תחום ההסברה: תרבות ופנאי בישראל

מגישות: אריאל פז, עדי מזרחי

תיאטראות בישראל

תרבות -

תרבות היא מכלול הערכים, האומנות ותפיסות העולם כפי שהן באות לידי ביטוי בהתנהגותם של בני האדם.

קבוצות שונות בעולם יכולות להיות בעלות ערכי תרבות שונים.

מושג התרבות פותח לראשונה על ידי אנתרופולוגים בסוף המאה ה-19, כאשר ההגדרה הראשונה והמפורסמת ביותר ניתנה על ידי אדוארד טיילור. על פי טיילור, תרבות היא אותה שלמות מורכבת של ידע, אמונה, אומנות, מוסר, חוק, מנהגים וכל אותם הכישרונות וההרגלים שהאדם רוכש אותם בהיותו חלק מהחברה.

תיאטרון -

תיאטרון הוא ענף של אמנויות הבמה, שעניינו הצגת סיפורים בפני קהל, בעזרת שילוב אמצעי תקשורת כדיבור, תנועה, שפת גוף, מוזיקה, קול , תאורה , או מיצג חזותי (כדוגמת תפאורה או וידאו ארט) למעשה, כל אחד מהאמצעים המקובלים באמנויות הבמה משמש בתיאטרון.הופעה על בימת-תיאטרון נקראת משחק.

בנוסף לסגנון המוכר של הצגת עלילה באמצעות דו-שיח על הבמה, תיאטרון עשוי ללבוש גם צורות אחרות, כדוגמת אופרה, בלט, פנטומימה ותיאטרון בובות.

מלבד השחקנים, בהפקה לוקחים חלק גם במאי תיאטרון (אשר אמון על הניהול האמנותי של כלל ההפקה, המפיק אשר מנהל את הפן הטכני של ההפקה), מעצבי התפאורה, התלבושות והתאורה, וכן המחזאי או המעבד הטקסטואלי.

מחזמר -

* בתמונה "הנוכל השחור" שיש המגדירים אותו כמחזמר הראשון.


מחזמר או תיאטרון מוזיקלי הוא סוג של הצגת תיאטרון שמשלבת שירים, דיאלוגים, משחק וריקוד. הסיפור והתוכן הרגשי של המחזמר מתקשרים ומשתלבים באמצעות המילים, המוזיקה והתנועה.

חלק ממחזות הזמר המפורסמים והחשובים ביותר בעשורים שלאחר מכן כוללים את "סיפור הפרברים" , "שיער", "פנטום האופרה" , "רנט" ו"המפיקים".

מחזות זמר מבוצעים בכל רחבי העולם. הם עשויים להיות מוצגים במקומות גדולים, כמו ההפקות התיאטרון הגדולות בלונדון ובברודוויי בניו יורק.

המחזמר שיער -

*מחזמר שהיינו בו

שיער הוא מחזמר אמריקאי שנכתב על ידי ג'יימס רדו וג'רום ראגני (טקסט ומילות שירים) וגאלט מקדרמוט (מוזיקה)

המחזמר , שעלה לראשונה ב 1967 , שתול במקורו בתקופת "ילדי הפרחים" של שנות השישים – חבורה של פעילים תוססים , ארוכי שיער , שחרטו על דגלם את המאבק לשלום , לשוויון , לאהבה, לחופש ולאחווה בין בני האדם. שירי המחזמר , שהפכו ללהיטים במצעדי הפזמונים , הפכו עם השנים לביטוי של מרד נעורים וביקורת חברתית נוקבת, כשבניהם: "תנו לשמש יד" ,"אקווריוס" ועוד.
"שיער" עוסק לא רק בביקורת אלא גם מביא סיפורי אהבות נכזבות וטלטלות רגשיות , לצד שאלות רבות המעסיקות צעירים עד היום: זהות מינית , הפרט מול הקבוצה , והאינטרס האישי מול הציבורי.

שיער - המחזמר | התיאטרון הקאמרי
Big image