אקטואליה והנצחת השופט

דבורה וברק

כפר דבורה

כפר דבורה היה יישוב יהודי בתקופת התלמוד על הגדה של נחל ג'ילבון. בכפר ממוקמים שרידי ישוב בדואי בשם דאבוריה שנבנה על חורבות ישוב יהודי מתקופת התלמוד בשם כפר דבורה. בבניית בתי הכפר דאבוריה נעשה שימוש באבנים משרידי הכפר היהודי. בין שרידי הכפר נמצאי כמה כתובות בעברית, שבמפורסמת שבהן כתוב "זה בית מדרשו של רבי אליעזר הקפר" שהיה מתלמידי רבי יהודה הנשיא, וגר במקום. הכתובת נמצאת כיום במוזיאון בקצרין. בקצה סימון השבילים הכחול נמצא מבנה שבשל התמוטטות אחד הקירות עלול להיות סגור לכניסה. בתוך מבנה זה נמצאת אבן בזלת שעליה מגולף נשר המחזיק זר במקורו, ולצידו שני דגים.היסטוריה:

בכפר נמצאו שרידים ארכיאולוגיים המעידים על יישוב משגשג בתקופת המשנה והתלמוד, בהם גם שרידים של בתי בד להפקת שמן זית, שהיה כנראה הענף הכלכלי החשוב של הכפר ותרם לעושרו. אחד הממצאים החשובים שנמצאו בכפר הוא משקוף ייחודי המעוטר בשני עופות דורסים אשר אוחזים זר במקוריהם, ועליו הכתובת:

"זה בית מדרשו שהלרבי [= של רבי] אליעזר".

הכתובת מתייחסת לרבי אליעזר, תנא בדור החמישי, שפעל בקצרין וסביבותיה.‏ המשקוף נמצא כיום במוזיאון עתיקות הגולן בקצרין.

אשת לפידות

בספר מתואר המאבק הצבאי של ברק ודבורה ואת תיאור חייהם לאחר הנקודה שבה הם נעלמים מהסיפור התנ"כי.

חוה עציוני-הלוי הסופרת מעניקה פירוש חדשני ופרובוקטיבי לסיפור המקראי המתרחש בתקופתה שופטים, ומשלבת אירועים היסטוריים גורליים בחיי העם עם סיפורם האישי של מנהיגיו, דבורה וברק. אשת לפידות הוא רומן יוצא דופן ומותח, המקים לתחייה את אחד הסיפורים המרתקים שבתנ"ך

סודו של סיסרא

הספר "סודו של סיסרא" עוסק גם הוא לא מעט בדמותה של דבורה והרבה יותר בדמותו של סיסרא האיש שהובס בידי אישה אחת דבורה וחוסל בידי אישה אחרת יעל.