נתרן תת-כלורי: נגעתם בו ולא ידעתם

נתרן תת - כלורי - איך לא שמנו לב אליו קודם?

נתרן תת - כלורי

NaOCl הוא תרכובת כימית המשמשת לחיטוי בבריכות השחייה, ומצוי בחומרי ניקוי כדוגמת אקונומיקה.
נתרן התת - כלורי הינו חומר מחמצן המשמש לניקוי וחיטוי, לקטילת חיידקים ופטריות ולהלבנה.

שיטות מעבדתיות בהן השתמשנו במחקר שלנו על נתרן תת-כלורי

בניסוי שערכנו בדקנו את השפעת ריכוזים שונים של נתרן תת - כלורי על רמת p53 בתאים.

ערכנו את הניסוי במכון ויצמן ובמהלכו חשפנו תאים לשני ריכוזים שונים של NaOCl ובדקנו את השפעתם של ריכוזים אלה על הצטברות החלבון p53 בתאים.

את רמת הצטברות p53 בתאים לאחר החשיפה ל - NaOCl בדקנו בשיטת תספיג מערבי. באמצעות שיטה זו ניתן לזהות חלבון מסוים ולמצוא את רמתו היחסית בהשוואה לחלבונים אחרים בתא, כך הצלחנו לזהות את p53 בתאים ולדעת את רמתו היחסית. במהלך המחקר השתמשנו בשיטות נוספות ביניהן שיטת האלקטרופורזה באמצעותה הפרדנו בין החלבונים על פי גודלם באמצעות שדה חשמלי ובשיטת ברדפורד שבאמצעותה חישבנו את כמות החלבון הכללית בתאים.

מהו p53?

p53 הינו גן מדכא סרטן. התוצר החלבוני של הגן p53 שולט על הפעלת גנים שונים האחראיים על מנגנונים המופעלים בתא בתגובה לנזק שנגרם לו. אותם הגנים שעליהם שולט p53 מעורבים בעיכוב חלוקת התא, תיקון ה - DNA, הזדקנות תאית ואפופטוזיס (מנגנון השמדה עצמי של התא).

כאשר נגרם לתא נזק כמותו של p53 בתא עולה והדבר מאפשר ל - p53 להתייצב בתא. כך p53 יכול לתקן את הנזק שנגרם בתא או להשמיד את התא כדי להגן על הגוף כולו מפני הנזק שנגרם.

תוצאות המחקר

לפי התוצאות עקב חשיפת התאים ל - NaOCl בריכוז של 0.000015%, רמת p53 הייתה כמעט אפסית

(ירידה של למעלה מ - 90%) מרמת p53 שנמדדה בבקרה.

בטיפול השני בניסוי בו חשפנו את התאים לריכוז נמוך יותר של NaOCl (0.0000015%) רמת p53 ירדה משמעותית ביחס לרמת p53 שנמדדה בבקרה, אך עדיין היה ניתן לראות הימצאות של החלבון p53 בתאים.

כמו כן, התוצאות מראות שבבקרה נמדדה רמת p53 הגבוהה ביותר מבין הטיפולים.

Big image

מסקנות הניסוי

ראינו שככל שריכוז NaOCl עלה, כך רמת p53 ירדה באופן משמעותי. מעבר לכך ראינו כי חשיפה ממושכת של תאים לנתרן תת - כלורי בריכוזים הגבוהים בהם השתמשנו הרסנית וגורמת להשמדתם של התאים.

ניתן להסיק מהניסוי שערכנו כי לא ניתן לקבוע האם החומר NaOCl השפיע על רמת p53 בלבד כפי שנמדדה בתאים שנותרו חיים, או שרמת p53 ירדה גם עקב מוות של תאים שנגרם כתוצאה מהחשיפה ל - NaOCl בריכוזים בהם השתמשנו.

לאן מתקדמים יחסינו עם הנתרן תת - כלורי?

על פי הניסוי שערכנו לא ניתן לקבוע האם קיים קשר וודאי בין NaOCl לבין הסרטן, אך למדנו וחקרנו חומר חשוב שכולנו נחשפים אליו כששוחים בבריכה. היות ובמחקר שלנו הוא גרם לירידה בחלבון p53 המגן עלינו מפני סרטן, כדאי שנתייחס אליו בזהירות ובחשדנות. לכן בפעם הבאה שתלכו לבריכה כדאי שתוודאו שיש מי שיציל אתכם, גם מפני NaOCl.

אוראל פז ובת חוטר-ישי

Big image