טבח מעלה עקרבים

הזוועה שלא תתואר

הטבח


ביום י"ב באדר תשס"ז מלאו חמישים ושלוש שנה להתקפת הטרור הרצחנית במעלה עקרבים על האוטובוס של "אגד" שחזר מחגיגות חמש שנים לשחרור אילת. בהתקפה זו מתו 11 בני אדם, בהם חמישה עובדים באגד

מהלך הטבח


בשנת 1954 התרחש טבח מעלה עקרבים,אחד ארועי הטרור הגדולים בהיסטוריה של הארץ

•טבח מעלה עקרבים היה אירוע הטרור הגדול ביותר ממלחמת העצמאות עד אז, ובו נהרגו 11 גברים,נשים וילדים,וחמישה חיילי צה״ל. אוטובוס האגד שהותקף היה בדרכו חזרה מחגיגות חמש שנים להנפת דגל הדיו (דגל העצמאות של אילת) ונתקף על ידי 12 טרוריסטים מהפדאיון.

מטרת ההתקפה היתה להרוג את הנהג ולגלגל במורד התהום. הנהג הצליח לעצור את האוטובוס בצלע ההר ובכך הציל את החיים של הניצולה היחידה, מירי פירטנסברג.

כעבור כמה שעות, עבר רכב צבאי באזור. החיילים,למראה הזוועה, חיפשו ניצולים ומצאו רק את מירי בת החמש ואביה, אפרים שמת לאחר 32 שנה בבית החולים.(הוא סבל מפגיעת ראש)

הממשלה נתנה הוראה להחזיר את הגופות ליד האוטובוס ולצלם את הזוועה, התמונות צולמו בלילה למרות שהזוועה התרחשה בצהריים

השפעת הטבח

הטבח היה פעולת הטרור החמורה ביותר נגד ישראל מאז תום מלחמת העצמאות. בדיקות הצבא העלו שהמחבלים הסתננו מירדן קבוצת אנשי פדאיון. השערות אחרות היו שהמחבלים הגיעו ממצרים או שהיו תושבי הנגב שעסקו בהברחות בין מצרים לירדן. הפעולה עוררה בציבור הישראלי זעזוע עמוק וזעם, ונראה היה כאילו מלחמה בין ישראל לירדן היא בלתי נמנעת. ראש הממשלה באותה עת, משה שרת, התנגד לפעולת תגמול.

קישורים וסרטונים

Egged bus Museum visit in Holon | ביקור במוזיאון אגד בחולון
A sad piano song