במחשבה תחילה

ידיעון מורות ומורי מחשבת ישראל. גיליון #1, ינואר 2018.

מורות ומורי מחשבת ישראל היקרות והיקרים,

אני שמח להציג בפניכם את הידיעון החדש-ישן שלנו במחשבת ישראל. אחת לחודשיים יישלח הידיעון ובו עדכונים שוטפים, תכנים להעשרה, קישורים מעניינים ועוד.
מאחל לכן ולכם ששנת 2018 תהיה שנה של צמיחה אישית ומקצועית, של התחדשות, של וויכוחים סוערים בכיתה ושל הוראה ולמידה משמעותית.

בברכה,
אסף דה פריס
מדריך מרכז ארצי - מחשבת ישראל

אתר המפמ"ר
"מורות ומורי מחשבת ישראל בפייסבוק"
מחשבת ישראל בYOUTUBE
תרבות.IL

עדכונים חשובים!

1. פרסמנו השבוע באתר המפמ"ר הנחיות ברורות בנושא בחינות הבגרות, מספרי טפסים, דרכי דיווח ועוד. אנא קראו את ההנחיות על מנת לוודא שאתם אכן פועלים לפיהן. לחצו כאן לקריאת ההנחיות באתר.

2. תזכורת: יש להגיש את הבחינות הפנימיות שאתם כותבים לאישור מפמ"ר. לאחר שהמדריך שלכם מאשר את הבחינה יש לשלוח אותה לאישור סופי לעפרה ליבוביץ-גולדברג בכתובת הדוא"ל ofra@leyada.net

הגשת הבחינה לאישורה של עפרה עד ה - 15 לפברואר.

התאריך האחרון בהחלט.


3. שילוב שאלות עמ"ר (ערכים, מעורבות, רלוונטיות) בבחינות הבגרות - אנו מזכירים, גם השנה ישולבו שאלות מסוג עמ"ר בבגרות החיצונית. יש לשלב גם בבגרויות פנימיות לפחות שאלה אחת מסוג עמ"ר.
לנוחיותכם העלנו מספר הסברים על שאלות עמ"ר ודוגמאות באתר המפמ"ר:
דוגמאות לשאלות עמ"ר במחשבת ישראל

סרטון בנושא שאלות עמ"ר

מצגת שאלות עמ"ר

חוברת שאלות עמ"ר במקצועות שונים תשע"ח

2 השתלמויות במחשבת ישראל עוד פתוחות לרישום!

1. השתלמות מקוונת - אינפוגרפיקה ואוריינות חזותית במחשבת ישראל (פתיחה ב-14.1) להרשמה לחצו כאן.
2. השתלמות פנים אל פנים על היחידות "את שאהבה נפשי" ו"טוב ורע בהגות היהודית". להרשמה לחצו כאן.

* אם הגעתם לסיור הלימודי בת"א, ליום העיון באוניברסיטה העברית, ואתם מתכננים להגיע לשאר ימי העיון, הירשמו בפסג"ה ת"א: מחשבת ישראל - השתלמות 272 (תשע"ח).
להרשמה לחצו כאן.

שיעור מעורר השראה

כמדומני שכולנו מרגישים כי לא פעם עולה הצורך בכיתה לגשר את הדיון התאורטי לעולם המעשה. לפני כשבועיים זכו תלמידי מגמת מחשבת ישראל בתיכונט בת"א לשמוע הרצאה ולהתדיין עם איש מבצעים של משרד ראש הממשלה. המפגש שנערך במסגרת לימודי יחידת "ובחרת בחיים" עסק בדילמות השונות איתן נאלץ להתמודד איש מבצעים בחיי היום-יום שלו. היה מדהים לראות איך הטקסטים אותם למדנו בחודשים האחרונים קמים לתחייה הלכה למעשה. היה מפגש מרתק, מלמד ובעיקר כזה שהמחיש שהטיעונים השונים שנזרקים לעיתים בכיתה מומרים במציאות לחיי אדם.

יהונתן טננבאום, תיכונט ע"ש אלתרמן ת"א

שווה גלישה! קישורים והעשרה...

70 שנה למדינה באתר הספרייה הלאומית
הספרייה הלאומית, בשיתוף עם משרד החינוך, הכינה עבור מורי ישראל חבילות תוכן העוסקות בנושאים מרכזיים בהיסטוריה של מדינת ישראל.

בכל חבילה תוכלו למצוא מבחר פרי​טי מקור, ולצידם משאבי הורא​ה – מערכי שיעור, דפי עבודה, סרטונים ומידע נוסף.

במהלך השנה תמשיך הספרייה ל​​העלות חומרים לדף זה.
לדף 70 שנה למדינה בספרייה הלאומית

קורס מבוא למחשבת ישראל
האוניברסיטה הפתוחה העלתה לרשת נכס יקר מפז בדמות עשרות סרטונים של פרופ' משה הלברטל על הנושאים המהותיים ביותר במחשבה היהודית לדורותיה, מהמקרא ועד ההשכלה והציונות.
https://www.youtube.com/watch?v=V-Il_PzvZb0&list=PLEMOEwdRMCaloAoCjIA6Cn3tqt5i6R_96
אתר ספריא- ספריה חיה של טקסטים יהודיים
ספריא הוא אתר חינמי ללא כוונות רווח השואף לעיצוב עתיד הלימוד היהודי כך שיהא פתוח ושיתופי. מדובר בספריה חיה הפתוחה לציבור הרחב של טקסטים יהודיים, בעברית ובתרגומים שונים.


לנו, מורי מחשבת ישראל, אתר ספריא יעיל מאוד ממספר סיבות:

1. הועלתה לאתר כמות גדולה של ספרים מארון הספרים היהודי בצורת טקסט, כך שניתן לערוך מהם דפי מקורות בקלות.

2. חלק גדול מן התלמוד הבבלי בביאור הרב שטיינזלץ נגיש בחינם באתר. לחצו כאן

3. האתר מציע פונקציה נוחה מאוד לבניית דפי מקורות, לעבודות חקר קבוצתיות סביב טקסט ועוד.

* אנשי ספריא ישמחו להגיע לבתי ספר להדרכות של צוותים ומורים לגבי שימוש באתר ולשיתופי פעולה מעניינים עם בתי ספר. למעוניינים - שלחו מייל למחלקת החינוך של אתר ספריא בכתובת education@sefaria.org
"חיים של אחרים" - תכנית רדיו בהנחייתו של ערן סבאג
ערן סבאג מארח חוקר או איש רוח לשיחה על הוגה או אירוע היסטורי בתולדות האנושות\תולדות העם היהודי. השילוב בין שיחתם הקולחת של סבאג ואורחיו, הטקסטים הנידונים בתכנית וכמובן מוסיקת הבלוז הנפלאה (אהבתו הגדולה של סבאג), הופכים את ההאזנה לתכנית למרתקת וכיפית. להאזנה לחצו כאן

פרקים בעלי עניין מיוחד למורי מחשבת ישראל:
הרמב"ם, א.ד גורדון, משפט הקופים, משה לייב לילינבלום, מיכה יוסף ברדיצ'בסקי, פרידריך ניטשה, קרל מרקס, שלמה מולכו, ט' באב, אלבר קאמי, ישעיהו ליבוביץ, רבי יעקב ששפורטש, ז'אן זאק רוסו, משפט פריז (שריפת התלמוד), פסח - שירת העבדים ועוד...

שווה קריאה!

"האבודים - שישה מתוך שישה מיליון" מאת דניאל מנדלסון
2006, הוצ' ספרי עליית הגג - ידיעות אחרונות, תל אביב.

"לפני שנים, כאשר הייתי בן שש או שבע או שמונה, קרה לי לעתים שכאשר נכנסתי לחדר אנשים מסוימים היו מתחילים לבכות." כך מתחיל הסיפור שמספר דניאל מנדלסון, הסופר היהודי אמריקאי בן זמננו.
ההיסטוריה היהודית רודפת אחרי דניאל מילדות בדמות זקני המשפחה שבוכים כאשר הם פוגשים בפניו. זקני המשפחה בוכים משום שהוא דומה שתי טיפות מים לאח סביו שנרצח עם אשתו וארבע בנותיו בשואה.
הספר הוא הניסיון האוטוביוגרפי של דניאל הנער ודניאל הבוגר, להבין מה בדיוק קרה "שם". הוא יוצא למסע מופלא, כואב ומלא הפתעות, בחיפוש אחר חידת מותם, ולא פחות מכך חידת חייהם, של משפחת יגר, משפחת סביו. הסיפור שמנדלסון מספר הוא סיפור בלשי של ממש, חוצה מדינות - ארה"ב, פולין, אוסטרליה, דנמרק, ישראל ועוד. גילוי העבר היהודי הינה המשימה המרכזית של הסופר, אך תוך כדי מתגלה בפניו גם ההווה היהודי המגוון.
בדיוק רב וברגישות דניאל מנדלסון משלב בספרו גם קריאת עומק בפרשות שונות מהתורה. אל הקריאה בתורה הוא ניגש בשני כובעים: כיהודי וכאיש אקדמיה המתמחה בלימודים קלאסיים. מנדלסון נעזר באיזמלים הפרשניים של רש"י ואבן עזרא אך גם של חוקרים ורבנים מודרניים. פרשנות זו משולבת בתוך הסיפור הבלשי.
הקורא בסיפור נחשף לגורלה של יהדות פולין, לגורלה של משפחה אחת בתוך התופת, ליהדות אמריקה, לתרבות היידיש ובעיקר: לרפלקציה אנושית-יהודית ולהתבוננות מקורית, עמוקה ורגישה מאין כמוה של הסופר על השואה.

אסף דה פריס
*מעוניינים להמליץ לקהילת המורים שלנו על ספר? שלחו לנו המלצה לכתובת הדוא"ל asafdvr@gmail.com