אייכמן (1906-1962)

ים מור

נושא: חקר עשור- אייכמן

שם מגישה: ים מור

כיתה: ו'3

תאריך הגשה: 17.5.15

ילדותו של אייכמן

אדולף אוטו אייכמן נולד ב- 1906 ונפטר ב- 1962.

אדולף אייכמן נולד בעיר סולינגן בגרמניה. במהלך מלחמת העולם הראשונה עברה משפחתו לאוסטריה. חייו עד להצטרפותו למפלגה הנאצית היו שגרתיים למדי: הוא עבד כאיש מכירות בחברת נפט, ופוטר בזמן השפל הכלכלי הגדול בשנות ה-20.

ב-1932 הצטרף למפלגה הנאצית וב-1934 שירת במחנה ליד העיר דכאו, שכבר שימש כבית כלא ענק לאלפים שהמשטר הנאצי ביקש לחסל. במחנה דכאו התמקד אייכמן באסירים.

הפשעים של אייכמן

אייכמן הואשם בביצוע פשעים נגד העם היהודי, פשעים נגד האנושות, פשעי מלחמה וחברות ב"ארגון עוין", שהן עבירות לפי החוק לעשיית דין בנאצים ובעוזריהם משנת 1950. השופטים במשפט היו משה לנדוי, ד"ר בנימין הלוי ויצחק רווה, והתובע הראשי היה גדעון האוזנר, שפתח את דבריו בנאום דרמטי, שזכה לכינוי נאום "אני מאשים". בית-המשפט שמע יותר מ-100 עדים ועיין ביותר מ-1,600 מסמכים. במשפט טען אייכמן שרק ציית לפקודות, אך בריאיון ב-1957 אמר: "לו היינו מצליחים להרוג את כולם הייתי מאושר".

תכנון המבצע לתפיסתו

צוות חלוץ שייצא תחילה למקום היעד כדי לקבוע ולוודא את עובדת הימצאותו של אייכמן ואת סבירות התנאים לביצוע הפעולה, וכוח נוסף שיהיה ערוך ומוכן לפעולה, אך יחכה לתוצאות צוות החלוץ בטרם ייצא אף הוא אל הדרך.

איסר הראל כתב בספרו "הבית ברחוב גריבלדי": "את הצוות המבצעי של כוח המשימה אפשר היה לגייס ממקור אחד בלבד: יחידת המבצעים של שירות הביטחון שהכרתיה היטב", כולם היו בעלי תושייה בעבודה. הם נבחרו בקפידה רבה מבחינת כושר וסגולות ואופי".

את ראשי היחידה שהוקמה מקרב אנשי קבוצה זו הכיר איסר עוד מתקופת היותו מפקדם הישיר בשירות הביטחון הכללי.

תפיסתו של אייכמן

אייכמן נחטף במאי 1960 על-ידי המוסד ממקום מגוריו בארגנטינה, ששם חי בשם ריכרדו קלמנט. ארגנטינה הגישה תלונה רשמית למועצת הביטחון של האומות המאוחדות, וזו הוקיעה את החטיפה אך הכירה בצורך להעמיד את אייכמן למשפט.

בבחינת האלטרנטיבות המבצעיות גובשה תוכנית לחוטפו בקטע הדרך שבין תחנת האוטובוס בה נהג לרדת לבין ביתו. כך ניתן היה להפתיעו כשהוא בגפו, להתגבר עליו בקלות ולשחררו מבלי להסתבך אם היה מתברר שנפלה טעות בזיהויו.

בשל תנאי השטח, תוכנית זו דרשה תכנון מדויק של מקום החטיפה וזמן החטיפה – בכיסוי החשיכה. הוחלט גם לבצע זאת באחד מימי החול של השבוע.

בתוכנית הרחבה הוכנו שני בתי מבטחים ברובע עשיר של בואנוס-איירס. מיקומם היה כזה שאיפשר להגיע אליהם מסביבת מגורי החשוד מבלי לעבור בעיר עצמה ותוך שימוש בנתיבים שעומס התנועה בהם היה קטן בשעות הביצוע.מהלך המשפט

משפטו של הפושע הנאצי, אדולף אייכמן, התקיים בשנת 1961 בירושלים. היה זה משפט של האישיות הנאצית הבכירה ביותר שהתקיים בישראל. משפט זה היה אבן דרך בעיצוב יחסה של החברה הישראלית לשואה ובקיבועה של מדינת ישראל כנציגת קורבנות השואה.

משפט אייכמן נפתח במרץ 1961, בראש התביעה עמד עו"ד גדעון האוזנר.

המשפט נערך בבית-המשפט המחוזי בירושלים בחודשים דצמבר–אפריל.אייכמן היה ראש אגף המבצעים של האס-אס. בהפעלת התוכנית הנאצית להשמדת יהודי אירופה.

הוא נמצא אשם ונגזר עליו דין מוות. עונשו היה גזר-דין מוות הראשון והיחיד בתולדות מדינת ישראל. ערעורו של אייכמן לבית-המשפט העליון נדחה במאי 1962.

עדים במשפט אייכמן-גנזך המדינה Eichmann Trail Witnesses

מקורות מידע