נלסון מנדלה

העבודה של אופק זלמן וניקול ליטבינצוק

הסיבות לבחירתו של נלסון מנדלה לדמות מופת

לפי דעתנו נלסון מנדלה היה איש חשוב שתרם רבות למדינות העולם והצליח להביא שלום עולמי לבין בני העור הבהיר לבין בני העור הכהה ובנוסף מרות הקשיים שהיו בדרכו של נלסון מנדה הוא לא הפסיק להילחם על חלומו...

אנו מאוד שמחות שהכרנו ולמדנו על דמות מופת זו... נהנו מאוד מעשיית העבודה ומלמידה מחשבתית...

נלסון מנדלה הקדמה

נלסון מנדלה נולד ב-18 ביולי 1918 בדרום אפריקה. אביו הנרי מגדאלה מנדלה היה ראש כפר הולדתו ולמשך שנים שימש כיועץ למנהגיו של שבט התמבו. עם מות אביו הפך מנדלה לבן חוסתו של ציף שבט התמבו. והיה מיועד לכהן כציף במקומו.

הסיבות שהובילו להגדרתו של מנדלה כטרורויסט בחלק מהמדינות.

בשנת 1942 הצטרף מנדלה שירות מפלגת השחורים האפריקאי. ב-1952 הוא נבחר לרכז מתנדבים בקמפיין התנגדות למשטר האפרטהייד. הוא נסע ברחבי דרום אפריקה ואירגן פעילויות מחאה נגד חוקי ההפרדה הגזעית המפלים נגד השחורים המהווים את רוב המדינה. בנאומיו של מנדלה הצהיר כי הוא מוכן למות כדי לקדם את מטרתו. בנובמבר 1962 הוא הורשע ונידון למאסר של 5 שנים. בשנת 1964 ב-11 ביוני הוא הואשם שוב בפעיליות חבליניות ובקשירת קשר נגד המשלטון ונידון למאסר.
Big image

לאחר שחרור נלסון מנדלה.....

כאשר נלסון מנדלה השתחרר מהכלא מנדלה ודה קלרק הובילו את דרום אפריקה לפירוק משטר ההפרדה הגזעית ולעריכתן של בחירות דמוקרטיות אמיתיות ראשונות ב־1994, שבהן הותר לראשונה לאזרחים שחורים וצבעוניים (בני תערובת) להצביע. על פעילותם זאת זכו מנדלה ודה קלרק בשנת 1993 בפרס נובל לשלום בבחירות שנערכו בין 26 ל- 29 באפריל 1994 זכה ה־ANC לרוב בפרלמנט, אולם רוב קטן משני שליש מהחברים הדרוש לשנות את החוקה. ב־9 במאיי בחר בקייפטאון הפרלמנט החדש במנדלה לנשיאה השחור הראשון של דרום אפריקה, כאשר הנשיא היוצא דה קלרק נבחר כסגנו.
Big image

השפעתו של נלסון מנדלה על העולם....

נלסון מנדלה השפיע על עולמנו בכך שזכה בפרס נובל לשלום, והיה הנשיא השחור הראשון בארצו, מנדלה היה זה שהוביל מעבדות לחירות, בנוסף מנדלה היה דמות נערצת ועשה שלום בין בני צבע העור הבהיר בין בני צבע העור הכהה.
Big image

וזהו סרטון על נלסון מנדלה.. צפייה מהנה

זמן אפריקה - נלסון מנדלה

מה למדנו על הדמות?

למדנו על הדמות שהיא הייתה שוחרת שלום.. ורצתה לקיים שלום בין בני העור הבהיר לבין בני העור הכהה..בנוסף למדנו על נלסון שהוא איש מאוד משפיע ברוב מדינות העולם
מגישות....

אופק זלמן וניקול ליטבינצוק

מכיתה ו2