פרשת השבוע שלי- אורי סנדלר

10.9.2004

תאריכים

תאריך לידה עברי- כ"ה אלול התשס"ד

תאריך לידה לועזי-10.9.2004

אהיה בן 13 ב- כ"ה אלול התשע"ז (16/9/2017)

הבר מצווה שלי ביום שבת-16/9/2017)

תאריך עלייה לתורה

כ"ה אלול התשע"ז (16/9/2017)

משמעות השם- אורי

השם אורי הוא שם ארץ ישראלי, מופיע בשיר של המשוררת הלאומית רחל.

במקרא בצאלאל בן אורי בנה את בית המקדש.

הפרשות שלי

נצבים- בספר דברים

וילך- בספר דברים

תקציר פרשת נצבים

בפרשת נצבים, מודיע משה לעם, כי הם עומדים לכרות ברית עם האל. הברית הזו נכרתת לא רק עם הדור הנוכחי, אלא גם עם הדורות הבאים. על מנת שהברית תישמר, על עם ישראל לשמור את מצוות האל והוא יברך אותם בכל טוב.

אם יפר העם את הברית ויעבוד אלוהים אחרים, אז גם האל יפר את בריתו איתם: יעניש אותם ויגרש אותם מהארץ. במקרה כזה, תישמר לעם ישראל האפשרות לעשות תשובה: לעזוב את האלוהים האחרים ולשוב אל האל ודרכו, אז גם יחזור האל אל העם, יחזירו לארצו וימשיך לברכו.

משה מדגיש כי מצוות האל אינן קשות לשמירה: הן אינן בשמים או מעבר לים, אלא קרובות מאוד אל האדם.

בידי העם ניתן חופש הבחירה בין הטוב והרע, בין החיים ובין המוות. ההמלצה היא כמובן, לבחור בטוב ובחיים.

תקציר פרשת וילך

בפרשת וילך, מתחיל משה את פרידתו מעם ישראל. הוא מספר להם שלא יחצה אתם את הירדן, ולא יגיע איתם לארץ ישראל. הוא מספר להם שיהושע הוא זה שבו בחר ה' להנהיג אותם בכניסה לארץ ישראל. משה מחזק את בני ישראל שלא יפחדו מהמלחמה בעמי הארץ, כיוון שה' יעזור להם.

משה מחזק את יהושע מחליפו, וַיִּקְרָא מֹשֶׁה לִיהוֹשֻׁעַ, וַיֹּאמֶר אֵלָיו לְעֵינֵי כָל-יִשְׂרָאֵל חֲזַק וֶאֱמָץ (לא ז) ובזאת, בעצם, מעודד את העם להאמין כי יהושע הוא האדם בו בחר ה' להיות המנהיג שיוביל את בני ישראל לכיבוש הארץ מידי היושבים בה.

משה כותב את התורה ונותן אותה לכהנים ולזקני העם שישמרו עליה. הוא גם מצווה עליהם שפעם בשבע שנים, בחג הסוכות, יקהילו את כל העם אל המקדש ויקריאו להם את דברי התורה.

ה' מספר למשה, כי בעתיד יפר עם ישראל את בריתו עם אלוהים ויבואו עליו צרות רבות. ה' מצווה את משה לכתוב זאת כעדות בצורת שירה וללמד אותה את העם כדי שיזכור זאת תמיד. השירה עצמה תופיע בפרשה הבאה – פרשת 'האזינו'.

שלושה ערכים

ערך 1 פרשת נצבים-נאמנות-האנשים נדרשים להיות נאמנים לה' לקיים את הברית שכרתו בניהם ובמידה וימעלו בנאמנות ה' יעניש אותם.


ערך 2 פרשת וילך- מחויבות- למשה הייתה מחויבות להביא את עם ישראל לארץ ישראל וה' "אסר" על משה להיכנס לארץ, למרות זאת משה עדיין חש מחויבות ולכן המשיך ותמך ביהושוע, שיבח אותו בפני עם ישראל וכל זאת על מנת לחזק את הקשר של העם ליהושוע, דבר אשר יוביל לקיים את המחויבות להבאת עם ישראל לארץ ישראל.


ערך 3 פרשת וילך-אצילות- משה הנהיג את עם ישראל תקופה מאד ארוכה וכשהגיע הרגע להיכנס לארץ ישראל מנע ה' ממשה להיכנס לארץ ישראל והעביר את הובלת העם לידי יהושוע, למרות שמשה נפגע כביכול עדיין הרעיף שבחים על יהושוע למרות שנבחר במקומו.

אחינועם ניני - עקרה (אורי)

שני ערכים מרכזיים

מחויבות- ערך המחויבות חשוב מאד מכיוון שזה מראה על בגרות ועל כך שאפשר לסמוך עליך גם אם לא תמיד מדובר בדברים הכי כיפים לעשות.

הערך מאד מתחבר אלי מכיוון שכמעט כל יום אני לוקח את אח שלי מבית ספר הביתה ולפעמים זה קצת מעיק ולמרות זאת אני ממשיך לקחת אותו כל יום ולעזור לו בשיעורים כשהוא צריך.

אני אשמח לקחת איתי את ערך המחויבות לתהליך ההתבגרות מפני שלפי דעתי הוא חשוב, אנשים יוכלו לסמוך עליי וכך אוכל לעשות דברים מעניינים ומאתגרים ואני צריך ליישם אותו גם בעתיד.


נאמנות- ערך הנאמנות הוא מאד חשוב כי אם אתה נאמן ועוזר לחבר שצריך ותומך בו גם אם הוא עשה מעשה לא טוב, לפי דעתי אני חבר נאמן.
הערך מאד מתחבר אלי כי אני חבר נאמן עוזר אם חבר צריך עזרה ותומך גם אם חבר עשה מעשה לא נכון.

אני אשמח לקחת איתי את ערך הנאמנות להמשך תהליך ההתבגרות משום שהוא ערך חשוב שיעזור לי בהמשך החיים.

Big image