קינואה

מגיש: רועי ניצן ז'2

מה זה קינואה?

קינואה הוא מין של כף האווז, צמח בעל פרחים המגודל למזון, השייך למשפחת הירבוזיים.


לרוב, מיוחסת המילה קינואה לזרעיו של הצמח, המשווקים תחת שם זה כמקור מזון. עליו של צמח הקינואה אכילים אף הם, אך אינם משווקים באותו היקף כזרעיו.

הקינואה- דגן או לא?

אף על פי שהקינואה משווקת כדגן, לצד זרעי שעורה, חיטה ותירס, היא אינה דגן אמיתי, היות שאינה שייכת למשפחת הדגניים.

הקינואה כונתה דגן עוד בתקופת האינקה, והיו משתמשים בה למטרות דומות לדגנים אחרים בדרום אמריקה.ערך תזונתי

לזרעי הקינואה ערך תזונתי גבוה מאוד. בניגוד לחיטה (אשר דלה בחומצת האמינו ליזין) הקינואה עשירה בכל חומצות האמינו החיוניות, מה שמקנה לה איכות חלבון גבוהה ביותר. הקינואה עשירה בסיבים תזונתיים, זרחן, ברזל ומגנזיום. במצבו הטבעי זרע הקינואה מכוסה בציפוי ספונינים, חומרים רעילים ובעלי טעם מר, אך הקינואה נמכרת לרוב בצורתה המעובדת בה שכבת הספונינים מוסרת. עלי הקינואה מכילים כמות קטנה של חומר רעיל בשם חומצה אוקסלית (אשר נמצאת גם בבני משפחת הסלקיים כגון תרד וסלק, ובבני משפחת הירבוזיים) שעלול להיקשר לסידן ולברזל שבדם ולמנוע את ספיגתם הקינואה איננה מכילה גלוטן.


היסטורייה

מקור הקינואה באזור הרי האנדים בדרום אריקה, שם שימשה מקור מזון חשוב מזה כ-6000 שנים. מקור שמה של הקינואה הוא בשפת הקצואה, והשם המקובל נבע מההגייה הספרדית של השם המקורי קִינְוָּה (kinwa).


הקינואה הוא צמח עמיד ביותר ומסוגל לגדול בתנאי סביבה קשים, ולכן מסוגל לגדול בקלות גם בהרי האנדים עד גובה של 4000 מטרים מעל פני הים.