שבוע טוב

איגרת המזכירות הפדגוגית - שבט תשע"ט, ינואר 2019 (8)

והפעם, על דרך נוספת להתמודד עם אתגרי המציאות שלנו.

בדרך כלל אנו בוחנים את המציאות ומחליטים החלטות בהתבסס על שיקולים לוגיים, הנחות יסוד והיגיון. החשיבה הלוגית מועילה להסיק מסקנות בתוך מרחב אפשרויות ידוע, אך במציאות בה אנו חיים מתחוללים שינויים בקצב שלא הורגלנו אליו בעבר. שינויים אלו הופכים את הלוגיקה וההיגיון שלנו למכשילים את יכולתנו להתמודד עם המציאות, משום שאנו חוזרים אל אותם מרכיבים קיימים ומתעקשים לחפש את הפתרון באמצעותם.

מה שיכול לסייע לנו הם דווקא כישורים אחרים המאפשרים מציאת פתרונות במקומות שלא היינו מגיעים אליהם כאשר אנו ממוקדים בחשיבה רציונלית שיטתית.

כזו היא למשל התפיסה של 'החשיבה ההמצאתית'.

בשונה מ'חשיבה יצירתית' השמה את הדגש על פתרונות מעניינים שיכולים להיות גם מסובכים, החשיבה ההמצאתית מחפשת אחרי פתרונות פשוטים ונעזרת לצורך כך בכלים פשוטים, אך עתירי כוח.

אחד מן הכלים שמשתמשת בהם החשיבה ההמצאתית הוא תכסיס ההסרה (או תכסיס הויתור).

תכסיס זה מבקש לבחון מה יקרה במצב בו נוותר על אחד הגורמים בתוך המערכת שנתפסים בעינינו כחיוניים. איך המערכת תתפקד בלעדיו?

פתאום עשוי להתברר לנו כי הסרת הגורם פותחת בפנינו אפשרויות רבות ונקודת המבט על הבעיה מאפשרת גם חיפוש אחרי דרכים שבעבר נתפסו כ'לא יעלה על הדעת ש...'

ניתן דוגמא: אם נשאל מה חיוני בכיסא, מן הסתם נציין את המושב, את הרגלים ואת המשענת. אולם כיסא בלי מושב יכול להיות פתרון לשירותים, כיסא בלי רגליים מאפשר לחבר כיסא לתינוק לשולחן, וכיסא בלי משענת מאפשר גמישות וסיבוב של 360 מעלות.

לאחר שנבין את כוחו של תכסיס ההחסרה, נוכל להתבונן במערכות מורכבות יותר ולחשוב: איך תראה כתת לימוד בלי שולחנות וכסאות, איך יראה שיעור בלי מורה, איך יראה תלמיד בלי מכשירי לימוד, איך יראה בית ספר בלי מערכת שעות... ניסיון לבחון בדרך זו את הסביבה שלנו עשויה להביא אותנו לתובנות מפתיעות ופתרונות בכיוונים שלא יכולנו לחשוב עליהם קודם כאשר היינו מקובעים עם המרכיבים הקיימים של המערכת. יש להדגיש, הוויתור בחשיבה ההמצאתית אינו ממעיט בערכם של המרכיבים השונים, אלא מחפש את הדרך להסתכל עליהם מחדש ולנסות להבין האם הם אמצעים שהפכו למטרה, או שהם אמצעים למטרה שכבר איננה רלוונטית, ואולי הם המונעים את הפתרונות הנדרשים ויש להגדיר מחדש מהן המטרות

אנחנו, המבקשים להוביל את מערכת החינוך במציאות משתנה, צריכים להיות מסוגלים להפעיל חשיבה המצאתית ולנסות לבחון בעזרתה הנחות יסוד שהתקבעו וכיוונים שונים מאלו שאנחנו רגילים לבחון. האם נוכל לעשות זאת? האם נוכל גם לסייע למורים, למנהלים ולבעלי תפקידים במערכת לגייס דרכי חשיבה חדשות לבחינת סוגיות ישנות? ומהם גבולותיה של החשיבה ההמצאתית? ממה עלינו להיזהר? השאלות עצמן הן כבר חלק מן התהליך של החשיבה...

(המעוניינים לדעת יותר על חשיבה המצאתית, מוזמנים להכנס לקישור הבא ולקרוא את פרקי הספר 'חשיבה המצאתית' מאת ירדן בן חורין)

שבת שלום

מירי

"מבחינה אחרת" - כנס תמ"ר ותכניות ייחודיות תשע"ט! !Save The Date


פתחו יומנים ושריינו את התאריך - 3.4.19

Big picture

אנא הפיצו בקרב קהילות מנהלים, מורים ומדריכים בתחום אחריותכם.

אגף א' חברה ורוח

המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים

מידעון

אנו שמחים לשתף אתכם במגוון העשייה של המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים.

מצורף קישור למידעון שלנו: "מהנעשה במטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים" לחודשים - נובמבר-דצמבר 2018: http://bit.ly/mathnews11-12-2018

דניאלה פרידמן

כנס יום המאבק הבינלאומי בגזענות

מצורפת הודעת "שמרו את התאריך" לכנס יום המאבק הבינלאומי בגזענות שיתקיים השנה ב- 6.3

יום זה יתקיים במקביל במספר מוקדים. תחילתו בהצגה שתועבר בשידור חי ממרכז רבין בת"א לכל המוקדים (מכללת אורנים, ירושלים ובאר שבע).

לאחר ההצגה יתקיים שיח עם השחקניות כאשר גם מהמוקדים השונים בהם יתקיים הכנס ניתן יהיה לשלוח שאלות .

בהמשך היום מתוכננות סדנאות בתחומי הדעת ו/או סדנאות המקנות כלים להתמודדות עם גזענות

זו הזדמנות להודות לאורנה כץ אתר, מירב בראוטבר פסט, דורית באלין ואיבנה רטנר וסיגל ברקאי על נכונותן והרתמותן להעברת סדנא (במקביל להעברת הסדנא במרכז רבין יעבירו נציגיהן/נציגותיהן סדנא דומה במחוזות).

סדר יום מלא יועבר בהמשך. אנא ראו הודעה זו לשמירת המועד כהודעה אישית ואשמח אם תפיצו הודעה זו גם למורים בתחומי הדעת. הכלים שיינתנו יהיו יישומיים לכולם.

Big picture

אגף א' מורשת

מורשת ודת האסלאם

יום עיון ללימודי המקצוע מורשת ודת האסלאם

ביום ה' 20.12.2018 התקיים יום עיון למורי המקצוע בנושא: רפורמה ובגרות חורף מורשת ודת האסלאם אשר התקיים במרכז פייס- נצרת.

בכנס השתתפו כ80 מורי תיכון ממחוז צפון, חיפה, מרכז, ודרום, אשר מגישים את התלמידים לבגרות החורף (צפי כ9,000 תלמידים).

במהלך יום העיון הוצגו ע"י הגב' אלמאזה עתאמנה, מדריכה במחוז חיפה, את הקריטריונים והמרכיבים במחוון הערכה חלופית בציון הפנימי 30%. לציין שהנושא הועבר בצורה ברורה ומובנת, בנוסף היה חלון הזדמנויות למשתתפים לשאול שאלות.

בהמשך היום, התקיים דיון עם קבוצת המעריכים הבכירים בהנחייתו של מר עומרי מחמוד בנושא מבט על הערכה ולמידה משמעותית והשפעתה על הפערים בין המעריכים בבחינת הבגרות וציוני התלמידים בבית הספר. הדיון היה פורה ומלמד, הועלו סוגיות מגוונות בנושא, ניתנה במה למשתתפים לשאול שאלות. הדיון היה בצורה של למידת עמיתים כאשר כל מעריך בכיר תרם מהידע שלו ומהניסיון העשיר לשאר המשתתפים.

לאחר מכן, מר מחמוד עומרי, מדריך ארצי מרכז מורשת ודת אסלאם, פתח בסיכום ודיון עם המשתתפים אודות ההסברים בעניין ירידת הממוצע הארצי בבגרות הקיץ 2018, בגרות חורף ועבודות הגמר (5 יח"ל), הוצגו הסברים שונים לירידה הנ"ל, נותחו האתגרים השונים העומדים בפני המערכת והוצגה תכנית התערבות כוללנית בנושא.

לסיום היום, התקיים שיח הדדי בין המשתתפים, הועלו נקודות לחיזוק ושימור ומצד שני נקודות לשיפור. המשתתפים הביעו את שביעת רצונם מהיום הזה ודרשו קיום עוד ימי עיון בנושא ובמיוחד למועד הקיץ הקרוב והדגישו על הדרכת המורים והמעריכים בהשתלמויות.

בתמונה - דיון עם המעריכים הבכירים וניתוח תוצאות הבגרות:

Big picture

אגף א' אמנויות

תחום דעת מוזיקה

שלושה קונצרטים חגיגיים של התזמורת הפילהרמונית הצעירה

התזמורת הפילהרמונית הישראלית הצעירה היא תזמורת הנוער הסימפונית המובילה בישראל. בתזמורת 100 הנגנים הצעירים הבולטים ביותר בישראל מתחומי כלי הקשת והנשיפה , בגילאים 14-18, אשר נבחרים לשורות התזמורת מכל הארץ.

התלמידים נחשפים לפעילות התזמורת באמצעות הקונסרבטוריונים שבפיקוח משרד החינוך.

המרכז למוזיקה משכנות שאננים, שמוביל את התחום של התזמורת הפילהרמונית הצעירה, משתף פעולה עם משרד החינוך גם באיתור וטיפוח מחוננים ומצטיינים במוזיקה, ורבים מנגני התזמורת הפילהרמונית הצעירה משתייכים לקטגוריה זו.

בעשור האחרון העמידה התזמורת למעלה מ- 800 בוגרים, מוזיקאים מצטיינים, שממלאים תפקידי מפתח בקהילת המוזיקה הקלאסית בישראל ובעולם.

התזמורת הופיעה בשלושה קונצרטים חגיגיים בניצוחו של המנצח והוויולן הישראלי הבינלאומי צבי כרמלי.

כמידי שנה, מקיימת הפילהרמונית הצעירה קורסים וקונצרטים חגיגיים. השנה ניגנו חברי הפילהרמונית הצעירה רפרטואר מאתגר, סוחף ומרגש: הסימפוניה הרביעית מאת צ'ייקובסקי. יצירה נהדרת נוספת שבוצעה היא "סויטת הולברג" מאת גריג, שנכתבה לציון 200 שנה להולדתו של המלחין והסופר הנורווגי לודוויג הולברג.

בנוסף לרגל 70 שנה לישראל, ניגנה התזמורת קלאסיקה ישראלית, "אומרים ישנה ארץ" מתוך "סוויטה ישראלית" של נעם שריף ז"ל. "זה אך טבעי שיצירה ישראלית תיכלל בתכנית. הידיעה על פטירתו של אחד מגדולי המוזיקאים שפעלו בישראל נעם שריף, הובילה אותנו לבחור לבצע פרקים מיצירתו "סוויטה ישראלית " אומר גדי עבאדי, מנהל המרכז למוזיקה ירושלים. עוד הוא מוסיף: "זוהי הזדמנות נפלאה לנגנים הצעירים להכיר את מסורת שירת הארץ, כשהיא עטופה במעטפת אמנותית שנונה ויצירתית מאין כמוה".

הקונצרטים התקיימו באודיטוריום חיפה, בתיאטרון ירושלים ובהיכל התרבות בתל אביב ונכחו בהם קהל רחב של הורים , תלמידי קונסרבטוריונים , תלמידי מגמות מוזיקה וקהילת החינוך המוזיקלי מכל רחבי הארץ.

תחום דעת אמנות חזותית

"מגדר ופמיניזם באמנות החזותית"

ביום א' 23 בדצמבר 2018, התקיים יום עיון למורי אמנות בנושא "מגדר ופמיניזם באמנות החזותית" בשיתוף מחוז תל אביב והיחידה לשוויון בין המינים. הכנס התקיים בנווה שכטר, מרכז תרבות בנווה צדק.

הערב כלל סיור בתערוכה "אתונה בתל אביב" בהדרכה האוצרת שירה פרידמן, מפגש עם האמנית סיגלית לנדאו לרגל חנוכת פסלה החדש "בת יפתח", הרצאות בנושא מגדר ופמיניזם ומפגשים עם אמנית ממוצא אתיופי ואמנית דרוזית שהקימה מגמת אמנות ברמת הגולן.

אגף א' לפיתוח פדגוגי

ביקור צוות תכניות לימודים ייחודיות בסמינר הקיבוצים בבית הספר ל"תקשורת מקדמת"

תכנית הלימודים הייחודית "תקשורת מקדמת" נותנת לתלמידים המוגדרים נוער בסיכון, הזדמנות לעסוק בחיים שלהם דרך יצירה של "סיפורי וידיאו" מתוך עולמם. במקום להיות פועלים ומופעלים בלי דעת במציאות החיים המוכרת להם, ניתנת להם הזדמנות "לחיות בסרט", ומשם להסיק מסקנות לגבי החיים במציאות שלהם וכיצד ניתן לקדם מעורבות חברתית ואזרחית. בחינתו ושינויו של הסיפור בעקבות השיח המתמשך, מחזק את הערך העצמי, את החוסן ואת תחושת המסוגלות העצמית של הנערים והנערות להיות בוגרים עצמאיים, מעורבים, בעלי תודעה עצמית, רגישות חברתית, אכפתיות ואחראיות.

התכנית מתקיימת במספר גדול של בתי ספר בארץ, אך כתכנית ייחודית לבגרות היא נותנת מענה השנה לשני בתי ספר, רמות בת ים וברנקו וייס אתגרי בית שמש, שתלמידיו מגיעים אל סמינר הקיבוצים ליום לימודים אחד בשבוע ל 4-6 שע' לימוד של התכנית.

בביקור, שוחחנו עם התלמידים בקבוצות השונות. התלמידים סיפרו שהם אוהבים להגיע למכללה, הם מקבלים יחס טוב ומכיל. הם ציינו שהם פעילים בעת הלימוד ולא רק מאזינים פאסיביים.

צפינו בחלק משיעור מדעי החברה, שבו המורה ענת גור, שבעברה אף היתה מנהלת תיכון אמנויות בירושלים, ניתחה איתם סצנות מתוך הסרט שהם יצרו ותוך כדי שיח ער עימם, לימדה אותם להשתמש במושגים של נורמות, ערכים, תרבות וכו'.

פגשנו מפקחים ממחוז תל אביב שבאו להכיר את התכנית, והם כבר התעניינו איך אפשר לשלוח תלמידים מבתי ספר נוספים ללמוד את התכנית.

יוזם ומוביל התכנית הוא רן ישפה, שבעבר הציג למזכירות הפדגוגית את התכנית.

Big picture

חינוך גופני

טקס הענקת הפרס הארצי בחינוך הגופני לשנה"ל תשע"ח

ביום ב' א' בשבט תשע"ט, 7 בינואר 2019, התקיים במשכן העירוני למוסיקה ואמנות ברעננה, טקס הענקת הפרס הארצי בחינוך הגופני לשנה"ל תשע"ח.

פרס החינוך הגופני נועד להוקיר את מנהלי בתי הספר והמורים לחינוך גופני המצטיינים שמגלים יוזמה, מסירות ומצוינות בפעולותיהם ותורמים באופן משמעותי לקידום החינוך הגופני בבית ספרם בפרט ובמערכת החינוך בכלל, מקיימים חינוך גופני ברמה גבוהה למען תלמידי ישראל, מהווים דוגמא ומופת ומודל לחיקוי ומציבים רף גבוה למורים לחינוך גופני ולמנהלי בתי ספר השואפים ללכת בעקבותיהם.

הטקס הארצי היווה סיום להליך ארוך שארך למעלה משנה, חברי מועצת המפקחים על החינוך הגופני אשרו את תקנון פרס החינוך הגופני והקול קורא יצא אל כל בתי הספר במערכת החינוך, ממשרדו של המפמ"ר והממונה על החינוך הגופני, גיא דגן בתחילת שנה"ל תשע"ח. הוגשו המלצות במחוזות השונים על ידי גורמי חינוך שונים, למפקחים על החינוך הגופני. בכל מחוז הוקמה ועדה שריכזה את ההמלצות בדקה את המועמדים וקבלה החלטות על הזוכים המחוזיים בשתי קטגורית: "מורים לחינוך גופני מצטיינים", "בתי ספר מצטיינים". כל מחוז המליץ על שני מועמדים מבין הזוכים במחוזות בכל קטגוריה כמועמדים לפרס הארצי.

במהלך שנה"ל תשע"ח הוענקו הפרסים לזוכים ברמה המחוזית, בטקסים מכובדים שצוותי הפיקוח על החינוך הגופני קיימו במחוזות.

לקראת סוף שנה"ל תשע"ח, סיירו נציגי הוועדה הארצית בבתיה"ס המומלצים ואצל המורים לחינוך גופני המומלצים לשם קבלת החלטות על הזוכים הראויים ביותר לקבלת הפרס הארצי.

בסוף שנה"ל תשע"ח פורסמו הזוכים בפרס הארצי בשתי הקטגוריות, להלן הזוכים:

בתי ספר מצטיינים:


 • בי"ס "נילי", ישוב נילי, מטה בנימין
 • בי"ס "כרמל זבולון", קיבוץ יגור
 • בי"ס לחינוך מיוחד "אגם", רעננה
 • בי"ס "אלזהראא", טייבה
 • בי"ס "הרצל", בת-ים
 • בי"ס עירוני "מקיף א'", אשקלון
 • בי"ס "גבים", באר-שבע


מורים לחינוך גופני מצטיינים:


 • מר ידידה צונץ, ישיבת בני עקיבא "נתיבות חיים", ירושלים
 • גב' ניצה טיבי, בי"ס יסודי "יחד", גבעת אלה
 • גב' איילת כספי, בי"ס יסודי "אלונים", פרדס חנה כרכור
 • מר שי שלייפר, בי"ס ממ"ד יסודי "שכטרמן", כפר יעבץ
 • ד"ר מירי שחף, בי"ס ממ"ד יסודי "עמיטל", פתח-תקוה
 • גב' רוית עמר, בי"ס תיכון מקיף אורט, ערד


בקטגוריית "יקיר" החינוך הגופני על מפעל חיים נבחר מר אברהם זוכמן, המפמ"ר והממנה על החינוך הגופני לשעבר.

הטקס הארצי המתקיים אחת לשלוש שנים, התקיים ברעננה במעמד:

מר שמואל אבואב, מנכ"ל משרדנו, מר חיים ברוידא, ראש עיריית רעננה, גב' דליה פניג, ס. יו"ר המזה"פ, מר גיא דגן, המפמ"ר והממונה על החינוך הגופני ופרופ' סימה זך, יו"ר ועדת המקצוע בחינוך הגופני.

הטקס היה מכובד ומרשים מאוד וכלל קבלת פנים נאה וטעימה, דברי ברכה של מנכ"ל משרדנו, ראש עיריית רעננה והמפמ"ר והממונה על החינוך הגופני. כמוכן, שירה של בני נוער מרעננה ומופעי התעמלות של מתעמלי רעננה.

להלן קישור לסרטון "החינוך הגופני במערכת החינוך" שהוצג בטקס

אגף א' שפות

עברית

יום השפה העברית

יום השפה העברית מצוין במערכת החינוך על פי חוק בכ"א בטבת, יום הולדתו של אליעזר בן יהודה. סביב תקופה זאת של השנה כל בתי הספר מקיימים פעילויות ייחודיות סביב השפה העברית והיצירה העברית: חידוני אלוף העברית, חדרי בריחה סביב נושאים לשוניים, סדנאות העוסקות בסוגיות הנוגעות לשפה העברית, מפגשים עם אומנים וכדומה.

מרגש היה לקבל תמונות וסרטונים של עשייה ענפה סביב יום העברית מבתי ספר בכל רחבי הארץ. מרגשת במיוחד הייתה ההשתתפות הפעילה של התלמידים, השמחה והעשייה שלהם סביב יום זה, וההוכחה שגם תחום דעת, אשר בדרך כלל מושמץ על היותו לא אהוד, לא מעניין ולא רלוונטי מקבל חיים תוססים.

תלמידי תיכון ליאו באק בחיפה אף יצרו עיתון מקוון הנושא את השם שפתון.

בתוך כך יתקיים ב-6 בפברואר כינוס לשון ראשון למורים לעברית. בכינוס יתארחו הסופר נבו אשכול, המאייר שחר קרן ומנהל רשת כאן גימל יובל גנור. מצורפת הזמנה לכינוס.

Big picture

ספרדית

"כלים יצירתיים ללימוד ספרדית"

ההשתלמות, "כלים יצירתיים ללימוד ספרדית" בהנחיית וירידיאנה אלטרמן וסאלי גולדפר. עסקה בעיקר בשני צירים מרכזיים: אינטליגנציות מרובות, חינוך דיפרנציאלי וכלים יצירתיים כדי להתקרב אל יצירות ספרותיות מהתכנית לבגרות וללמד אותם ברמה טובה יותר.

ברצוננו להביע תודה לאגף השפות ולפסג"ה תל אביב על ההזדמנות לבצע קורס השתלמות. הקורס נתן כלים חדשים להוראה וכן אפשרות למורים חדשים להשתלב בצוות המקצועי שלנו.

לבסוף אנו רוצים להביע את הערכתנו ולהודות לכל אחד מהמשתתפים הפעילים והערניים. בלי התרומות והרעיונות שלהם, לא הייתה השתלמות כזו מבורכת ועשירה.

צרפתית

פורום המורים לצרפתית

כל שנה המורים לצרפתית נפגשים בפורום במטרה לקדם את השפה הצרפתית, לדון ולשמוע בסוגיות שונות על מנת לשפר ולאתגר את למידת השפה הצרפתית בכיתות.

השנה נושא הפורום הינו מיני-האקתון. המורים התארחו במקיף י"א באשדוד בהנהלת גב' לבנת זיק.

לאחר הגדרת המושג "האקטון" , המורים התחלקו לקבוצות והתבקשו לבנות תשתית של פלטפורמה למקצוע הצרפתית. כל קבוצה קיבלה מצגת כתבנית לבניית הפלטפורמה ובמשך שעתיים דנו, שוחחו, התווכחו, תכננו ובנו פלטפורמות שונות ומגוונות. הרעיונות היו פורים ומעניינים במיוחד: ביניהם הצעה לבניית אפליקציה, מודל לשיתוף קבצים, או אתר שיתופי. לאחר עבודה משותפת כל קבוצה הציגה בזמן מוגבל את הפלטפורמה שלה וקהל המורים התבקשה לבחור (דרך אתר מנטימטר) את הפלטפורמה שאהב יותר.

לבסוף הפלטפורמה הזוכה הינה אתר שיתופי בשם "Au secours, j'ai cours" (הצילו, יש לי שיעור).האתר מציע למורים לשתף חומרי לימוד כגון דפי עבודה, סרטונים דידקטיים, מצגות, מערכי שיעור לפי תוכניות לימוד השונות. באתר קיימת דמות מרכזית המסייעת למורים. הדמות היא גיבור-על בשם "superfle" .

מורי הקבוצה אשר בנו את רעיון האתר השיתופי זכו בהכנסתם לקהילת המורים הארצית ויקבלו משאבים על מנת לפתח את הפלטפורמה הזוכה.

לסיכום, פורום המורים השנה מלמד אותנו שכל פעם ניתן להמציא את עצמנו מחדש וכדי ללמד בצורה מיטבית יש ללמוד בעצמנו ולחדש את צורת ההוראה.

ערבית לערבים

מפגש ויום לימודי למדריכי שפת אם ערבית

ביום שלישי, 8/1/2019 ,בחופשת החורף בבתי-ספר ערביים, , בבית ספר מנזר הכרמל בעיר חיפה, התקיים יום לימודי לכל מדריכי שפת אם ערבית, (כ- 70 מדריכים) מכל שלבי הגיל ומכל המחוזות, המדריכים והמדריכות השתתפו בסדנאות לימודיות, שקשורות לנושא המנהיגות החינוכית, ההדרכה וההנחיה, בנוסף במליאה, שמעו הרצאה מהמפמ"רית ד"ר ראויה בורבארה שהתמקדה בעבודת המדריך בהטמעת התכנית הלאומית לשפת אם ערבית, ותכנית העבודה של המדריכים.

שולחן עגול עם מורות השפה הערבית בכפר ריינה

ביום חמישי 10/1/2019 קיימה ד"ר ראויה בורבארה מפמ"ר שפת אם ערבית בחינוך הערבי, מפגש לימודי עם מורות ומורי השפה הערבית מ- 5 בתי-ספר יסודיים וחט"ב, בכפר ריינה במחוז הצפון, בליווי מנהלי בתי הספר, ובנוכחות המפקח הכולל ד"ר ח'אלד חג'אזי, במסגרת המפגש רכזי המקצועות הציגו תכנית פעילות להעלאת ההישגים בשפת האם, כמו כן הציגו את הקשיים אשר מתמודדים אתם בתהליך ההוראה. כמו כן, ד"ר ראויה הציגה שיטות ופעילויות לטיפול בקשיי התלמידים, ואת חשיבות הפיתוח המקצועי והתחדשות המורה בכלים, אסטרטגיות ומיומנויות כמנוף להעלאת מעמד המורה והמקצוע בביה"ס.

מפגש סינכרוני עם מורי השפה הערבית בבתי ספר תיכוניים

ד"ר ראויה בורבארה מפמ"ר על הוראת השפה הערבית ומר' מוחמד זידאן מפמ"ר הספרות בחינוך הערבי, קיימו ביום חמישי 10 ינואר, 2019, מפגש סינכרוני עם מורי השפה והספרות הערבית בבתי-ספר תיכוניים בדואים, ממחוז דרום, בנושא: "למידת השפה הערבית: חזון, הזדמנויות ואתגרים", כהכנה לבגרות חורף-2019, הודגשו במפגש: שאלות עמ"ר, ושאלות חשיבה מסדר גבוה, ההתאמות, חלופות בהערכה ותכנית אהל"ן (אסטרטגיות הוראה לכל הנלמד); השתתפו במפגש יותר מ 90 מורים ומורות.

אנגלית

עידוד הקריאה בבתי הספר היסודיים

הכנס לעידוד הקריאה באנגלית לבתי ספר יסודיים התקיים השנה בחולון ב-25/12/18. הכנס מסכם תהליך של כארבע שנים, בה הבאנו לשינוי בתרבות הקריאה באנגלית וקידמנו פיתוח פעילויות מגוונות סביב הקריאה. הפיקוח על הוראת האנגלית ,בעזרת צוות ההדרכה, כיוון ועודד את צוותי מורי האנגלית להרחיב את ספריות האנגלית בבתיה״ס ולהוביל פעילויות סביב הקריאה אשר יקדמו את כל מיומנויות השפה, לרבות כתיבה והצגה בעל פה. 21 בתי ספר יסודיים בחולון לקחו חלק והציגו את עבודות תלמידי כיתות ה׳-ו׳ סביב קריאת ספרים באנגלית. התלמידים הצעירים אף הופיעו מול קהל בקטעי מופע שונים ומגוונים והכל באנגלית!

בסרטון המרגש הבא נראים התלמידים והתוצרים שלהם. כנס עידוד הקריאה בחולון

תודה למפקחת האנגלית של מחוז תל אביב, גב׳ דפנה כהן.

Big picture

תוכנית Let's Talk בחטיבת הביניים

Let's Talk - היוזמה שהחלה לפני כשנתיים במסגרת התוכנית הלאומית לקידום השפה הדבורה באנגלית בחטיבת הביניים ממשיכה לפעול בבתי ספר רבים בכל רחבי הארץ.

יחידה 1 נקראת "שבירת מחסומים", ומטרתה היא ליצור סביבה בטוחה ונוחה לתלמידים לצורך תירגול דיבור באנגלית. היחידה כוללת שירים, טוויסטרים לשוניים, תרגילי אינטונציה ותיאטרון. יחידה 2 מתחילה כוללת משחקי הכנה למשחק תפקידים, ומשחקי תפקידים. יחידה 3 היא יחידת ההערכה.

החומר פותח עבור כיתה ז ', אולם הוא מתאים לשימוש בכל כיתות החטיבה וגם בתיכון. כל חומרי הלמידה וההוראה הם בחינם להורדה .

לכל בית ספר בתוכנית הוקצתה שעת הוראה נוספת. בנוסף, כל בית ספר יכול לבחור תוכנית העשרה מסובסדת על ידי שגרירות ארה"ב, המממנת גופים שמגיעים לבתי- הספר על מנת להפעיל את התלמידים באנגלית. בתמונות נראים התלמידים בזמן פעילות התוכנית.

מבחן חלוץ (פיילוט) שאלון E

בבחינת הבגרות בשאלון E בקיץ תשע"ט, ייבחנו מספר מצומצם של תלמידים בפורמט חדש בבחינת הבגרות בשאלון זה, אשר יכלול מרכיב של אוצר מילים במקום מטלת הבנת הנשמע. החלק של הבנת הנשמע יעבור לשאלון הבחינה המתוקשבת בעל פה, אשר יהווה 20 אחוזים מן הציון הסופי ברמה של 4 ו-5 יח"ל.

במפגש שהתקיים ב-8 במרב"ד בהשתתפות מפמ"ר אנגלית, ד"ר ציונה לוי, חולקה בחינה לדוגמא לפיילוט שאלון ה' החדש. הובהר בפגישה כי אוצר המילים של הפיילוט יתבסס על מקבץ 1, 2 ו-200 מילים וביטויים ממקבץ 3. מילים אשר אינם מופיעות ברשימות שצוינו, יופיעו עם תרגום בגוף המבחן. המורים שאלו שאלות ולקחו חלק פעיל בשיחה, הציעו רעיונות ואף ביקשו לשתף בחומרים שהם יצרו בעצמם. הדגש המרכזי בנוגע לביטול השימוש במילונית הוא לטעת בתלמידים את היכולת לגשת לטקסט באנגלית ללא הישענות על המילונית, בתקווה כי יום אחד הם יבינו כי רב שכרם מהפסדם.

כמו כן, התקיים דיון העוסק בשאלת התאמת הבחינה לתלמידים בעלי לקויות למידה. נשאלו שאלות רבות לגבי ביטול השימוש במילונית עבור תלמידים אלו. בסופו של דבר סוכם כי התלמידים יקבלו את אוצר המילים של מקבץ 3 (כדף נוסחאות מורחב במתמטיקה), וכך ייבחנו ללא שימוש במילונית.

אחת הנקודות החשובות שהועלו בפגישה ביחס ללימוד אוצר מילים בכיתה הוא עניין המחזור. תלמידים רבים נוטים ללמוד את המילים לקראת הבחנים, לקראת סיום יחידה כלשהי בספר, ולאחר זמן מה, רוב המילים נשכחות מזיכרונם. לכן, יש חשיבות עליונה במחזור אוצר המילים, ובלמידה ספירלית של המילים והביטויים ושיבוצם מספר רב של פעמים, הן בעל פה והן בכתב.

ערבית למגזר היהודי ועולם הערבים והאסלאם


העלון המקוון יוצא לאור במהלך שנת תשע"ט, שנה שבה הנושא השנתי הוא "שומרים על אחדות, שומרים על ייחודיות".

העלון מופק על ידי צוות הפיקוח וההדרכה זאת הפעם הרביעית ומכיל פעילויות בהוראת הערבית והאסלאם אשר נערכו בבתי הספר החל מתחילת שנת הלימודים, הן במסגרת פעילויות שנתיות ארציות והן במסגרת פעילויות מחוזיות.

העלון משקף ומבטא את העשייה הרבה הנערכת בתחום הדעת ערבית ועולם הערבים והאסלאם.

ניתן לצפות בעלון

אגף א' מדעים

פיזיקה

דיווח מקהילות מורי הפיזיקה

בקהילות מורי הפיזיקה עוסקים השנה, בין היתר, בפיתוח של רצפי הוראה בנושאים שונים מתכנית הלימודים. המורים מתכננים את השיעורים כך שיזמנו לתלמידים הזדמנויות ל"למידה טובה" ויכללו אבחון שיטתי של תהליך הלמידה והתאמת ההוראה לצרכי התלמידים השונים. המורים (גם הוותיקים וגם החדשים) מספרים שהחשיבה השיתופית על ההוראה שלהם מאד תורמת להם. במהלך זה המורים נעזרים גם בסביבה המתוקשבת PeTeL.

פיזיקה בתנועה" - כהוראה של פיזיקה - "פדגוגיה מעוגנת גוף"

התנסות גופנית היא משאב ייחודי המאפשר למידה של רעיונות מורכבים מתחום הפיזיקה. פדגוגיה מעוגנת גוף היא שיטת הוראה בה הלומדים מתנסים באמצעות הגוף וחשים את העקרונות הפיזיקליים לפני ההגדרה שלהם במילים.

לימוד פיזיקה באמצעות תנועה מתבסס על תאוריות קוגניטיביות הרואות במוח ובגוף יחידה אחת.

להלן, קישור לסרטון שמסכם את עבודת המחקר של רוני באמצעות ריקוד והוגש לתחרות בינלאומית שנקראת - Dance your PhD
https://youtu.be/oLCTJQ-GCLQ

בסדרת השתלמויות שאחת מהן מתוכננת בקרוב, נכיר גישת את ה"פיזיקה בתנועה" - כהוראה של פיזיקה - "פדגוגיה מעוגנת גוף". מדובר בשיטה שפותחה ונחקרה במחלקה להוראת המדעים במכון ויצמן ע"י ד"ר רוני זהר - חוקרת, מורה לפיזיקה ומורה למחול ואימפרוביזציה בתנועה.

נכיר פרקטיקות מעשיות לשילוב 'פדגוגיה מעוגנת גוף' בשעורי הפיזיקה ונלמד כיצד התנועה משפיעה על תהליכי למידה בהוראת מושגים פיזיקליים.


נכיר מהי אימפרוביזציה בתנועה, מהי הרפיה ואיך חקר תנועתי של גופינו כלומדים יחידים וכלומדים כקבוצה תורמים ומקדמים הבנה מושגית לצד הנאה ויצירה. בהשתלמות ישולבו התנסויות תנועתיות ,לימוד פרונטאלי ופיתוח מערכי שיעוור בהשראה תנועתית. רישום להשתלמות נמצא באתר מורי הפיזיקה.

מדעי הסביבה

השתלמות הערכה פנימית למורים החדשים

בתאריך, 19 בדצמבר 2018, י"א בטבת תשע"ט, נפגשו מורים למדעי הסביבה מאזור הצפון עם מורים ממזרח ירושלים במסגרת ההשתלמות הערכה פנימית למורים החדשים במרכז 'מגלים', שהוא מרכז החינוך הסביבתי של עמותת אקואושן (ecoocean) ) הפועל בקיבוץ שדות ים.

המרכז מציע מגוון רחב של פעילויות חינוכיות העוסקות בנושאי אקולוגיה ימית, שימור הסביבה החופית והימית, חקר ימי ועוד.

המורים השתתפו בסיור בחוף הסלעי ונחשפו למגוון הפעילויות והסדנאות הסביבתיות שאפשר לקיים במרכז. והתנסו בחלק מפעילויות שהמרכז מציע. בסוף המפגש דנו המורים בפעילויות שהם פיתחו והתאימו אותן לאזור. המפגש היה מעניין, מלמד ומעשיר מאד למורים החדשים כי זו הפעם הראשונה שהם מבקרים במרכז.

Big picture

חדרי בריחה במדעי הסביבה

בתאריך, 30 בדצמבר 2018, כ"ב בטבת תשע"ט, התקיים מפגש פא"פ בטכניון למורים במסגרת ההשתלמות פדגוגיה בעידן החדש ב'- יישומים מתקדמים בהוראת מדעי הסביבה, בנושא חדרי בריחה במדעי הסביבה. המורים התחלקו לשלוש קבוצות, כל קבוצה נכנסה לחדר, וצריכה למצוא את דרכה החוצה על ידי פתרון חידות ורמזים שמפוזרים בחדר תוך זמן קצוב. הקבוצה נכנסה לפעולה והחלה עבודת צוות בחיפוש אחרי רמזים בתוך החדר כי עמידה במשימות תוביל לקבלת קוד שמוביל לפתרון המשימה ויציאה מהחדר. אחרי 40 דקות כל הקבוצות הצליחו לצאת מהחדר. ואז הם התכנסו לשמוע הרצאה קצרה מאת ד"ר יעל במברגר בנושא חדרי בריחה, יתרונות וחסרונות של חדר בריחה ככלי לימודי. החלק השני של המפגש הוקדש לבניית חידות סביבתיות עם סיפור מסגרת מעניין שיכול להכיל כמה חידות שמשלבות רבדים של בדיקת ידע, זיכרון והבנה. אחרי סיום בניית החידות התנסו המורים במה שבנו, כל קבוצה התנסתה במה שבנתה הקבוצה השנייה .

בהמשך ההשתלמות במפגשים הסינכרוניים המורים ילמדו איך לבנות חדרי בריחה וירטואליים.

המפגש היה מרתק, מעשיר וחוויתי מאד.

הוראת מדע וטכנולוגיה

שבוע החלל הישראלי תשע"ט - 2019

בשנת הלימודים תשע"ט יתקיים שבוע החלל הישראלי בימים ראשון עד שישי בין התאריכים, כ"א בשבט – כ"ו בשבט תשע"ט, 27 בינואר –1 בפברואר 2019.

שבוע החלל הישראלי מתקיים ביוזמת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה. מטרתו של שבוע זה להגביר את הקשר וההזדהות של הקהל הרחב לתחום החלל ולהרחיב את העניין והסקרנות של צעירים בפעילות החלל בישראל.

במסגרת שבוע החלל הישראלי מתקיימים אירועים רבים עבור קהל יעד של אנשי חינוך ותלמידים. אירועים אלה הם פרי שיתוף פעולה בין המזכירות הפדגוגית - הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה, הפיקוח על הוראת הגאוגרפיה- אדם וסביבה, מנהל תקשוב, טכנולוגיה ומערכות מידע, אגף טכנולוגיות מידע שבמשרד החינוך לבין סוכנות החלל הישראלית.

חלק מהאירועים מתאימים גם עבור המורים המלמדים גיאוגרפיה- אדם וסביבה, פיזיקה, כימיה וביולוגיה בחטיבות הביניים.

אירועים במערכת החינוך:

א. כנס רמון לחינוך וחלל

ב. הרצאות במסגרת אקדמיה ברשת

ג. פעילויות לימודיות לתלמידי בית הספר היסודי, חטיבת הביניים

ד. אירוע הגמר רמון ספייסלאב

הנכם מוזמנים לעיין בקובץ אירועי שבוע החלל תשע"ט 2019 וליטול חלק בפעילויות המוצעות.

ביולוגיה

שולחן עגול של מורי הביולוגיה עם המנכ"ל

ביום רביעי כ"ה טבת תשע"ט, 2.1.19 נפגשו 40 מורי ביולוגיה מכל ארץ עם המנכ"ל. בשיחה בקש המנכ"ל מהמורים להציג את האתגרים בהם נתקלים המורים בהוראה בכלל ובהוראת הביולוגיה בפרט. במהלך שעה וחצי שיתפו המורים בנעשה בשדה, באתגרים ובחלומות.

Big picture

תלמידות מציגות עבודת ביוחקר, בכנס TIST בתאילנד


אחת המורות שהשתתפה בשולחן העגול, מלי בר מתיכון ליאו בק חיפה, עברה מהשולחן העגול לנמל התעופה. מלי יחד עם שלוש תלמידות השתתפו בכנס מדעי לתלמידים בתאילנד: Thailand International Science Fair 2019 (TIST) כנס בו משתתפים עשרות בתי ספר מתאילנד ומהעלום ומיועד לתלמידים מצטיינים.
התלמידות התארחו בבית ספר למחוננים בבנגקוק למשך 5 ימי הכנס והציגו את עבודת הביוחקר שביצעו בקיץ האחרון, הקשורה להתנהגות צבים, במעבדתו של פרופ' אורי שיינס שהצטרף גם הוא לכנס. פרופ' אורי שיינס יוזם ומוביל את פרוייקט TIME לשימור המגוון הביולוגי, ע"י רכישת קרקעות והפיכתן לשמורות טבע.

בתמונה התלמידות שני רון, הדס מטלון, נעמי פייגר עם המורה מלי בר (מימין) ופרופ' אורי שיינס, בכנס בתאילנד.

Big picture

יום עיון – ביולוגיה מולקולרית גם בלי מכשיר PCR

ביום חמישי כ"ו טבת תשע"ט 3.1.19 נערך במרכז לפיתוח תמיכה במעבדות הביולוגיה בבר אילן יום עיון בנושא טרנספורמציה בחיידקים וביטוי גנים בנמטודות. המורים הכירו שיטות חדשות בביולוגיה מולקולרית, הניתנות לביצוע במעבדת בית הספר, גם בלי ציוד מתקדם לקריאת רצפי DNA. יום העיון נערך במסגרת התכנית לשילוב הוראת ביולוגיה מולקולרית במעבדות הביולוגיה בבתי הספר. תאריך יום העיון נקבע לחופשת החורף של המגזר הערבי על מנת לאפשר למורים מהמגזר להשתתף בימי עיון ללא צורך לקחת יום חופש מבית הספר. ביום העיון השתתפו 23 מורים מכל רחבי הארץ (מאזור הקריות ועד אשדוד), הן מהמגזר היהודי והן מהמגזר הערבי.

הוראת החקלאות

בשעה טובה, התקיים המכרז לתפקיד המפמ"ר, במכרז נבחר יואל אבני. יואל לימד והגיש לאורך שנים לבגרות ושימש כמדריך מורים במגוון העשייה במקצוע החקלאות.

ברכת הצלחה בהמשך הדרך!

החקלאות מחברת בין מורשת וערכים לבין מחקר, טכנולוגיה וחדשנות.

תלמידי החווה החקלאית בעין שמר, זכו בפרסים על עבודות גמר שביצעו בתחום חקלאות העתיד, בשיתוף מומחים מחברות ותעשיה. מחקריהם מסמנים את הכיוון העתידי של חיבור החקלאות והסביבה לטכנולוגיה ומדע.

עדי ממן, בוגרת אולפנת כפר פינס, זכתה בפרס גור אריה לעבודות גמר מצטיינות של המינהל לחינוך התיישבותי.

עדי חקרה את הנושא של מזון-על לדגים המורכב מאצות וזחלי זבובים.

עדי מספרת:

"בשבילי לבצע עבודת גמר היתה הזדמנות לפתח את הידע והמיומנויות שלי בתחומים שונים, להתעמק בנושא שמעניין אותי באופן מקצועי וחוויתי!

הדרך היתה מלאה באתגרים שדרשו השקעה וחריצות, אבל אין שמחה ומסופקת ממני לראות כמה יכולות וכלים רכשתי בתהליך!"

מחקרה של עדי פורסם בירחון "אקולוגיה וסביבה".

דנייל רזיאנוב, תלמיד נעל"ה, מהמוסד החינוכי מבואות עירון, זכה כ"מצטיין מושב" בכנס גליליום.

דנייל חקר פטריה העשויה לסייע עם הבעיה העולמית של המלחת קרקעות.

דנייל מספר:

"עבורי המחקר הפך לערך מרכזי. עליו אני דיברתי וחלמתי בלילה. דרכו למדתי מדע, ביולוגיה, אקולוגיה וטכנולוגיה. עשרות מחקרים שקראתי לימדו אותי על מיקוריזה, ענף האבוקדו, בוטניקה וכלכלה, אקולוגית קרקעות, השפעה כימית של מלחים ודשנים. במובן יותר רחב –למדתי לערוך פרויקט רב-שנתי וכתיבה מדעית".

חווה בעדן – חווה חקלאית חינוכית בתוך מו"פ של משרד החקלאות

החווה החקלאית החינוכית יושבת במרכז עמק המעיינות ובתוך המו"פ החקלאי של העמק.

מטרת החווה היא לשמר ולפתח את הקשר של ילדי העמק אל אדמת העמק ולהכיר לילדי בתי הספר ולתושבי העמק כולם את ההישגים החקלאיים של חוות הניסיונות ושל חקלאי העמק.

בעזרת פעילויות חקר, אותן מלווים חוקרים מהמו"פ ומשה"ם [שירות ההדרכה והמקצוע] של משרד החקלאות, אנו מגדלים דור חדש של אנשים סקרנים וחוקרים, הקשורים לאדמת העמק ומכירים אותה.

לחווה מגיעים תלמידי כל בתי הספר של המועצה, וקבוצה גדולה של ילדי גן, בשילוב נדיר ומרתק של גילאים, תפקוד, אמונות ותרבויות.

זכינו לביקור של סמנכ"ל המשרד ומנהל מינהל פיתוח, מר תמיר בן משה ושל מנהלת מחוז צפון, דר' אורנה שמחון.

בביקור הם עמדו מקרוב על הפעילות שוקקת החיים בחווה:

ילדי גן לצד תלמידי כתה ט', שלמדו יחד בחממת המלפפונים,

תלמידי בי"ס שק"ד, שפעלו יחד עם קבוצת נערים מתכנית "השילוב המשלב" של מעלה גלבוע וקבוצת מתנדבים משנת שירות של גרעין בני עקיבא.

מזג האוויר היה מופלא, נהנינו מהביקור ואנו מחכים בקוצר רוח לביקור הבא.

תמונת הרקע


"אני גיבור על" - חיזוק תחושת המסוגלות העצמית - Self afficacy

כריס וקרן היילנד 2012 Chris & Karen Highland


https://www.flickr.com/photos/frederickhomesforsale/16241388115


Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)