ניוזלטר אגף אמנויות משרד החינוך

corona art

עריכה ועיצוב - לירון לבינגר וערן לבני

פתח דבר- מיקי בנאי מנהלת האגף

בימים אלו אנו חשים כמה הקיום האנושי יכול להיות שברירי וההמשכיות אינה מובנת מאליה ואנו נאלצים לשבור באחת מסורות עמוקות ומושרשות כמו לחגוג את חג הפסח בהסגר פיזי וחומרי כאחד..

מסתבר שלצד ההסגר הפיזי מתפרצות האמנויות ולמעשה נמצאות בכותרות מדי יום. כוחן של האמנויות עולה ושובר שיאי צפייה. הצגות של טובי התיאטראות בארץ, קונצרטים ומופעי מוזיקה, סרטים, מופעי מחול וסיורים וירטואליים במוזיאונים, הכול הפך באחת לנגיש יותר, ואף חינמי ברובו ובמידה לא מבוטלת של הכלה, נרתמו מאות אמנים בארץ ובעולם להפיג לכולנו את הקושי המובן מאליו. ומדברי גדעון עפרת "כי כשהתותחים יורים, המוזות רק שרות"!

כך גם צוות אגף אמנויות אשר נרתם מידית עם תחילת המשבר, למעבר מהכיתה הפיזית אל המרחב הווירטואלי, להקלטת עשרות שיעורים בכל תחומי האמנויות במערכת השידורים הלאומית, בכל גילאי החינוך ולכל המגזרים. שעורים אלה יהוו תשתית חדשה ועדכנית ללימודי האמנויות בעתיד ואף יוכנסו למערכת השיעורים הלאומית כחלק משינוי אסטרטגי של הלמידה מרחוק.

לימים טובים ובריאים, תודה אישית ללירון וערן עורכי הניוזלטר וכל השותפים המופלאים באגף המלקטים עבורנו את המיטב .

שומרים על הכללים

בריאת האדם - מיכאלאנג'לו

בריאת האדם - מיכאלאנג'לו

הסעודה האחרונה (בזום) לאונרדו דה וינצ'י

הסעודה האחרונה (בזום) לאונרדו דה וינצ'י

~~~~~~~~~

Oh my Corona - אמנויות באולפני מטח

~~~~~~~~~

אמנויות באולפנים

כבר 3 שבועות 6 ימים בשבוע מ 7:00-19:00 כמו מכונה משומנת מצלמים שיעורים ליסודי במט"ח בתל אביב. הכללים נשמרים: מודדים חום לובשים כפפות שמים מסכה אבל פה: " שקט מצלמים"

בתוך האולפנים והמשרדים שהוסבו לאולפנים נמצא מורות לאמנות שמדברות לכל ילדי ישראל כאילו הן בכתה הפרטית שלהן באופן אישי ויצירתי,

שיירה של מורים ומורות למוסיקה ומחול שמצטלמים ומצטלמות באולפן וכל האולפנים מתרגשים : " יש שיר של יום" או "אום כל תום"

וגם תאטרון וקולנוע ומדיה שנכנסים ויוצאים ומגיעים לכל בית בישראל.

כל השידורים יעלו לאתר השידורים הלאומי גם אחרי פסח. מכיוון שהמגפה לא תחלוף עד אז אנחנו עוד נמשיך לצלם: לא רק ביסודי גם בגן ובעל יסודי.

מערכת השידורים הלאומית

אמנות הברידית

בעקבות שיעור "יצורי כלאיים באמנות" למדו התלמידים מהם יצורי כלאיים(היברידים), הרחיבו אופקים אודות יצורי כלאיים בתרבויות השונות, בטבע ובאומנות .

יצרו, לפי משימה שניתנה להם בעל חיים היברידי. קראו לו בשם המתאים למורכבותשלו.עפ"י החיות המרכיבות אותו הגדירו תכונות ועיצבו את איזור המחייה המתאים לו.

~~~~~~~~~~

למידה מתוקשבת בימי קורונה

~~~~~~~~~

במגמות רדיו - "משדרים עסקים כרגיל"

בימים המורכבים האלו נגיד מילה טובה לתחנות רדיו חינוכיות שמוצאות את הדרך לקיים שגרת שידורים למרות שאין לימודים: תיכון שער הנגב שידר תוכנית מיוחדת דרך הזום. באולפן ישבה סטודנטית ממכללת ספיר שהעלתה את המורה לרדיו בתיכון ד"ר אלה בן עטר והן הובילו תוכנית ראיונות עם צוות חינוכי ותלמידים.


רדיו אשל הנשיא מקיים מגזין חד שבועי גם דרך הזום. התלמידים מראיינים בנושאים אקטואליים משולבים בבידור. בהובלת אמיר ברקאי מנהל הרדיו והמורה דוד נחל


ברדיו קול השפלה ברחובות ממשיכה שגרת השידורים שהתלמידים מקליטים בבית תכניות כולל ראיונות טלפוניים ושולחים את התוכנית לשיבוץ לשידור. כמו כן הוקם אולפן רדיו מצולם בשיתוף מחלקת הנוער ברחובות ובכל יום, שני תלמידי רדיו מבית הספר "דה שליט" מקבלים אישור "עובד חיוני בהתנדבות" ושותפים לשידור.

"מדברים בשירים" באגף א' חינוך ילדים ונוער בסיכון

בשבועות האחרונים מופעלת באגף תכנית מיוחדת בשם "מדברים בשירים" ששמה דגש על חיזוק קשר וחיבור בין בני הנוער לבין עצמם ובינם לבין הסובבים אותם, באמצעות שירים. התכנית פותחה במסגרת מיזם "מוזיקה ככלי לדיאלוג" ומנוהלת על ידי ד"ר אורי לשמן מבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב, בשיתוף עם תחום תרבות ואומנות באגף. בני הנוער מעלים שירים באמצעות אתר אינטרנט מיוחד של "מדברים בשירים", ומתקשרים בווטסאפ ובשיחות "זום". הממשק מהווה קטליזטור לאוורור רגשות, שיתוף ודרך יצירתית לאנשי המקצוע להישאר בקשר עם בני הנוער.

מנהל אגף א' חינוך ילדים ונוער בסיכון חיים מויאל, מנהלת המחלקה לרווחה, קהילה והורות: תמר פתחיה, מדריכה ארצית לתרבות ואומנות: אורנית לוי ספקטור

"שיר של יום" - שרים יחד באנגלית


תלמידי מחוז הצפון שרים עם תזמורת "סימפונט" רעננה

במסגרת התכנית הלאומית של משרד החינוך לקידום השפה האנגלית בבתי הספר היסודיים, פועלת זו השנה השנייה ברחבי הארץ תכנית המעודדת לימוד אנגלית באמצעות שירים דרך הנאה ושמחה.

בסוף חודש מרץ היה אמור לקיים הפיקוח על הוראת האנגלית בשיתוף עם הפיקוח על המוזיקה אירוע שיא מוזיקלי . לצערנו, עקב הנסיבות בוטל הכנס, בניסיון ליצר חלופה לאירוע, יזמו מארגני הכנס מפגש וירטואלי בזום עם מנצח הסימפונט רעננה דודי זבה שניגן על הפסנתר מביתו בעוד התלמידים שרו מהבית את השירים, מפגש וירטואלי נוסף יתקיים ככל הנראה לאחר חופשת הפסח בסיוע מט"ח. אין ספק שכנס זה הינו יוזמה ברוכה, פרי של שיתוף פעולה פורה בין תחום האנגלית ותחום המוזיקה שסחף אחריו בהתרגשות ובציפייה מנהלים, מורים ותלמידים מכל רחבי המחוז.

זמן קורונה

מצגת השראה שהכין עבורנו רעי רביב מתנועת תרבות - במקום השתלמות מורים שהתבטלה

אמנות - נגד בדידות

אמנויות לדוברי השפה הערבית – בצל התפרצות וירוס הקורונה تعلم عن بعد بفترة انتشار فيروس الكورونا

בין שלל מגוון התוכניות של האגף לאמנויות שנועדו במיוחד להפעלת לימודי אמנויות במסגרת למידה סינכרונית מקוונת מרחוק בתקופת התפרצות וירוס הקורונה, חלק מתוכניות וחומרי הלמידה הותאמו במערכי שיעורים דיגיטליים מיוחדים, כולל הכנת פעילויות וזמני השידור בשפה הערבית, בשיתוף פעולה מלא בין אגף א' לאמנויות לבין אגפי דוברי ערבית במשרד החינוך, אגף א' בכיר לחינוך בחברה הערבית, האגף חינוך לדרוזים ואגף חינוך בחברה הבדואית. מובלים: ד"ר תייסיר חדאד, מגזר ערבי, סוהאד טרביה, מגזר דרוזי, בלאל בדארנה, מגזר בדואי.

1- העלאת יחידות לימוד בשפה הערבית, שיעורים דיגיטליים, כולל הפעלות לתלמידים אשר הועלו באתרי בתי הספר, דפי הפיסבוק, ובכל הפורטלים של אגפי דוברי ערבית.

2- צילום שיעורים בכל תחומי האמנויות המיועדים לבתי ספר יסודיים, במסגרת השידורים הארציים במט"ח, בשיתוף עם אגף יסודי.

3- הכנת תכנית מיוחדת לעריכת צילום סרטונים בשפה הערבית בתחום התאוריה למגמות המוזיקה

4- העלאת חוברת שיר של יום בשפה הערבית.

5- שינוי במערך הקריטריונים בשל הפעלת המודל המוזיקלי בתקופה זו במסגרת שיעורים מרחוק.

6- הכנת יחידות לימוד לכל שכבות הגיל בשיתוף עם קבוצות מורים מובלים בכל המגזרים ערבים, דרוזים ובדואיים.

مواضيع الفنون لناطقي اللغة العربية – في ظل انتشار فيروس الكورونا

من بين البرامج التعليمية الغنية في قسم الفنون، والتي تم اعدادها خصيصا لنشرها وتعلمها عن بعد بطريقة محوسبة في فترة تفشي وانتشار فيروس الكورونا في البلاد، قسم من المواد التعليمية قد تم اعدادها وتقدميها باللغة العربية من خلال دروس محوسبة خاصة تحضير فعاليات تعليمية وبث دروس مصورة باللغة العربية. بالتعاون مع قسم الفنون، اقسام ناطقي اللغة العربية في وزارة التربية والتعليم، قسم كبير للتعليم في المجتمع العربي، قسم التعليم الدرزي وقسم التعليم البدوي.

بتوجيه كل من : د. تيسير حداد عن التعليم العربي، سهاد طربيه عن التعليم الدرزي، بلال بدارنة عن التعليم البدوي

1. تحميل دروس محوسبة، نشاطات وفعاليات في شتى مجالات الفنون باللغة العربية ونشرها على مواقع المدارس، مواقع التواصل الاجتماعي، ومواقع اقسام ناطقي العربية

2. تصوير دروس ، نشاطات وفعاليات تعليمية في برنامج منظومة البث القطرية في مطاح، بالتعاون مع قسم التعليم الابتدائي

3. اعداد منظومة بث خاصة عبارة عن تصوير افلام قصيرة لتعلم موضوع النظريات الموسيقية لفروع البجروت.

4. تحميل واستخدام فعاليات كراسة اغنية لكل يوم ، باللغة العربية.

5. تعديل في معايير تفعيل المدارس العازفة، لتنفيذ دروس مباشرة عن بعد.

6. بناء وتخطيط وحدات تعليمية لكافة الفئات العمرية بالتعاون وبمشاركة من مجموعات معلمين لديهم الخبرة والمهنية المطلوبة.

بقلم : الدكتور تيسير حداد

להמשך קריאה

ומה קורה בימים של קורונה ב20 קהילות המורים שלנו הפרוסות בכל הארץ?

ממשיכים להפגש, לעבוד, לתמוך ולהתייעץ

עכשיו כשבתי הספר סגורים, חשוב לנו לחזור בעצמנו למסלול הלמידה ברשת. נכחנו כי לקהילות אלה יתרונות רבים, כמו ויסות של לחצים וגמישות מחשבתית אשר תאמץ שימוש בכלים פדגוגיים ומקצועיים שטרם נוצלו וכבסיס להוראה בעתיד. במצבנו גם למרחק הפיזי יש פחות משמעות וייתכן כי הקהילות העתידיות שלנו יישאו יותר אופי וירטואלי, מאחד ומחבר בין קהילות מכל קצוות הארץ ואולי אף מחוצה לה. פשוט כי למדנו שגם זה אפשרי.

אז למה אתם מחכים? הצטרפו בעצמכם לאחת הקהילות...כי העתיד כבר כאן!

להרחבה נוספת:

~~~~~~~~

למידה מתוקשבת בימי קורונה מהשטח

~~~~~~~~

סרטים יוצרים שינוי

כמו כולם גם אני עוקבת בדאגה רבה אחר התנהגותם חסרת האחריות של חלק מאזרחי ישראל בכל המגזרים. הקנסות והאכיפה המשטרתית הם דרך אחת לטפל בעניין ואולי לא תמיד הדרך האפקטיבית ביותר. כאשת חינוך אני מאמינה שלפני המקל (הקנס/עונש) צריך להגיע חינוך המושתת על הסבר לוגי, ערכי ואנושי. לא בכדי הנושא השנתי הנבחר הינו "ערבות הדדית" ועל עם ישראל נאמר "כל ישראל ערבים זה לזה". לכן יזמתי יחד עם כל תלמידי בית הספר מיזם מרהיב וייחודי שבו הם פונים לכל האזרחים מסבירים ומבקשים מהם להישאר בבתים במיוחד עכשיו רגע לפני שמתחיל חג הפסח. התוצר הסופי שנעשה במסגרת פרוייקט קולנוע "סרטים יוצרים שינוי" הינו סרטון מיוחד במינו הכולל את התוצרים של כלל התלמידים.

אני סמוכה ובטוחה שפנייתם של התלמידים/ות תגיע היישר לליבם של האזרחים ותוביל שינוי, למעננו, ולמען העתיד של כולנו.

בהזדמנות זו רוצה להודות בראש ובראשונה למנהלת בית הספר זיו טוגנדר אלמוג שהובילה יחד איתי את היוזמה, לכל המורות/ים שעשו הכול כדי להנחות ולדרבן את תלמידיהם ובעיקר לתלמידים/ות שחשבו, יצרו והפיקו תוצרים מעוררי השראה.

אנה שניידר

חטיבת שטקליס נתניה

כל "שטקליס" ערבים זה לזה - המיזם החברתי הגדול של חטיבת "שטקליס" נתניה

גם בימים של בידוד לא מפסיקים לנוע- עירוני א' ת"א מגמת מחול

My Movie

חוגגים יחד ולחוד- מגמת קולנוע ומדיה (תקשורת) בית ספר גוונים

תעבירלי

תנועה בשרשרת- מגמת מחול תיכון הרצוג בית חשמונאי תוצרים של למידה מרחוק בימי קורונה

מגמת מחול תיכון הרצוג 2020

צוות מגמת אמנות בתיכון מנור כברי

שיעור למידה מרחוק, של צוות מגמת אמנות בתיכון מנור כברי, הנחייה הייתה ליצור מסכה -בהשראת הקורונה וחג הפורים. בהתייחס למימד הפיסולי של המסכה שהיא שטוחה אך מכסה גוף תלת ממדי, להתייחס לפונקציונליות שלה אך גם למשמעויות של הדימוי עצמו: המסכה מסננת, חונקת, מצילה מוחקת זהות.
ההסגר/ תחרות קורנדה

לומדים תיאטרון בימי הקורונה

ההכרח של הימים האחרונים להתארגן באופן מיידי להוראה מרחוק ולמידה מקוונת, הניבו תוצרים מופלאים. תרגילים והפעלות יצירתיים, שיעורים מוקלטים, רעיונות מעולים לשימוש במדיה הדיגיטלית ועוד ועוד. כל אלה מרוכזים בשני מאגרים עיקריים: המתעדכנים מידי יום בתכנים נוספים.

במהלך השבועות האחרונים צולמו שיעורים בתחום התאטרון בקבוצות הגיל השונות

לדוגמא: שיעור בנושא מסע בדמיון לכיתות א, ב' המורה נורית אייל ,

שיעור בנושא תלבושות מעיתונים , כיתות א', המורה נורית איל. שיעור בנושא רכיבי התאטרון לכיתות ד'- ו', שיעור בנושא תאטרון חפצים ועוד..


התקיימו שני מפגשי זום עם כ 2000 תלמידי תאטרון בחט"ע

מפגש עם השחקן תומר קאפון.

במהלך שעה תומר ענה על שאלות תלמידים (השאלות שהוכנו מראש ונשלחו על ידי תלמידים ומורים). תומר סיפר על תהליכי העבודה שלו, מקורות ההשראה, תהליכי היצירה עם בימאים בטלוויזיה ובקולנוע וההשוואה לתאטרון. התלמידים התלהבו מאוד להיפגש עם שחקן פופולרי בימים אלה כשהם נמצאים בביתם.


את מאגר הפעילויות ניתן למצוא בקישור למטה

Big picture

חלון אחורי - מגמת קולנוע, בית חינוך מגידו

אנו מתבוננות/ים בימים האלה לא מעט בחלונות ומבעדם. מתרשמות/ים משינויי האור וחילופי העונות והחלון, הוא מסתדר טוב בלהיות מטפורה. יוצרות/ים: קולנוע מבית חינוך מגידו: ח, ט, י, יא בהנחיית רותם קיפניס
חלון אחורי

~~~~~~~~~

ובינתיים בעולם... אמנות בימי קורונה

Covid 19" Exhibition"
Exquisite Corps (42 choreographers, 1 dance)
Music In the Time of Corona in Italy ~ Bella Ciao

~~~~~~~~~

מאגרי מידע בתחומי הדעת

~~~~~~~~