Tervislik Söök

By:Thor Erik and Karl

Suhkur

Suhkrud kui looduslik energiaallikas on
organismile kahtlemata vajalik. Organism vajab neid mitte rohkem kui 90 g ehk 18% päevasest toiduenergiast.
Piirata tuleb eelkõige just lisatavate suhkrute hulka, kuna neid sisaldavad toidud (kondiitritooted, karastusjoogid jms) annavad küll palju energiat, kuid sisaldavad vähe vitamiine ja mineraalaineid. Sageli on palju suhkrut sisaldavad tooted ka rasvarikkad. Suhkrutega liialdamine on ka üheks võimalikuks ülekaalu tekke põhjuseks ning võib seeläbi tõsta südame-veresoonkonna haigustesse ning diabeeti haigestumise riski.


Toidupüramiid

Toidupüramiid näitab, kui palju ja mida süüa, et toituda tervislikult ja tasakaalustatult. Püramiidis on välja toodud erinevad toidugrupid, mida organism vajab. Püramiidi alumises osas on need toidud, mis peavad moodustama kõige suurema osa meie menüüs ning mida ülespoole, seda vähem tuleb neid süüa.


Vitamiinid

Pole olemas sellist toiduainet, mis katakstäielikult kogu inimese toitainevajaduse (välja arvatud rinnapiimal olev imik). Sellepärast peame tarvitama võimalikult mitmekülgset ja vitamiinirikast toitu.Vitamiinid hoolitsevad õige ainevahetuse eest, kaitsevad haiguste eest, tugevdavad luid, hambaid, närvisüsteemi ja lihaseid.


Toitumine ja Haigused

Rasvade liiga suur osatähtsus, küllastunud rasvhapete liigtarbimine, rohke soola tarbimine, vähene kiudainete tarbimine ja vähene puu- ja köögiviljade tarbimine põhjustab südame-veresoonkonna haigusi.


DIABEET

Diabeeti põhjustab vale toitumine.


Söök ja Hügieen

Sa pead sööma puhaste kätega ja toit peab olema ka muidugi puhas.Käsi tuleb pesta nii tihti, kui see on vajalik. Kätel on suur roll mikroorganismide ja haigusetekitajate kandmisel kiirestiriknevatele toitudele. Kätepesu vähendab kätel olevate mikroorganismide arvu ohutule tasemele. Käsi pestakse hoolikalt seebiga ning loputatakse sooja voolava vee all. Käed kuivatatakse täiesti kuivaks. Käsi tuleks alati pesta enne toidutegemist ja pärast järgmisi tegevusi: juuste, nina, suu või kõrvade puudutamine, söömine, suitsetamine, köhimine või nina nuuskamine, toidu pakendi eemaldamine, jäätmete eemaldamine, kätlemine, kokkupuude rahaga, kingade, põranda vm musta pinna puudutamine, tualeti kasutamine, lemmikloomadega tegelemine jm. Ühekordsete kinnaste kasutamine ei vabasta kätepesust. Käsi tuleb pesta enne kinnaste kätte panemist ja pärast kinnaste käest võtmist. Jälgige, et kindad oleksid terved.


Noores eas toitumine

Noores eas tuleks toituda tervislikult ja normaalsetes kogustes. Kooliealised ei tohiks nälgida ja dieete pidada. Peab olema vaheldusrikas söök.


Mis on ühist õppimisel ja söömisel?
Film(tervislik toitumine) GAG