יום העצמאות

מגיש: זיו שאקי

תיאור כללי על החג

יום העצמאות הוא חג לאומי של מדינת ישראל המציין את ההכרזה על הקמת מדינת ישראל.

יום העצמאות מתבטא בשורת טקסים ואירועים רשמיים לצד מנהגים ואירועים עממיים שהתפתחו במהלך השנים. יום העצמאות הוא יום שבתון, ומשפחות רבות מנצלות אותו לנופש, פיקניקים ומנגלים, טיולים וביקור בתערוכות צה"ל ובאתרים שונים.

סוג החג

יום העצמאות הוא חג שאינו מופיע בתנ"ך והוא לא נחשב לחג דתי אלא לחג לאומי.

ביום העצמאות אנו חוגגים את הקמתה של מדינת ישראל.

הייחוד של החג, מנהגי החג

  • דגלי ישראל נתלים ברחבי המדינה כבר ימים אחדים לפני החג. הן מוסדות ציבוריים ופרטיים, והן אזרחים, תולים את דגלי ישראל על בתיהם ומכוניותיהם והעיריות מקשטות את הרחובות בדגלים, דגלונים כחול-לבן ובנורות צבעוניות. כמו כן מחולקים דגלים בעיתונים, בצמתים, במוסדות ציבור וחינוך.
  • לאחר הכרזת החג נפתחות במות בידור בכל רחבי הארץ, וזיקוקין די-נור משוגרים לשמיים. המונים גודשים את הרחובות באזורי הבידור. יש הנוהגים להביע את שמחתם במתן חבטות בפטיש פלסטיק, התזת תרסיס שלג והתזת תרסיס חוטים דביקים, קניית צעצועים ואלמנטים זוהרים וצבעוניים.
  • רבים מתושבי המדינה יוצאים לפיקניקים, מצוידים במנגלים, בכל רחבי המדינה. מכירה נרחבת של ציוד וכלים לפיקניק מתחילה מיד עם תום חג הפסח.
  • חלק ממחנות צה"ל נפתחים לביקורים של הציבור הרחב, ונותנים לציבור הזדמנות, פעם בשנה, לפגוש מקרוב את כלי הנשק של צה"ל: נשק קל של צה"ל, מטוסים ומסוקים (כולל מטוסי קרב), ספינות הטילים, טנקים, רכב קרבי משוריין, כלים הנדסיים ועוד. לצד הבסיסים פותח צה"ל גם חניונים ברחבי הארץ ובהם מוצגים כלי נשק ואמצעי לחימה. מאז שנת ה-58 לישראל מקיימת זרוע היבשה של צה"ל תערוכה רב-חילית ביד לשריון בלטרון.
  • מוזיאונים של משרד הביטחון נפתחים בחינם לקהל הרחב.
  • אתרים, מוזיאונים ופארקים נפתחים בחינם לציבור הרחב.

מה שאני נוהג לעשות ביום העצמאות

ביום העצמאות אני נוהג לתלות במרפסת דגלי ישראל וגם בחלונות שבחדרים בבית, בנוסף אני נוהג בכל שנה לרדת עם חברים לפארק שמתחת לבית שלי כדי לצפות בזיקוקים וכדי ליהנות מאווירת השמחה.

חשוב לקיים חג זה כי...

יום העצמאות הוא חג מאוד חשוב לעם היהודי שמציין את הקמתה של מדינת ישראל.

בחג זה כל ישראל שמחה ויש מצב רוח טוב.

חג זה הוא חג של אחדות, כשכולם שמחים ביחד.