ידיעון סוף שנה

ביה"ס הקהילתי ע"ש רוגוזין חטיבה א'

Big picture

דבר ההנהלה

שנת הלימודים תשפ"א תיחקק בזיכרוננו כשנה מאתגרת, שונה, בה חווינו משבר בריאותי וגם מבצע ביטחוני. בחלק מהזמן היינו בסגר והלמידה התנהלה מרחוק. למרות הקושי התחזקתם, התבגרתם וצמצמתם פערים במגוון מיומנויות וכמעט בכל התחומים. לבסוף גם הצלחנו לחזור לשגרה שהייתה יציבה ובטוחה.

תלמידים יקרים,

הצוות החינוכי גאה בכם על שצלחתם שנה אחרת, על ששמרתם ופעלתם לפי ערכי

המוסר והכבוד והקפדתם לעזור ולתמוך אחד בשני. אנו מאחלים לכם חופשה מהנה,

שמרו על עצמכם ועל סביבתכם והסבו גאווה לנו ולמשפחותיכם.

לבוגרינו העוברים לחטיבה העליונה, נאחל השתלבות קלה והצלחה בדרככם החדשה.

היו ברוכים,

ענת אסולין


* מוזמנים לגלול מטה לצפות בכתבות על הפעילויות השונות

דבר המערכת

בתחילת השנה הקמנו את ועדת העיתון הבית ספרית. תלמידים משכבות ז', ח' וט' ומורים מבית הספר היו

שותפים בתיעוד אירועי בית הספר. כעת, בסיום השנה, אנו מציגים בפניכם את התוצר הסופי תוך מיקוד בנעשה במחצית ב'.

ברצוננו להודות לכל הכתבים ולכל הכתבות, אשר תרמו מכישרונותיהם ומזמנם ועזרו בהוצאת העיתון לאור.

תודה מיוחדת לאורלי רחמים ולרחל טאוב על הסיוע בהגהה ועריכה של העיתון.

תודה לגלית בלנגה על העיצוב והעריכה הגרפית.

ברצוננו לאחל לכם חופשה בטוחה ונעימה וקריאה מהנה.

חברי ועדת העיתון ורכזת ועדת העיתון, מירב שאול.

דבר יו"ר מועצת התלמידים, לי חן

אנו עומדים לקראת דרך חדשה, עליה לתיכון.

בית ספר חדש, מורים וחברי כיתה חדשים ושוב אנו הצעירים בבית הספר:).

לפעמים המעבר אינו פשוט ואולי קצת מרתיע, אבל אני סומכת עליכם בעיניים עצומות שתעשו את המיטב. בהזדמנות זו אאחל לנו בהצלחה בהמשך הדרך, שנגיע ליעדים שאנו מציבים לעצמנו ואפילו לטוב מכך. שנדע ליישם את הערכים שצברנו בבית הספר בזכות צוות המורים המדהים שלנו.

שנדע להוביל אותנו להכי טוב שאפשר, וגם אם קצת קשה לעולם לא לוותר. אזכיר ואומר שללא הצוות המסור של בית ספרנו כל זה לא היה קורה , אין כמותם! ועל כך נודה כמה תודות:

תודה על הידע והערכים שהענקתם לנו.

תודה על שתמיד הייתם שם בשבילנו גם בתקופה השונה הזאת.

תודה שלא ויתרתם לנו אף לא פעם אחת ודחפתם אותנו קדימה כדי שנעשה את המיטב.

תודה שהשתדלתם להכין שיעורים בשלל דרכים כדי להוציא אותנו קצת מהשגרה וכדי לגרום לנו להתעניין וליהנות יותר.

תודה על המקצועיות, הכבוד, האהבה והתמיכה.

תודה על שלוש שנים שלא נשכח אף פעם, תודה!

אסיים בברכת הצלחה לכל תלמיד ותלמידה בהמשך הדרך.

לי חן, יו"ר מועצת התלמידים, ט'8

"לזכור ולא לשכוח" - טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה


ב- כ"ו בניסן חל יום הזיכרון לשואה ולגבורה. בשל מגפת הקורונה נאלצנו לקיים את הטקס בבית דרך המחשב, ערכנו טקס מרשים, ערכי, מכובד ומרגש שהנציח את ששת מיליוני היהודים אשר נספו במחנות ההשמדה על ידי הצורר הנאצי.

צפינו בסרטונים מרגשים ועצובים אשר בוימו על ידי כיתת תיאטרון, העלינו תפילה לעילוי נשמתם של הנספים בשואה, שמענו סיפורים על המקרים הקשים שהם עברו ואיך הם ניצלו והופתענו מחוזקם של אותם אנשים. לקראת סוף הטקס צפינו בכתבה על זמרת הפופ המצליחה נועה קירל אשר יצאה למסע שורשים עם אביה. בכתבה ראינו שנועה נסעה למחנה ההשמדה, שבו סבתה נרצחה. נועה אמרה שהיא משתתפת במיזם הנוגע לכתיבת שיר מיומנו של ילד שכתב שהוא מבין שאימו כבר לא תוכל להצילו.

אין ספק שהיום הזה מעלה בנו המון רגשות קשים, כמו עצב, געגוע, כעס וכאב.

אנו חייבים לזכור ולא לשכוח מכיוון ש"עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל" (יגאל אלון)

איתמר כלפה, ח'2

מפגש עם חיים בלפר - בנו של יצחק בלפר (ז"ל) אחרון הניצולים מבית יאנוש קורצ'אק


ב- 11 באפריל התקיימה הרצאה מרתקת לשכבת כיתות ט' של איש העדות, חיים בלפר, בנו של יצחק בלפר ז"ל שנפטר השנה. חיים דיבר איתנו על רופא הילדים, הסופר והמשורר יאנוש קורצ'אק שאהב מאוד ילדים והבין אותם כמו שאף אחד לא הבין. הוא שיתף אותנו במידע רקע על קורצ'אק וסיפר לנו על העקרונות וכללי היסוד שלו ועל כל התכונות והגדולות שהיו לו.

חיים סיפר לנו את הסיפור האישי של אביו, יצחק בלפר ז"ל שהיה אחרון הילדים של קורצ'אק ודיבר איתנו על אורח החיים בבית היתומים ועל איך הוא התנהל. לדוגמה בית היתומים התנהל על ידי הילדים (107 ילדים, 51 בנים ו-56 בנות בתקופה שבה אבא של חיים היה ילד שם), היו לו חוקים ואפילו מערכת משפטית אשר כללה פרלמנט, מועצה, חוקים עונשים ועוד, וכל זה היה מנוהל על ידי ילדי בית היתומים.

צפינו בסרטונים בהם מדבר יצחק ז"ל ומשתף בסיפורים מבית היתומים ועל החיים האישיים שלו אז ועל כל מה שקרה לו ובנוסף על איך שהוא ברח ולבסוף ניצל מהמוות בשואה. חשוב מאוד שאנו נשמע ונעביר הלאה את הסיפורים, שנצפה בסרטים ונקרא ספרים כדי שהם יישארו חקוקים במוחנו ובליבנו גם לאחר לכתם.

טוהר בן שושן, ט'8

"במותם ציוו לנו את החיים" - יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה


ב- 14 באפריל התקיים טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה. יום הזיכרון עמד השנה בסימן הזדמנות להתחבר לאחים שלנו, לחברים שלנו, לבני המשפחה שלנו ולצאת יחד למסע זיכרון, הנצחה ואחדות. אנו הקדשנו את הטקס לחללי מערכות ישראל לזכרם של הנופלים במלחמת יום הכיפורים. במרכז הטקס עמד השיר "החיטה צומחת שוב", שחובר ע"י דורית צמרת, חברת קיבוץ בית השיטה, לזכר 11 הנופלים בני הקיבוץ שנהרגו במלחמת יום הכיפורים. רחלי אלימלך ואריאל נוסוב, תלמידי כיתה ז'8, יצאו עם המורה עינת שיינר לקיבוץ בית השיטה לראיין את דורית צמרת ולערוך מסע בעקבות הנופלים.

עינת שיינר, רכזת מדעים

"אבנים עם לב אדם" - מיזם תמיכה למשפחות השכולות

"אבנים עם לב אדם"

תלמידי כיתות ז'9, ח'2, ט'2 וט'11 השתתפו במיזם ישראלי מרגש במיוחד לציון יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. מיזם ייחודי שנוסד בשיא מגפת הקורונה מתוך מטרה ליצור חיבור בין הציבור הישראלי למשפחות השכולות בארץ ובתפוצות. במסגרת המיזם התלמידים עיטרו חלוקי נחל בסמלים של אהבה ותמיכה. רכזת מועצת התלמידים, שלהבת ונציגי המועצה, רכזת אומנות, גלית בלנגה, יצאו להניח את האבנים בכבוד ועם מסר כתוב מטעם בית הספר על קברי חללי צה"ל בקריית אתא. בנוסף יצאו נציגי כיתה ז'9 להניח אבני תמיכה בגלעד יד לבנים

חטיבה א' רוגוזין זוכרים את הנופלים ומחבקים את משפחותיהם. יהי זכר הנופלים ברוך!

אורלי רחמים, רכזת חברתית .

"אם אשכחך ירושלים"....

ב 10 במאי צפינו בכיתות בטקס מרגש לציון יום ירושלים במהלכו שמענו שירי ירושלים והכנו פלקט ברכה לעיר. ברכה מתלמידי כיתה ח'8 לעיר בירתנו, ירושלים.

הרצאה של שוטר קהילתי - סכנות בהתנהגות בני נוער

ב- 20 באפריל 2021 התקיימה הרצאה של שוטר קהילתי בה הרצה לתלמידי שכבת כיתות ח' על הסכנות בהתנהגות בני נוער. הוא דיבר על מקרי אונס ועל הטרדות מיניות ונתן לנו דוגמאות של מקרים שונים בהם הוא טיפל. כמו כן, הוא דיבר על הטרדות ברשתות החברתיות. השוטר העשיר אותנו במידע חשוב ומשמעותי במטרה להיזהר בהווה ובעתיד מהסכנות שברשת ובחיים האמיתיים, שנדע כיצד לשמור על עצמנו ושנימנע מדברים שאסור לעשותם.

מירב שאול, רכזת העיתון

מה עובר על המתבגר?? - ערב קהילתי להורים בזום


מה עובר על המתבגרים שלנו עם החזרה לשגרה אחרי תקופה כל כך מאתגרת? ב- 9 במאי התקיים ערב קהילתי בזום מטעם מכון אדלר בו ניסינו להבין כיצד אנו יכולים להיות מעורבים ולהיות שם עבור המתבגרים ומה יכול להיטיב עימם. בהרצאה החשובה והמעניינת של סיגל בורין (מדריכת הורים מוסמכת, יועצת מוסמכת למשפחות בלימודי משפחה) ניתנו להורים כלים פרקטיים וישימים לשיפור התקשורת וליצירת שיתוף פעולה.

אורלי רחמים, רכזת חברתית קהילתית

תראפיה בשטח

ב-2 במאי יצאו תלמידי כיתה ז'9 עם התראפיסט דורון, המחנכת שירן והסייעת קרן לפעילות תראפיה בשטח ביער קריית אתא. במהלך הפעילות הכינו התלמידים ארוחת בוקר מפנקת במיוחד, למדו קצת על הישרדות בשטח (קריאת מצפן, הדלקת אש, קריאה לעזרה ועוד...), יצאו לסיור קצר ביער, שמעו סיפור עם מסר לחיים ושיחקו במשחקים מגבשים ומהנים. בסוף היום כולם היו עייפים אך מרוצים, התלמידים נהנו מאוד מהחוויה וביקשו כבר לצאת שוב.

שירן וגנר כוכבי, מחנכת ז'9

כלבנות טיפולית - פעילות הפגתית

תלמידי שכבת כיתות ז' השתתפו בפעילות מרגשת וכייפית ממנה נהנו מאוד. הפעילות עוסקת בהשפעה המרגיעה שיש לבעלי חיים על ילדים והיא נקראת כלבנות. את הפעילות הדריכה ענבר פרלמואל. האכלנו את הכלבים ושיחקנו איתם. מטרת הפעילות הייתה להתחבר לכלבים וללמוד לאלף אותם. חווינו רגעים נעימים ושלווים של הפוגה מהלימודים.

אליה לסרי ויסמין שיפנידייל, ז'4

פעילות גיבוש לשכבת ז'


ב- 27 במאי התקיימה פעילות גיבוש שכבתית בפארק הרצל בין הכיתות ז'1, ז'2, ז'6, ז'7, ז'8 בהדרכת מורי של"ח והמשצ"ים. הפעילות כללה משחקי חשיבה, לדוגמה משחק שבו התבקשנו לנחש את הפתגם, משחקים של שיתוף פעולה ועוד. בתחנה האחרונה הכנו ואכלנו פיתות דרוזיות. לבסוף, המורים חילקו לנו ארטיקים וממתקים. התלמידים לקחו חלק פעיל בפעילויות כיפיות ואף נהנו בכל רגע..

מריה חורושון, ז'8

הכרת המורשת הקהילתית - העיר שלנו - קריית אתא


ב- 31 במאי תלמידי כיתה ז'8 יצאו לסיור והיכרות ברחובות העיר שלנו, קריית אתא, אשר סיומו היה במוזאון בית פישר. לפני היציאה לסיור כיתתנו התחלקה לארבע קבוצות ולכל קבוצה הצטרף מדריך. כל קבוצה קיבלה דפי הדרכה על המקומות אליהם היא הולכת לסייר, מפה ודף שאלות.

המקומות הנבחרים לסיור היו מקומות חשובים ובהם אנדרטאות, בתי כנסת ועוד. בכל הגעה ליעד המסומן במפה הקבוצות התבקשו לקרוא את המידע הנתון על המקום ולענות על מספר שאלות.

בסיום הסיור הקבוצות התכנסו בבית פישר. יעקֹב אחד ממתנדבי בית פישר הציג בפנינו את המוקדים השונים בהם סיירנו והסביר עליהם, כמו כן הוא שיתף בסיפור העלייה האישי שלו. נהנינו מאוד מהסיור והכרנו מוקדים שונים בעיר שלנו, קריית אתא.

גאיה רביבו ורחלי אלימלך, ז'8.

מיזם נוער נאמן שואה

תלמידי שכבת ט' לקחו חלק במיזם נאמני שואה בשנה האחרונה. כיום יש מעט ניצולי שואה איתנו, לכן חשוב שהדור של היום, בעיקר אנו בני הנוער (הדור של המחר) ישמעו את הסיפורים ויעבירו אותם לדור שאחרי.

במהלך המיזם שמענו את תחושותיהם הקשות ודרכי התמודדותם של ניצולי השואה, נחשפנו לסיפורים מרתקים ומזעזעים של אנשי עדות. הסיפורים גרמו לכולנו להזיל דמעות. נדהמנו לגלות שלמרות הכול אנשי העדות מאושרים ומפיצים המון חום ואהבה, ואף לוקחים חלק בהתנדבויות שונות כמו ב"יד שרה".

דרך הסיפורים הבנו את משמעותה וחשיבותה של התקווה וכמה חשוב זה להילחם ולא לוותר. הוכחה לכך היא מדינת ישראל, מדינה חזקה בעלת עוצמה. בזכות מיזם "נאמני שואה" הסיפור יעבור לדורות הבאים.

טוהר בן שושן, ט'8

יום שדה נחל כלח שכבה ח'


במהלך חודש מאי יצאו תלמידי כיתות ח' ליום שדה לנחל כלח שבכרמל ("שוויצריה הקטנה"). נחל כלח הוא נחל אכזב בהר הכרמל, באזור הכרמל הגבוה.

שכבה ח' יצאה לעבר המסלול המאתגר ומרהיב ביופיו. הטיפוס המשותף על ההר יחד עם החברים למסע היה מהנה ומאחד. ההליכה באפיק הנחל המוצל, תחת העצים ולצד הצמחייה המגוונת נתנה תחושה מדהימה, אשר העמיקה את החיבור לארץ ישראל. תוכן הטיול העשיר את הידע של התלמידים. הייתה אווירה מהנה והיו גם חידונים. כיף גדול לסיים כך את שנת הלימודים, ואנו בציפייה גדולה לשנה נוספת, מהנה ומלמדת עם טיולים וימי שדה מעשירים.

חני וריקי מירילאשוילי, ח'8

יום שדה לזיכרון יעקב - שכבה ט'

בחודש מאי יצאנו ליום שדה בזיכרון יעקב. במהלך הטיול ביקרנו באתרים היסטוריים המסמלים את מורשת זיכרון יעקב. ערכנו סיור לימודי בגני הברון שברמת הנדיב, והמשכנו אל זיכרון יעקב, שם התחלקנו לקבוצות וקיבלנו משימות לבקר ביד למייסדים, בית העלמין, בריכת בנימין, בית הכנסת "אוהל יעקב" ובית משפחת אהרונסון. ע"י ניווט עצמאי במפה מצאנו את המקומות וענינו על שאלות הקשורות לאתרים. נהנינו לצאת ממסגרת הלימודים השגרתית ולחוות חוויה לימודית שונה אחרי תקופת הקורונה הארוכה, ולצבור חוויות ככיתות ושכבה אחת (הבוגרת) בשנה האחרונה שלנו בחטיבת הביניים.

ליאם כנפו, ט'8

"מקרב לקרבה" - סדנאות בנושא כישורי חיים מטעם מכון אדלר לתלמידי שכבת ז'

ב-31 במאי התקיימה בשכבת כיתות ז' פעילות בנושא כישורים חברתיים מטעם מכון אדלר. במהלך הפעילות שיחקנו במשחקי חברה, משחקי אסטרטגיה ומשחקי חשיבה, דרכם למדנו מבין המשחקים על ערכים חשובים כמו כבוד הדדי, שיתוף ושוויון. למשל, לשבת במעגל ולהגיד מה אני חושב על עצמי. המדריכים נתנו סיטואציה ושאלו אותנו איך היינו מגיבים באותו הרגע, התבקשנו לנחש את המחשבות של החברים שלנו בלי רמזים. המשחקים פיתחו קשר טוב בין התלמידים ויצרו רגעים מרגשים ביניהם. התלמידים החמיאו ועזרו זה לזה לראות מה טוב בו. בסופו של דבר כל אחד תרם לשני בדרך מיוחדת.

בסוף המפגש הודינו למדריכים שלימדו אותנו דברים חדשים גם על האחר וגם על עצמנו ובנוסף עזרו לנו לקבל אנשים גם אם הם שונים מאיתנו. הם נתנו לנו חיבוק פרידה שגיבש והרים את המורל של הכיתה.

מיקה לרנר ועמית ביניאשוילי, ז'2

חכם בשמש

ב- 30 במאי התקיימו הרצאות לתלמידי שכבת ח' בנושא נזקי השמש לגוף ולבריאות. איך להתנהל בחופשה ובכלל כאשר אנחנו חשופים לשמש.

"לא התכוונתי - הצגה מקוונת לשכבה ח' בנושא דילמות בגיל ההתבגרות

ב-31 במאי התקיימה בשכבת כיתות ח' הצגת שחקן יחיד בזום בנושא לחץ חברתי בשם: "לא התכוונתי". הוצגו סיפורים ודילמות בגיל ההתבגרות סביב נרגילה, אלכוהול ובריונות רשת. לאחר כל מונולוג המנחה נתן כלי לתלמידים וחידד את הסכנות אליהם חשופים בני הנוער.

מירב שאול, רכזת העיתון

פסטיבל התכנות - פרויקט למידה חוויתית בעידן הדיגיטלי

תלמידים מבתי ספר שונים הציגו את משחקי המחשב שהכינו. תלמידינו האזינו להרצאה על חידושי התכנות והטכנולוגיה, שיחקו בחידון בנושא מחשבים ולאחר מכן כל קבוצה הציגה את המשחק שלה בפני מהנדס גוגל וקיבלה מחמאות.

אלה ביתן, רכזת תקשוב

"שורשי המשפחה והקהילה" - שכבה ז'

ב- 4 ביוני יום שישי התקיים בבית ספרנו בוקר שורשים, בוקר חגיגי שסיים את שנת הבר/בת מצווה והיווה סיכום לעבודות שורשים שתלמידי שכבת כיתות ז' הכינו. בבוקר זה התלמידים הביאו מאכלי עדות, שמענו סיפורים מרגשים ומעניינים מתוך העבודות האישיות שהוצגו בכיתות, שיחקנו במשחקים והשתתפנו בפעילויות השונות. למשל התבקשנו לזהות מי התלמיד בתמונות שהוצגו במצגת כשהוא היה ילד קטן.

בוקר שורשים היה בלתי נשכח, שמח, ערכי וחינוכי ובזכותו הכרנו זה את זה טוב יותר ולמדנו גם על המקום ממנו באנו. כל הכבוד להורים על ההשקעה במטעמים המגוונים והשונים.

מריה חורושון, ז'8

מופעים לסיום שנה - מיומנה

ב- 8 ביוני התקיימה הופעה של להקת מיומנה בה תלמידי ז' ו- ח' נהנו ממופע קצבי.

אורלי רחמים, רכזת חינוך חברתי קהילתי

מופעי סוף שנה - אימפרוביזציה

ב- 10 ביוני צפתה שכבת ט' במופע סטנדאפ ואימפרוביזציות. האומנים משה פרסטר ועופר פייפר, אומנים מוכרים ומוכשרים מהטיקטוק ומסדרות טלוויזיה הצחיקו מאוד. הם שיתפו את התלמידים וביחד איתם אלתרו קטעים מצחיקים. זו הייתה שעת הפגה מהנה.

ליאם ברזני, ט'4

תרומה למען הקהילה

תלמידי ח'10 השתתפו בפרויקט קיימות לאיכות הסביבה. בפרויקט נלמדו מספר נושאים כגון: מודעות למיחזור, צרכנות נבונה ואיכות הסביבה. שיא הפרויקט היה ב- 10 ביוני בו הסתובבו תלמידי הכיתה בעיר והתרכזו בניקיון פארק הרצל, בהסבר לתושבי העיר ובהגברת המודעות למיחזור ובחשיבותו לאיכות הסביבה. כל הכבוד על רוח ההתנדבות המעוררת השראה גם לאחרים!

קרן סבויה, מחנכת ח'10

קריוקי מועצת התלמידים

ב- 11 ביוני התקיים בוקר קריוקי שמח ביוזמתם של נציגי מועצת התלמידים והמורה שלהבת מור. תלמידי כיתות ז' שרו ורקדו לצלילי המוסיקה באולם הכינוסים ושיתוף הפעולה היה פורה ומצוין.

מירב שאול, רכזת העיתון

ימי ספורט

בשבוע האחרון התקיימו ימי ספורט לפי שכבות ביוזמת צוות ספורט. הבנות התחרו בכדור רשת והבנים בכדורגל. כמו כן נערך טורניר מיוחד בשכבה ז' בין מורי השכבה לקבוצה המנצחת. כל הכבוד על הרוח הספורטיבית וגם למנצחים ולמנצחות.

ליאת קימחי מלמד, רכזת חנ"ג

Big picture

פרידה ממחזור מ"ט מחזור מטריף

ביום חמישי ה17.6.21 התכנסו תלמידי שכבת ט' לערב סיום שנה חגיגי. התלמידים הגיעו בחולצות לבנות - "חולצת מחזור" שעוצבה על ידי תלמידת השכבה, סיון ברונפנמכר. צוות מורי בית הספר קיבל את פניהם והריעו להם כאשר צעדו על השטיח האדום. הכניסה לוותה בצילומים. חלוקת מגנטים, מוזיקה מרגשת. לאחר מכן התכנסו בכיתות לצפייה במופע הסיום.

שאו ברכה בהמשך הדרך!

צוות שכבה ט'