חלק מילה לערך "גבורה"-קבוצה 2

גיא, שגיב, אדם

קטע מידע למילה גבורה-

גבורה" היא תכונה המתגלית כאשר אדם פועל באומץ רב במצבים מסוכנים, אינו מגלה פחד ומוכן להקריב את עצמו. בתנ"ך, כאשר מספרים על מלכים מסוימים בישראל, כותבים שהם עשו מעשי גבורה.

המילה "גבורה" מזכירה לנו מילים אחרות מאותו השורש: ג.ב.ר. למשל המילה " ג ב ר" משמעותה, שמייחסים לאדם ממין זכר תכונה של גבורה וכוח. אדם אמיץ וחזק, בדרך כלל לוחם בקרב, נקרא "גיבור". הגיבור המפורסם ביותר המוכר מסיפורי התנ"ך הוא שמשון ועל כן הוא נקרא שמשון הגיבור. כאשר דוד בכה על חברו הטוב יהונת. הגבורה היא אחת התכונות החשובות יותר בעיני בני האדם בכלל, וביהדות בפרט. לכן אלוהים נקרא בתלמוד: "הגבורה", כלומר, התכונה הזאת חשובה כל כך, שהיא מזוהה עם אלוהים. כשמישהו אומר משהו חשוב וחכם אנו אומרים שהוא מדבר "מפי הגבורה", כאילו שמע את זה מאלוהים.

המשנה מתארת במסכת "אבות" את חיי האדם לפי הגיל שלו, ולכל גיל היא מעניקה תכונה או תפקיד. למשל בן שמונה-עשרה מיועד לחופה, כלומר, זה גיל הנישואין; בן ארבעים לבינה, כלומר, זה גיל של תבונה וחוכמה. ובנוגע לגיל 80 המשנה אומרת: "בן שמונים לגבורה". האמרה הזאת באה בעקבות פסוק בספר תהילים: "ימי שנוֹתינו בהם - שבעים שנה ואם בגבורותֹ- שמוֹנים שנה", כלומר, אם שנות חיינו גברו מאוד, נגיע לגיל שמונים. לכן אומרים על מי שהגיע לגיל שמונים, שהוא "הגיע לגבורות".


צירופי מילים-

 1. גיבור תרבות
 2. גיבור ראשי
 3. גיבור ציד
 4. גיבור על חלשים
 5. גיבור על
 6. גיבור מקומי
 7. גיבור מלחמה
 8. גיבור לאומי
 9. גיבור ישראל
 10. גיבור חיל
 11. גיבור היום
 12. גיבור גדול


משמעות המילה גבורה-

1.תכונות הגיבור כוח חוזק ותוקף


2.מעשה נועז

3.הקרבת חיים כלפי מישהו אחר.

ציטוט

-העוני נראה חמור למבוגרים; אך עוד יותר מכך לילדים: אין להם מושג על עוני הכרוך בעבודה חרוצה ומכובדת; הם חושבים שהמילה קשורה בבגדים בלויים, אוכל מועט, אח ללא אש, מנהגים גסים, וקולות מחוספסים: לגביי היה העוני זהה עם השפלה.


פתגמים וניבים-

 • "גבורה היא לקיים חיים תקינים- חיים טובים ומושלמים."
 • "הגבורה היא אורה של הצרה."
 • "מה רב מספרם של מעשי גבורה מיוחדים במינם שנקברו בסערת קרב."
 • "אדם הנושא בגבורה את מחלתו כשהוא במיטתו ינהג באותה צורה גם בהיותו חייל
 • "אומץ הלב חומד את הסכנה."
 • "דרושה גבורה כדי להתנתק מילדינו; חוכמתם איננה חוכמתנו."
 • "הגבורה איננה נסוגה בפני צרה."
 • "גבורה היא לאהוב את החיים ולהתבונן בפני המוות בשלוות נפש."