עבודת חקר-תצפית

תצפית על ציפורים נודדות

דף שער

נושא העבודה: ציפורים נודדות

שם התלמידה-ליהיא כהן

שם המורה-כרמית גבע

שם בית הספר-"ארלוזורוב"

תאריך הגשה- 8/5

מטרת התצפית

המטרה של התצפית היא להכיר את התנהגותה,סביבתה,מזונה,ומרחב מחייה של הציפור הנודדת.
Big image

סקירה ספרותית

מה זה נדידת ציפורים?

נדידת הציפורים היא מעבר שנתי (במחזורים של שנה) של הציפורים אל אזורי קינון בצפון בעונת האביב, ובחזרה לאזורי חריפה (אזורים שבהם הציפורים מעבירות את החורף) בדרום בעונת הסתיו . בעלי חיים רבים עוברים ממקום אחד למקום אחר דרך קבע כדי למצוא אוכל או מקום נוח להוליד בו דור חדש.אולם הציפורים, מטבען הן בעלי החיים הניידים ביותר. העופות מותאמים אנטומית ופיזיולוגית לחיים באוויר. התעופה מקנה לעופות את היכולת לנוע מאזור אחד למשנהו ובחזרה, בהתאם לחילוף העונות, ובחיפוש אחר אקלים נוח לרבייה ולמציאת מזון. נדידת הציפורים שימשה עוד בימי קדם כאינדיקציה לשינוי במזג האוויר

מתי מתרחשת נדידת הציפורים?

נדידת עופות היא תופעה המתרחשת בעיקר בעונות המעבר, כאשר מיני עופות רבים נודדים, עם התקרב החורף, מאתרי הקינון שלהם למעונות-חורף באזורים חמים יותר, ושבים, עם התקרב הקיץ, לאתרי הקינון שלהם.

למה מתרחשת התופעה?

החיים בסביבה משתנה הובילו במהלך האבולוציה להתפתחות של התאמות שונות. ההתאמות ההתנהגותיות כוללות דרכים להתחמקות מתנאי סביבה לא נוחים. אחת מהן היא שינוי מקום, כלומר: מעבר למקום שהתנאים בו נוחים יותר.

הגורם המרכזי שמביא לנדידה ואף מכתיב את המסלולים בהם עוברות הציפורים בדרכן הוא כמות המזון הזמין בסביבה שבה הן נמצאות. המזון הזמין תלוי במזג האוויר -ההתקררות עד קיפאון באירופה וצפון אסיה גורמת להיעלמות הצמחים והחרקים שהציפורים ניזונות מהם ולכן תתוזמן הנדידה באורח מופלא על פי התקצרות שעות היום בחורף של חצי הכדור הצפוני ובאביב של חצי הכדור הדרומי. למרות השקעת האנרגיה העצומה בנדידה והסיכונים הכרוכים בה, מאגר המזון העצום המצוי בחצי הכדור הצפוני במהלך הקיץ הופך את העניין למשתלם.. הציפורים אינן מחכות למזג האוויר הקר. יש להן "שעון פנימי": הן מודדות את הזמן לפי אורך היום וכך הן יודעות מתי לצאת לדרך.

אילו סוגים של עופות נודדים יש בארץ?

ציפורים חולפות - ציפורים שחולפות בשמי הארץ, בדרך כלל עם עצירה קצרה באורך לילה או יממה או מספר ימים ואז ממשיכות בדרכן לעבר יעדן באפריקה. למשל החסידה הלבנה והנחליאלי הצהוב.

ציפורים חורפיות - ציפורים שמגיעות לארץ בסתיו, בדרך כלל בספטמבר או אוקטובר, ושוהות במהלך כל החורף בארץ. באביב הן עפות בחזרה לאירופה. למשל הנחליאלי הלבן, אדום החזה והפרוש המצוי.

ציפורים קיציות - ציפורים שמגיעות לישראל באביב, בערך בפברואר- מרץ ושוהות כל הקיץ בארץ ואף מקננות בארץ. הן עוזבות את ישראל בסוף הקיץ, ועפות דרומה, לאפריקה. למשל תור מצוי, סיס חומות, סנונית רפתות, שרקרק מצוי, בז אדום ועוד.

עופות מזדמנים - מיני ציפורים הנראים בארץ לעתים נדירות. הם מגיעים לארץ מידי פעם כנראה עקב סערות או על אניות על אף שישראל אינה בתחום התפוצה הרגיל שלהן.

Big image

תיאור שלבי התצפית

הדברים שאני רוצה לחקור:

1)מהו הצבע של הציפור הנודדת?

2)מה אוכלת הציפור הנודדת?

3) איפה חיה הציפור הנודדת?

4)איזה בעלי חיים נוספים נמצאים בסביבת החיים של הציפור הנודדת?

5)מתי מתבצעת נדידת הציפורים?


מיקום התצפית:

בריכות הדגים שנמצאות במעגן מיכאל.


הציוד הנדרש לביצוע התצפית:

*דף לרישום ותיעוד התצפית.

*כלי כתיבה(עיפרון מחק ומדגיש)

*פלאפון לצילום ותיעוד

*בסיס קשיח לכתיבה

*משקפת.


מספר הפעמים שהתצפית תבוצע:

פעמיים


משך זמן התצפית:

שעה וחצי.


יום תאריך ושעה שבהם תבוצע התצפית:

27/3,יום ראשון,שעה 16:10

8/4,יום שישי,שעה 13:29


עונה:

עונת החורף והאביב.

Big image

תוצאות התצפית

מהו הצבעים של הציפורים הנודדות?-צבען של הציפורים הנודדות הן שחור ולבן. ולפעמים, ניתן לראות ציפורים נודדות בצבע אפור.

איפה חיות הציפורים הנודדות?-הציפורים הנודדות חיות במאגרי מים(מקום זמני)

מה הציפורים הנודדות אוכלות?- הציפורים הנודדות אוכלות דגים וחרקים.

מרחב המחייה של הציפורים הנודדות- ניתן למצוא את הציפורים הנודדות במאגרי מים.

איזה בע"ח נמצאים בסיבת הציפור הנודדת? בע"ח אשר נמצאים בסביבת הציפורים הם: דגים, שועלים, חזירים, ומינים רבים ומגוונים של בעלי כנף.

מתי מתבצעת נדידת הציפורים? עד חודש מרץ ראיתי ציפורים,באפריל פחות וכמעט ולא נצפו ציפורים.

Big image

מסקנות והמלצות לחקר עתידי

אני ממליצה לחקור מספר דברים בנושא זה:

איך מתנהגות הציפורים הנודדות שהן בלהקה ואיך הן מתנהגות שהן לבד?

האם הציפורים אוכלים רק דגים וחרקים?יש להן מזון אחר?ואם כן,מהו?

האם בחודש דצמבר ימצאו ציפורים נודדות בישראל?מסקנותיי מהתצפית: מסקונתיי הן שהציפורים הן בעלי חיים מיוחדות וחכמות(הן עושות את נדידתן ומתאימות את עצמן לכל מקום שהן מגיעות אליו,ומגיעות בעונות שיהיה להן אוכל)לדעתי הן מיוחדות מאוד וממליצה מאוד לחקור עוד על עולמן של הציפורים הנודדות והרגילות..

ביבליוגרפיה-קישורים לאתרים