רצינו שתדעו 25

16 בפברואר 2013, באדר תשע"ג

ערב השקת גיליונות 'סגולה בנושא השנתי


ביום שני האחרון התקיים ערב ההשקה של גיליון 'סגולה' בנושא השנתי. השתתפו:

ד"ר אודי לבל, ראש החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסית אריאל, אשר דיבר על הפוליטיקה של עיצוב הזיכרון הציבורי בישראל על ידי דוד בן גוריון.
שלמה נקדימון אשר הרצה על הצמתים המרכזיים בחייהם של דוד בן גרויון ומנחם בגין
פאנל בנושא המחלוקות בין שני האישים - המאבק בבריטים, תכנית החלוקה, הסזון, אלטלנה והסכם השילומים, בהשתתפותם של פרופ' שלמה אהרונסון מהחוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית, ופרופ' אריה נאור, ראש החוג לפוליטיקה ותקשרות במכללת הדסה ומזכיר הממשלה בשנים 1982-1977.
היה ערב מרתק. הקהל היה לא פעם נסער מאוד, והשתתף באופן פעיל (לא תמיד בטקט רב).
המורים שהגיעו לערב וזכאים לגמול:


מרים בן אור, אמ"ית טכנולוגי, ת.ז. 506519080 - ד"ר יעל אוהד קרני
רותי גולדשטיין, בויאר, ת.ז. 523370226 - ד"ר יעל אוהד קרני
עדי כהן, ויצו נחל יהודה, ת.ז. 505976919 - מירה ביבטקו
ענבל נחמד, ת.ז. 31931769 - לא צוין ש בית הספר ולא צוין שם המדריכה/ך. אם מישהו מכן מזהה - אנא אשרו.

מורים נוספים נרשמו מראש, אך לא הגיעו להרשם בערב עצמו. אי לכך יתכן שתתקלו בטענה לפיה היו מורים נוספים. במידה וכן - הפנו אותם אלי.

בחינות בגרות, מועד החורף

מידגם הבחינה שנבדק על ידי המעריכים הבכירים הוביל לכמה שינויים מזעריים בחלוקת הניקוד בין חלקי השאלות השונות. ביום רביעי השבוע נערכו תדרוכי החורף ומערכי הבחינה החלו במלאכת הבדיקה. תוך כדי הבדיקה צפויות לצוץ הערות נוספות, ועם תום התהליך יהיה בידינו מחוון מוגמר אותו גם נוכל להעלות לאתרנו לשימוש כולם.


בד בבד, במהלך השבוע המשכתי לקבל משובים על הבחינה. למעט במקרה אחד - התקשורת ביני ובין המורה הפונה נותרה אישית ועל כן חסויה. במקרה אחד, המורה עצמו בחר להפיץ את קובלתנו ברבים, ועל כן - גם תשובתי הועברה לכלל המכותבים. התוצאה הייתה, מן הסתם, מבוכה רבה למורה. שכן מתשובתי התברר לו כי בניגוד לטענתו, השאלה 5א' ("מדוע התקשו היהודים בגטאות להבין שהנאצים מבצעים השמדה טוטלית של העם היהודי"), נכללה בחומר שיש ללמד, ואפילו הוזכרה באשנ"ב עצמו.


כדאי להדגיש בפני המורים - אני עונה לכל הפונים אלי. אך פניות פומביות תיעננה באופן פומבי, גם אם פירוש הדבר אי נעימות למורה המתלונן.


וזו גם ההזדמנות להזכיר בפעם המי יודע כמה למורים - עליהם לקרוא בעיון את האשנ"בים. הם חשובים מאוד להבנת רציונל התכנית, וכמובן - למיקוד ההוראה בהדגשים הנכונים.


מפגש 5 במרץ

המפגש הבא שלנו ייערך במט"ח, רמת אביב.


בתכנית - גלעד מניב אשר יציג את יחידת ההוראה - המעבר מכור היתוך לרב תרבותיות


הילי שמיר עם תובנות חשובות וכלי עבודה


הצגת יחידת הוראה מתוקשבת


לו"ז מסודר יישלח אליכם במוצ"ש הבא.

מניעת העתקות בסין (באדיבות מפמ"ר סינית במשרד)

תערוכה חדשה במוזיאון ישראל - הורדוס

הורדוס: מסעו האחרון של מלך יהודה


13 פברואר, 2013 עד 5 אוקטובר, 2013


מקום: אולם הרי ובלה ווקסנר

אוצר/ת: דודי מבורך וסילביה רוזנברג

תערוכה שלמה המוקדשת למלך הורדוס, מהדמויות רבות-הפנים, המרתקות והשנויות במחלוקת בהיסטוריה היהודית. בתערוכה ממצאים חדשים מארמונותיו של הורדוס, גדול הבנאים שידעה הארץ, בהרודיון, ביריחו ובאתרים אחרים; שחזורים גדולי-מידות מן הארמונות וגולת הכותרת: קברו של הורדוס מהרודיון, שחשף פרופ' אהוד נצר איש האוניברסיטה העברית בתום 40 שנות חיפוש. הממצאים, המוצגים לקהל בפעם הראשונה, מאירים באור חדש את ההשפעות הפוליטיות, האדריכליות והאסתטיות שהיו לשלטונו של הורדוס (משנת 37 עד 4 לפני הספירה). התערוכה מוקדשת לזכרו של פרופ' נצר, אשר נפל אל מותו בשנת 2010 באתר שבו גילה את התגלית המרעישה.

שבוע טוב, שמח וכיפי...

אורנה