מידעון ועוד ברב תחומי עמק חרוד

16-22.12.2018

נפרדים מרונה רמון

Big picture

והיית לנו אור ומצפן, מקור כח

היית לנו מי מעין

לדלות מתוכו אחריות תהומית

לעולם, לאדם ולזמן.


עלי לשם רונה תורך להמריא

לאינסוף לחיבוק אהוביך

נשמתכם תרחף על הארץ הזאת

כיוונים לבנות בשמים.


(רועי שלום זמיר).


נפרדנו השבוע מרונה רמון. הרבה מילים נכתבו על רונה וגם הקטע המובא כאן בפתיחה שקיבלתי באחת מקבוצות הוואטס אפ. המוות המוקדם מידי של רונה כשהיא בשיא עשייתה הכאיב ואיחד את הדוברים כולם לומר בשבחה ולהתפעל מיכולתה המופלאה לקום מתוך החורבן.

בכיתות דיברנו עם התלמידים על הדמות המיוחדת של רונה רמון, ועל אופן ההתמודדות מעורר ההשראה שלה עם אסונה. סיפרנו גם על הקשר של ביה"ס שלנו לרונה רמון:

בשנת 2007 הגיעה רונה לביה"ס לחנוכת מצפה הכוכבים שמעל לספרייה. המקום, שאינו קיים כבר היום, הוקם בזמנו ביוזמת המועצה האזורית ומשה קשי. נשאר צילומו הגדול של אילן ביציאה לגג.
קשר נוסף - תלמידנו שהיום בכיתה י"א למדו שנתיים בתוכנית "רמון ספייס לאב" בהובלת אורן שחם. התוכנית, ביוזמת רונה ו"קרן רמון" שהוקמה על ידה, מעודדת חקר מדעי. במסגרת התוכנית מתקיימת תחרות שבה תלמידים לומדים במהלך השנה וחצי מיומנויות חקר ועבודת צוות ובסיומה מציגים רעיונות לניסויים שאחד מהם יבחר לעלות לגמר ולטוס לחלל. במסגרת התוכנית התלמידים נפגשו לשיחה והצטלמו עם רונה. בסיום השנתיים השתתפנו בתחרות. השנה התחלנו מחזור נוסף בתוכנית עם תלמידי ט'.

נשיא המדינה רובי ריבלין אמר: "אילן ואסף רמון נגעו בשמיים ואילו רונה נגעה לנו בלב" ובכך סיכם אולי עבור כולנו את התחושה. יהי זכרה ברוך.

סיורי מקצועות הרחבה שנתון י

סיור הרחבה בגיאוגרפיה

השבוע יצאו תלמידי מגמת גאוגרפיה לסיור במישור החוף, דיברנו על השפעת הים והחוף על האדם והשפעת האדם עליהם. מזג האוויר היה מצוין, הילדים היו מדהימים וחזרנו עם המון חוויות.

Big picture

סיור הרחבה בתיאטרון

ביום שלישי האחרון, יצאנו עם תלמידות יא ליום תאטרון חווייתי בעתיקות בית שאן, בו סיכמנו את חומר הלימוד בנושא התאטרון היווני ו" אדיפוס המלך".
Big picture

סיור הרחבה בחנ"ג

ביום רביעי האחרון מגמת הספורט של שנתןן י ביקרה במוזיאון החוויה האולימפית בתל אביב.

במסגרת הפעילות התנסו תלמידי המגמה במבדקים של כוח מתפרץ , בדיקת רמת הריכוז של הספורטאי במערכת ביופידבק ממוחשבת ובמבדק היכולת האירובית. כמו כן צפו התלמידים בהישגים הגדולים של הספורטאים האולימפיים הישראלים לדורותיהם, ובהישגיהם של ספורטאים אולימפיים מצטיינים מהעולם .

Big picture

סיור הרחבה בערבית

ביום רביעי התקיים סיור מגמת ערבית שכבה י' בסימן הכריסמס וערביי ישראל הנוצרים. המסלול כלל ביקור בכנסיית הבשורה, בבית המרחץ הרומי, במעין מרים, במסגד הלבן ובשוק העיר העתיקה. יש לציין כי המדריכים היו התלמידים. בשיעור ערבית כל זוג תלמידים קיבל שם של אתר, קרא על האתר, והכין את ההדרכה.

למדנו על החברה הערבית בנצרת, שוחחנו עם התושבים וכמובן שטעמנו כנאפה ובקלוואה. התלמידים הקשיבו, הצטלמו, טעמו ונהנו.

Big picture

סיור הרחבה בהיסטוריה

מגמת היסטוריה הרחבה שנתון י טיילה לאורך נחל חרוד באזור בית-שאן. בתקופת התלמוד כינו את העיר "פתחו של גן- העדן". אכן, גן-עדן ממש מתחת לאף! טיילנו בהדרכתה הנפלאה של זהבה סייג, בגן עדן של מים זורמים, עופות נודדים, סיפורי תנ"ך, והרבה מאד היסטוריה.
Big picture

יום שיא מדעי החברה - הרצאה בנושא מגדר ופשע ע"י חיה שהם


תלמידי ההרחבה של מדעי החברה נחשפו להרצאה מרתקת מאת הגב' חיה שוהם, מנהלת כלא "נווה תרצה" בדימוס. ההרצאה היתה בנושא "מגדר ופשע". התלמידים נחשפו לעולם הפשע בישראל תוך דיון בהבדלים בין המינים והצגת המניעים העיקריים לפשע בקרב נשים. ההרצאה שולבה בהומור לצד סיפורים עצובים ואנושיים.

הגב' שוהם פתחה לנו צוהר אל עולם רחוק מאיתנו. לאחר מכן נערך דיון סביב קליטת אסירים משוחררים בחברה לאחר ששילמו חובתם לחברה. התלמידים היו מקסימים, הקשיבו מתוך עניין רב.

Big picture

סיור הרחבה בגאוגרפיה שנתון י"א

תלמידי ההרחבה בגאוגרפיה כיתה יא יצאה לסיור בעקבות נחלי מישור החוף ביקרנו בנחל חדרה, נחל אלכסנדר מצוק הכורכר בנתניה וקינחנו בנמל תל אביב שפך הירקון ושרונה.

לחצו כאן לצפייה בתמונות.

לקראת השירות הצבאי - פעילויות בחטיבה י"א-י"ב

לאחר ההכנה לצו הראשון, שהייתה בחודש שעבר, השבוע עבר שנתון י"א סדנה לשירות משמעותי. כל כיתה התכנסה עם המחנך וקצין מילואים בכיר ובמשך חמישה שיעורים עלו לדיון מספר נושאים בהם: המרחב בו אנו חיים, יחסי פנים וחוץ של מדינת ישראל, הצצה לתפקידים בצה"ל, הצו הראשון וקביעת הקב"א והדפ"ר ועוד.

בכל כיתה ביקר גם לוחם נח"ל, שסיפר על שירותו בצה"ל וענה על שאלות.

לדברי המנחים, אחת המטרות החשובות של הסדנה היא יצירת עניין וסקרנות בקרב המלש"בים (=המיועדים לשירות ביטחון) חשוב לומר שיש מטרה חשובה נוספת: שימת דגש על כך שכל תפקיד בצבא הוא תפקיד משמעותי והוא תלוי באדם הנושא בו. ולכן אין תפקידים נחשבים ולא נחשבים אלא האדם הוא שעושה את התפקיד למשמעותי.


שנתון יב' השתתף ביום שעסק בפיתוח חוסן נפשי לקראת הגיוס לצהל.התלמידים קיבלו ארגז כלים שיעזור להם להצליח בשירותם הצבאי. הפעילויות הועברו על מפקדים סגני אלופים לשעבר העוסקים בחינוך ובראשם אורלי להט,שהיה סגן מפקד טייסת ופקד על יחדות מבצעיות. היה יום מרתק ומשמעותי.

מתכוננים לאליפות הסטארטפ לנוער

תלמידים המשתתפים בפעילות במרכז היזמות מתכוננים ולומדים כיצד לפתח ולקדם סטארטפ. קבוצה קטנה של תלמידים נסעה עם קרן רמות, שמובילה את נושא היזמות, להכנה לתחרות במפגש נציגים במיקרוסופט בחיפה.
הם נפגשו עם עוד עשרות בני נוער יזמים מהצפון ושמעו את המסלול שעובר כל יזם עד הגיעו לגיוס משקיעים. בנוסף נפגשו עם שני סטרטאפיסטים ישראלים שעשו אקזיט ועם מנטורים מעולם ההיי טק שסייעו להם לבחון ולנתח את הרעיונות שלהם. התלמידים יצאו מהיום עם כמה טיפים משמעותיים שיטיסו אותם לאקזיט הבא.

במהלך השבועות הקרובים יחד עם ליווי צמוד של קרן מעיין ואורן (מנחי הקורסים במרכז היזמות) הם יכתבו one pager שהוא תמצית מנהלים על המיזם שלהם שיוגש לבוחנים מטעם התחרות ולאחריו יקבלו את הכלים לבחון, ליצור, לגייס ובסופו של דבר לשווק את המוצר שלהם.

נתראה בהמשך הדרך....

Big picture

מוטלים בספק - פעילות סל תרבות


השבוע צפו תלמידי שכבת י' ומגמת הקולנוע בסרט "מוטלים בספק". לאחר הקרנת הסרט היתה שיחה משותפת בין התלמידים לבין אלירן אליה –במאי הסרט.

תקציר הסרט:

בעקבות תאונת אופנוע בה היה מעורב, אסי (רן דנקנר) תסריטאי ומשורר תל אביבי, נידון לעבודות שירות: להדריך חוג לקולנוע בעיירת פיתוח בדרום הארץ, במקלט שכונתי, כאשר תלמידיו הם חבורת צעירים מתוסבכים שהיו מעורבים בפלילים. בתחילה, אסי נתקל בחומת התנגדות ובחוסר תקשורת עם הנערים, אך הוא בוחר להתמיד ומצליח להתחבר אליהם. הוא מפתח קשר קרוב במיוחד עם עדן (אדר חזאזי גרש), מתבגר הנתון במעצר בית שאוסף בקבוקים למחזור כדי להגשים חלום - לפתוח מסעדה עבור אמו. אסי מזדהה עם עדן, מזהה דמיון ביניהם ומנסה לעזור לו לשרוד ולפלס את הדרך החוצה מהמצוקה בה הוא חי.

יוצר הסרט אלירן אליה כתב את התסריט בהשראת גדי ויכמן, לאחר שגילה כי בעת שהיה סטודנט לקולנוע והדריך נוער בסיכון בנושא קולנוע, אחד מהנערים המודרכים הוא רוצחו של ויכמן.

הסרט היה מועמד ל-9 פרסי אופיר, זוכה פרס סרט הביכורים הטוב ביותר, פרס הצילום הטוב ביותר וציון לשבח על השחקן הצעיר (פסטיבל ירושלים).

סרט שנוגע בכל אחד. אלירן הבמאי מקסים ,אנושי ומרגש והמפגש כולו הוכתר בהצלחה רבה.

Big picture

הפסקה פעילה לשנתונים ז-ח בחסות מועצת תלמידים שכבת ח' בנושא "משחקים של פעם"

Big picture

הצבעה לפרוייקטים - מייקאתון

המייקאתון לעוף אל מול הגלבוע" שעסק השנה בפתרון לבעיות שיפור חווית הטיסה הסתיים והתלמידים הפתיעו אותנו ברעיונות ופתרונות מעניינים ביותר. מוזמנים להתרשם, להצביע ולהשפיע!! 3 הפרויקטים שיזכו לדירוג הכי גבוה שיורכב מ 50% מקולות הסקר בתוספת 50% מקולות הוועדה השופטת יעלו לתחרות האקטון הארצית של רשת עמל. ההצבעה פתוחה עד יום ראשון ב- 22:00.
מוזמנים לצפות במצגת הפרויקטים ובשקופית האחרונה יש קישור לטופס ההצבעה.

לחצו כאן לצפייה במצגת