גאוגרפיה אדם וסביבה

אגרת טבת - שבט תשע"ו

דבר המפמ"ר - פנינה גזית

האיגרת שלפנינו מסכמת פעילויות נבחרות ב"גאוגרפיה – אדם וסביבה" בחודש טבת ותשקיף לחודש שבט. שמות שני החודשים הללו נגזרו במישרין או בעקיפין מתחומי העניין של תחום הדעת: בארמית "טבת" הוא טביתו - tebitu, שמשמעותו - "משהו ששוקעים בו". נראה כי בעקבות הגשמים והבוץ העמוק, אשר מאפיינים את החודש, זכה לכינוי זה. גם מזל החודש – גדי מתקשר לאקלים שבו - "יוצאים הגדיים למרעה בשדות". לאחר שירדו גשמי ברכה והחלו העשבים הרכים לכסות את פני הקרקע, נהגו להוציא את הגדיים למרעה. משמעות החודש "שבט" - "סבטו" מלשון "מכה", על שם הרוחות הנושבות בו. יש הטוענים כי שם החודש הוא מלשון "ענף זמורה", המסמל את פריחת האילנות בחודש הזה. זהו חודש בו חורף ואביב נפגשים - הגבול בין שיא החורף לראשית האביב.

גם אנו נמצאים בעונה חשובה ובעיצומה של העשייה: חידון סובב ישראל שלב מחוזי וארצי, פורום שני למורי על יסודי בנמל אשדוד, סיורים, מועדוני מורים במחוזות, השתלמויות מקוונות, שיעורים ומפגשים סינכרוניים וכנסים מחליפי פורום שלוש, אשר כולם הם תוצר של שיתופי פעולה בין המשרד ועם גופים מחוצה לו: כנס יקום וחלל עם המדעים וקרן רמון, כנס זרקור למזרח התיכון יחד עם מורי ערבית ואסלאם, כנס החינוך הסביבתי לו שותפים גופים ירוקים רבים ומקצועות משיקים וכנס מדעי כדור הארץ יחד עם העמותה הגאולוגית הישראלית ומכון דוידסון במכון ויצמן.

אגרת זו מוקדשת ל"עשייה בשטח" - עשייה מבורכת של מורים ומדריכים כחלק משגרת לימודים מגוונת ומיטבית.

Big image

אות הוקרה מהאגודה הגאוגרפית הישראלית לדגנית שדה על תרומתה הייחודית והמשמעותית לחינוך הגאוגרפי בישראל

בכנס האגודה הגאוגרפיה הישראלית תשע"ו הוענקה לדגנית שדה תעודת ההוקרה על תרומתה הייחודית לחינוך הגאוגרפי בישראל ולקידומו של מקצוע "גאוגרפיה – אדם וסביבה" במערכת החינוך ובקהילה.

במשך שנים רבות דגנית שדה שמשה מורה לגאוגרפיה ורכזת מקצוע בבית הספר העל יסודי אורט "פסגות" בכרמיאל ומדריכה מחוזית וארצית מובילה בפיקוח על הוראת הגאוגרפיה.

דגנית הובילה פעולות רבות בתחום הפיתוח הפדגוגי: השתתפות בכתיבת תכניות לימודים חדשות, פיתוח חומרי לימוד עדכניים ודרכי הוראה, למידה וההערכה המותאמות למאה ה-21 .

דגנית תרמה רבות להפיכתו של המקצוע לפורץ דרך ומוביל חידושים פדגוגיים והיתה שותפה מלאה לתהליכים הקשורים ליעדים מרכזיים של הפיקוח על הוראת "גאוגרפיה – אדם וסביבה": הטמעת תכניות לימודים חדשות, שילוב של כישורי חשיבה ותקשוב בתהליכי ההוראה – למידה – הערכה, הנחלת הלמידה המשמעותית, שילוב למידה בדרך החקר בהוראה, כתיבה והפקה של חידונים בית-ספריים ומחוזיים, כתיבה ועריכה של עלונים למורי הגאוגרפיה, ריכוז וארגון השתלמויות למורים והשתתפות פעילה בפרוייקט החלוץ: בחינת הבגרות המתוקשבת.

כל האמור לעיל, נעשה מתוך אהבת המקצוע והכרה בחשיבותו, התלהבות, מסירות והשקעה ובכך דגנית תרמה רבות להנחלת הידע הגיאוגרפי ואהבת המקצוע לתלמידים, לפרחי הוראה ולמורים.

יישר כוח!

אנו מאחלים לדגנית, שפרשה לגמלאות, הצלחה בכל אשר תפנה !

מן השטח - מועדוני המורים שלנו:

.

ישראל נגלית לעין

ישראל נגלית לעין הוא מיזם קהילתי לתיעוד, לגיבוי ולהצלה של תמונות המדינה, תושביה ותולדותיה. מטרותיו - לחזק את השותפות של תושבים מכל שדרות הציבור בסיפור המורשת הישראלי לדורותיו, על ידי שיתופם כמתעדים או מתועדים במפעל לתיעוד חזותי ושימור של תמונות מאלבומים פרטיים.

בבית הספר בית הצייר בחרו לתעד במסגרת "גאוגרפיה - אדם וסביבה" את אנשי השכונה בעבר ואת סיפוריהם .הפעילות נעשית תוך שיתוף פעולה עם המינהל הקהילתי כדי ליצור תיעוד באבן. התמונות מועברות לעיבוד ומוצגות במקומות שונים בשכונה בצירוף הסבר כמו שנעשה בעבר בחלקים שונים של העיר. התלמידים יאספו את התמונות יתעדו את הסיפורים של אנשי השכונה. בנוסף התלמידים יצלמו את בתי השכונה כיום וישוו אותם לתיעוד מהעבר יראו וילמדו על השינוי שחל במרחב של השכונה שבה נמצא בית הספר.

גם בית הספר הדו-לשוני שותף לפרוייקט. בבית הספר אוכלוסיית תלמידים מעורבת - יהודים וערבים. הם מתעדים את המשפחות תוך שיתוף פעולה בין התלמידים היהודים והערבים כאחד.

פרטים נוספים על הפרוייקט בקישור הבא

קמפוס בית יציב - לקבוצת מורי יסודי ולקבוצת מורי העל יסודי

בשבוע הראשון של השנה (האזרחית) החדשה התכנסו שתי קבוצות של מורים מובילים בבתי הספר היסודיים והעל יסודיים לקמפוסים של שלושה ימים להשתלמות על "דרכים אחרות ללמידה" להעמקת הלמידה המשמעותית.

שתי הקבוצות כללו מורים צעירים יחד עם מורים ותיקים, מכל קצות הארץ, מכל מגזרי החינוך בארץ: יהודים, ערבים ודרוזים, דתיים וחילוניים. תוך זמן קצר המורים הכירו זה את זה ושכחו שנפגשו לראשונה לפני כמה שעות.

מורי העל יסודי ניסו והתנסו בדרכים שונות להוראה, וכמיטב המסורת הוקדש היום השני לסיור. הקבוצה ביקרה במרכז ג'ו אלון לתרבות הבדואים, באתרים מעניינים בבאר שבע – כאלה שמראים את הדברים החדשים והמרתקים המתרחשים בעיר הדרומית (אזורים של תעשיות סייבר והיי טק שמתרכזים בהם משרדים של חברות בינלאומיות, פארק נחל באר שבע ועוד), וכן - במעבדה לחישה מרחוק באוניברסיטת בן גוריון. הקבוצה התנסתה במחקר של שינויים סביבתיים באמצעות גוגל ארץ, למידה תוך שימוש בכלים שיתופיים ועוד - כלים ושיטות שניתן ליישם בעבודת ההוראה ולהפוך אותה מעניינת ורלוונטית יותר עבור התלמידים והמורים.

הקבוצה האחרת – המורים בבתי הספר היסודיים התמקדה בפדגוגיה מקדמת הוראה משמעותית, בגיוון דרכי ההוראה כמו: הוראה באמצעות תצלומים, תמונות וסרטים, ויחידת הוראה מפעילה- קונסטרוקטיביסטית. קבוצה זו יצאה לסיור בירוחם, המתפתחת והגדלה בשנים האחרונות, תוך כדי פגישה עם תושבת המקום וכן חשיפה לחידושים ולשילוב מרתק של טכנולוגיה ב- MindCet שהיא "חממה" טכנולוגית לפיתוח מיזמים חדשניים בתחום החינוך תוך שילוב טכנולוגיות מגוונות שמקום מושבה בירוחם בחסות מט"ח. הסיור כלל גם נסיעה לים המלח וסיור במפעלי "ים- המלח" תוך דיון בדילמות הסביבתיות של האזור.

האכסנייה הידידותית והטעימה בבית יציב תרמה רבות ללמידה ולאווירה של ההשתלמות. את הקמפוסים הובילו מדריכות ארציות ל"גאוגרפיה – אדם וסביבה": חנה סיון על יסודי, דרורה נגב – יסודי.

אנחנו מקווים שכל המורים שהשתתפו חזרו בשמחה למקומותיהם, ישתמשו בכלים החדשים שהם למדו ואף יפיצו אותם בין עמיתיהם.

טו בשבט, חגיגה גאוגרפית ב"שביל ישראל" עם google street view

בט"ו בשבט ה25/1/16 גוגל משיקה מיזם חדש בשיתוף עם החברה להגנת הטבע: שביל ישראל ב street view

סיורים ב"שביל ישראל" בפעילות וירטואלית לתלמידי יסודי ולתלמידי על יסודי. זו הזדמנות נהדרת לחגיגה גאוגרפית ישראלית. פרטים באתר המפמ"ר וברשימת התפוצה.

כנס רמון - לחינוך וחלל 04/02/2016

"כנס רמון- לחינוך וחלל"

יתקיים ביום ה' כ"ה שבט 4.2.2016 החל מהשעה 14:30. במהלך הכנס תוצג תערוכה ומתוכננות הרצאות מרתקות.

הפיקוח על ה"גאוגרפיה - אדם וסביבה" שותף לכנס זה, המתייחס לתכניות הלימודים בכיתות ח' ובחט"ע "כדור הארץ והסביבה". לרישום ופרטים (השתתפות בכנס יכולה לשמש כחלופה לפורום שלישי)


הרצאות סינכרוניות למורים ולתלמידים במסגרת שבוע החלל תשע"ו

במסגרת אירועי שבוע החלל הישראלי 2016 אנו שמחים להזמינכם לסדרת הרצאות מקוונות- אקדמיה ברשת, אשר יתקיימו בין התאריכים 31.1.2016 – 4.2.2016 לפרטים נוספים

פורום שני - נמל אשדוד 16/02/2016

הפורום השני של המורים לגאוגרפיה - אדם וסביבה לשנה זו יתקיים ביום שלישי ז' אדר א' ה 16.2.2016 בנמל אשדוד.

מרכז המבקרים והכנסים של חברת נמל אשדוד מארח אותנו. הפורום יכלול שתי הרצאות על הכרות עם מרכז המבקרים וסיור רכוב ברחבי הנמל.


* קיומו של הפורום בתוך שטח הנמל מחייב הערכות מיוחדת הכוללת הסדרת אישורי כניסה לשטח הנמל. אנו נסדיר אישורי כניסה למורים שירשמו לפורום עד 10.2.2016.


* הכניסה לשטח הנמל אפשרית בכלי רכב פרטיים או במוניות שרות המורשות להכנס לשטח הנמל (מתאים לאלה שמתכוננים לבוא בתחבורה ציבורית).


לפרטים ולהרשמה

כנס "זרקור למזרח התיכון" בשיתוף פעולה עם הפיקוח על הוראת ערבית ולימודי איסלם

ביום שלישי כ"ח אדר א' ה 8.3.16 בין השעות 19:00-15:30 ייערך במט"ח כנס בינתחומי למורי "גאוגרפיה - אדם וסביבה" ומורי "ערבית ולימודי האסלאם" - הזמנה ורישום באתר המפמ"ר (השתתפות בכנס יכולה לשמש כחלופה לפורום השלישי)

בחינת הבגרות ב"גאוגרפיה – אדם וסביבה" במתכונת החדשה

שנת הלימודים הנוכחית, תשע"ו, נפתחה בסימן של הטמעת שינויים מהותיים וחשובים במסגרת התכנית המערכתית "למידה משמעותית". השנה, לראשונה, ייגשו תלמידי כיתות י"א במגמת "גאוגרפיה - אדם וסביבה" לשאלון חיצוני אחד המהווה 70% בנוסף ללמידה והערכה בדרכים חלופיות המוערכת בבתי הספר.

הנחיות לקראת בחינות הבגרות

א. חטיבה עליונה – תכניות לימודים

ב. חטיבה עליונה – חלופות בהערכה

ב. בחינות בגרות – הנחיה לבגרות