הטליבאן

ארגון הרצח ששיגע את אפגניסטן

אז מי הם הטליבאן?

לא פשוט לחיות תחת שלטון הטליבאן. כולנו אוהבים לבלות וליהנות גם בנים וגם בנות. אך בין השנים

1995-2001 כאשר שלטון הטליבאן היה פעיל באפגניסטן הכל היה נראה אחרת. מעמד האישה היה נחות עד כדי כך שהשלטון רצה שהנשים "יעלמו"- כלומר אסור להן להיות, להישמע, להיראות. מאז על הנשים חלו איסורים רבים שעליהם נפרט בהמשך. ועכשיו קצת רקע על הטליבאן. כמו שאמרנו קודם, הטליבאן שלט באפגניסטן בשנים 1995-2001.

אבל איך הכל התחיל ?

ארגון הטליבאן התחיל מכמה סטודנטים שרק רצו "לנקות" את העיר מגנבות ופשעים, ומכאן גם השם- טליבאן, פירושו תלמידים\סטודנטים, ומאז הכל היסטוריה.

בתחילת דרכם כארגון, הטליבאן קיבלו תמיכה מפקיסטן והיא שלחה להם אספקות נשק ואפילו אפשרה לסטודנטים להשתתף במלחמה. בשנה שעלו לשלטון, כבש הארגון את רוב החלק הדרומי והמזרחי של אפגניסטן בתוך פחות משנה. הארגון נפל במלחמת אפגניסטן השנייה כאשר נכבשה אפגניסטן על ידי הצבא האמריקני. אך למרות זאת פעילי הארגון עדיין המשיכו לבצע מבצעי טרור נגד המשטר האמריקני שהוצב באפגניסטן.

לאחר שהטליבאן עלה לשילטון, הנשים נשארו חסרות זכויות ונאסר עליהן לצאת מבתיהן, אם זה ללימודים, לעבודה או לכל מקום אחר ללא רשות וללא ליווי. על פי שאיפתם באיסלאם לחזור לדתיות המקורית שאינה מושפעת מהעולם המודרני, הנשים מתאימות לעבודות משק בית ומשמשות לפרייה ולפריון. בתקופת שלטון הטליבאן חלו על הנשים איסורים רבים מה שמקשר אותנו היישר לנושא הבא-

איסורי הנשים תחת שלטון הטליבאן:

הטליבאן התייחס באכזריות לנשים. אחד מאיסורים המשמעותיים ביותר שהוטלו על הנשים היה האיסור לצאת מהבית אלא בליווי גבר מהמשפחה ואם הן היו יוצאות מהבית היה עליהן לצאת בעוד הן לבושות בבורקה שעוטף את גופה של האישה מכף רגל ועד ראש כשרק העיניים נראות. זהו איסור שהגביל וקטע את שגרת היום יום ואת חייהן של הנשים. אך איסור זה הוא רק קמצוץ מתוך איסוריהם של הנשים הכפופות לשלטון הטליבאן. ארגון הטליבאן אסר על הנשים לצאת ללמוד ולרכוש השכלה.

חשבתם שזה אכזרי? תארו לכם שבכל פעם שהייתם מדברים בקול רם או אפילו צוחקים הייתם מוכים על ידי אנשי הטליבאן. אז כך בדיוק היה, בכל פעם שאחת הנשים הייתה מדברת בקול או אפילו צוחקת בזמן שאחד מאנשי הטליבאן היה בסביבה, היא מיד הייתה מוכה על ידיו. איסור נוסף היה, שאסור לאישה ללבוש בגד צבעוני שעלול למשוך תשומת לב, להתאפר או אפילו למרוח לק על ציפרונייה. העונש שקיבלו הנשים על העבירה על האיסור הזה היה כריתת אצבעות.

תאמינו או לא, אך גם לטיפולים רפואיים היה אסור לאישה ללכת לבדה וגם הוטל עליה איסור להיות מטופלת על ידי גבר ובמקרה של צורך בניתוח, אסור לאישה לעבור ניתוח אם הצוות הרפואי היה כולל גברים.

תארו לכם עד כמה נורא לחיות סגורים בין ארבעה קירות כל יום במשך 6 שנים.

כפי שהוסבר בכתבה, החיים תחת שלטון הטליבאן היו כלל לא פשוטים. סבל והרס רב נגרמו כתוצאה כתוצאה משליטת הטליבאן על אפגניסטן. אנשים רבים מצאו את מותם, חלק נפצעו ולקו בנכות והשאר הצליחו לשרוד בקושי רב ובמזל גדול מאוד.