קפה

רומי בן-אור וליאור אוחיון

קפה - מידע

מקור השם קפה הוא במילה הערבית קַהְוַה

סברה אחרת היא כי מקורו של השם בממלכת קאפה שבאטיופיה, שהיא כנראה מקורו של צמח הקפה. בקאפה ובאתיופיה עצמה מכנים את הקפה "בון" או "בונה". המיסיונר

היסטוריה

"בית קפה בארץ ישראל". ב.ל. סינגלי, 1900

קטיף קפה במטעים באיי הודו המערבית

פולי קפה

מזיגת "קפה טורקי" באבו גוש

קפה ערביקה, המין הנפוץ ביותר של צמח הקפה, הוא שיח ירוק עד שמקורו באטיופיה. מינים אחרים של הצמח, קפה ליבריקה וקפה רובוסטה התגלו בטבע באזורים שונים של אפריקה.

באתיופיה היה נהוג בעבר לאכול את פולי הקפה, ולא להכין מהם משקה. הקפה נדד עם סוחרים תימניים, שהביאו אותו לארצם והחלו לגדלו שם.

במסורת האסלאמית - מותר.

המסחר הער בין ונציה לבין ארצות צפון אפריקה, והיבוא של מגוון סחורות אפריקאיות אליה, הביא לחדירת הקפה לוונציה, המקום הראשון בו שתו קפה באירופה. כבר במאה ה-16 הביאו חברת הודו המזרחית הבריטית וחברת הודו המזרחית ההולנדית קפה לאנגליה, ובית הקפה הראשון בה נפתח בשנת 1650 באוקספורד. הפופולריות של המשקה נסקה במהרה, ובשנת 1675 כבר היו באנגליה כ-3,000 בתי קפה. לצרפת הגיע הקפה בשנת 1669, בעקבות ביקור של השגריר הטורקי שהביא עמו כמות נכבדה של אבקת קפה ואף מספר פולי קפה לחצר המלכותית, ובכך ביסס את שתיית הקפה בפריס. לווינה הגיע הקפה כשלל בעקבות הניצחון מול הטורקים בקרב וינה (1683), ושם אף השתרש המנהג של שתייתו בליווי חלב וסוכר.

במהלך רוב המאה ה-19 והמאה ה-20 הייתה ברזיל היצרנית העיקרית של קפה בעולם.

מכונת הקפה הראשונה הומצאה בשנת 1901

היום, יצרנית הקפה הגדולה בעולם היא ברזיל. הצרכנית הגדולה ביותר היא ארצות הברית הצורכת כמיליארד וחצי טון קפה בשנה.‏

ארנון שופמן מבריסטפה מראה לכם איך להכין קפה קפוצ'ינו מושלם.