boys Varsity Tennis Wellington School Home
-4:30 PM Boys Junior Varsity Tennis Wellington School Away
-5:00 PM Boys Varsity Baseball Lancaster High School Home
-5:00 PM Boys Junior Varsity Baseball Lancaster High School Away
-5:00 PM Boys Freshman Baseball Lancaster High School Home
-5:15 PM Girls Varsity Softball Pickerington Central High School Home
-5:15 PM Girls Junior Varsity Softball Pickerington Central High School Home
Thursday, April 13
-4:00 PM Boys Varsity Tennis Lancaster High School Away
-4:00 PM Boys Junior Varsity Tennis Lancaster High School Home
-5:00 PM Boys Varsity Baseball Whetstone High School Home
-5:00 PM Boys Freshman Baseball Whetstone High School Home
-5:00PM Boys Junior Varsity Baseball Whetstone High School Away
-5:15 PM Girls Varsity Softball Gahanna Lincoln HS Away
-5:15 PM Girls Junior Varsity Softball Gahanna Lincoln HS Away
-5:30 PM Boys Junior Varsity Lacrosse Upper Arlington High School Home
-5:30PM Boys Junior Varsity Volleyball Hilliard Davidson High School Away
-5:30PM Girls Junior Varsity Lacrosse Upper Arlington High School Away
-7:00 PM Boys Varsity Volleyball Hilliard Davidson High School Away
-7:00 PM Girls Varsity Lacrosse Upper Arlington High School Away
-7:15 PM Boys Varsity Lacrosse Upper Arlington High School Home
Friday, April 14
-3:00 PM Boys Varsity Track & Field Centerville Elk Relays Away-3:00 PM Girls Varsity Track & Field Centerville Elk Relays Away
Saturday, April 15
-11:00 AM Boys Varsity Baseball Canal Winchester HS Home
-11:00 AM Boys Junior Varsity Baseball Canal Winchester HS Away
-1:00 PM Boys Varsity Baseball Canal Winchester HS Home
-1:00 PM Boys Junior Varsity Baseball Canal Winchester HS Away