עישון

געש בני אופיר דולב טל כהן ט'3

מבוא

בחרו בנושא עישון כיוון שלדעתנו בגילנו (גיל ההתבגרות) המודעות לסיכון בשימוש סיגריות/ נרגילה נמוכה.
נושא זה מאוד קרוב אלינו וחשוב לנו כיוון שאנו רואות את זה בחיי היום יום, הסכנות גדולות ומרובות ובני נוער לא מפעילים שיקול דעת ופועלים תחת לחץ חברתי.
Big image
Big image

העישון גורם למחלות ....

קיים קשר ברור בין סיגריות לבין סרטן הריאה‏. על פי נתונים סטטיסטיים מצטברים הנאספים מזה שנים במדינות רבות בעולם, שיעור התמותה מסרטן הריאה בקרב מעשנים גדול פי עשרה ויותר מאשר אצל לא מעשנים. 87% מכל מקרי סרטן הריאה מתגלים אצל מעשנים.

בנוסף לסרטן הריאה ישנה למעשנים סכנה מוגברת לחלות בסרטן הפה, הגרון והוושט, זאת עקב מרכיב הזפת המסרטן המצוי בסיגריה. כן נמצא קשר ודאי בין העישון לבין סרטן שלפוחית השתן.

סיגריות ניתן למצוא כ-4000 חומרים רעילים, אשר נשאפים אל הריאות וגורמים לנזק רב.

בעשן הסיגריה ניתן למצוא חומרים קרצינוגנים – חומרים אשר מעוררים תהליכים גידוליים, ועל כן עישון סיגריות מעלה באופן משמעותי את הסיכון לסרטן הריאות.

סרטן הריאות שכיח לא רק אצל מעשנים אלא גם אצל מעשנים פאסיביים, וחשיפה ממושכת לעשן סיגריות יכולה בסופו של דבר לגרום להתפתחות סרטן הריאות. במקרים אלה, הקרצינוגנים אשר מצויים בעשן הסיגריה חודרים אל מערכת הנשימה של האנשים השואפים אותם, ובמשך השנים מתפתח סרטן הריאות.

יש אנשים הסבורים שמעשנים פאסיביים נמצאים אף בסיכון גבוה יותר מאשר מעשנים אקטיביים, מכיוון שאצל מעשנים אקטיביים העשן מגיע לריאות דרך פילטר, אשר מסנן חלק מהרעלים.

אנשים שבסיכון לפתח סרטן ריאות על רקע עישון פאסיבי הם בני זוג של מעשנים, אנשים אשר עובדים בפאבים או במקומות אפופי עשן וכו'.

התהליכים הסרטניים מתחילים באופן תיאורטי כבר בפעמים הראשונות בהן מעשנים, כאשר החומרים הקרצינוגנים מגיעים מעשן הסיגריה אל הריאות. בשלבים ההתחלתיים, הגוף עוד מצליח להתגבר על השינויים הסרטניים על ידי מנגנוני תיקון מתקדמים, אך לאחר שנים רבות של חשיפה לעישון, מתחילים להופיע בהדרגה גידולים ממאירים.

איך העיסוק בפעילות גופנית עוזר למניעה או טיפול

העישון מזיק מאוד לכושר הגופני , ומקשה על הנשימה ועל הבריאות של הלב. לכן, מי שמפסיק לעשן מרגיש שהוא יכול לבצע פעילות גופנית הרבה יותר טוב, הריאות שלו מתנקות , והנשימה שלו משתפרת.

סרטון המחשה לנזק שסיגריה עושה

כל סיגריה גורמת לך נזק !