הדרוזים

מגישה: שיר חתוכה ט׳3

רקע

הדת הדרוזית צמחה מתוך האיסלאם בתחילת המאה ה-11 מקורה של הדת באסמאעיליה השיעית (פלג של השיעים).

העדה הדרוזית מונה כ-2.1 מיליון נפש. ריכוזיה העיקריים נמצאים בסוריה , בלבנון ובישראל . הדרוזים מתייחסים לעצמם כאל עם נבחר . הם בעלי גאווה עצמית רבה שמקורה באמונתם באשר למקומם בהיסטוריה . הם מאמינים שדתם קיימת מאז בריאת העולם והייתה גלויה ופתוחה בפני כל , וכי רק מאוחר יותר נוצרו הדתות האחרות .

דת הייחוד הדרוזית היא סודית , מונותאיסטית ומיסטית . היא איננה טקסית ואף לא פולחנית . ומתנגדת לעבדות .

השאיפה של הדרוזים בישראל מאז ומתמיד הייתה לשמור על הזהות הדרוזית הייחודית והמייחדת .

תמונת מצב

במהלך השנים חלה גדילה , והתפתחות השכלתית של האוכלוסייה הדרוזית בישראל .

בסוף שנת 2014 מנתה העדה הדרוזית בישראל כ- 136 אלף נפש, המהווים 1.6% מסך כול האוכלוסייה בישראל.

עם קום המדינה חיו בישראל כ-14.5 אלף דרוזים ( 1.2% מכלל האוכלוסייה ) , במהלך השנים גדלה האוכלוסייה הדרוזית בעיקר כתוצאה מריבוי טבעי . הדרוזים בישראל מתגוררים בשתי מחוזות עיקריים : רובם במחוז הצפון ( כ-81% מהאוכלוסייה הדרוזית ) ובמחוז חיפה ( כ- 19%) . עם זאת , שיעור הנשים בקרב סטודנטים לתואר ראשון גבוה יותר בקרב הדרוזים בהשוואה ליהודים ( 64.9% לעומת 55% בהתאמה )

מגורים

הדרוזים בישראל יושבים לפי החלוקה הבאה :

עיר בכרמל - עספיא ודלית אל כרמל , 2 ישובים בגליל התחתון , 14 ישובים בגליל העליון ו- 4 ישובים ברמת הגולן.

לבוש דתי

אנשי הדת הדרוזית נבדלים בלבושם המסורתי המיוחד , עם זאת למרות ההפרדה הברורה בין בציבור הדתי (עקאל) , לחילוני (ג'האל) , אין סתירה או קונפליקט בין שתי הקבוצות בתוך העדה.

אנשי הדת הדרוזים - נשים וגברים- מצווים על לבוש צנוע , לקיים את מצוות הצניעות - באורח החיים , בהתנהגות , ביחסים הבין מיניים ובהופעה. מצוות הצניעות היא אחת מעיקרי הציווים בדת הדרוזית.

הדרוזי הדתי חייב להיות בהופעה חיצונית מסוימת , עליו לגלח את שיער ראשו ( לגברים בלבד ) , לכסות את ראשו במצנפת לבנה ( עמאמה או לאפה ) , ולגדל שפם .

ועליו ללבוש לבוש מסורתי : גלימה כהה , קומבאג ומכנסיים רחבים במיוחד - שראול .

לאישה הדתייה יש גם לבוש מסורתי מיוחד : חייבת להיות עם צעיף לבן הנקרא "פוטה" ושמלה עליונה הנקראת כמו גלימת הגבר " קומבאג " .

תעסוקה

בעבר התבססה פרנסת הדרוזים בכרמל על חקלאות הררית ועיבודה ( למשל, יצור שמן) כיום מעטים הם העוסקים בחקלאות , מ- 90% לפני קום המדינה לפחות מ- 5% ויותר דרוזים פונים למקורות פרנסה אחרים המצויים מחוץ ליישוב הדרוזי.

בעצם חלו שינויים מהותיים בתעסוקת הדרוזים : מכלכלת כפר מסורתית( חקלאות) , ולכלכלה המבוססת על שירותים (כמו :שירות באחת מזרועות הביטחון) , תעשייה ומלאכה .

תרומת האוכלוסייה בישראל

על פי האמונה הדתית של הדרוזים , הדרוזים נאמנים לגמרי למדינה שבה הם חיים . הדרוזים שחיים בסוריה מגייסים לצבא הסורי, הדרוזים שחיים בלבנון מתגייסים לצבא לבנון , וכך גם הדרוזים שחיים בישראל נאמנים למדינה ומשרתים בצה"ל בתפקידים חשובים .

השייח' אמין טריף זכה בפרס ישראל בשל תרומתו המיוחדת לחברה ולמדינה בתחומים אלה :

-על מנהיגותו הרוחנית המופלאה, הנבונה, היוצרת, והבונה, המתמשכת למעלה משישים שנה, שבהן גיבש עדה שבניה מממשים הלכה למעשה תפיסת עולם ודרך חיים שעליהן גאוות בני העדה, החברה העם והמדינה

-על היותו מופת ודוגמה אישית לבני עדתו ולחברה הישראלית כולה, הן בתפיסת עולמו רוויית ערכי מוסר אנושיים עליוניים והן בסגנון חשיבתו ועשייתו, אם בימי רגיעה ואם בימי חירום.

-על תרומתו היוצאת דופן לחינוך בני העדה על עקרונות האמונה הדרוזית, על ערכי ההבנה ההדדית, אהבת השלום, פתרון בעיות בדרכי נועם, דו שיח והשתכנעות ועל החינוך לכבוד הדדי בין בני העדה הדרוזית לבין החברה והמדינה

-על ברית הדמים שנכרתה בתקופת הנהגתו הרוחנית בין בני העדה הדרוזית לבין המדינה, ברית שהגיעה לשיאה בשנת 1956, כשנקבע גיוס החובה לבני העדה הדרוזית בישראל, שתאמה הן את תפיסת העולם הדרוזי והן את פתרון שוויון הזכויות והתביעות בין אזרחי ישראל.

Big image

שינויים בחברה הדרוזית


המסגרת המשפחתית של משפחה מסורתית מורחבת שאפיינה בעבר את החברה הדרוזית מתרופפת, ואת מקומה הולכת ותופסת המשפחה הגרעינית הכוללת רק את זוג ההורים וילדיהם הלא נשואים.

הגורמים לשינויים בחברה הדרוזית:

  1. השירות הצבאי – בניגוד לנוצרים ולמסלמים, הדרוזים משרתים שירות חובה בצה"ל (שיעור גיוס גבוה של 83%). במשך שנות שירותו הדרוזי מתוודע לאורח חיים שונה מזה שהיה מורגל בו בכפר וזיקתו לחמולה נחלשת.
  2. הקשרים עם העיר הסמוכה לכפר מגוריהם שנוצרו בגלל צרכי עבודה או בילויים גורמים לכך שהצעירים הדרוזים נחשפים להשפעת התרבות המערבית המודרנית.
  3. עלייה ברמת ההשכלה גורמת לכך שהדור הצעיר בדר"כ משכיל יותר מדור האבות. ההשכלה מביאה לשינויים בראיית תפקיד המשפחה המערבית המודרנית.
  4. ירידת משקלה של החקלאות כמקור הפרנסה העיקרי ופנייה למקורות פרנסה אחרים המצויים מחוץ ליישוב הדרוזי – מעבר זה מאפשר לבני הדור הצעיר להשתחרר מהתלות הכלכלית באב המשפחה.
  5. עיור – בחברה דרוזית בישראל מתחולל תהליך מהיר מאוד של עיור – יש מי שעוזב את הכפר הדרוזי ומנתק עצמו מהחברה הדרוזית, ויש מי שבוחר לחיות בשני העולמות.
  6. שינוי בהנהגה – בחברה הדרוזית חל שינוי מהנהגה מסורתית להנהגה צעירה ומשכילה של צעירים שהגיעו למשרות בכירות בשירותי הביטחון, בעלי מפעלים, קבלנים, ראשי מועצות מקומיות, חברי כנסת, סופרים, אמנים ועיתונאים.

חמשת הנביאים

* הנביא הראשון - חמזה בין עלי

חמזה בן עלי היה המבשר הרביעי מבין ארבעה מבשרי הדת והגדול מכלום .

* הנביא השני - אבו עבדאללה מחומד בן והב- אל קורשי

אבו עבדאללה מחומד בן והב- אל קורשי הוא השני ממבשרי הדת אשר הנהיג את ההכנה לגילוי דת הייחוד החדשה בשנים 1010-1003

* הנביא השלישי - אבו -אברהים אסמעול בן מחומד אל - תמימי

אבו-אברהים אסמעיל בן מוחמד אל-תמימי, היה השלישי ממבשרי הדת, אך הראשון בחשיבותו הדתית. הוא הנהיג את התנועה בשנים 1017-1010.

* הנביא הרביעי - הנביא סבלאן

הדרוזים מאמינים כי סבלאן הוא סלאמה בן עבד-אל והאב יחיא, הראשון ממבשרי הדת, אשר הנהיג את ההכנה לגילוי דת הייחוד החדשה בשנים 1003-996, עם תחילת שלטונו של אלחאכם.

* הנביא החמישי - בהא אל-דין

הדרוזים מאמינים כי סבלאן הוא סלאמה בן עבד-אל והאב יחיא, הראשון ממבשרי הדת, אשר הנהיג את ההכנה לגילוי דת הייחוד החדשה בשנים 1003-996, עם תחילת שלטונו של אלחאכם.


Big image
Faith in the Holy Land -- the Druze community