Bizden Haberler

16 Aralık 2022

Big picture

UAA Sonbahar Basketbol Turnuvasında TAC Erkek Basketbol Takımı Şampiyon, Kız Basketbol Takımı ise Turnuva 2.si Oldu


9-10-11 Aralık tarihleri arasında Üsküdar Amerikan Kolejinin (UAA) ev sahipliğini yaptığı Sonbahar Basketbol Turnuvasına İzmir Amerikan Koleji (ACI), Tarsus Amerikan Koleji (TAC), SEV Amerikan Lisesi (SAC) ve Robert Kolej basketbol takımları katıldı. Okul Müdürü Ahu Arslan, Müdür Yardımcısı Hasan Turgut ve eski milli basketbolcu mezunumuz Necati Güler (TAC’75) turnuva boyunca sporcuların yanında yer aldı. Eski Mill Basketbolcu ve Basketbol Federasyonu Kadın Milli Takımlar Direktörü Nilay Kartaletepe’nin hava atışı ile başlayan turnuvada birbirinden çekişmeli mücadeleler yaşandı.


UAA Sonbahar Basketbol Turnuvasında TAC Erkek Basketbol Takımı Şampiyon oldu. TAC Kız Basketbol Takımı da turnuva ikincisi olarak okulumuzu başarıyla temsil etti.


Aynı zamanda erkeklerde 12. sınıf öğrencisi ve aynı zamanda takım kaptanı Aldemir Konuk, kızlarda ise 10. Sınıf öğrencisi Sera Hocagil turnuvanın MVP ödülüne layık görüldü. Sergiledikleri üstün performanslarından dolayı bizleri gururlandıran tüm sporcularımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.


Başta turnuvaya ev sahipliği yapan UAA’ya ve sporcuların her zaman yanında olan, emeği geçen herkese teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.


09.12.2022

Erkekler TAC 72 – ACI 40

Kızlar TAC 26 – ACI 31


10.12.2022

Erkekler TAC 74 – UAA 46

Kızlar TAC 42 – UAA 23


11.12.2022

Erkekler TAC 78 – SAC 47

Kızlar TAC 33 – ROBERT KOLEJİ 26


Turnuva sonuçları

Erkekler:

1. TAC

2. SAC

3. ACI

4. UAAKızlar:

1. ACI

2. TAC

3. UAA

4. RC

Big picture

Voleybol Takımımız Mersin Final Grubuna Yükseldi


Okul Voleybol Kız Takımımız oynadığı son iki maçı da kazanarak bir üst tura yükselmeyi başardı. Okul Başdanışmanı Mrs. Sunderman Kız Voleybol takımımızın Çukurova Kavram Kolejine karşı 2-0 üstünlük sağladıkları ve final grubuna yükseldikleri son maçlarına katılarak kızlarımızı yalnız bırakmadı.

Kızlarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture

TAC Öğrencilerine HADO E-Sports Dijital Oyununun Tanıtımı Yapıldı


08 Aralık 2022 Perşembe günü ‘’e-sports’’ bünyesinde HADO etkinliği gerçekleşti. Geleceğin sporu olarak kabul edilen bu etkinlik hazırlık, 9 ve 10. sınıfların katılımıyla tüm gün devam etti. Keyifli oyunlar oynan etkinlikte, tanışma maçlarının ardından turnuva maçları da oynandı.


HADO ekibi öncelikle teknik bilgileri paylaştı ve öğrencilerin sorularını yanıtladı. Kendi sistemlerinden çektikleri videolarla turnuva ortamı yaratılmasının ardından öğrencilerin ‘’e-sports’’un içine girmeleri sağlandı. Paylaşılan bilgileri ilgiyle dinlemelerinin sayesinde öğrenciler etkinliğin gerektirdiklerini kolaylıkla yerine getirmeyi başardılar. Bilgisayar oyunlarına ilgili olan öğrenciler için oldukça eğlenceli bir gün oldu. Öncelikle öğrencilerimze bu fırsatı sunan HADO ekibine ve etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ediyor saygılarımızı sunuyoruz.

TAC Kız Badminton Takımı Mersin 3.sü Oldu


12-13-14 Aralık tarihlerinde Mersin Tenis Kompleksinde düzenlenen Okul Sporları Mersin Şampiyonasında kız badminton takımımız Mersin 3.sü olmayı başardı. Başarılarından dolayı öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz. Öğrencilerimizin her zaman yanında olan beden eğitimi öğretmenlerimize de saygılarımızı sunuyoruz.

Big picture

Felsefe SempozyumuMersin Üniversitesi öğretim Üyesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sn. Taşkıner Ketenci 6 Arlık Salı günü 10.sınıf öğrencileriyle bir araya geldi. Haydar Göfer Oditoryumunda gerçekleşen sunumunda Ketenci “Aydınlanma Felsefesi” hakkında çok önemli paylaşımlarda bulundu. “Sapere aude” (cesaret et) sloganının Aydınlanma döneminin en belirgin özelliği olduğunu vurgulayan Ketenci konuşmasını, Kant’ın “Aydınlanma, insanın kendi suçu ile düşmüş olduğu bir ergin olmama durumundan kurtulmasıdır. Bu ergin olmayış durumu ise, insanın kendi aklını bir başkasının kılavuzluğuna başvurmaksızın kullanamayışıdır” sözleriyle sürdürdü. Aydınlanma Dönemi öncesinde Orta Çağ felsefesinden ve tarihsel sürecinden de bahseden Ketenci; dogmalara karşı çıkmanın, eleştirel ve akılcı bir düşünme biçimini benimsemenin Aydınlanma dönemi kadar günümüz açısından da önemli olduğunu vurguladı. Öğrenciler sunumu büyük bir ilgisiyle dinlendi ve sempozyum öğrencilerden gelen entersan soruların yanıtlanmasıyla son buldu.

TSEV Öğrencilerine ‘’Çevre Kirliliği ve Deniz Kaplumbağalarının Yaşam Döngüsü’’ Konulu Sunum Yapıldı


11- F IB Sınıfı Öğrencimiz Melis Ata, ESS dersi kapsamında hazırladığı ‘’Çevre Kirliliği ve Deniz Kaplumbağalarının Yaşam Döngüsü’’ adlı sunumunu Tarsus SEV İlköğretim (TSEV) 4.sınıf öğrencileri ile paylaştı. Deniz kaplumbağalarının yuvalarının korunması için öncelikle sahillerin temizlenmesi gerektiğini vurguladı. Yuvaları belirlenen Denizkaplumbağaların yumurtalarını koruma çalışmalarının önemine de değindi. Çevre bilinci ve farkındalığın küçük yaşlarda başlamasını hedef olan sunum TSEV öğrencileri tarafından ilgiyle dinlendi. İnteraktif bir şekilde sunumunu tamamlayan Melis, sunumun sonunda öğrencilerin konuya gösterdikleri ilgiye karşılık her birine deniz kaplumbağası stickeri hediye ederek teşekkürlerini sundu.

Big picture

TAC Öğrencilerinden ‘’Earth Prize Yarışması’’na Büyük İlgi


Earth Prize yarışmasına gösterilen ilgi bizleri oldukça mutlu etti. 8 takım ile yarışmaya katılan TAC öğrencilerini paylaşmak istiyoruz.


Takımlar:


TRIVELA: Emircan Özyürekoğlu (TAC’24), Sermet Sinan Akova (TAC’24), Ali Arda Taka (TAC’24) 11 IB


REPTILIANS: Kadir Uz (TAC’24), Buse Girgin (TAC’24), Öykü Kılıç (TAC’24), Cansu Temiz (TAC’24), 11IB


MOTHER NATURE: Yağmur Serin (TAC’24), Defne Ilgın Çinici (TAC’24), Alpartun Günhan (TAC’24), Zeynep Karabay (TAC’25), Tuğba Naz Balceli (TAC’25) 11IB-10IB


FOMALHAUT: Cenk Sağlam (TAC’24), Cem Sağlam (TAC’24), Bengisu Ergene (TAC’25), Elif Naz Güler (TAC’25) 11IB-10IB


HYDROPHILE: Ece Aytan (TAC’25), Eylül Dobaç (TAC’25) 10IB


BTD: Bora Ceylan (TAC’25), Bora Bostan (TAC’25), Ilgın Irmak Güzel (TAC’25), Helin Baba (TAC’25), Buğra Esen (TAC’25) (10IB)


WATERFAIRES: Melis Ata (TAC’24), Naz Kurtuluş (TAC’24), 11IB


EQUINOX INDUSTRIES: Nazlı Fesli (TAC’24), Su Özkul (TAC’24), Efe İnan (TAC’24), Emir Güney (TAC’24), Benan Güneş (TAC’24), 11IB


Yarışma kapsamında kurulan takımlar bundan sonraki süreçte fikir üretecek ve sisteme girişlerini tamamlayacaklar.


Tüm bu süreçte öğrencilerimize başarılar diliyor, konu ile ilgili poster çalışması yapan 11 IB öğrencimiz Emircan Özyürekoğlu’na da emeği için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Big picture

IB Broşürümüz güncellenmiştir


Güncellenmiş IB Broşürü için görsele tıklamanız yeterli.

Aylık YKS Bülteni


Aylık YKS çalışmalarının detayları için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız.

TAC'de YKS Hazırlık Çalışmaları


YKS Çalışmalarımızı anlatan videoyu izlemek için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız. (sadece türkçe)

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture