רבנית פורצת דרך

אישה חרדית, הבת-של ולא שגרתית

עדינה בר שלום. תקציר:

נולדה בירושלים, בתם הבכורה של הרב עובדיה ומרגלית יוסף. מגיל 3 עד 6 התגוררה במצרים, שם כיהן אביה כסגן הרב הראשי של קהיר. למדה ברשת החינוך החרדית בית יעקב. בתיכון למדה תפירה בבית ספר מקצועי של הרשת. בהיותה בת 18 התחתנה עם הרב עזרא בר-שלום. היא לימדה תפירה ופתחה סלון לכלות שניהלה במשך שנים. ב-1975 החלה ללמוד עיצוב אופנה במכללת שנקר, לאחר שבעלה ואביה התנגדו לרצונה ללמוד פסיכולוגיה באוניברסיטה. בשנת 2000 הקימה את המכללה החרדית ירושלים, באישור אביה.

נקודות מפתח בחייה

ב-2009 הופיעה בסרט 'חָרֵדות', לצד המיילדת רחל שלקובסקי (במבי), ובו הן מנסות כל אחת בדרכה לתת מענה למצוקת העוני בחברה החרדית.

בר שלום חברה במועצה הציבורית של יוזמת ז'נבה.

בראשית אפריל 2011 חתמה על עצומה הקוראת לסגת מרמת הגולן, ובמקביל להקים בגבולות 67' מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית‏

בשנת 2011 נבחרה ברשימת האישים המשפיעים לטובה של דה מרקר‏.

בשנת 2013 נבחרה על ידי כתב העת "נשים" של מקור ראשון כאחת מ-20 הנשים החרדיות המשפיעות.

באפריל 2013 קיבלה מטעם אוניברסיטת בן-גוריון תואר דוקטור לשם כבוד.

בדצמבר 2012 קיבלה את אות אביר איכות השלטון מטעם התנועה לאיכות השלטון.

ביום העצמאות ה'תשע"ד הוענק לבר שלום פרס ישראל על מפעל חיים, תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה‏, וכן הייתה בין משיאות המשואות.

זכייתה ככלת פרס ישראל - בתחום מפעל חיים

הרבנית עדינה בר שלום, זכתה ב"כלת פרס ישראל" בתחום מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

בנימוקי הועדה על קבלת הפרס ציינו השופטים כי "גב' עדינה בר שלום ראויה לפרס בשל עשייתה פורצת הדרך לגישור על שסעים ופערים חברתיים וקידום ושילוב בין אורח החיים החרדי לפתיחות חברתית ולהשכלה גבוהה".

"גב' בר שלום באמונתה הובילה למיזמים שבהם בני החברה החרדית רוכשים השכלה לצד לימודי תורה כאמצעי למוביליות חברתית והשתלבות במעגל העבודה", נאמר בנימוקי הוועדה.

עוד נאמר כי "עדינה בר שלום השכילה לנווט במים סוערים על השקפות מנוגדות ומחלוקות עזות ולהעלות תרומה חברתית משמעותית באחר".

יצוין כי אביה, הרב עובדיה יוסף, היה חתן פרס ישראל לספרות תורנית בשנת תש"ל.

הקמת המכללה החרדית ירושלים על ידי הגב' עדינה בר שלום

באישורה ובתמיכתה של המועצה להשכלה גבוהה הוקמה בשנת 2001 ע"י הרבנית עדינה בר שלום "המכללה החרדית-ירושלים" כמרכז אקדמי חרדי עבור סטודנטיות וסטודנטים מהמגזר החרדי בישראל.

כיום המכללה מהווה קמפוס לימודים חרדי ייעודי, ראשון מסוגו בישראל המעניק מסגרת הכוללת רמת לימודים גבוהה ובלתי מתפשרת ולצידה מעטפת רחבה למתן מענה לצרכיהם הייחודיים של הסטודנטים והסטודנטיות החרדים מבחינה דתית, כלכלית ואישית כאחד.

מסגרת זו מאפשרת להם להשתלב בסביבות עבודה מן השורה הראשונה, תוך הקפדה על אורחות חיים המותאמים להלכה היהודית והשקפת העולם החרדית.

הכרות מעמיקה ורבת שנים עם האוכלוסייה החרדית הביאה את המכללה למסקנה כי המפתח להצלחת הסטודנטים בלימודים הוא במתן יחס אישי ומענה פרטני לכל סטודנט וסטודנטית.

במכללה החרדית לומדים, נכון לשנת הלימודים תשע"ב כ-1,200 סטודנטים וסטודנטיות מכל גווני הציבור החרדי ומכל רחבי ישראל בארבעה עשר מסלולי לימוד אקדמיים לתארים ראשונים ושניים המתווספים למעל ל-550 בוגרות ובוגרים שרובן המכריע משולב במקומות עבודה איכותיים ובתחום לימודיהם.


במקביל זכתה המכללה לאימונם ולברכתם של גדולי התורה והקהילה החרדית ובראשם הראשון לציון הרב עובדיה יוסף שליט"א שהכירו ביכולתה של המכללה לשלב בין לימודים אקדמיים ברמה גבוהה ושמירה קפדנית על אורח חיים חרדי.

בחזונה חותרת המכללה החרדית להמשיך ולקדם את אידיאל השכלת החרדים ושילובם בשוק העבודה והחברה בישראל תוך פיתוח חוגי לימוד עצמאיים, שיאפשרו את עיצוב החברה החרדית כחברה יוצרת, משתלבת ואפקטיבית מבחינה חברתית וכלכלית כאחד.

עדינה בר שלום בווידוי לגבי דת, יהדות והגיון