המצאות ישראליות בארץ

מגישות: הילה גולדברג ושיראל שלמיעב

WAZE

Waze היא אפליקציית הניווט ודיווחי התנועה הגדולה בעולם המבוססת על לווין ועל קהילת משתמשים.

הכירו את האנשים שמאחורי Waze


כמו כל המצאה טובה, waze התחילה מצורך פרטי. אהוד שבתאי, ממציא האפליקציה וטכנולוג ראשי, בסך הכל רצה משהו שאף גבר לא יודה שאין לו – אמצעי להגיע ליעד הכי מהר מבלי לשאול כיוונים. אשתו קנתה לו ליום ההולדת מכשיר GPS. שבתאי, שכבר היה הייטקיסט מנוסה, מצא בו פגמים מרגיזים. בעקבות כך נולד הרעיון למיפוי עצמי – הקהילה תיצור את המפות לבד, ותקבל מוצר חינמי שמתעדכן כל הזמן. הרעיון פשוט: הנהג נוסע בשטח עם סמארטפון, והאפליקציה ממפה את כל האזורים שהוא עובר בהם ומעבירה מידע על קצב ההתקדמות שלו. שבתאי התחיל את עבודת המיפוי לבד, ותוך ימים הצליח לארגן כמה עשרות חברים שמיפו את השטח ליד הבית שלהם. הקהילה גדלה מפה לאוזן ל-1,500 איש, וחיש מהר מופתה כל הארץ. אהוד, העייף מהמיפוי האינטנסיבי, פנה לאמיר שנער, היום סמנכ"ל הפיתוח בחברה, ויחד הם חיפשו שותף עסקי, מישהו שיודע להשיג כספים, והגיעו לאורי לוין, כיום מנהל החברה.

היום, קצת יותר מארבע שנים מאז שהוקמה החברה, יש לווייז 20 מיליון משתמשים, כ-1.8 מיליון מהם בישראל, והשאר מפוזרים באירופה, ארצות הברית, ואפילו במלזיה. מדי יום נוספים כ-50 אלף משתמשים חדשים.

Big image

אז איך האפליקציה עובדת?


Waze פועלת על גבי הטלפונים הסלולריים של נהגים בדרך ומעדכנת מפות ומצב תנועה תוך כדי הנסיעה. בנוסף, נהגים יכולים לדווח גם באופן עצמאי ולעדכן משתמשים אחרים על מה קורה בכביש, כולל התראות על תאונות, עומסי תנועה, ניידות משטרה, מכשולים בכביש, הנחות על דלק ועוד. אפליקציה זו היא פלטפורמת הדרכים הדינאמית הראשונה בעולם ששילבה לוויני GPS, וקהילת נהגים.

מהם לוויני GPS?


כמו שהזכרנו קודם, הwaze מבוססת על קהילת נהגים שמשתמשים באפליקציה ועל לוויני GPS. אז מהם בעצם הלווינים האלה? הGPS היא מערכת ניווט לווינית המתבססת על כמה עשרות לווינים ייעודיים. לווינים אלה סובבים סביב כדור הארץ ומשדרים אותות זמן מדויקים המבוססים על שעונים אטומיים שהם נושאים. אותות אלה נקלטים על ידי מכשירים שונים רבים מספור, ומשמשים בדרך-כלל לקביעת המיקום המדויק של המכשיר לצורכי ניווט. חשוב לציין כי לווינים אלו שוגרו על ידי מחלקת ההגנה של ארצות הברית והם כלל לא המצאה ישראלית, אך ממציא הWaze השתמש בהם בכדי לממש את ההמצאה שלו.

Waze Guided Tour Hebrew | Waze
Big image