Unit 3

Ratios, Proportions, and Percents

Big image

Lesson 1: Ratios and Proportions

  • Part 1: Introduction to Ratio and Ratio Tables
  • Part 2: Solving Proportions with Ratio Tables
  • Part 3: Is it a Proportion?
CLICK HERE for a tutorial and practice with ratios!
CLICK HERE for a tutorial and practice with proportions!

Lesson 2: Real-World Ratios

  • Recipes: Doubling and Halving
  • Unit Price: To find Unit Price, divide the total price by the amount you are buying!
CLICK HERE to practice finding Unit Price!

Lesson 3: Percentages

  • Solving Percentages With a 100s Grid

http://www.sciencekids.co.nz/gamesactivities/math/percentages.html

  • Solving Percentages Without a 100s Grid

CLICK HERE for a tutorial and practice on percents!

  • Converting Percents to Decimals and Fractions

CLICK HERE for a tutorial and practice with converting!