אריאל שרון

דמות מופת

שער העבודה!

נושא העבודה-דמות מופת

שם בית ספר-לפיד המה

מגישים-טליה חלואה נועם זמיר ואיתי אטיאס

כיתה-ה1

נושאי העבודה

1.ביוגרפיה של אריאל שרון.

2.חבר כנסת וכשר חקלאות.

3.פעילותו הפוליטית.

4.כשר הביטחון.

5.השנים הראשונות בצה"ל.

6.יחידת צנחנים 101

7.מלחמת ששת הימים.

8.כהונתו כראש ממשלה.

1.ביוגרפיה של אריאל שרון

אריאל שרון נולד וגדל בכפר מל"ל בשם אריאל שיינרמן, בנם של ורה (דבורה) שניאורוב וסמואל (שמואל) שיינרמן, אגרונם. סבו מצד אביו, מרדכי שיינרמן, היה ממנהיגי התנועה הציונית בעיר ברסט ברילוק והשתתף בקונגרסט. דודנו של אביו, יחיאל מיכל פוחצצבסבקי, היה איש העלייה הראשונה, מראשוני המושבה ראשון לציון.

אביו של שרון, יליד ברסט ליטובסק, פגש באמו, ילידת מוהליב, בזמן ששניהם ברחו לגאורגיה בשל מלחמת העולם הראשונה. שם התחתנו ועלו לארץ ישראל בשנת 1920.

בילדותו למד שרון בבית הספר היסודי המחוזי בכפר מל"ל. כבר בגיל שמונה סייע להוריו לאחר הלימודים בעבודות פיזיות בשדה ובפרדס המשפחתי. הוא סייע אף בשמירה על הפרדס מפני גנבים. בגיל עשר הצטרף לקבוצת "השדה" בתנועת הנוער העובד, כעוזרו של המדריך יוסף גולומב. למד בגימנסיה גאולה בתל אביב.

2.כחבר כנסת וכשר החקלאות.

בר בסוף שנות ה-50, בעת שהיה אלוף משנה בצבא, היה שרון חבר במפא"י כחלק ממדיניותה של מפא"י לגייס לשורותיה את סגל הפיקוד הצבאי של צה"ל (לאחר שנכנס לפוליטיקה ציין שרון כי הוא זוכר את היום בו קיבל את דרגת אלוף המשנה כ"היום בו קיבלתי את תעודת החבר של מפא"י").

ב-1969 ניהל שרון משא ומתן עם המפלגה הליבלרית על הצטרפות לשורותיה בעקבות רצונו של הרמטכ"ל חיים בר לב לשחררו מצה"ל אולם לבסוף ניאות הרמטכ"ל להשאירו.

ביוני 1973 פרש שרון מצה"ל והצטרף למפלגה הליברלית, שהייתה שותפה עם תנועת החרות ב"גוש חרות ליברלים". הוא יזם יצירת גוש ימני גדול יותר ופעל להקמת הליכוד. בדצמבר 1973 נבחר לכנסת השמינית מטעם הליכוד. כעבור שנה התפטר מן הכנסת, כדי שיוכל להמשיך להחזיק במינוי של מפקד אוגדת מילואים. בשנת 1975 התמנה ליועץ לענייני ביטחון לראש הממשלה יצחק רבין.

3.הסכמי אוסלו.

בתקופת ממשלת יצחק רבין התבטא שרון בחריפות נגד תהליך אוסלו, בו ראה סכנה חמורה לביטחון המדינה, ואף אמר כי במדינה אחרת היו מעמידים לדין את רבין ופרס בשל הסכמים אלה. ביולי 1995 הוסיף ואמר, על רקע פינוי בסיסי צה"ל בשטחים:

"אם חייל מרגיש שהפקודה שניתנה לו היא בניגוד למצפונו, עליו, באופן אישי, ואני מדגיש, באופן אישי, להתייצב בפני מפקדו, להסביר לו זאת ולהיות מוכן לשאת בתוצאות".
  1. שרון ניצב, יחד עם בנימין נתניהו ומשה קצב, על מרפסת הנואמים בהפגנת הימין בכיכר ציון נגד יצחק רבין והסכם אוסלו ב'.

את הטענה שיהודי עלול להתנקש בראש הממשלה כינה שרון באותו זמן "עלילת דם"; אף על פי כן, גם לאחר הרצח קיימה איתו משפחת רבין מערכת יחסים טובה.

4.כשר הביטחון.

בשנת 1981, לאחר הבחירות לכנסת העשירית, התמנה שרון לשר הביטחון בממשלתו השנייה של מנחם בגין. האילוץ שהביא את בגין למנותו לשר ביטחון, היה בראש ובראשונה ביטחונו בכך ששרון יוכל להוביל ללא שפיכות דמים את פירוק היישובים בסיני‏. ובתפקידו זה אכן ניהל את פינוי המתיישבים מסיני והרס יישובי חבל ימית באפריל 1982.

5.השנים הראשונות בצה''ל

תחילת 1949 מונה שרון למפקד פלוגה, שירת כמפקד סיירת חטיבת אלכסנדרוני, ואחר כך כמפקד סיירת גולני. ב-1951מונה לקצין המודיעין של פיקוד המרכז, ולאחר מכן מילא תפקיד זה בפיקוד הצפון. בשנת 1952 נטל חופשה מהצבא לשם לימודים באוניברסיטה העברית בירושלים, אך נקרא לשוב לצה"ל כדי להקים את יחידה 101.

6.יחידת צנחנים 101.

בשנת 1953 נקרא שרון להקים את יחידה 101, כיחידה שתהיה מסוגלת לבצע פעולות בעומק שטח האויב, ובעיקר לערוך פעולות תגמול כנגד התקפות הפדאיוןשיצאו מרצועת עזה ומיהודה ושומרון. לשרון ניתנה האפשרות להקמת היחידה מהיסוד והוא בחר את פקודיו. תחת פיקודו הפכה יחידה 101 ליחידת הקומנדוהראשונה של צה"ל, שהתמחתה הן בסיור ושדאות והן בפעולות חבלה ותקיפה בעורף האויב. יחידה זו הנחילה לכלל צה"ל תורות לחימה וטקטיקות מתקדמות והדגישה ערכים כמו דבקות במטרה ואחוות לוחמים. היא מקצעה את תחום חיל הרגלים והיחידות המיוחדות.

היחידה ביצעה פעולות תגמול בעורף האויב בתגובה לפיגועים של מסתננים פלסטינים, בהם הפשיטה על מחנה הפליטים אל בורייג' שברצועת עזה, הפשיטה בשלג ללב חברון ב-21 בדצמבר 1953 ופעולת קיביה.

7.מלחמת ששת הימים.

במלחמת ששת הימים פיקד שרון על אוגדה 38 שהוצבה בגזרה הדרומית ותכנן את תוכניות הקרב של אוגדתו בשיתוף עם פיקוד הדרום.

בראיון להיסטוריון הצבאי עמי גלוסקא תיאר שרון, שהיה מתוסכל מהססנות הממשלה בתקופת ההמתנה ערב מלחמת ששת הימים, דברים שאמר לרבין: "אמרתי שלו היינו בשלב מסוים קמים ואומרים, תשמעו אתם, ההחלטות שלכם מסכנות את מדינת ישראל, ומאחר והמצב חמור ביותר, אתם מתבקשים להיכנס לחדר הסמוך ולהמתין פה, והרמטכ"ל ייגש לקול ישראל וישדר הודעה. הם היו מקבלים את זה בהרגשה של הקלה ורווחה. זו הייתה הרגשה שלי".

הערכתו של גלוסקא היא שדברי שרון היו בגדר הרהורים בלבד והיו רחוקים מלהוות תוכנית פעולה ממשית‏

8.יו"ר הליכוד וראש האופוזיציה.

אחרי מפלת נתניהו בבחירות של מאי 1999, נבחר שרון בספטמבר ליו"ר הליכוד, וכיהן כראש האופוזיציה בתקופת כהונתו של אהוד ברק כראש ממשלה.

ב-28 בספטמבר 2000 ערך שרון ביקור מתוקשר בהר הבית והכריז ש"לכל יהודי זכות לבקר בהר-הבית". הביקור עורר את מהומות הר הבית, והוצג על ידי הפלסטינים כעילה לפריצתה של האינתיפדה השנייה, אף כי הן ישראל והן הרשות הפלסטינית התכוננו ממושכות לעימות מזוין, ואף שהאינתיפאדה החלה בפועל יום לפני הביקור, ברצח דוד בירי ברצועת עזה. לאחר שנים נודע שככל הנראה האינתיפאדה הייתה פורצת גם ללא אירוע זה וכי ערפאת יזם אותה לאחר כישלון שיחות קמפ דייוויד‏.

שרון נחשב על פי הסקרים למועמד בעל סיכויים מועטים להיבחר שוב ליו"ר הליכוד, בהתמודדות מול בנימין נתניהו, ששב לפוליטיקה לקראת בחירות 2001, אולם נתניהו פרש מהמירוץ, לאחר שלא התקבלה דרישתו לקיים גם בחירות כלליות לכנסת. כך התפנתה הזירה לשרון, שעתיד היה לכהן כראש ממשלה למשך חמש שנים סוערות.

מדוע בחרנו בנושא?

בחרנו בנושא הזה מכיוון שרצינו ללמוד על חייו של אריאל שרון.

מהי מטרתנו בעבודה היא?

מטרתנו היא ללמוד יותר על אריאל שרון ועל התחום הפוליטי.

שאלת חקר

מדוע אריאל שרון דמות המופת?

סיכום שאלת החקר

מדוע אריאל שרון דמות מופת, אריאל שרון דמות מופת מכיוון שהוא שירת בצבא והיה שר הביטחון והוא גם הקים את יחידה 101 צנחנים.

רפלקציה על תהליך העבודה שלנו

התהליך שעברנו ביחד בזמן העבודה גיבש אותנו יותר ונהנו לעשות את העבודה הזאת. זה תהליך מאוד כיף ומהנה ונראה כי המטרה שלנו בעבודה הזאת הצליחה למדנו יותר אל אריאל שרון ולמה הוא דמות מופת ויצרנו חברות טובה יותר מכל. ובכל הפעמיים שנפגשנו היינו צוחקים ונהנים ועושים את העבודה בכיף.

למי שרוצה ללמוד בהרכבה על אריאל שרון:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4472186,00.html