עבודה באזרחות- זכויות האדם והאזרח

מגישים: ירין בר, שלו גולדשטיין,עומרי פז,רון אוקופניק

הזכות לחיים ולביטחון

זוהי הזכות הבסיסית ביותר של האדם (שבלעדיה אין כלל משמעות לשאר הזכויות), היא הזכות של אדם שחייו/גופו לא יפגעו בשום צורה שהיא (פיזית/מילולית/רגשית).


הזכות לחיים ולביטחון אינה רק הזכות להימנע מפגיעה בגוף או בחיים. היא יכולה לכלול גם את זכות האדם לחיות ללא פחד מפני מוות, פגיעה פיזית או השפלה. כמו כן, גם איום או פחד, מהווים למעשה פגיעה בשלמותו של הגוף. לפיכך, תחת הרעיון של זכויות האדם והאזרח, המדינה מחוייבת לשמור על הזכות לחיים ולביטחון, לשלמות הגוף של כל אדם ומחובתה להגן על החיים והביטחון האישי של כל האנשים( בין אם הם בעלי אזרחות או ללא אזרחות שחיים במדינה). הזכות לחיים ולביטחון באה לידי ביטוי בחקיקה של המדינה האוסרת על רצח, אלימות, אונס, תקיפה, הריגה וכיו"ב. הכלים שבאמצעותם מבטיחה המדינה את הזכות לחיים ולביטחון הם המשטרה, הצבא והמערכת המשפטית.


זכות זו היא נגזרת של הזכות לחיים ולביטחון ומכונה זכות המדינה להגנת אזרחיה (גון לוק).

Big image

הזכות להליך משפטי הוגן

הדמוקרטיה מקפידה מאוד על שמירת זכויות האדם, גם לכאלו שמואשמים באי ציות לחוק. הדמוקרטיה בנתה שורה של הגנות על מנת שלא ייפגעו זכויותיו של נאשם במהלך העמדתו לדין: אסור לערוך חיפוש בביתו של אדם ללא צו של שופט ; מותר לעצור אדם ל-24 שעות ולאחר מכן להביאו בפני שופט שיחליט על המשך הטיפול בעניין הנאשם ; זכותו של כל נאשם לדעת במה הוא מואשם על מנת שיוכל להתגונן כראוי ;זכותו של כל אדם לקבל ייצוג של עו"ד ובמקרה שאין ביכולתו לממן עו"ד, המדינה צריכה לספק לו עו"ד ;זכותו של כל אדם למשפט פומבי כדי שלא ייעשו מעשים הנוגדים את החוק ללא ידיעת איש ; זכותו של האדם שהמשפט יתנהל בפני שופטים בלתי תלויים ; זכותו של כל אדם לעתור לערכאות משפטיות כדי להתלונן על עוולות שנגרמו לו.
Big image

המקרה שבחרנו

בחודשים האחרונים במדינת ישראל ניתן לראות מקרים רבים שבהם מתנגשות הזכויות : הזכות להליך הוגן, והזכות לחיים ולביטחון. בשבועות האחרונים התוודענו למקרה נוסף של גל הטרור שמשך תשומת לב רבה בעולם.

אז מדוע מקרה זה משך תשומת לב רבה בעולם? מקרה זה משך תשומת לב רבה בעולם משום שהזכות להליך הוגן והזכות לחיים ולביטחון התנגשו בצורה מעוררת מחלוקת. אז מהו המקרה שמשך תשומת לב רבה כל כך?

לאחר פיגוע דקירה של מחבל, חיילים נטרלו אתו וכמה דקות לאחר מכן ראה לוחם מגדוד שמשון של חטיבת כפירת, את המחבל ,וירה בוא לאחר שנוטרל. כתוצאה מכך המחבל מת.

החייל נעצר וטען כי ראה את המחבל זז וכי הוא חשב שברשות המחבל חגורת נפץ ולכן ירה בו לאחר שנוטרל. במקרה זה מתוארת התנגשות של הזכויות -הזכות להליך הוגן והזכות לחיים ולביטחון. החייל בטענתו ניסה לשמור על הזכות לחיים וביטחון אבל פגע בזכותו של המחבל להליך משפטי הוגן.

רק כמה חודשים לפני המקרה, שרת החוץ השוודית, יצאה בהצהרה -שמדינת ישראל מוציאה להורג מחבלים ולא נותנת להם את הזכות להליך משפטי הוגן. הצהרה שעוררה ביקורת רבה במדינת ישראל.

Big image

רפלקציה על העבודה

עבודתנו זו, עזרה לנו להבין את משמעות הסערה הגדולה המתחוללת בימים אלו סביב פרשת החייל והמחבל. הבנו מדוע הדעות חלוקות וניסינו לתאר את המצב בצורה אובייקטיבית (ללא הבעת דעתנו בנושא). היה מעניין להיפגש יחד

כמה חברים ולשמוע את דעת כל אחד בעניין. נפגשנו מספר פעמים ויחד החלטנו לבחור דווקא בזכויות אלו, שנראו לנו כחשובות ביותר. למדנו, שעבודה בצוות יוצרת יותר עניין וככל שדיברנו על הנושא הבנו עד כמה הזכויות באות לידי ביטוי בחיי היום-יום. בחרנו לשלב תמונות שיוסיפו משמעות לדברים שכתבנו.