מידעון ועוד הרב תחומי עמק חרוד

סיכום מחצית א 19-25.1.2020

דבר המנהלת

קשה להאמין אבל הסתיימה המחצית הראשונה של שנת תש"ף.
ביום ההערכות של צוות המורים, לקראת פתיחת השנה, ארחנו את הרב שי פירון לשיחה על זהות והכלה. למדנו ממנו שהכלה אמיתית מצריכה מאיתנו להיות לא שיפוטיים, יציבים בזהותנו ומסוגלים להיות קשובים לקושי שבתהליך.

כחלק מתהליכי עיצוב הזהות של תלמידנו בחרנו לחשוף אותם השנה לשיח הדילמה. בשיח כזה נדרש אדם להכריע הכרעה בין שני ערכים. הכרעה מודעת שאינה רק מתוך תחושת בטן אלא גם מתוך מחשבה ולימוד ע"י חשיפה למקורות מידע שונים.

הנהגת מארג הבית ספרית בנתה מערך ופעילות ליום דילמה שהשתלבה במערך כולל של הנושא השנתי "ערבות הדדית" אותו התחלנו ביום הזיכרון לרצח יצחק רבין. המערך הועבר לצוות ביה"ס בהשתלמות החורף ובשבוע הבא נקיים את הפעילות לכל ביה"ס במהלך "יום דילמה". לפעילות יצטרפו גם מדריכי החינוך הבלתי פורמלי ובכך נחזק את היותנו ביה"ס קהילתי.

במקביל מתקיימות פגישות עם הנהגת התלמידים של מארג שמטרתן להתחיל חיבור של כל תלמידי ביה"ס לפרופיל ביה"ס שנוסח בשנה שעברה.


מה עוד היה לנו במחצית זו?
אחרי החגים ואחרי חשיבה ארוכה פתחנו כיתה ז' נוספת ולראשונה נוצרה לנו כיתה ז9. בתוך הכיתות בעיקר בחט"ב אנו חווים את רפורמת החינוך המיוחד תוך שאנו מכילים בכיתות הגדולות תלמידים שזקוקים למענים מיוחדים והתפקיד של רכז הכלה והשתלבות לאט לאט מתבהר.

עם ההגעה לסוף המחצית ניכרת ההשפעה של שיטת המנות על מצב הנוכחות. אין ספק שהשימוש בשיטה יחייב אותנו לבחון את היתרונות לצד החסרונות ולהחליט האם באמת יש שיפור בנוכחות התלמידים.

אתגרים רבים עומדים לפיתחנו אבל אני בטוחה שצוות בית הספר יחד עם קהילת ההורים והתלמידים חזק ואיתן ונחוש להמשיך ולקדם את כל הבאים בשער ביה"ס.

זו הזדמנות טובה לומר תודה גדולה:
לועד ההורים בראשות סיגל זינו הפועל ושותף להובלה של תהליכים בית ספריים.
למנהלות החטיבה: אינה - מנהלת ז-ח, ענת מנהלת ט-י ותמר מנהלת י"א-י"ב שמנהלות את היום יום הבית ספרי.
וכמובן לצוות המורים והעובדים של ביה"ס שעושה את ביה"ס למקום המיוחד שהוא.
ולכל תלמידנו הנהדרים שלמדו פעלו והתקדמו במהלך המחצית

מאחלת לכולנו מחצית ב' טובה לא פחות.


ביום ג' בשבוע הקרוב יתקיימו מפגשי הורים-תלמידים עם המורים מקצועיים
החל משעות הצהריים ועד לערב.
מוזמנים בחום לבוא ולשוחח עם ילדכם לקראת המחצית השנייה שלפנינו.


שבוע טוב לכולנו

לילך.

סיכום מחצית א בחטיבות ביה"ס

אינה שווץ מנהלת חטיבת ז-ח

המחצית הראשונה הסתיימה והתלמידים קיבלו את התעודה הראשונה לשנת הלימודים תש"פ. התעודה מסכמת את תפקודם הלימודי של התלמידים, והציונים משקפים את מידת ההשקעה, ההתמדה והרצינות שהושקעו בכל מקצוע ומקצוע.

כל ציון מורכב ממשימות, מטלות לימודיות שהתלמידים קיבלו ומתלמידאות ותיפקוד שוטף בשיעורים.

ביה"ס שם לו למטרה להדגיש את התהליך הלימודי המתבצע יום יום, שעה שעה בתוך השיעורים, לצד ציוני אירועי ההערכה השונים, ולכן חלק ניכר מתוך הציון הסופי שאתם רואים מורכב מהערכת המורה את התהליך הלימודי המתבצע בכיתה. התעודה הינה מראה המשקפת את התנהלותכם הלימודית, תמיד ניתן לשפר ולשנות.

לצד השגרה הלימודית המתקיימת בבית הספר, המחצית הראשונה הייתה רוויה באירועים, מטלות ומשימות.

שנתון ז' נכנס בשערי ביה"ס, הסתגל לאורחות החיים בעמק חרוד ולכללי ההתנהלות וההתנהגות וללמידה. הם צלחו את שלב ההסתגלות והיום, הם חלק בלתי נפרד משגרת היום יום "בעמק חרוד".

בנוסף ללמידה משמעותית ולעיתים גם מאתגרת, התלמידים עוסקים בחלוץ ערכים שחשובים להם וחוקרים את ההיסטוריה המשפחתית ושורשיהם במסגרת שיעורי מס"ע . שנת השורשים התחילה בערב בו צפינו בהצגה הנפלאה "הסטורי של סבא" ושוחחנו עם הילדים על החשיבות בידיעת הסיפור המשפחתי.

שנתון ח' התחיל את שנת האתגרים. לכל כיתה היו שני מפגשים בשטח והם התחילו ללמוד ולהתנסות במוגבלויות ולקויות. חלק ניכר משעורי כישורי חיים עסקו בחקר והבנת מוגבלויות שונות.

בנוסף, התלמידים מתנסים בהנהגה והובלה בתוך ביה"ס וקבוצת תלמידים גדולה, למדה, התכוננה והובילה פעילות שלמה לחבריהם לכיתה במשכן לאומנות.

במסגרת שיפור וטיפוח פני החטיבה ורצון ביצירת סביבות למידה מגוונות המתאימות לסגנונות למידה שונים, הכנסנו שולחן עמידה לכל כיתה.

במקביל לכך, התחלנו תהליך מרגש עם קבוצת הורים שנרתמו לעזור לנו ביצירת מרחבי למידה ועיצוב החטיבה. כחלק מהשרשת הובלה ויזמות, קבוצת תלמידים משני השנתונים התנדבה ועובדת עם ההורים על הפרויקט החשוב. זה המקום להודות לעפרי גרדי, אור גוטסמן ועודד כהן שתורמים מזמנם ומרצם. אנו מזמינים את כל מי שמעוניין לחבור אלינו.

אנו גאים בעשייה הבית ספרית ובתלמידים הנפלאים שלנו.

אני רוצה לנצל הזדמנות זו להודות לצוות המחנכים המסור, לרכזות השנתון וליועצת על העבודה ללא לאות ומכל הלב.

ענת מויאל מנהלת חטיבת ט-י

תלמידי ט' וי' היקרים.

הגענו לסיום המחצית הראשונה. עבור כל אחד מהשנתונים היתה זו מחצית עמוסה וגדושה באירועים חברתיים, במטלות לימודיות, בהתמודדויות אישיות, בהצלחות ובמימוש המאוויים. לכל אלה שותפים הצוות החינוכי, המחנכים המסורים, שושי ונטלי רכזות השנתונים, אורנה ונטע היועצות, אושרת הרכזת החברתית, איריס וייס רכזת המחויבות האישית והמורים המקצועיים.

הנושא המרכז השנה במשרד החינוך הוא, ערבות הדדית. ערבות הדדית היא אחריות הקהילה כלפי כל אחד מחבריה, ושל כל אחד מחברי הקהילה כלפי הכלל.

אתם שנתונים ט'- י' פועלים במעשיכם במעורבות, בשותפות ובאחריות בחברה ובקהילה אליה אתם משתייכים.

תלמידי שנתון ט', עבורכם היתה זו מחצית שהתאפיינה בפרויקטים חברתיים- מפגשי שכנים עם תלמידי בתי ספר מנאעורה ומעילבון, הובלת פרוייקט האתגרים, 43 תלמידים מנחים ומובילים את הפרוייקט, רבים נוספים הנחו והובילו את מעגלי השיח בשבוע המנהיגות לזכרו של יצחק רבין ז"ל, הפעלתם את תלמידי כיתות ז' בפעילות חנוכה, גייסתם כספים במסגרת התרמה לאגודה למלחמה בסרטן, לקחתם חלק בסדנאות במשכן לאומנות ואתם משתתפים בקורסים במרכז היזמות. שנה זו היא שנה בה אתם נדרשים להשקעה, להתמדה ולרצינות, שיובילו אתכם לקבלת החלטות באשר למסלולי הלימוד בשנה הבאה.

תלמידי שנתון י', עבורכם היתה זו השנה הראשונה במסלול לימודים שונה מזה שהורגלתם אליו, שובצתם בהרכבים שונים ונוצרו כיתות חדשות אליהן התרגלתם די מהר. במחצית זו נדרשתם לחדד את הרגלי הלמידה המחייבים משמעת ורצינות לטובת הישגיכם הלימודיים. עבורכם היתה זו מחצית בסימן מעורבות חברתית, הפעלתם את תלמידי ביה"ס היסודי בחג החנוכה, התחלתם להבין מה משמעות המחויבות האישית, הפקתם טקס לזכרו של יצחק רבין ז"ל באופן מרשים ומרגש כאחד, עברתם קורס חילוץ והצלה וצפויים לנו קורסים נוספים בדרך.

תודה לצוות בית הספר, למחנכים ולכם תלמידים יקרים.

בהצלחה במחצית הבאה.

תמר גלעד מנהלת חטיבת י"א-י"ב

המחצית הראשונה של השנה הייתה עמוסה בחוויות רבות ומגוונות.

אז מה היה לנו?

בשנתון י"א:

סדנאות אמפתיה, הכנה לצו התייצבות ראשון, יום עיון במוזיאון יד ושם, בגרות פנימית בהיסטוריה ומפגש עם הסופר והמשורר רוני סומק.

במחצית הבאה מצפה לנו טיול שנתי "מסע מתחברים", הצגה, התגבשות המשלחת לפולין וכמובן בחינות הבגרות.

שנתון י"ב:

חשיפה לאפשרויות העומדות בפנינו עם סיום הלימודים (שנת שירות, שירות לאומי, שירות צבאי, מכינה), סיור לרמת הגולן "בעקבות לוחמים", המסע לפולין, הרצאתה המרתקת של עו"ד אלה שוורצמן- נהיגה תחת השפעה, סיפורו של יניב קנדל על נתינה, סדנא מטעם המרכז לתקיפה מינית וסדנת חוסן רגשי – כהכנה לשירות בצבא.

במחצית הבאה מחכה לנו הטיול השנתי להרי אילת, הצגה, בחינות הבגרות וכמובן מופע הסיום .

השנה הפעיל בית הספר את שיטת המנות, המבוססת על התפיסה החינוכית שהנוכחות הסדירה בשיעורים היא חלק ממרכיבי הלמידה, ולכן היא גם חלק בלתי נפרד מהערכת הישגי התלמיד בכל מקצוע.

כל מי שירצה לשפר - יוכל להציב לו מטרות חדשות במחצית הבאה, על מנת להשיג התוצאה הטובה ביותר עבורו.

בית הספר משלב איכויות וכישרונות גם בתחומים ערכיים וחברתיים, שאינם לימודיים, ואני רוצה לנצל הזדמנות זו כדי לפרגן ולעודד את התלמידים העוסקים בתחומי עשייה מגוונים כגון: ספורט, מוסיקה, מחול, תרומה לקהילה ועוד. אנחנו מעריכים אתכם מאוד ומעודדים כל עשייה ברוכה.

בהזדמנות זו אני רוצה להודות לצוות המחנכים שעובד ללא לאות, בזמינות, במסירות ועם המון מחויבות.

מחנכי י"א: הדס, אלינור, שמחה, עופר, יפעת, זמירה וטלי, בהובלת מיטל – רכזת השנתון.

מחנכי י"ב: זוהר, אשרת, הלית, שני ואיתי בהובלת רקפת - רכזת השנתון.

תודה ליועצות נטע ושירין ולעופר הרכז החברתי ולאיריס רכזת המעורבות החברתית, שיחד מובילים את החטיבה שלנו להצלחות ולאתגרים.

לעולם אינך יודע - עד שניסית.../ ליין פרסונס

"לעולם אינך יודע - עד שניסית , ולעולם אינך מנסה אלא אם ניסית באמת .

אתה מתאמץ ככל האפשר , אתה עושה כמיטב יכולתך... ואם עשית כל אשר תוכל, ועדיין "נכשלת" האמת היא אם כך, שלא נכשלת כלל . כאשר אתה שואף לממש את חלומותיך, יהיו אשר יהיו אתה גדל עם השאיפה אתה לומד מן ההתנסות אתה זוכה מתוך העשייה".

מאחלת לכולם הצלחה רבה ומזכירה, שאנחנו כאן אתכם במאמץ המשותף, כדי להובילכם להצלחה המיטבית ולסיום שנה מוצלח.

Big picture

יום בריאות גוף נפש

"לשנתון י' באהבה- גוף נפש" -

פעילות אורח חיים בריא לכיתות י', שנתון שמתחיל את התנדבותו ותרומתו לקהילה במסגרת המעורבות החברתית.

הפעילות נולדה לפני כשבע שנים והפכה ברבות השנים למסורת, בה מגיעים אנשים יקרים מהעמק בהתנדבות ובמסירות ללמד ולהעשיר את התלמידים בהרצאות ובסדנאות מגוונות, הקשורות לנושאי ספורט ואורח חיים בריא, ולהמחיש, הלכה למעשה, כי התנדבות ועשייה למען האחר היא ערך עליון.


השנה זכינו להרצאתם של רועי עמרני, שהשתתף בתחרות "איש הברזל" וחלק עם התלמידים את סיפורו האישי, ושל אלה קדמי, שהרצתה בנושא "מהי אהבה?"- וכיצד זו משפיעה על גופנו מבחינה ביולוגית.

זכינו לסדנאות - מבוא לכוכב ראשון - צלילה בים הפתוח עם קובי סחר, זומבה עם ליסה אהוביה, יוגה בזוג או פרד עם אפרת בן אור, צ'י קונג עם אורי ברזק, קערות טיבטיות עם אברהם בן אור, מדיטציה בתנועה עם דודי מלול, רוגבי עם אמיר בויטלר , כושר קרבי עם לוטן טובי, יוגה עם אורית אביב- אליה ומדיטציה בתנועה עם רותי פורת.

תודה רבה לכל המתנדבים, לצוות השנתון ולרכזת החינוך- הערכי אושרת אדרי שהובילה וארגנה את הפעילות. הייתה חוויית למידה משמעותית ושונה לכל מי שלקח חלק.

קישור לתמונות

יום בריאות גוף נפש הרב תחומי עמק חרוד 2020

מפגשי שכנים עם אחווה נאעורה

לי פרבר, תלמידת כיתה ט'4, מספרת על המפגש היום בגבעת חביבה עם תלמידי "אורט אחווה" נאעורה.

"היום (יום שני, עשרים בינואר) יצאנו לגבעת חביבה לפעילות משותפת עם ילדים בני גילנו מהכפר השכן נאעורה. בפעילות למדנו שיתוף פעולה זה עם זה ועל התרבויות השונות. ניהלנו דו-שיח קבוצתי שבו כל אחד סיפר על עצמו, לאחר מכן עברנו למשחקים, שבכדי להצליח בהם צריך היה את שיתוף הפעולה של כולם יחד. בין פעילות לפעילות היו הפסקות שבהן שוחחנו על החיים זה של זה.
היה מאוד מהנה וחוויתי כיוון שזו פעילות שאיננו עושים אותה ביום יום שלנו. היה מאד נחמד להכיר את התלמידים שלומדים בנאעורה ולדעת שיש בינינו המון משותף. היה יום מוצלח מאוד!"

Big picture

אתגר הקפיצה של אלו"ט

השבוע התקיים יום ההתרמה הארצי של אלו"ט – בסימן שילוב של ילדים ובוגרים עם אוטיזם בקהילה, בתעסוקה ובחברה.

קופצים עם אלו"ט: עשרות מפורסמים ישתתפו בימים הקרובים ב"אתגר הקפיצות" של אלו"ט - אגודה לאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם. במסגרת המיזם, הם ישתפו בעמודיהם ברשתות החברתיות תמונה שבה הם נראים קופצים, עם ההאשטג #מקפיצים_מודעות_לאוטיזם, ויזמינו את הציבור להצטרף ולהעלות תמונות של קפיצות כמיטב הדימיון. באלו"ט מסבירים כי הקפיצות הן אמצעי נפוץ לטיפול בילדים ובוגרים על הרצף האוטיסטי.

תנועתיות מסוג זה, הכוללת קפיצות חזרתיות, מעבר להיותה מהנה - מהווה עבורם פעמים רבות דרך להתמודד עם סטרס וחרדה, להירגע ולהשתחרר מהסרבול שלעיתים כובל את גופו של ילד עם אוטיזם. מעבר להנאה שבקפיצה חוזרת ונשנית ככלי טיפולי, היא גם מהווה סימפטום ללקות עצמה, שמתבטאת פעמים רבות ב"תנועות סטריאוטיפיות", ללא מטרה מוטורית מוגדרת.
תלמידי שנתון ז שלנו הצטרפו גם הם לאתגר.

Big picture