יסודות התרבות

מאיה מאיר

ידע

בשיעורים עד כה למדתי על התפתחות האנושות, התרבות, והחשיבות שלה. למדתי כיצד התרבות התפתחה לצד האנושות, כיצד לאורך השנים היא השתכללה ביחד עם האנשות. למדתי על טקסים והרגלים (שעליהם ארחיב בתיבה האחרונה). למדתי מה היא תרבות- כל דבר שנוצר על ידי האדם. למדתי על הקולנוע והתאטרון- עד כמה פתיחה וסאונד חשובים בתחילתו של סרט או בתחילת הצגה. מאז אותו שיעור, כשאני צופה בסרט אני מתרכזת מאוד בהתחלתו, כי אני מבינה כמה השפעה תהיה לפתיחה על ההמשך.

מיומנות

במסגרת השיעורים רכשתי מיומנויות חדשות במחשב. הלינו, הסמור, אלו אתרים שלא הייתי יודעת על קיומם ללא השיעור, והאמת היא שיכול להיות בהם שימוש רב. למדתי להעביר מילים לתמונות (משימת השמות עם חפצים) וזה דבר שלא ידעתי לעשות קודם. בחברה שלנו, מעודדים כתיבה, וארוכה כמה שיותר. ופתאום, להעביר בעזרת חפצים שלי את האישיות שלי- זה שונה. אחרי המשימה הזו למדתי לכתוב פחות, ולהתרכז בעיקר.

הרגל

ההרגלים שאנחנו לומדים עליהם בשיעור הם בעיקר טקסים, כאלו שחוזרים על עצמם וגם כאלו שלא. קטנים או גדולים, טקסים שנעשים ביחד עם הרבה אנשים או לבד. טקסים שמסמלים חשיבות לאנשים לאורך כל הדורות והשנים (חתונות) וטקסים שלא מסמלים דבר בקרב אנשים מסויימים ובקרב אחרים כן (ימי הולדת, ברית מילה). למדנו על אמונות טפלות שאנחנו עושים, כדי להרגיש "בטוחים" מכל מני סכנות. למדנו על טקסים שמתקיימים בקרב עדות שונות ובזמנים שונים (טקסים בשבט האפריקאי לדוגמא) ולמדנו שלמרות הסבל או הכאב שלפעמים קיים בטקס הוא עדיין בעל חשיבות רבה. אנשים מרגישים צורך להרגיש שליטה על דברים שאין להם שליטה עליהם. לכן תרבויות המציאו טקסים כמו טקס ש"קורא" לגשם לרדת.