טקסי התבגרות מסביב לעולם

אצטקים

טקסי התבגרות מסביב לעולם - אצטקים

שם המגיש : יפרח ליאור

מחנכת : טלי אביטל גדג'

כיתה : ויתור 2

זמן הגשה : 5.2.2016

מה פירוש המילה בגרות

תהליך ההתבגרות הוא תהליך ממושך. לא ביום אחד גופנו מבשיל, ורגשותינו נעשים שקולים ובוגרים. בכל זאת, חברות שונות בכל רחבי העולם מקיימות טקסים שמכריזים בהם: מהיום אתם בוגרים.

לעתים מיועדים הטקסים רק לנערים, ולפעמים גם לנערות. ישנן חברות, שהנערים בהן נדרשים לבצע משימה: למשל, לחיות כקבוצה ללא עזרת המבוגרים או לצוד חיה מסוכנת. לפעמים הם מתבקשים לסבול עינויים שונים: חותכים את בשרם, מפחידים אותם, מבצעים בהם מילה ועוד. מי שמצליח לעמוד באתגר,


ישנן תרבויות, כמו הדת היהודית, שהטקסים הנערכים בהן למתבגרים - סמליים בלבד.

לגיל ההתבגרות מאפיינים ייחודים

הרצון לפתח זהות עצמית, לפרוץ גבולות ולהוכיח "הצטיינות" בקרב קבוצת הייחוס, הוא הסיבה שבגיל זה התחילו לעשן רוב המעשנים הבוגרים, וכן עולות הדרישה לאופנוע ושאר התנהגויות מסוכנות (אלכוהול, נהיגה בשכרות, סמים). המתבגרים עצמאיים ברוב פעולותיהם, וגם שואפים להסתגר בקרב בני גילם ולהתרחק מן ההורים. עובדות אלו מקשות על המעקב ההורי ההדוק, המובן מאליו בגילים יותר צעירים. עם זאת הסיכון לבריאותו וחוסנו הרגשי של מתבגר הם גבוהים דווקא בגיל זה!

על תוותרו! שאלו, חקרו, שמרו על קשר חיובי ובונה, תנו חיזוקים ולא איומים. קרבו אותם, צאו עמם לצעדה או לחלופין לבילוי משותף, תנו להם גיבוי והישארו מעורבים. אל תהססו לבקש עצה מקצועית.

Big image
שם המדינה : מקסיקו

אוכלוסייה‏ :

121,736,809 נפש (הערכה ליולי 2015)

דירוג עולמי של אוכלוסייה -11 בעולם

צפיפות - 61.97 נפש לקמ"ר

דירוג עולמי של צפיפות - 143 בעולם

יבשת צפון אמריקה

כלכלה: אַצְטֶקִים, בני עם אשר שלטו במקסיקו במאות ה-15 וה-16, עד לכיבוש הספרדי ששם קץ לשלטונם. האצטקים נודעו בתרבותם העשירה, בעיקר בתחומי האמנות והבנייה.

מנהגים :היו לאצטקים מנהגים אכזריים של הקרבת בני אדם על מזבח האלים.

דת : האצטקים האמינו באלים למשל אל השמש שהוא היה האל המרכזי טונאטיאו.

במיתולוגיה האצטקית, טונאטיאו (Ōllin Tōnatiuh "תנועת השמש") היה אל שמש. העם האצטקי ראה בו כהמנהיג של טולן, העולם הבא. אל זה היה ידוע כהשמש החמישית, משום שהאצטקים האמינו כי הוא היה השמש שהחליפה את השמש הרביעית לאחר שזו גורשה מהשמים.

תארו את הטקס שבחרתם- קורבן אנושי.

נערי האימפריה האצטקית החלו את חינוכם הצבאי בגיל 17, אך נחשבו לגברים רק לאחר שלכדו בעצמם חייל אויב והביאו אותו לכהן הגדול כדי שזה יוכל להקריב אותו למען האלים. אם הנער רצה להפוך ללוחם יגואר, מעין קצין בצבא האצטקי, היה עליו ללכוד 20 קורבנות נוספים.
Big image

מי היו האצטקים וכיצד הביסו את עצמם? - מי היה המלך האצטקי שנתן את שלטונו במתנה לזרים?

מי היה המלך האצטקי שנתן את שלטונו במתנה לזרים?

האצטקים היו עם אינדיאני שחי בעבר במקסיקו. הם היו נחשלים ביחס לתרבות המאיה אך הם השתלטו בני המאיה ואימצו לעצמם את התרבות שלהם ובהמשך שיפרו אותה עוד יותר. הם האמינו באמונות דתיות של אלילים ונהגו להקריב קורבנות אדם לאלילים שלהם.

האמנים האצטקים הצטיינו באמנות הפיסול בעץ ויצרו ממנו מסכות עץ מיוחדות ופסלים מדהימים שמגולפים לגמרי מעץ.

בשנת 1519 הגיע כוח ספרדי של 600 חיילים, בפיקודו של הרננדו קורטס לממלכה או הקיסרות האצטקית. לאצטקים היו שוקולד, תירס, עגבניות, גומי ועוד דברים שהאירופאים לא הכירו אז, אבל לאירופים היו כלי נשק משוכללים. המלך האצטקי שהיה משוכנע שקורטס הוא האל קצ'לקואטל, נתן בידו את מוסרות השלטון ותוך שנתיים השליט הספרדי החריב את הקיסרות וטבח באצטקים באכזריות. זו אחת מהשגיאות הגדולות בהיסטוריה, כשהשליט האצטקי האחרון מונטסומה אירח בתמימותו את הספרדים כאורחים, אבל הם לכדו אותו והפכו אותו לבן-ערובה ואת עמו לנתיניהם.

קצ'לקואטל

קֶצַלְקוֹּאַטְל - kɛtsɑːlˈkoʊɑːtəl הוא אל בתרבות מסו-אמריקה. מקור השם הוא במשפחת שפות הנאוואטל, ופירוש שמו הוא "נחש מכונף". עבודת אל בדמות נחש מכונף תועדה לראשונה בטאוטיווקאן. תקופה זו נמצאת בין סוף התקופה הקדם-קלאסית לבין תחילת התקופה הקלאסית (400 לפנה"ס-600 לספירה) של תרבות מסו-אמריקה, והערצת אל זה נפוצה לכל האזור עד לסוף התקופה הקלאסית (900-600).

בתקופה הפוסט-קלאסית (1519-900), עבודת אל הנחש המכונף התבססה במרכז הדתי המקסיקני הראשי בצ'ולולה. בתקופה זו הוענק שמו של האל על ידי חסידיו, בני הנהואה. באזור המאיה, הוא מקביל לאלים קוקולקאן (Kukulcan) או גוקומאץ (Gujkumatz), אשר מתפרשים בשפות המאיה השונות ל"נחש מכונף".

Big image

מהם היתרונות והחסרונות של הטקס לקבוצה שבחרתם?

יתרונות : שאחרי שמביאים שבוי אחד מתבגרים ועם מביאים 20 מתבגרים והופכים לקצין אצטקי

חסרונות : השבוי מוקרב כקורבן וזה אומר שהורגים אותו

כשאנו חושבים על קבוצה זו, אנו מרגישים ...

אני מרגיש שהאצטקים הושמדו סתם ואולי אנו צריכים ללמוד מהם משהו אנחנו צריכים ללמוד מהם על הנאמנות שלהם שהם הושמדו בגלל שחשבו שאיזה ספרדי רשע שגם הביאו לו את המלוכה הוא השמיד אותם בלי לעצור ולחשוב הם הביאו לך למלוך עליהם למה להשמיד אותם לעזאזל ועם רק הייתי פוגש את הבן אדם אני הייתי תובע אותו על רצח עם שלם.
The History of Mexico

הסוף!!!!!!!!!!!!!!!