השתלת איברים

נויה אינס

מבוא

השתלת איברים היא טכנולוגיה רפואית שהתפתחה במחצית השנייה של המאה ה-20. בטכנולוגיה זו מוחלפים איברים, חלקי איברים או רקמות שהגיעו לאי-ספיקה סופנית באיברים, חלקי איברים או רקמות תקינים.

כרטיס אדי לתרומת איברים

לאחר שמתקבלת הסכמה מבני משפחתו של הנפטר לתרום מאיבריו, מבצעים בבית החולים מספר בדיקות המאשרות את תפקוד האיברים, ובהתאם לכך מתבצעת הקצאת איברים לחולים השונים, לפי שיטת ההקצאה. מתאמת ההשתלות הארצית פונה לרופאים האמורים לבצע את ההשתלות במטופלים כפי שנקבע, ומתאמת את מועד הניתוח לנטילת האיברים (קצירת איברים). בניתוח עצמו, בטכניקה מיוחדת, נוטלים הרופאים המנצילים את האיברים, ומאחסנים אותם בצידניות קרח עד שיגיעו לבית החולים בו יתבצע ניתוח ההשתלה. ניתוחי ההשתלה נמשכים שעות אחדות, כ- 4-5 שעות השתלת כליה או לב או ראות, ו-5-13 שעות להשתלת כבד, הנחשבת להשתלה הארוכה ביותר.
איברים שניתן להשתיל מתורמים נפטרים הינם לב, ריאות, כבד, לבלב, כליות ומעי. כמו כן ניתן להשתיל רקמות - קרניות, מסתמי לב, עור, גידים ועצמות. בהשתלת רקמות אין דחיפות כמו בהשתלת איברים, וניתן להמתין לקרניות אפילו 7-10 ימים מיום התרומה ועד ההשתלה. לגבי הרקמות האחרות הן יכולות להישמר עד 5 שנים בתנאי שימור מיוחדים. איברים שניתן ליטול מתורמים חיים הינם כליות, אונת כבד ואונת ריאה.

כשאדם במוות מוחי הוא בעצם מת ולא יוכל לתפקד עוד, עם איבריו יכולים להציל עשרות אנשים, זה מעשה חכם וטוב.

מי שעוד לא עשה כרטיס אדי, אני ממליצה לו בחום לעשות זאת.

מהו מוות מוחי ?

ניתן לקבוע מות המוח שנגרם לרוב בנסיבות כמו תאונה, או דימום מוחי או חוסר אספקת חמצן למוח וכד', באמצעות קריטריונים נוירולוגים ובדיקה מכשירנית, ובאותה עת להמשיך בהזרמת דם וחמצן לאיברים באמצעים מלאכותיים.

אדם במצב של מוות מוחי מחובר למכשיר הנשמה ולאביזרי ניטור באמצעותם מתקבלים נתונים על קצב פעימות הלב, ערכי הדופק ולחץ הדם. צבע העור וטמפרטורת הגוף של אדם במצב של מוות מוחי דומים לאלה של אדם חולה, מחוסר הכרה או ישן. מצב זה, בו הטיפול הנשמתי והתרופות מחזיקים באופן מלאכותי את איברי הגוף חיים, יכול להימשך בממוצע כ-48 שעות. לאחר מכן מערכות הגוף קורסות ומופיע דום לב, מצב בו כבר לא ניתן לקחת איברים להשתלה.

קישור לערוץ תרומת איברים ב-YOUTUBE.

ההשתלה

ההשתלה מתבצעת על ידי מנתים מוסמכים וטובים,

קוצרים איברים מהתורם (בין אם הוא חי ובין אם הוא מת), שומרים על האיברים ומשתילים אותםבגוף של מישהו אחר.

לאחר הניתוח, ישהה מושתל הכליה במחלקת התעוררות ויועבר לאשפוז ביחידת ההשתלות.
מושתלי כליה+לבלב ומושתלי כבד יועברו לאחר ההשתלה ליחידה לטיפול נמרץ עד להתייצבות מצבם, ולאחר מכן יועברו להמשך אשפוז.