מצפה רמון

הדר דאב

ההיסטוריה של מצפה רמון - איך מצפה רמון הוקמה?

תושביו הראשונים של היישוב היו מקרב עולי צפון אפריקה ורומניה שהגיעו בתחילת שנות ה- 60 לארץ והופנו במסגרת הפעולות הראשונות של המדינה ליישוב הנגב.

מקורות התעסוקה הראשונים ביישוב התבססו על כריית חרסית וגבס, בסיסי צבא הקבע, עסקים אשר שרתו את הנוסעים לאילת וממנה, מוסדות החינוך והמועצה המקומית.

עם חתימת הסכמי השלום עם מצרים תוכננה מצפה רמון להוות בסיס אזרחי למאות משפחות אנשי קבע ששרתו בבסים ופונו מסיני ומאזור ימית. נבנו שכונות חדשות בעיקר צמודות קרקע שהיו אמורות לאכלס את המתפנים מסיני, אך בעקבות מבצע "שלום הגליל" מרכז הכובד של צה"ל נע צפונה ורוב השכונות נותרו ריקות.

בסיס חיל האוויר "רמון" שנבנה באזור עם פינוי סיני, הביא למקום כמה מאות של משפחות צבא הקבע שהפכו את מצפה רמון לביתם, כתוצאה מכך בשנת 1988 מנה הישוב כ- 3000 נפש.

משנת 1990, עם קליטת העלייה מחבר העמים, הוקמה שכונת מגורים חדשה ועלה בהדרגה מספר התושבים ל5000 איש.

כמה אנשים גרים במצפה רמון?

נכון לדצמבר 2014מתגוררים במצפה רמון 5,007 תושבים.

חינוך ותרבות

במצפה רמון נמצא מצפה הכוכבים הגדול בארץ על שם וייז (הטלסקופ הממוקם בו בעל קוטר של מטר אחד).

ביישוב נמצאים גם בית ספר "שדה הר הנגב" ופנימייה בשם "חברת הנוער מצפה רמון."

ביישוב פועלות שלוש תנועות נוער המהוות מרכזי פעילות לנוער ביישוב: קן (סניף) של תנועת הנוער העובד והלומד, סניף בני עקיבא, וסניף של תנועת אריאל.

ליישוב יש מקומון, "המצפה", ירחון שעוסק בנושאי חברה, איכות סביבה, תרבות וקהילה, וסוקר את המתרחש בשטח המועצה המקומית. הירחון יוצא לאור מאז שנת 2014.

גיאוגרפיה ואקלים

האקלים במצפה רמון הוא מדברי, אך הודות לגובהה הרב של העיירה, כ-850 מטר, מזג האוויר בקיץ חם אך לא מעיק במיוחד. החורף במצפה רמון קר מאוד ואחת לכמה שנים אף יורד שלג. כמות הגשם השנתית הממוצעת היא כ-80 מ"מ.

בתמונות שלמטה תוכלו לראות את האקלים במצפה רמון (השורה האמצעית היא הטמפרטורה המרבית, והשורה התחתונה היא הטמפרטורה המזערית).