למשפחת אביטל חג אביב שמח!

ד' בניסן תשע"ו 12/4/16

חג שמח משפחות יקרות!

לקראת קריאת ההגדה בליל הסדר עוברות בי מחשבות על חוויות למידה משמעותיות. כאשר אנו קוראים את ההגדה, לחלק מהדברים מתחברים, וחלק עוברים לידנו ביעף בלי שיכולנו לרדת לסוף דעתם. לאחרים מהמסובים לשולחן היו חלקים אחרים שפוגשים אותם. הילדים לפעמים משתעממים, לפעמים מפריעים ולפעמים הם אתנו. אבל בשירים, בשירים מתרחש הקסם. כל שיר מביא את הרגש שלו, את המשמעות שלו, לא רק דרך המילים, וגם לא רק דרך המנגינה, אלא דרך ההוויה שלו. ואם לא יורדים לעומקו בפזמון הראשון, מבינים בפזמון השני, ואם לא בשני, אז בשלישי. שירים גורמים לנו להקשיב באמת. בלי להכריח אותנו, בהנאה. אנחנו מקשיבים, נפגשים, ומשתנים.

להלן תאריכים חשובים שיש לרשום ביומן:

חופשת פסח- 13/4/16 וחוזרים לביה"ס 1/5/16

טקס יום השואה "קרן אור באפילה"- 5/5/16 בשעה 10:00

טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה- 11/5/16 בשעה 11:00

חופשת יום העצמאות- 12/5/16

ימי הורים- יום ג' 24/5/16, יום ג' 31/5/16

למידה משמעותית ב"אביטל"

השנה, אנו מקדישים את מירב המאמצים להובלת למידה משמעותית . מטרתה היא לפתח את כושר החשיבה, היצירה והלימוד העצמי. הלמידה מעודדת מעורבות חברתית ומעשירה את חווית הלומד.

למידה משמעותית היא זו בה התלמיד מעורר שאלות, מאתר מקורות מידע, מעבד מידע ויוצר ידע חדש הרלוונטי לעולמו האישי ולחיים בעידן הטכנולוגי, במאה ה- 21. בשנה שעברה הגדרנו לעצמנו חמישה עקרונות שלאורם מרחבי הלמידה והעשייה בבית הספר מתנהלים- בחירה , אחריות, שיתוף פעולה , ייחודיות ולמידה כערך.

ואכן, אנו חווים למידה שמבוססת על העקרונות, פיתוח כישורי לומד עצמאי המונע מסקרנות, תשוקה וחדוות למידה. למידה המושתתת על שלושה רכיבים המתקיימים בו זמנית: ערך ללומד ולחברה, מעורבות הלומד והמלמד, רלוונטיות ללומד.

בכיתות ב'

התלמידים עברו תהליך חקר בנושא השבת . החל בשאלונים שהתלמידים ערכו עם הוריהם, איסוף נתונים, מיונם, עריכתם לדיאגרמות, לימוד טקסטים ושירים בנושא. הצוות השכיל ליצור תכנית המושתת על הדרכתה של חגית (ממרכז כדר שמלווים אותנו בחקר), בתכנון תהליך חקר בשילוב הדרכתה של שלומית בשפה, ויצרו למידה פעילה, חווייתית ורלוואנטית לתלמידים.

שיא הלמידה התקיים ביום שישי, יפים וחגיגיים בחולצות לבנות , נפגשו ההורים וילדיי הכיתות לקבלת שבת במועדון החברים במרום גולן. מפגש חגיגי שכולו עטוף באווירת השבת העומדת בפתח בסימן ריקודים , שירים, הצגה , קטעי קריאה רהוטים ושיתוף בתהליך החקר שנעשה בכיתות . המשפחות ישבו בצוותא , קדשו על השבת אכלו מהחלות המדהימות שההורים הכינו, שרו והתענגו על ילדיהם שהפגינו הנאה רבה וחן מהמעמד המיוחד. בפשטות ובמקצועיות , בענווה ובשליטה מוחלטת על כל האירוע נצחו המחנכות והצוות.

היה זה מפגש מרגש , אינטימי, ושמח!

בכיתות ז'

התקיים יום שיא לסיפורי העליות המשפחתיים של תלמידי הכיתות. התלמידים חולקו לקבוצות ויצאו לשמוע ולהשמיע את סיפוריהם בבתים של תלמידים(למידה כערך!!!!)

היה זה שיא של למידה בת חודשיים.

"בתחילה, למדנו בשיעורי גיאוגרפיה על הגירות בעולם- גורמים וסיבות. הכרנו מושגים חדשים הקשורים להגירה: גורמי משיכה ודחיפה, מדינות יעד ומוצא, דרך ההגירה, קשיי המהגר ועוד.. בדקנו האם יש הבדלים בין המושג "הגירה" למושג "עלייה" ומדוע רק אנחנו מכנים הגירה כ"עלייה".

בשלב השני למדו התלמידים בזוגות על עליות לפני ואחרי קום המדינה: בדקו מהם גורמי הדחיפה והמשיכה, מהם ההבדלים בין העליות, למדו על תרומתן של העליות השונות לבניין הארץ. כל קבוצה חקרה על עלייה אחת ולימדה את הכתה . כך צברנו ידע רב בנושא , הפכנו ל"מומחי ידע".

בשלב השלישי הילדים התבקשו לצאת ולחקור את שורשיהם. לבדוק מי עלה ממשפחתם ארצה, לראיין את בן המשפחה ולכתוב את סיפור עלייתו. הסיפורים שכתבו הילדים רגשו מאוד והיה חשוב "להוציא לאור" את סיפורי העלייה המשפחתיים. לשם כך קיימנו את יום השיא. התלבטנו מאוד היכן לקיים יום זה והחלטנו כי הכי נכון לקיים את הלמידה והשיתוף בבתי התלמידים. המורות פנו להורי ותלמידי מרום גולן ועין זיוון וביקשו לארח קבוצת תלמידים ללמידה בביתם. ההורים והתלמידים נרתמו בשמחה רבה לעניין, הכינו כיבוד ופתחו את ביתם באהבה. כדי לקיים יום למידה שונה זה (ללא מורים) נבחרו התלמידים המארחים כמנהלי קבוצות והתכוננו לניהול יום זה.

ביום הלמידה בבתים ההתרגשות הייתה בשיאה. התלמידים יצאו בקבוצות לבתי המארחים ללמידה ושיתוף. המורות הסתובבו בין הבתים והתפעלו מהלמידה המשמעותית והאינטימית שהתרחשה שם. הילדים שיתפו, שאלו, התעניינו, וחיפשו את "המאחד והמייחד" בסיפורי העלייה שלהם.

בסוף היום הם נפגשו בכתה למשוב. הייתה תחושה של הצלחה ולמידה גדולה.

בית ספר אביטל- יומן מסע- כיתה ז' 2. תשע"ו

כיתות ח'

שנת הלמידה בכיתות ח' מוקדשת לנושא המנהיגות.

התלמידים חווים הובלת מנהיגות הלכה למעשה- הובלת טיול סתיו בית ספרי, הכנת פעילות לחנוכה בגנים, הובלת נשף פורים, הובלת מועצת תלמידים ועוד. לצד למידת חקר בנושא מנהיגות באנגלית (בימים אלה הם עסוקים בפרזנטציות באנגלית סביב עבודת החקר שלהם), בשפה- הכנת עבודת חקר מעמיקה בנושא מנהיגים פורצים דרך. כל תלמיד בחר מנהיג ובעבודתו התלמיד היה צריך להוכיח כי הדמות שהוא בחר אכן מנהיגה היא!

Big image

יהושע סובול מתאר בשירו "אצלנו בכפר טודרא" את המשמעות החברתית-תרבותית שליוותה את תחילת הלימודים הרשמיים של ילדים בכפר טודרא. הוא מתאר את פתיחת השנה כאירוע חברתי חגיגי וכטקס כמעט דתי שכל הילדים ברחוב היו שותפים לו, ושלאחריו הילד החל ללמוד את הקריאה בליקוק אותיות כתובות בדבש כדי שהתורה תנעם לו .

באירוע היו כל הרכיבים של למידה משמעותית: הלמידה נתפשה כבעלת ערך: החברה ייחסה חשיבות ללימוד קרוא וכתוב. הילד, חתן השמחה, היה מעורב, פעיל בתהליך ממש בגופו: הוא ליקק אותיות דבש. רלוונטית: זה נקשר לצרכים של ילד בן 5 ו"הייתה התורה שבפה מתוקה כמו טעם של דבש".

שאיפתנו היא שהלמידה תהיה עבור תלמידינו משמעותית ומתוקה כמו דבש. אנו שואפים שהתהליך החינוכי (למידה- הוראה- הערכה) יבטיח עמידה בהישגים הנדרשים מצד אחד, ומהצד האחר יעניק לתלמידים תחושת צמיחה, ערך ומסוגלות, הצלחה ומימוש אישי, חווית גילוי ומענה לסקרנותם, ויפתח אותם להיות אנשים פעילים המשתלבים בחברה ותורמים לה. כדי שהתהליך ישיג את מטרותיו, אנו חותרים ללמידה משמעותית לאורך הרצף החינוכי תוך הבטחת האיזון הנדרש בין המכוונות לפרט לבין המחויבות לחברה, בין מדידה לבין למידה, בין התהליך לבין התוצר, בין הוראת ה"מה" לבין "האיך" ובין המובנה לבלתי מובנה.

חג אביב שמח ומשפחתי

הילה קודיש

Big image