העלייה מברית המועצות

בשנות ה-90

רקע היסטורי

באוקטובר 1917 התחוללה ברוסיה המהפכה הקומוניסטית בראשות הבולשביקים, אשר בראשם עמד לנין. המהפכנים רצו לשנות את המבנה הכלכלי והחברתי של המדינה. הם ביקשו להפוך את רוסיה ממשטר מונרכי (מלוכני), שבראשו עומד מלך, לרפובליקה שבה השלטון יהיה בידי הסובייטים (מועצות נבחרות). הצלחת המהפכה הובילה לפרוץ מלחמת אזרחים (1918-1920), בה לבסוף ניצחו הבולשביקים את מתנגדיהם. לאחר ניצחונם, החלו הבולשביקים לבצר את שליטת המפלגה על המדינה. הם הקימו מנגנון שלטוני חזק ורחב והחלו בתהליך הפיכת ברה"מ למשטר טריטוריאלי, שבה המפלגה הקומוניסטית שולטת בצורה מלאה על כל תחומי החיים של האזרחים.

בשנת 1922 שונה שם המדינה ל"ברית המועצות". בשנת 1924 נפטר לנין ואת מקומו תפס יוזף סטלין. תוך ארבע שנים השתלט סטלין על הנהגת המפלגה, תוך סילוק כל יריביו, והפך לשליט יחיד עד 1953, תוך שהוא הופך את בריה"מ למדינה טוטליטרית, בה מונהג שלטון אימים וטרור.

אפיון האוכלסייה

האוכלוסייה הרוסית מתאפיינת בכמה דברים : מאכלים ,ריקודי עם, לבוש וחגים

הרכב העלייה

עלייה זו מכונה לעתים קרובות "העלייה הרוסית", למרות שחלק ניכר מהעולים הגיעו מאוקראינה, וחלק גדול יחסית מאוזבקיסטן, בלארוס ומדינות נוספות שהיו כלולות בברית המועצות לשעבר. הסיבה לזה נעוצה בכך שרוסית הייתה השפה הרשמית בברית המועצות ולכן רוב העולים דוברים שפה זו, ללא קשר לאזור שממנו עלו. סיבה נוספת היא ההקבלה בין ברית המועצות ורוסיה, שהייתה הריפובליקה הדומיננטית בברית.
Big image

גורמי העלייה

אחת הסיבות שיהודים רבים בחרו להגר דווקא לישראל היא העובדה שלבקשתה של ממשלת ישראל, ארצות הברית לא איפשרה יותר כניסה חופשית של מהגרים מברית המועצות בתחילת שנת 1990, בעוד ישראל קיבלה אותם ברצון וללא תנאים. עד לשינוי מדיניות ההגירה האמריקאית היגרו לארצות הברית במהלך שונות ה80 של המאה ה20 כ-200 אלף יהודים מברית המועצות.

הקליטה בארץ

עולים רבים השתלבו בשוק העבודה הישראלי, אך חלקם נשארו סגורים בתוך קהילתם. הסיבות העיקריות למופנמות זו מקורן במספרם הרב של העולים, מה שאפשר להם להקים שכונות גדולות המונות לעתים עשרות אלפי בני אדם, וחוסר מוכנותם של עולים רבים להשתנות בהתאם לחברה הקולטת אותם והציפייה מהחברה עצמה להשתנות על מנת לקבלם.

עלייה הרוסית

תרומת האוכלוסייה בישראל

כיום המון מן האוכלוסייה הרוסית עובדים בסופרים ,בחנויות ,מאבטחים, ישנם המון מן האוכלוסייה המשרתים בצבא , הרבה מאוד עובדים בתור רקדנים ומיצגים את ישראל באולימפיאדה ובתחרויות שונות. וישנה מפלגה בכנסת העומד ברשותה אזרח רוסי .
Big image
60 שניות על העליה הרוסית של שנות ה 90